V hodine dvanástej

Drama / Válečný

Československo, 1958, 81 min

Film má niekoľko tromfov, ktoré ho v mojich očiach dvíhajú medzi tie najkvalitnejšie vojnové drámy, ktoré u nás vznikli. Najkvalitnejšia zložka je dobrý príbeh a atmosféra. K nemu stačilo vybrať správnych hercov a chytiť réžiu pevne do rúk. To všetko vyšlo na výbornú, film pôsobí maximálne autenticky, navyše často používaná nemčina tento pocit ešte umocňuje. Nemčiny je tu naozaj požehnane a chýbajúce titulky trochu zamrzia. Našťastie mnoho sa dá domyslieť. Chudík veľmi netradične v úlohe SS-áka a sám nemčinu sype jedna radosť. Ozdobou filmu sú postavy starostu( "Ja som súhlasil s popravou, ale...") a gardistu. Zaujímavé mi prišli rozhovory medzi odsúdenými, ktorí mali medzi sebou vybrať 5 ľudí, ktorí dostanú milosť. Pohľady, oči a črty tváre ženícha mi trochu pripomínali Gojka Mitiča. Osobne by som pár minút navyše iba privítal a najviac asi pri postave E. Bindasa v úlohe "strateného" nemeckého dôstojníka, ktorý bol výborný. Strach má veľké oči...PS. Príbeh sa ma osobne dotkol i preto, že má mnoho spoločného s udalosťou z obce Brezovica na východnom slovensku, v ktorom zohral dôležitú úlohu môj pradedo. 90%.(4.10.2013)

V hodine dvanástej je kvalitný psychologický triler. Vyplýva to zo zápletky, ktorá automaticky rozbehne ťažký psychologický kolotoč, pri ktorom sa ukážu tie pravé ľudské charaktery. Ale ono sa až tak silno na pílu tlačiť nebude, ľudia totiž nie sú iba dobrí a zlí, vojna je špecifická situácia a súdiť nie je ľahké. Do poslednej chvíle (teda do hodiny dvanástej) nevieme, ako sa to skončí a osobne som čakal niečo iné, očakávateľnejšie, v spasiteľskom duchu. Prekvapí "Kapitán Dabač" v úlohe nacistického dôstojníka, ktorý je síce krutý, ale možno vo vás bude hlodať myšlienka, či sa mohol vôbec zachovať vo svojej pozícii inak a svoje rozhodnutie zmeniť. Ako hovorím, vojna robí s ľuďmi a národmi divy. Kvalitná dráma, ktorá by si zaslúžila vďaka námetu a spádu väčšiu pozornosť.(31.8.2014)

Velmi dobrý film, takový jaké v této době vznikaly. Ladislav Chudík v roli, ve kterých mnohokrát vidět nebyl. Emil Horváth st. vynikl hlavně na svatební hostině, když přichází nejprve partizán a poté dva němečtí vojáci. Jeho taneční a pěvecké výkony pomohly obyvatelům tuto chvíli překonat. Trochu slaběji působili radní obce, jejich rychlé převleky i změny názoru , hned pro němce , hned pro svobodu bylo dost násilné. Také závěrečná scéna příchodu partizánů , pouze ukazovala , že se v okolí bojovalo. Škoda, že chyběly titulky pro německé dialogy, kterých ve filmu bylo hodně. Snad příště se objeví.(30.5.2012)

no tak toto bola drama aku asi v slovenske tvorbe uz ani neuvidime. bolo tam citit kusok ideologie, ale to len vazne kusok. inac som ocakaval, ze ruski partizani nakoniec vsetkych oslobodia, ale to sa nestalo, a myslim si, ze prave preto je ojedinely kusok, kt. nema obdobu a patri mu pravom chvala odo mna ako za herecke vykony, hudbu a reziu...(5.9.2005)

Zpočátku pomalý děj se postupně zvrtne do bezvýchodné situace. Rozhodně skvělá sonda do nejtemnější minulosti Slovenska a na různé druhy povah v období okupace. Ovšem zpracování mohlo být daleko lepší. Hlavně k úplnému porozumění musíš umět i německy, veškeré německé dialogy jsou bez titulků, což je takový malý nešvar slovenských válečných filmů.(27.5.2012)

• - Natáčanie prebiehalo v Jure pri Bratislave. (Raccoon.city)

• - Film mal varianty názvu Spojenci alebo Rukojemníci. (Raccoon.city)