Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Komedie / Fantasy

Československo, 1974, 96 min

Předloha:

Petr Markov (kniha)

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Čestmír Řanda st., Míla Myslíková, Vlastimil Hašek, Jiří Hrzán, Miroslav Masopust, Gabriela Wilhelmová, Dáša Neblechová, Milena Steinmasslová, Lucie Žulová, Jiří Lír, Lubomír Kostelka, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Mirko Musil, Karel Augusta, Raoul Schránil, Jan Cmíral st., Miloš Vavruška, Karel Vavřík, Jiřina Bílá, Adolf Filip, Vítězslav Černý, Valerie Čižmárová, Zdeněk Braunschläger, František Miroslav Doubrava, Karel Houska, Petr Hanuš, Miloslav Homola, Karel Hovorka st., Stanislav Hájek, Gustav Bubník, Václav Štercl, Ilona Jirotková, Jan Kraus, Luďa Marešová, Arnošt Proschek, Zdeněk Skalický, Jiří Vašků, Jan Janků, Rudolf Růžička, Miroslav Svoboda, Jan Krafka, Vladimír Ptáček, Jiří Suchánek, Ludvík Wolf, Antonín Filípek, Pavel Kužela, František Horek, Jaromír Laštovka, Karel Schumpeter, Jaroslav Sus, Karel Engel, Bert Schneider, Eva Hnátková, Jitka Nováková, Max Kulhavý, Lubor Tokoš, Miroslav Čermák

Miroslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák

Tohle je jeden z tech lepsich Vorlickovo filmu, ale precejen na nejlepsi cesky komedie nema, na to tu je moc malo vtipu. Ale celej film je docela pohodovej a misty fakt vtipnej, navic se tu sesla skvela herecka sestava, pribeh je originalni a kameraman si s tim fakt vyhral, takze triky vypadaj dost dobre i ted.(4.3.2007)

• Vančura

Na tomhle filmu mě vždy fascinovalo nasazení, s nímž tehdejší herecká elita deklamuje své stupidní repliky. Bože, naprostá většina dialogů v tomhle filmu se vážně nedá poslouchat. Ne, nikdy jsem téhle komedii nepřišel na chuť, protože mě její humor nikdy neoslovoval. A za sebe nemám dokonce problém prohlásit, že tahle Vorlíčkova slátanina nemá daleko k Anně proletářce - Kopecký to coby vykořisťovatelský buržoust dostane v závěru pěkně sežrat a pracující třída vodníků dojde k uvědomění, včetně mladičké Šafránkové, která rovněž procitne ze svého reakčního individualismu a pochopí, co si od ní žádá socialistická společnost - přivést na svět Husákovo dítě. Panenanebi, dokud se budou v českých televizích desetkrát do roka reprízovat podobné normalizační sračky, pak nelze po této společnosti čekat zlepšení v jakémkoli ohledu.(24.2.2013)

Trošku škoda, že to nie je príbehovo vyvážene, lebo miestami sa to len nezáživne vlečie, kdež to napríklad trikovo na danú dobu to je zvládnuté perfektne, je vidieť že si na technickej stránke dali záležať, rovnako tak potešia niektoré hlášky(moc zapasoval od predvádzajúceho sa vodníka "normal"), prípadne aj useknutá noha a scénky okolo nej sú fajn... celkovo mi to príde ako slušný priemer, čo dokáže miestami pobaviť. /60%/(29.4.2009)

Ja osobne mám tieto filmy od našich českých susedov ohromne rád. Môžem ich vidieť miliónkrát, nikdy ich nemať dosť, vždy sa zasmiať na mojich obľúbených hláškach a vidieť talentovaných hercov ako boli napríklad Vladmír Menšík alebo Miloš Kopecký, ktorí dávali do filmov ohromného ducha a charizmu a humor, ktorý ich robí jedinečné. A Jak Utopit Dr. Mráčka nie je výnimkou. Pre mňa je tento film radosť sledovať, kedykoľvek je v telke a pripomenúť si tú ohromnú dávku zábavu, ktorú som pri nich strávil.(27.8.2015)

Jedinečná, perfekektní práce dalšího geniálního spojení československé kinematografie Macourek-Vorlíček. Triky používáné v tomto snímku, by se mohly pouštět jako názorná školní pomůcka v Holywoodu. Tohle byli a jsou mistři svého oboru. Vše co dokázali vymyslet, zamotat a zase dějově rozplést, dokázali i natočit. Pomocí zrcadel, kamery, trpělivost a optického klamu dokázali vše, co je napadlo. "Copak se stalo Karlíčku, ále Lojzik mu usek nohu, ale neni to nic vážnýho"(13.9.2011)

• - Když useknou vodníkovi nohu, hned v následujícím záběru je vidět, že kose úplně chybí kovové ostří, je tam pouze násada. (ludva10)

• - Pôvodný námet Petry Markovej bol o vodníkoch vo vidieckom mlyne. Režisérovi Václavovi Vorlíčkovi sa zdal ale príliš nudný, tak príbeh zasadil do Prahy. (Raccoon.city)

• - Z úsporných důvodů nebyli během produkce najati herci či dabéři na namluvení duší v hrnečcích. JUDr. Jahodu při postsynchronech namluvil Čestmír Řanda st., který zároveň hrál Alberta Bacha, a profesora Ikebaru namluvil Jiří Hrzán, který zároveň hrál Thomase. (funhouse)