poster

Pacientka Dr. Hegla

Drama / Psychologický

Československo, 1940, 86 min

 • dr.fish
  ****

  Adina Mandlová v hlavní roli emancipované ženy, která přese všechny chyby nakonec dojde štěstí. Pozice ženy-milenky je zde poměrně citlivě rozebrána, i když nám to Vávra ulehčil sociálně tím, že jsou všichni bohatí. A tak nedojde k žádnému existenčnímu marasmu, ale Adina si své dítě normálně nechá a snaží se najít vztah se svým zklamaným a zdrceným otcem. Příběh je románkem pro ženy, ale dobře natočeným, nechávajícím divákovi lecos promyslet a dokombinovat. Herecké výkony tak akorát, Adině jsem dovedl i uvěřit, že o to dítě vážně stojí. 80%(12.2.2012)

 • Padme_Anakin
  ****

  Zajímavá věcička a vůbec ne průměrná, přihlédnu-li k věku režiséra v roce 1940, mám pocit, že obstál velmi dobře. Karla mi byla sympatická, ať už svou živelností či dětskou naivitou. Seznámení s doktorem Heglem ji přinutí udělat několik životních kotrmelců a dospět. A za zmínku jistě stojí Heglova manželka, ochránkyně rodinného krbu a dětí i za cenu vlastního utrpení.(27.3.2018)

 • blackrain
  ***

  Nemám v žádném případě nic proti Adině Mandlové, ale tady mi nějak neseděla. Přišla mi, že je na roli Karly poněkud stará. V některých momentech působila hrozně teatrálně a přehrávala. Měla jsem problém jí tu roli uvěřit. Byla taková umělá. To už by v její roli působila přirozeněji a uvěřitelněji Zorka Janů. Zřejmě jsem u Adiny Mandlové zvyklá na jiné role. Otomar Korbelář byl jako vždy velmi charismatický. Svatopluk Beneš předvedl svůj standard.(5.2.2013)

 • Sandiego
  ***

  Vkusně a po filmařské stránce kvalitně natočená moralita, ve které se občas zablesknou psychologické momenty i okamžiky civilního herectví Mandlové. A nevadil mi ani trochu přepjatý optimistický konec, naopak v dobových podmínkách byl takto podaný výraz naděje více než potřeba. Co však snímek velmi sráží dolů je zachovaný literární jazyk, který jde silně proti pozitivním snahám uchopit moderně zatuchlou předlohu.(25.10.2009)

 • Martin741
  ***

  Taxom sa zase rozhodol zabrusit do vod ceskoslvenskej kinematografie a volba padla na Vavrov film Pacientka Dr. Helga. Film je o medzliludskych vztahoch, laske ona + on a peripetiach okolo toho. Rezisersky je to na urovni, akurat v strede ti dialogy trochu krivali. Otomar Korbelar bol na urovni, Mandlova vyborna - nie nadarmo sa keysi hovorila tato veta /tusim v Prahe/ : Baarova ma oci mandlove no a Mandlova ma oci barove. Preco, to nech si kazdy zisti : 62 %(14.2.2017)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe - v častiach Mala Strana a Staré Mesto a tiež na Karlovom moste. (dyfur)

 • - Hlavní ženská role byla původně nabídnuta Zdence Sulanové. (petr.trep)

 • - Otomar Korbelář prezradil, že Adina Mandlová a Svatopluk Beneš stvárnili milencov vo filme presvedčivo aj preto, lebo boli milencami aj v súkromí. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace