Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

• Československo Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (více)
Komedie / Fantasy
Československo, 1974, 96 min

Co má láska společného s vodnickým hrnečkem… U vyšehradského tunelu dojde brzo ráno k vážné dopravní nehodě. Do Vltavy spadne autobus se zahraničními vědci. Do záchranných akcí se zapojí Alois Vodička. Za příkladnou pracovní obětavost má být odměněn, a to dekretem na byt I. kategorie s tím, že zdravotně závadný domek na Kampě, ve kterém zachránce s příbuznými bydlí, bude zbourán. Pro Vodičkovy a Wassermannovy, kteří představují v Čechách poslední vodnickou dynastii, by to ovšem znamenalo jistou záhubu. Ne sice tak okamžitou, jako když se jim dostane do těla  krev z nějakého pozemského živočicha, ale ztráta bezprostředního styku s vodou  začas udělá také své. Ještě před odjezdem na hamburskou konferenci vodníků si Wassermann předvolá své podřízené, aby jim připomenul, že musejí asanaci všemi prostředky zabránit. Pokud nebude zbytí, tak klidně mohou dr. Mráčka, který jim poslal úřední obsílku, utopit. Wassermann však nepočítá s tím, že i ve vodnickém srdci může vzplanout pořádná láska. (TV Prima)

B!shop

Tohle je jeden z tech lepsich Vorlickovo filmu, ale precejen na nejlepsi cesky komedie nema, na to tu je moc malo vtipu. Ale celej film je docela pohodovej a misty fakt vtipnej, navic se tu sesla skvela herecka sestava, pribeh je originalni a kameraman si s tim fakt vyhral, takze triky vypadaj dost dobre i ted. ()

Jara.Cimrman.jr

"Co si neutopím, to nemám." Jsem řádně vychovaný, takže do vody vcházím zásadně oblečený, nevypouštím bubliny a z vody vycházím vždy suchý. Taky pěstuju lekníny v posteli, dušičky mám pečlivě evidované a představa, že by mě někdo chtěl vystěhovat z vlhka mne přivádí k nepříčetnosti. Takže, Mráčku, pojď si pro jednu do čenichu, ať se s tebou můžu pobavit. Vlastně ne, nechoď. S JUDr. Mráčkem se totiž člověk ani vodník zase tak moc nezasměje, ale Jana je mi moc sympatická a ta vodnická pakáž taky umí být řádně zábavná. ()

Radek99

Evergreenová klasika mezi československými komediemi, fantazijně opojný, vpravdě geniální a neskutečně vtipný snímek nestora české filmové crazy komedie Václava Vorlíčka aneb další část traktace o tom, kterak smutná doba plodí nadčasová humorná díla (viz kupříkladu Saturnin a doba okupace...) Moderní autorská pohádka poplatná své době, je nanejvýše jasné, že námět mohl v roce 1974, tedy ve vrcholící normalizaci, projít jedině díky průhledným ideologickým alegoriím - vodníci jsou poslední reakční protisocialistická složka socialistické společnosti a jako takoví jsou hodni jen převýchovy (těžkou manuální prací) nebo vyhubení, všichni ostatní (rozuměj normalizovaná pokroková socialistická společnost) tančí na parníku a pluje vstříc šťastným komunistickým zítřkům... Naštěstí ovšem Václav Vorlíček s Milošem Macourkem byli schopni tíživou dobu přelstít autorským útěkem k dada poetice a normalizovanou realitu přetavit do crazy nadsázky, která se ukázala jako absolutně nadčasová a tak zůstal Konec vodníků v Čechách jedním z mála snímků té doby, který umělecky přežil a dá se na něj dívat i dnes... ()

T2

Trošku škoda, že to nie je príbehovo vyvážene, lebo miestami sa to len nezáživne vlečie, kdež to napríklad trikovo na danú dobu to je zvládnuté perfektne, je vidieť že si na technickej stránke dali záležať, rovnako tak potešia niektoré hlášky(moc zapasoval od predvádzajúceho sa vodníka "normal"), prípadne aj useknutá noha a scénky okolo nej sú fajn... celkovo mi to príde ako slušný priemer, čo dokáže miestami pobaviť. /60%/ ()

• Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann (Miloš Kopecký), bola použitá na strieborno natretá duša z futbalovej lopty. Miloš Kopecký doň vchádza dekoráciou vrchného rámu umývadla a následne sa šmykľavkou zvezie mimo záber. (Raccoon.city)
  • Akvárium, ktoré stálo pred hercami a malo simulovať, že sú pod vodou, naplnili na začiatku pitnou vodou a keď zapli filmové lampy, voda zošedla a hercov nebolo skoro vôbec vidieť. Rekvizitári museli vodu vyliať, zobrali dve autá a začali obchádzať všetky benzínové pumpy na okolí a vykúpili všetku destilovanú vodu. Lenže v pôvodnej pitnej vode boli aj živé akváriové rybičky, ktoré mali plávať popred tváre hercov, ale keď tam naliali destilovanú vodu, všetky vložené rybičky uhynuli a následne sa z nápadom plávajúcich rybičiek upustilo. (Raccoon.city)