Student Ríša se nevěnuje právům, ale flámům a výtržnostem. Rozzlobený otec již odmítá platit jeho dluhy. Ríša však není úplně zkažený. Rozhodne se odjet na čas ke strýci faráři na Moravu a tam se připravit na zkoušky. Na venkovském plese se seznámí s Helenkou, plachou revírníkovou dcerou. Půvabná dívka Ríšu okouzlí. Je úplně jiná než ženy, které doposud poznal. Jejich známost se mění ve velkou lásku. Plynou dny a idylický vztah začíná Ríšu nudit. Z jakési škodolibosti začne jednou Helence vyprávět o svém bývalém zhýralém životě a o zlomených srdcích krásných žen. I když to jsou vesměs smyšlenky, Helenka je dotčena a odmítne se dál s Ríšou scházet. Strýček farář se rozzlobí a vykáže synovce z domu. Ríša zoufale hledá Helenku, aby se s ní udobřil. Až těsně před odjezdem vlaku do Prahy mu Helenka odpouští. (NFA)

vitekpe

Jednoduchy pribeh, klasicka cervena knihovna. Ale je to tak strasne utahane a preromantizovane, ze jedine co dokazu rict je to, ze tam hrali hlavni role Benes a Gollova, a ze to bylo o poeticke lasce a o naprave zhyraleho studenta. Natocene je to krasne, ale je jaksi "zbytecne" na to koukat... P.S.: nejvic se mi libila Vlasta jako pani domaci...takovou by chtel mit kazdy. ;) 2+ ()

Chřástal

„Až k vám přijdu, zavedete mě do své zahrádky?“ „Co vás napadá, tam nesmí nikdo. I kdybyste dělal já nevím co, tam se nedostanete.“  Pohádka máje má poezii, a dokonce i vtip – a dnes k tomu ještě i uklidňující starosvětskost. Jen by nemusela plynout tak uhlazeně – ani to předzávěrečné chvilkové rozladění se nedá brát jako konflikt či komplikace. Gollová je jako introvertka Helenka roztomilá, ale zatímco v pozici zhýralého študenta je Svatopluk Beneš sympatický, když jeho Ríša cukruje a prožívá opravdové city, působí na mě občas spíš jako úlisný zombie z Erbenovy balady. ()

MovieFive

Nataša Gollová je ve své roli velmi příjemná, na lepší hodnocení mi ale chybí větší děj. V celém filmu se v podstatě nic zásadního nebo dramatického nepřihodí. Je to obyčejný a velice čitelný příběh, jak k sobě dva cestu našli, který nepřináší nic nového ani extra zábavného. ()

pipapa

Nataša nezklame snad nikdy, ale zde musela sehrát opravdu úděsnou roli - místo mladé dívky, zmítající se v přirozené silně emotivní i tělesné bouři první lásky a prvních polibků, ji Otík zrežíroval jako hysterickou, psychicky narušenou osobu, která neví, jestli je jalová nebo březí. Postava Helenky se tak dostala až na samou hranici nereálnosti a zároveń nesnesitelnosti pro diváky. Submisivně se omlouvající/podlézající Ríša na konci filmu je taktéž odpudivý, ale i takoví mohou být muži. Jednotvárný, stále dokola se pitvořící děj příliš nenadchne. Patetická a často ohlušující hudba nasadila filmu tu definitivní negativní korunu. Tuhle naši klasiku opravdu nemusím! ()

JimiH

Pár skvělých kamerových záběrů a výborná Gollová nezakryjou nemastnou neslanou adaptaci a repetetivnost. ()

Pitryx odpad!

No myslím, že Helenka by občas potřebovala řádně nakopat do zádele. Mimochodem je to poprvé, co jsem viděl tento film až do konce. Jinak jsem vždy vydržel tak deset minut, rekord byl tuším půl hodiny. Nejvíce mi šel na nervy ten Helenčin smích. Chichotala se, jak kdyby ji někdo lechtal pírkem někde. Děj je také praštěný až hrůza a nevědět autora knihy, tak bych to hodil na paní Javořickou. Navíc jsem nechápal ten konec. Totiž tu rotyku kolem toho, že jí vyprávěl o Praze a ženských. Ona se urazila, ale on byl ten, kdo byl za pitomce. Prostě, celý film je ubohost a kravina. ()

ostravak30

Pohádku máje jsem shodou okolností četl a docela se mi líbila. Otakar Vávra se opravdu zaměřil čistě na postavu nezbedného Ríši a Helenky. Nataša Gollová byla pro roli perfektní volba. Se svou známou hravostí, kterou disponovala už v hlase, dokázala úžasně zahrát nesmělost. Naopak Svatopluk Beneš měl na kontě mnohé role, ale zhýralý student mu sedl perfektně. Toto ztvárnění se mi moc líbilo hlavně díky hlavním představitelům na nichž film stál. Je to ale též trochu jiné zpodobnění doby, do kterého se jen tak někdo nepustil. Ve většině filmů je líčeno popisované období spíše romanticky a s nadšením. Tady vidíme hlavně rodičovskou tragédii v podobě nepovedeného syna dělajícího dluhy a ostudu hlavně nestudujícího. Mě by N. Gollová taky jistě napravila. Negativem filmu je místy ukvapený střih, který jsem ne vždy pochopil. ()

GrooteLulu

...nečetl jsem knihu, ale film je určitě věrné zpracování... 4 hvězdy kvůli Gollové a její stydlivé a marnivé Helence.. i Beneš je perfektní a hudba krásná, krásná jako les a příroda a chaloupka a v ní krásný pes... ať žije máj !!!! ()