Piknik na Hanging Rock

• Kanada

• Nový Zéland

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Horor

Austrálie, 1975, 115 min (Director's cut: 107 min)

Peter Weir

Cliff Green

Russell Boyd

Hal McElroy

Atmosféra je viac než uchádzajúca, úpalová scéna pátrajúcich chlapcov za dunivej ambientnej hudby je vyslovene podmanivá, no poväčšine je to až hypnotická nuda. Od prvého záberu je jasné, že sa záhada nerozlúšti, no neprichádza žiadna adekvátna náhrada za chýbajúce odpovede. Proste žiadne Virgin Suicides, kde chýbal motív samovrážd, no v konečnom dôsledku to bolo jedno. PS: Čo ale nepochopí je, prečo sa táto lyrická dráma s miernym mysterióznym oparom objavuje z času na čas v rebríčkoch najlepších hororov!(18.4.2017)

První polovina, která je perfektní ve všech směrech, mě namlsala jako už dlouho nic, ale co se to k čertu dělo v té druhé? Měl jsem pocit, že se řeší všechno kromě toho, co mě zajímá. Kam až se lze ve skalách dostat? Kde všude policie pátrala? Co dělali chlapci po "nálezu"? Jaké byly teorie vyšetřovatelů? Vážně jsem naivně nečekal, že mi Weir hned začne servírovat nějaká vysvětlení na stříbrném podnose, ale problémy nesympatické ředitelky s tichou holkou ze sirotčince a k tomu jedna indicie každých deset minut jako bonus? Pro mě dost nezajímavé a nezachránila to ani ta tuna symboliky. Nakonec tedy slabší čtyři, ale hlavně za ty neuvěřitelně pohlcující scény ve skalách.(24.8.2008)

Všetky oslavné komentáre o ľudskej spiritualite, oslave prírody a pod. majú niečo do seba, ale mňa to aj tak nebavilo, od nudy som skoro trhal parkety. Jediné pozitívum vidím v celkom pekne rozpracovanej symbolike s ohľadom na koniec Viktoriánskej éry v kontraste s očakávaním niečoho nového, ktorú možno nachádzať hlavne v rôznych narážkach, poznámkach, dialógoch, obrazoch a pod. Ani výprava spolu s kostýmami a hudbou neboli najhoršie a dokázali tak navodiť obstojnú dobovú atmosféru. Ale mystiku by som v tom zase nehľadal a horor už vonkoncom nie, nehovoriac o totálne šedivej dejovej linke. Uvedené pozitíva boli snáď jedinou záchranou pred čistou esenciou nudy. Od Weira som už videl podstatne lepšie kúsky, toto moc nevyšlo. 50/100(26.3.2015)

• Brain-D

Vůbec nemám cit pro tuhle dobu a cokoliv s ní spojenou. Takže se mi to zhnusilo už od začátku. I když Peter Weir je tak úžasný režisér, že to natočil velmi pěkně a vsadil zde překrásnou hudbu z mnoha nástroji. Film mi uběhl velmi rychle a zůstala ve mě jen vzpomínka pohledu na dřívější přísnou výchovu a zvyky.(26.10.2011)

• Jellini

Ten film nedýchá. Upjaté herectví (a ve výsledku tedy jaksi zjednodušené). Některé scény jsou natočeny dobře, u jiných můžete jen hádat, proč jsou rozzáběrované zrovna tak, jak jsou. Film se celou dobu snaží diváka vtáhnout, což je nevím proč čas od času znemožňováno zcizující ruční kamerou. + neuvěřitelně nasírající hudba, kdykoliv se objeví. Škoda. Alespoň se ale dalo dívat na dvě tři krásné a zajímavé herečky.(9.4.2011)

• - Spoiler: Vo filme je smrť Sáry (Margaret Nelson) nejednoznačná. Oproti tomu je v knihe z dopisu na rozlúčku vykreslená ako sebevražda. (Trip)

• - Dvanáct studentek bylo hráno Jihoaustralankami. Režisér Peter Weir chtěl do příběhu z přelomu 19. a 20. století obsadit dívky, které nebyly tolik ovlivněny moderní dobou. (džanik)

• - Navzdory tvrzením nebyl film natočen podle skutečného příběhu. (džanik)