Night Stalker: Hon na sériového vraha

• USA Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
USA, 2021, 3 h 9 min (Minutáž: 46–48 min)

Epizody(4)

V roce 1985 číhá ve stinných zákoutích sluncem zalitého Los Angeles krutý sériový vrah. A dva neúnavní detektivové mu jdou bez ustání po krku. (Netflix)

Mitisko

(Komentář obsahuje spoiler)Absolutně špatný dokument, zahodili kompletní potenciál příběhu. 20x opakované ty samé informace od 2-3 vyšetřovatelů, který byli stejně neschopný, protože to hovado nakonec museli chytnout obyčejní lidi, na základě fotek v novinách. Absolutně nezajímavé, málo emociální příběh. ()

rublik05

Netlix opět natočil naprosto úchvatnou dokumentární minisérii, zaměřenou na nechvalně známého sériového vraha, který v 80. letech terorizoval východní pobřeží USA. Moc se mi líbil způsob zpracování daného tématu, tedy výpovědi očitých svědků, vzpomínky příbuzných obětí, ale zejména detailní pohled na vyšetřování očima těch, kteří se tenkrát snažili vraha dopadnou nebo se přímo či nepřímo podíleli na vyšetřování. Z tohoto pohledu oceňuji jak pana Carrilla, tak i Franka Salerna, tedy ústřední postavy celé série, o kterých se dozvíme plno informací z jejich života, ale i to, do jaké míry jejich životy tento případ ovlivnil. Dobové materiály jsou doplněny o působivě natočené vsuvky, z kterých někdy doslova mrazí. Night Stalker je velmi kvalitně natočený a zpracovaný dokument, jehož chronologické vyprávění a dobrá struktura udrží divákovu pozornost od začátku až do konce, detailní vyobrazení jednotlivých zločinů nahání hrůzu a z tohoto pohledu se jedná o velice emotivní záležitost. Trochu mi vadilo minimální zapojení skutečného pachatele, dočkáme se jen několika jeho komentářů, nicméně jelikož se série nezaměřuje na jeho psychologický rozbor, nýbrž na zobrazení celkového vyšetřování, dá se to pochopit a ve finále to ničemu nevadí. Za mě velká spokojenost, vskutku nevšední zážitek. 10/10. ()

kukkik

Zezačátku docela zajímavé ale s každou další epizodou stále více a více repetitivní. Od zhruba druhého dílu už je to regulérní suchá nuda dle schématu: vražda - policajti říkají, jak je to hrozně vzalo a že tam našli šlápotu - prastará přeživší říká, že už si to skoro nepamatuje - vražda a tak stále dokola. Z děsivých událostí se dalo vyždímat mnohem, mnohem víc. Hrozně mi tu chyběla nějaká atmosféra, na které dobré dokumenty tohoto typu staví. 3/5 ()

haroska

Fenomenální. Jestli něco Netflix fakt umí, jsou to dokumenty, především kriminálního žánru. Perfektně graduje, chvílemi pekelně strašidelné. Vyprávění dvou hodných detektivů poutavé. ()

GTS_PUNK

Dokumentárny pohľad na vyčíňanie "Night Stalkera" Richarda Ramireza, ktorý v lete roku 1985 desil obyvateľov kalifornského Los Angeles. Štyri epizódy chronologicky mapujú jeho chladnokrvné vražedné besnenie, ako aj ďalšie trestné činy, ktorých sa dopustil. Celá mozaika príbehu jedného strašidelného leta je zložená najmä z výpovedí dvoch vyšetrovateľov, ktorí na prípade pracovali, ale slovo dostávajú aj novinári či pozostalí, ktorým sériový vrah zavraždil príbuzných. Výpovede dopĺňajú archívne zábery, zábery z dobových spravodajských relácií, ako aj čiastočné rekonštrukcie násilných činov. Pohľady na nočné Los Angeles zasa dokážu navodiť tú správnu desivú atmosféru, ktorá sa vystupňuje o to viac, keď si divák uvedomí, že nesleduje fikciu, ale mimoriadne krutú realitu. Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer je atraktívny najmä vďaka tomu, že dovoľuje nahliadnuť "pod pokrievku" vyšetrovania Ramirezovho prípadu, pričom ukazuje, na akých drobných detailoch a fragmentoch často stojí a padá pátranie po sériovom vrahovi. Obsahovo mimoriadne zaujímavé, vizuálne pútavé a mrazivo skutočné. True crime ako vyšitý na dusné letné noci, po ktorého pozretí budete v tme počuť otvárať sa každé okno. ()

