V hodine dvanástej

Drama / Válečný

Československo, 1958, 81 min

Zpočátku pomalý děj se postupně zvrtne do bezvýchodné situace. Rozhodně skvělá sonda do nejtemnější minulosti Slovenska a na různé druhy povah v období okupace. Ovšem zpracování mohlo být daleko lepší. Hlavně k úplnému porozumění musíš umět i německy, veškeré německé dialogy jsou bez titulků, což je takový malý nešvar slovenských válečných filmů.(27.5.2012)

Velmi dobrý film, takový jaké v této době vznikaly. Ladislav Chudík v roli, ve kterých mnohokrát vidět nebyl. Emil Horváth st. vynikl hlavně na svatební hostině, když přichází nejprve partizán a poté dva němečtí vojáci. Jeho taneční a pěvecké výkony pomohly obyvatelům tuto chvíli překonat. Trochu slaběji působili radní obce, jejich rychlé převleky i změny názoru , hned pro němce , hned pro svobodu bylo dost násilné. Také závěrečná scéna příchodu partizánů , pouze ukazovala , že se v okolí bojovalo. Škoda, že chyběly titulky pro německé dialogy, kterých ve filmu bylo hodně. Snad příště se objeví.(30.5.2012)

Na svou dobu nezvyklý válečný film. Nezvyklý především tím, že zde nejsou žádní kladní hrdinové. Vidíme zde obyvatele malé slovenské vesnice, kteří se s Němci nějak snaží vyjít. Někteří ze strachu, někteří z otevřených sympatií k fašismu. Když dojde k incidentu a atmosféra strachu houstne, opět se odkrývají spíš jen negativní stránky lidských povah. Přesto minimálně na mě neměl film takový účinek, jaký by asi měl mít. Možná to bylo zůsobeno velkým množstvím postav, z nichž žádná nedostala větší prostor nebo její představitel nepodal dostatečně přesvědčivý výkon. Za vidění to nicméně stojí.(3.12.2017)

Děj se zvolna rozehrává, aby pak najednou byl konec filmu. Působí to na mě dosti nevyrovnaně. Kdyby se tvůrci namísto zdlouhavého úvodu zaměřili detailněji na psychiku lidí neprávem vězněných a jejich nejbližších, mohla to být podívaná jak hrom! Ten potenciál!!! Takhle se vše podstatné odehraje v posledních ani ne dvaceti minutách. Charaktery jsou jen naznačené, finále uspěchané a ... valící se hordy rudoarmějců. Opravdu škoda!(16.1.2015)

no tak toto bola drama aku asi v slovenske tvorbe uz ani neuvidime. bolo tam citit kusok ideologie, ale to len vazne kusok. inac som ocakaval, ze ruski partizani nakoniec vsetkych oslobodia, ale to sa nestalo, a myslim si, ze prave preto je ojedinely kusok, kt. nema obdobu a patri mu pravom chvala odo mna ako za herecke vykony, hudbu a reziu...(5.9.2005)

• - Natáčanie prebiehalo v Jure pri Bratislave. (Raccoon.city)

• - Film mal varianty názvu Spojenci alebo Rukojemníci. (Raccoon.city)