Přes mrtvoly (TV seriál)

Roadkill

Thriller

Velká Británie, 2020, 4 h (Minutáž: 60 min)

Všichni lžou. Všichni podvádějí. Všichni se přetvařují. Všichni intrikují. Politika je jako velké podmořské akvárium, člověk do ní vidí přes sklo, které je někdy hodně kouřové. A ministr Peter Laurence je skutečně elegantním exemplářem žraloka. Hugh Laurie mu dokázal dodat potřebnou nejednoznačnost, díky níž ho nelze šmahem zaškatulkovat jako bezohledného predátora, a divák mu drží palce trochu proti své vůli. Díky sympaticky umírněné stopáži jsou možná některé linky trochu osekané, nedokreslené vztahy mezi postavami ale celkový dojem nezkazí. V politice je samozřejmě důležité, kdo je (zrovna) s kým, ale především hraje každý za sebe.(5.1.2021)

80 %. První dojmy byly vcelku rozpačité. No a posléze si člověk uvědomí, že zanechat rozpačité pocity nejspíš bylo cílem této řemeslně zvládnuté minisérie. Její síla tkví v tom, že není zbytečně natahovaná do nesmyslných minutáží, které by konverzačce plynoucí bez velké dávky napětí mohly ublížit. Mnohé bylo pouze naznačeno a zůstalo nedořečeno, což však ničemu neubližuje. Laurie je ve své roli výborný a obrovsky mě bavila jeho psychopatická prozíravost s (cynickým) úsměvem na tváři. Ještě víc mě ale bavila Helen McCrory – role jí prostě sedla a v dialozích vládla. S Peterem Laurencem se vlastně dá trochu podvratně sympatizovat, nicméně se lze horko těžko s některou z postav ztotožnit (nejblíže jsem měl asi k nejstarší dceři protagonisty, a to nejsem žádný aktivista). Tento fenomén jsem mimo jiné zaregistroval u více seriálových produkcí BBC – nemá to být výtka. Sečteno podtrženo, koupačka ve špíně aristokratického intrikánství zaručena aneb poctivý nadprůměr z Albinu, kde zkrátka mají na politické thrillery patent.(29.11.2020)

• Marze

Hrdina politik vyhraje těsně soudní spor s novinářkou a čelí dalším průšvihům. Je pěkně viděl prostředí politiků, kteří nejsou tak vidět a škody, které mohou napáchat. Jejich domácnosti. Fungování soudního systému a médií. Britští diváci zde řeší své problémy jako privatizovat své zdravotnictví, čímž by se mohly vidělit lukrativní obory a ty chudé upadnout, nemilosrdní vlastníci nemovitosti, kteří vylidňují centra měst apod. Nesoustředí se ale na jedno silné téma. Pro mě to bylo nepříjemné prostředí , protože individualistický a soutěživý Londýn považuji za pekelné město.(30.11.2020)

Hele je to ucházející miniaturní televizní politický drama. Moc se tam toho vlastně neděje (co taky nacpat do čtyř epizod) a když děje tak se skoro dá říct, že je to vlastně takovej slabej odvar House of Cards (což je možná dost mimo, přiznávám, ale fakt nevim jak to jinak popsat). Dost slušně (třeba Laurie 👍) zahraný, dobře to vypadá. Prostě dobře odvedená práce.(21.11.2020)

Veskrze příjemná záležitost, která možná nezaplní přední žebříčky vysoko hodnocených seriálů, na druhou stranu zanechá ten příjemný dojem dobře a poctivě odvedené práce. Vůbec, podobný, politický seriál už jsem delší dobu neviděl a to mi tenhle přišel více vhod. Ideální počet dílů, převážně přesvědčiví herci a příběh, který by se (bohužel) hodí skoro do každé vlády, nejen v Evropě. Není to příjemné zjištění, jen realita, jak to dnes v politice běžně chodí.(11.11.2020)