Reklama

Reklama

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

  • Československo Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (více)
Československo, 1974, 96 min

Fantastickou komedii o lásce mladé vodnice Jany k nesmělému právníkovi a o tom, jakými možnými způsoby se z vodníka stane člověk, natočil V. Vorlíček v roce 1974. Dr. Mráček chce Janinu rodinu, nic netušíc o jejím původu, vystěhovat z mokrého domku na Kampě a ten nechat zbourat. Pro poslední dynastii vodníků v Čechách by to ovšem znamenalo jistou záhubu. Musejí proto všemi prostředky zabránit asanaci domu - i kdyby měli dr. Mráčka utopit... (Bontonfilm)

(více)

Zajímavosti (62)

  • Libuše Šafránková (Jana) odehrála celý film v paruce, jen v posledním záběru, kdy jde jako matka s dítětem, má své vlasy. (sator)
  • Hnětač v domácnosti Mráčkové (Stella Zázvorková) je výrobkem ETY Pragy Hlinsko a měl název Pragomix Speciál. V polovině padesátých let se lidé mohli prvně seznámit s mixérem Pragomix Special, který ale dva roky čekal ve skladech na své objevení. Teprve pak napadlo výrobce vytvořit propagační kampaň, aby obyvatelstvo zjistilo, k čemu výrobek slouží. Následný zájem vyprázdnil sklady a postaral se o zdvojnásobení výroby v dalších letech. (sator)
  • Vodička (Zdeněk Řehoř) nosí tričko s nápisem „Vltavan“. Vltavan v Praze byl nejstarším existujícím profesním spolkem. Byl založen 11. června 1871 v pražském Podskalí s názvem „Vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů a pobřežných Vltavanů“. Vzhledem k tomu, že ve filmu zazní, že vodníci jsou nesmrtelní, mohl být zakládajícím členem. (sator)
  • Mráček (Jaromír Hanzlík) má v lodi přenosný tranzistorový cívkový magnetofon Tesla ANP404 „Pluto“ s napájením z vestavěných baterií. (sator)
  • Digitalizace filmu v roce 2021 proběhla díky finančním darům Milady a Eduarda Kučerových. (sator)
  • Ve scéně, kdy vlézá do umyvadla Wassermann (Miloš Kopecký), říká: „Ty kufry za mnou pošlete jako Mitgepäck.“ Jedná se o německé slovo a znamená spoluzavazadlo. (sator)
  • Jaromír Hanzlík (Jindřich Mráček) řekl, že mu z různých pachů bývá špatně a v márnici měl co dělat, aby se nepozvracel. Režisér hercovu historku komentoval s tím, že se mýlí, protože scéna se nenatáčela ani v márnici ani na prosektuře, ale v místnosti, která jim byla ústavem přidělena a byla až pod střechou - zatímco prosektura je tradičně v suterénu nemocnice. (sator)
  • Přestože se natáčelo na širokoúhlý film, z jeho hotové kopie vznikla verze 4:3 - z důvodu, že většina kin v ČSSR neměla možnost širokoúhlý film promítat. Velmi pečlivě se studoval každý záběr, aby z oříznuté kopie nezmizelo něco, co bylo pro děj snímku podstatné. (sator)
  • Hodně scén se z důvodů vetší autenticity točilo za „normálního provozu“, a to i scény, kdy se na ulici Dr. Mráček (Jaromír Hanzlík) mění v rybu. Po letech Jaromír Hanzlík přiznal, že se strašlivě styděl, když si představoval, jak ho potká syn a řekne mu: „Aha, tak takhle si tatínku vyděláváš na živobytí...“ (sator)
  • Film získal cenu za nejlepší komediální film na přehlídce humoristických filmů v La Coruni 1975. (Locksley)
  • Vodník Alois (Zdeněk Řehoř) vyprošťuje utopený autobus v originálním skafandru z roku 1915 německé firmy Draeger. (Brtniik)
  • Scéna, kdy se jde doktor Mráček (Jaromír Hanzlík) podívat pod vodu na sbírku hrníčků, se točila tak, že herci byli snímáni přes akvárium metr na metr, které mělo tloušťku 10 cm. Vešlo se do něj o něco více než 100 litrů vody. (SONY_)
  • Bazén který v ateliérech postavili pro podvodní scény, měl na konci volný prostor s přepadem vody a architekt postavil dekoraci sklepení tak, aby Jaromír Hanzlík (dr. Mráček) šel do vody a Miloš Kopecký (Wassermann) do sucha. Kamera vše snímala v rovině hladiny, čímž se ztratil při správném nasvícení rozdíl mezi suchou a mokrou polovinou schodiště. (Redyx1)
  • Z úsporných důvodů nebyli během produkce najati herci či dabéři na namluvení duší v hrnečcích. Profesora Ikebaru při postsynchronech namluvil Miloš Vavruška. (funhouse)
  • Ve filmu odjíždějí auta od domu Wassermanových na obě strany. Ve skutečnosti to však šlo jen na jednu stranu, a to přes park Kampa, kde byl i tak provoz motorových vozidel omezen. (funhouse)
  • Scéna, v níž je Jana (Libuše Šafránková) na koupališti s kamarádkami, se natáčela ve Žlutých lázních, v Praze 4 - Podolí. V pozadí je možné vidět i kostel Sv. Filipa a Jakuba, který je na Zlíchově v Praze 5. (blackrain)

Související novinky

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (více)

Reklama

Reklama