Hellknight12

Na úvod počul som o danom sériovom vrahovy ale dokopy som o ňom nič nevedel. Ďalší skvelý miniseriál z produkcie Netflixu. Seriál má štyri časti, ktoré trvajú niečo málo cez tri hodiny. Na svoju dĺžku je to podané veľmi zaujímavou a pútavou formov. Richard Ramiréz, sa činil v roku 1985. Polícia mala síce mŕtvoly ale nič viac. Vrah, ktorý ide bez nejakého systému, ktorý vraždí ženy, deti, chlapov a ktorého motív je ísť v rukách Satana. Už veľmi dlho som nevidel takto atmosférický dokument. Máme tu napätie, pekne mrazivú a dusnú atmosféru. Sú tu fotky z miesta činov. Výpovede preživších, výpovede svedkov, bezradná polícia, ktorá sa snaží ako vie ale vrah je o krok pred nimi. Je tu aj pár hlások, ktoré trošku uvoľnia atmosféra ale je ich veľmi málo a sú veľmi dobré využité. No a samozrejme samotný Richard Ramiréz, z ktorého je vidno zlo už len na prvý pohľad. Dokument môžem odporučiť, každému kto sa zaujíma o danú tému. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Skatemurai

Pripadal jsem si jako kdybych sledoval Drive. Dokonala kamera a hudba. Tento dokument vam opravdu zblizka ukaze hnus a sliz vraha, to jsem jeste u zadneho dokumentu nevidel. ()

ShiShinka

Na těchto dokumentech Netflixu oceňuju především to, že neomílají pořád dokola již nesčetněkrát slyšená, veřejně dostupná fakta o vrazích, ale soustředí se na hůře dostupné autentické výpovědi svědků a vyšetřovatelů. Oblasti sériových vrahů se věnuji přes 20 let, a proto mě nepotěší víc, když i po tak dlouhé době přijde někdo s takovouhle náloží The Night Stalker Trivia. PS: A pak se divte, proč mají novináři takovou pověst, jakou mají. ()

celticek

Klasicky kvalitní Netflix. Někde jsem četl názor, že je škoda, že nebylo ukázáno, jak to chudák Ramirez měl v životě těžké. Můj pohled je zcela opačný - vůbec mě nezajímá jaké měl dětství. Takovéto mrdky tu nemají co dělat, dal bych ho na hraní pozůstalým. Fascinující je, že ten zmrd nepostupoval dle žádného zažitého mustru - děti, senioři, holky, kluci, pistole, tupé předměty. Parádní byla stopa ohledně boty AVIA. Než to samozřejmě vykvákala starostka San Francisca. Bože, to je ryngla. Nicméně zábavný počin, tento žánr já můžu. ()

LuW

Tenhle dokument mě bavil. Skvěle poskládaný děj a popsané momenty, měl spád a gradaci. Rozhovory s vyšetřovateli měly hlavu a patu a bylo na nich vidět, jak moc chtěli případ vyřešit, takoví ti správní poldové té doby :) ()

Ewík

(březen 2021): Profesionálně vytvořený dokument se vším všudy, to se musí Netflixu nechat: práce s příběhem a jeho gradace, způsob připomínání informací, detail tady, detail tamhle (ať už v rámci příběhové linie nebo přiblížení kamery), spojování ilustrativních záběrů s reálnými z 80. let, zpomalené záběry, prostřihy, vytváření atmosféry...a celý tento příběh je navíc reálný. Pro mě naprosto dokonalá kombinace. A tedy Richard Ramirez byl doopravdy kulminace strachu a hnusu. Je to šílené, kam až se člověk může dostat, ale nejspíš to takhle je - můžeme být naprosto úžasnými bytostmi stejně jako naprosto prohnilými. Make your choice. ()

Clark_Kent

Ohromně silné, mráz se mě držel neustále na zádech. Ramirez byl opravdovej pekelník. Ty jeho oči, byli  opravdu hodně zlý. Tenhle dokument jsem dříve viděl někde na youtube kde Ramirez dostal přezdívku železniční zabiják. ()

Homerking

Jeden z těch lepších krimi dokumentů od Netflixu pojednávající o řádění násilnického zabijáka Richard Ramireze, dostanete solidní nálož informací o všech zločinech který tento maniak spáchal ale bohužel nedostanete skoro žádné informace o jeho životě. Hodně času je zde věnováno spíš životům dektetivů, což mi přišlo trochu zybtečné, radši bych uvítal detailnější rozbor Ramirezovi osobnosti, ale i přes tento nedostatek splnila tato série moje očekávání, doporučuji. ()

soviczka

Pouze pro silné jedince... Velice poutavě zpracovaný dokument o naprosto otřesných zločinech jednoho sériového vraha. ()

SAINTS

Je velka škoda kolko ludi zomrelo kvoli nekompetentnosti.Situacia u zubara či starostka Dianne Feinsteinova,ktora na tlačovke všetko vykecala.Serial sa sustreduje hlavne na dvoch hlavnych vyšetrovatelov sympatakov Carrilla a Salerma,vrah dostane viac priestoru až v zaverečnej časti.O motivacii vraha Ramireza sa vela nedozvieme.Skutočni milovnici kriminalistiky však možu byt s tymto serialom spokojny.Rozhodnutie zamerat sa skor na detektivov a obete ako na samotneho vraha bolo spravne.Uvidime sa v Disneylande. ()

adamix

Aj keby to nebolo zmapované podľa skutočnej udalosti o skutočných ľuďoch a jednom reálnom stvárnení človeka s tvárou a dušou démona, nad priemerom sa tento mini dokumentárny seriál drží vďaka rozprávačskej línií, vďaka ktorej sa do tohto obdobia teroru vžijete, ako ste sa mohli naposledy pri Fincherovom Zodiacovi. Posledný diel, kedy už vidíme vrahovu tvár a dopad na spoločnosť z jeho zverstiev a osobnosti, je rozhodne perfektným zakončením. A my sme boli zhrození pri Rigovi a starej Čubírkovej :). ()

AgnesDee

Skvěle zpracovaný dokument, který mapuje hlavně policejní práci a skládání jednotlivých střípečků, které nakonec dají dohromady obrázek velmi nebezpečného člověka, jehož dopadení považuji za jedno z nejzaslouženějších. Jen je pro mě dosti zklamání, že se jeho původu a minulosti zmiňuje jen krátký prolog poslední epizody. Jelikož proces trval tak dlouho, hádám, že byl podroben několika psychiatrickým vyšetřením a byl na něj vypracován nějaký posudek, který zdůvodňuje jeho motivace a činy. Proto mi nepřijde patřičné, aby závěr dokumentu vyhodnocoval Ramireze jako prostě zlého člověka, který se tak už narodil. Nikdo se takový nenarodí jen tak a řekla bych, že jeho minulost - dětství, dospívání a život v nejnižší společenské vrstvě by mohl hodně napovědět, proč tak strašné činy spáchal. Vím, že to asi nebyl účel dokumentu. Proto doufám, že v nedávno u nás vyšlé knize od Phillipa Carla se dozvím něco víc. ()

Hyperbolic

Brutální dokument o lidské bestii, která byla vypočítavá a nevybírala si. Stylem to je dokument, kompozicí však zlý krimi thriller, kde s postupně ubíhajícím časem, přibývá obětí, ale stopa vraha je blíž a blíž. Vyšetřovatelé odvedli poctivou detektivní práci a po právu jsou na to pyšní. To, že byl Night Stalker nakonec dopaden těmi samými lidmi z města, které několik měsíců děsil svým terorem, byla velká satisfakce. ()

IZFNP

Nj, murder documents má Netflix v malíku. Prvý diel ma veľmi nechytil, ale po skúsenostiach s Tedom Bundym, kde to prebehlo rovnako, som vytrvala a posledné dva diely už ma vyslovene strhli. Tvorcovia sa nebáli byť obrazní, do veľkej miery sa tu spoliehajú na vlastné rekonštrukcie miest a prostredia, takže to chvíľami zaváňalo History Channelom, ale materiálu vyhrabali zase raz neskutočné množstvo a poskladali ho bezchybne. Treba však uznať, že "predloha" tvorcom priala, samotný príbeh by v pohode utiahol krimi seriál, a toľko prapodivných historiek sa tu našlo (žena s klúčami, pár ktorý prežil ranu do hlavy, zubár!), až nechápem. Toto si koleduje o sfilmovanie, ale diváci asi ani nebudú veriť, že ide o true story. PS: Milujem, že 3 hodiny čistého času divák sleduje, aký bol Richard Ramirez netvor, sociopat a násilník, a potom príde 10minútová pasáž o tom, aký mal sex-appel, ako bol atraktívný a charizmatický. Only on Netflix :D ()

shaacul

Pro mě byla velká výhoda, to že jsem tenhle kriminální případ neznal. Minisérie je totiž natočena a sestříhána tak aby byla nepínavou jízdou, a přitom s nejedná o to, že by to bylo laciné, nebo na efekt. Pokud někdo tento případ zná, pravdšpodobně se moc nnového nedozbí a hodnocení bude nižší. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD