Piknik na Hanging Rock

• Kanada

• Nový Zéland

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Horor

Austrálie, 1975, 115 min (Director's cut: 107 min)

Peter Weir

Předloha:

Joan Lindsay (kniha)

Cliff Green

Russell Boyd

Hal McElroy

Zatímco první část je nádherně mysteriózně znepokojivá, melancholická a s krásně zasněnou kamerou, tak ve druhé se to převáží do úplně jiné polohy; stále kvalitní, ale přeci jen ne až tak úplně. Přesto i tak Peter Weir již v těchto svých začátcích oplýval talentem jako málokdo a je to zde pořádně vidět.(13.5.2005)

Obrazově čarokrásné, hudebně podmanivé a přestože dějově absolutně prázdné, díky Weirově umu, sebejistým držením několika témat (detektivka, horor, láska mezi ženami), atmosféricky neskutečně strhující a emocionálně našlapané dílo, jež dokazuje režisérovu genialitu, která na opačném straně naší planety (prozatím) nemá konkurenci.(26.11.2006)

Vždycky jsem si říkal, že s těmihle jednopohlavními školami a internáty není něco v pořádku, obzvlášť s těmi dívčími. Zde na komunitu studentek a jejich učitelek působí jako rozkladný faktor mysteriózní zmizení několika členek tohoto nepřirozeného a bizarního společenství, hlavně pak zmizení krásné a všemi milované Mirandy, která spíše než přítelkyni představuje pro dívky objekt intimních milostných tužeb. Když ale ten babinec pozorujete, říkáte si, že by každopádně bylo jen otázkou času, než by se všechny ty utajené lesbičky, závistivé mrchy, emocionálně nestabilní jednotlivkyně, vyčpělé staré panny a v praktickém životě nepoužitelné ženy a dívky zřítily rovnou do pekel. Já samostatné a silné ženy podporuji, zde po nich ale až na výjimky (Sara) není stopy. Peter Weir natočil vrstevnatý film o boji s předsudky, s morálními zásadami, s hloupými a zvětralými tradicemi a s vlastním svědomím, který není lehké strávit, protože je složité ho již jen sledovat. Za odlišných okolností krásná krajina zde působí depresivně, strašidelné skály záměrně připomínají lidské tváře a divák si neustále připadá, jako by měl úpal. Do toho všeho hraje místy pozitivněji, ale hlavně depresivněji a temněji hudba, která jako by upozorňovala, že tady není něco v pořádku – někdo lže, někdo nenávidí, někdo miluje, ale všichni mají tajemství, která je sžírají, dokud toho jistého člověka nezničí, nebo se s bolestmi nevyderou na povrch. Temně tajemný film o temných tajemstvích.(5.6.2010)

Technická paráda, která ale u mě dojíždí na jedné jediné věci. Co se tam teda kurva vlastně stalo? Moje teorie je, že se tam holky zfetovaly a roztřískaly se někde na skalách a zapadly do průrvy, takže je pak záchranáři nemohli najít. Ale skoro dvě hodiny bylo na tohle téma moc, takže pouze průměr. 60%(17.7.2017)

krásne decentný nádych erotiky a poetična, najkrajší aký len fin de siécle mohlo ponúknuť, vystrieda mrazivá, ťaživá atmosféra neistoty, podčiarknutá chladným prostredím dievčenského internátu ..... pri sledovaní sa ma zmocňovali pocity podobné ako pri Roegovom Walkabout, kde príroda a jej tajomstvá hrali poprednú úlohu.... práve vďaka rovnakému režisérskemu kumštu sa podarilo do filmu dostať pocity, ktoré ťažko opísať - osud, túžba, pominuteľnosť, neistota, zraniteľnosť krásy, večnosť nenaplnenej lásky, kúzlo okamihu, genius loci ... na mysteriózny záber troch krásnych slečien, ktoré nereagujúc na svoju unavenú kamarátku, ako zhypnotizované, odené v bielych šatách sa strácajú medzi temnými skalami, na ten záber nezabudnem...... ak sa pozrieme na samotný prípad zmiznutia študentiek a profesorky, svojou neuchopiteľnosťou veľmi pripomína príbeh Laury Palmerovej (Twin Peaks) .......a samozrejme, film je určitá "bodka" za nostalgickým obdobím, v ktorom dámy boli galantné, muži gentlemani, a výchova sakramentsky tvrdá a despotická.... obdobím, kedy dievčatám stačilo naboso prejsť po skale alebo tráve, a muži cítili šteklenie v bruchu a rajský pocit v očiach....... samozrejme, atmosféru vo veľkej miere buduje aj hudobný doprovod - Zamfir, Mozart, Bruce Smeaton...... a tragicky-krásna postava Sáry sa okamžite zaradila medzi moje najobľúbenejšie :'( .... "Všetko čo vidíme alebo cítime, je iba sen. Sen vo sne." (Poe) .... 85-90% ... p.s.: naozaj to nie je podľa skutočnej udalosti (bolo to v titulkoch na konci)(28.11.2010)

• - Navzdory tvrzením nebyl film natočen podle skutečného příběhu. (džanik)

• - Spoiler: Film vznikl podle knihy Joan Lindsay. Ta v ní původně zmizení dívek vysvětlila, ale na radu vydavatele poslední kapitolu vypustila a zvýšila tak působivost příběhu. Se scenáristou Cliffem Greenem pak spolupracovala na scénáři. Poslední knižní kapitola byla vydána po autorčině smrti v samostatné knize „The Secret of Hanging Rock“ (1987). (kenny.h)

• - Producentka Patricia Lovellová připustila, že Hanging Rock vážně naháněla hrůzu. Od natáčení navštívila ono místo pouze jednou a kvůli strachu ho musela téměř okamžitě opustit. (džanik)