Reklama

Reklama

Vykopávky

  • Velká Británie The Dig
Trailer
Životopisný / Drama / Historický
Velká Británie, 2021, 112 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Film přibližuje okolnosti nalezení známého pohřebního místa v Sutton Hoo (Suffolk, UK). Edith Pretty (Carey Mulligan) si najme místního archeologa Basila Browna (Ralph Fiennes), aby prozkoumal mohyly, které se nacházejí na jejím pozemku. (Viermottoter)

Videa (1)

Trailer

Recenze (218)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Není to naleziště, kvůli kterému by se balil kartáček, zubní pasta a deset stop dlouhý bič a na mapě se přes Atlantik rýsovala červená čára až do Ipswiche v Suffolku. Stone na to jde přes ryzí britský spirit, nonšalantně přechází mezi postavami a v melancholickém duchu spolu s nimi oživuje minulost, aby se lépe vyznali v tom, co teprve přijde. Dvě věci jsou precizní. Eleyho kamera, když v exteriérech dávkuje záběry, na kterých obloha zaujímá čtyři pětiny obrazu a samozřejmě Fiennes se svým „there are some things we just canˈt succeed at no matter how hard we try“.. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Archeológ sa v roku 1938-9 púšťa do historicky dôležitého výkopu Sutton Hoo, ktorý je miestom dvoch včasnostredovekých cintorínov, ktoré pochádzajú zo 6. až 7. storočia, hlavnou korisťou je helma Rædwalda z Východného Anglicka. Filmu chýba a dynamika. Chápem, že kopať sa nedá rýchlejšie no predsa, životopisný film by mohol mať aj väčšie tempo. Takže ak čakáte niečo strhujúce, nedočkáte sa, ale ak máte radi romantické vsuvky, tak niečo sa tu vyskytne. Ja môžem pochváliť len veľmi dobrú prácu kamerou a peknú hudbu v prechodových pasážach. ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

nenápadný film,ale ve výsledku o to lepší.Téma je neokoukané a i když sem se zkraje trochu bál,že to bude nuda,velmi brzo mě Dig vyvedlo z omylu a užil sem si každou minutu.Herci jsou přesní,kamera velmi dobrá a atmosféra kde se míchá ohromení z velkého objevu s obavami příchozí války je parádní.Oceňuji i to,že se tvůrci zaměřili primárně na samotné kopání a následný objev a zbytečně se nerozptylují zbytečnými odbočkami.Jsou tu sice vedlejší linky jako nemoc Edith Pretty (která jak jsem pochopil byla nemocná i v reálu),románek Lily James a její nepřiznaný gay manžel,ale není to nic co by rušilo a hezky vše zapadá do kontextu.Kéž by Netflix točil víc takovýchto poctivých filmů...80% ()

ALIENka_ 

všechny recenze uživatele

On to není vyloženě špatnej film, ale prostě se mi zdá hrozně nemastnej neslanej. Koukáte pomalu dvě hodiny na film, kterej ve vás nevyvolá vůbec žádný emoce. A tím myslím, že fakt žádný. Nada. Ani radost, ani smutek, jenom čumíte, jak dvě hoďky vykopávají a hrabou se v hlíně, ale to je tak všechno. Není to zrovna dvakrát zábava, co si budeme povídat. Kdyby aspoň rozvinuli těch pár zajímavých myšlenek - co z nás zbyde po smrti, jestli se na nás jednou zapomene... Je vidět, že se o to snažili, ale vždycky se to jenom nakouslo a vyhodilo. Sakra, vždyť to je, jako kdybyste vzali výborný jablko, jednou si kousli, a pak ho hodili do koše. Neplýtvejte jídlem ani dobrýma myšlenkama! A nejhorší ze všeho je, že druhá polovina je plná melodramatu a olíbávání, což se sem absolutně nehodí. Ta celá romance mladý archeoložky s pilotem mi tam vůbec nepasovala. To už bylo snad zajímavější to kopání. A vůbec ta mladá archeoložka se mi tam nehodila nějak celkově. Hlavně tím, jak byla oblečená. Mi přišla spíš jako cestovatelka časem, co se vrátila z pozdější doby. ¯\_(ツ)_/¯ Nebo to se už tehdy nosili crop topy? Nevím, nevím. Jestli jste na to někdo odborník, docela ráda bych to věděla. Hodnocení: bland and raw/10 ()

vurhor 

všechny recenze uživatele

Velice hezké a skromné melodrama, které místo konečnosti smrti vypráví o kontinuitě života samotného. A to skrze sympatické postavy, které postupně odkrývají archeologický objev z dob středověké Anglie. Samozřejmě to ale celé není pouze o jakési analýze jednotlivých vykopávek (však na to máme normální dokumenty, ne?), ale i o vztazích mezi jednotlivými charaktery, které po většinu doby působí uvěřitelně a podmanivě. Film je tak díky tomu vcelku jednoduchou, ale zároveň velice emocionální podívanou, která si nehraje na něco, čím není. Nekáže, nepoučuje. A přesně to je na tom super. Celé to doplňuje slušná komorní atmosféra a hlavně parádní herecké výkony, které mi připomněly, že Britové zkrátka umí dělat filmy. Jen tomu musí člověk dát chvíli času. Než to řádně nabere grády, může to pár těch desítek minut trvat. Ale ve výsledku by divák neměl litovat. Svým stylem to vlastně trochu připomíná Pýchu a předsudek, kdyby ho natočil Terrence Malick. Zatím slušný kandidát na Oscara za rok 2021. (Tyvole, to už jsme zas za půlkou roku?) Průměrné 4* ()

Galerie (32)

Zajímavosti (13)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné knihy, kterou napsal John Preston. Kniha byla vydána v roce 2007. (SONY_)
  • Ačkoli Carey Mulligan bylo v době natáčení filmu 34 let, skutečné Edith Pretty bylo 56 let, když v roce 1939 začaly výkopové práce v Sutton Hoo. (Piercee)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama