Petr Čepek v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. Do severomoravského pohraničí těsně po druhé světové válce přijíždí příslušník zahraničního odboje Viktor Chotovický. Ve zchátralém sídle, jehož správou byl pověřen, se setká s dcerou majitele továrny, Němkou Adelheid Heidenmannovou, která zde čeká na odsun. Rozporuplná doba však nepřeje ani jejich lásce, ani soucitu...
První barevný film režiséra Františka Vláčila podle stejnojmenné novely Vladimíra Körnera je hlubokou sondou do vztahu mezi mužem a ženou, kteří nejsou schopni komunikovat, domluvit se. Příběh sám i režisérova virtuozita, založená na vytříbeném výtvarném vidění, řadí tento snímek k tomu nejlepšímu, co bylo o poválečné době natočeno. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. (Česká televize)

Biopler

Film o beznádeji, ktorému škodí, že nebol natočený v čiernobielej. Mám problém mu dať vyššie hodnotenie kvôli Čepkovi, ktorého nemusím, a ani táto rola mu nesadla. ()

Ozzy2

Prostě toto je ČSFD.Kdyby kdysi Vláčil natočil reklamu na vložky, dostal by 5 hvězd, protože naplno bodovat Vláčila přece svědčí o "odbornosti" hodnotitele. Toto je celkem slušně nudný film. ()

FeriusParfax

Překvapuje mě, že má film tak vysoké hodnocení... Na jednom vzorku, chladné a odtažité Němky, vám chtěli tvůrci ukázat, jak chudáci museli po životě v přepychu strádat a jak jsme se k nim chovali nehezky. Už týden přemýšlím, co o tomto filmu napsat a o čem vlastně byl... Depresivní a sychravá atmosféra byla vystavena skvěle. Jinak ale opravdu jen sledujete melancholické procházky po domě. Nevšimla jsem si ani postupného budování vztahu s pěknou Adelheid. Prostě ji jednu noc ojel (dle Adelheid si počínal dosti sobecky, a proto není divu, že už si tento skvostný zážitek nechtěla zopakovat) a doufal, že se i ona zamilovala do něj. Láska bohužel nedopadla. Film skončil vcelku překvapivě. 2* dávám za neustálé napětí, protože jsem stále doufala, že se něco bude dít (vždyť má film 84 %). ()

pjeer

myslel jsem si, že se dozvím víc o jejich osudech, doslova jsem po tom toužil, ale dobře natočeno, dobrá atmosféra ()

Arequipa

Příliš vlekoucí se film, kterému ale nemůžu upřít kvalitu - Čepek mě snad ještě v žádném filmu nezklamal. ()

bull!nka

Tomuto filmu se nedá naprosto nic vytknout, je tam síla osudu, zachycuje psychické tlaky tak tvrdě a realisticky, že běhá až mráz po zádech... ()

strycekmaso

Moc pěkný ač zdlouhavý film. Nejvíce se mi na něm asi líbila geniální Bachova hudba. Vláčil patří k nejlepším českým režisérům. Jenom mi není jasně proč se zde píše, že to je thriller. Podle mě se tenhle žánr velice liší od tohoto filmu... ()

waska

Nic se tomu nedá vytknout, skvělá režie, kamera, vynikající Petr Čepek, ale bylo to maličko zdlouhavé a na můj vkus trochu nudné. ()

markotter

Čepek byl výborný herec a tohle byl film přesně pro jeho typ herectví. Jako film to ale na mně bylo trochu moc vláčilovsky vláčné. ()

Inozuka

Sudety 1945, Körner a Vláčil ... stačí? Dobrá, přihodím ještě Čepek, Vostrčil a Černá. A nyní již máte dostatek indicií, abyste pochopili, že toto je jeden z nejlepších tuzemských filmů všech dob. ()

Černákočka

Další příklad dokonalé spolupráce Vláčil + Körner. Příběh o obyčené touze žít a milovat, která se v rozvrácené době těsně po válce jen těžko naplňuje. Tichá a zšeřelá balada s jímavě zranitelným Petrem Čepkem a rozporuplnou postavou Adelheid Emmy Černé. ()

Uhura

Naprosto strojová adaptace bez vlastního nápadu, což mě na Vláčilovi poněkud zaráží, má to někdo jako on zapotřebí? Scéna za scénou, věta za větou. Někdo by mohl namítnout, že převést text do obrazů doopravdy věrně je umění. Ano, ale ne u knihy napsané tak strohým způsobem jako je Adelheid. Knižní předloha u mě jednoznačně vítězí. ()

karlee

Vytknout není co, jasný plný počet, ke chválení bych vypíchnul vynikající Emmu Černou (ze které úplně čisí hrdost německé ženy, např. když si zapaluje retko petrolejkou) a hudbu JSB. ()

Mijagi

Jednoduchý baladický příběh, ve kterém místo komplikovanosti děje ponechali režisér František Vláčil a scénárista Vladimír Körner prostor pro vykreslení atmosféry českého pohraničí po skončení 2. světové války a psychologické stránky několika málo postav. Veškeré dění, které drží diváka přikovaného u obrazovky nebo v kině, je tak doslova vykřesáno z minima textu, gest a mimiky v nezapomenutelných výkonech Petra Čepka, Emmy Černé a Pavla Landovského a z ponurých záběrů nacisty opuštěné horské samoty a jejího nejbližšího okolí. Adelheid je skvostem české kinematografie a František Vláčil nově mým oblíbeným režisérem. ()

dkas

Hodně syrové a svým způsobem i surové drama. Pan Čepek hraje výborně, celé to skvěle podporuje i famózně zakomponovaná hudba. Divná doba to byla... ()

Pitr_Pan

Velká tragédie pro český film, že bylo Františku Vláčilovi na dlouho dobu znemožněno další dílo v momentě, kdy se nacházel na vrcholu tvůrčích sil. Fantastická kamera, bravurní výkon všech představitelů, úzasně výtvarno, barvy. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)