Piknik na Hanging Rock

• Kanada

• Nový Zéland

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Horor

Austrálie, 1975, 115 min (Director's cut: 107 min)

Peter Weir

Předloha:

Joan Lindsay (kniha)

Cliff Green

Russell Boyd

Hal McElroy

Ještě mám v živé paměti, když jsem to zkoukl před lety v televizi, název filmu se už dávno vytratil, ale ten stísněný pocit z podivné atmosféry zůstal. I teď, po letech, je ta atmosféra zvláštní, silně podepřená skvělou hudbou, holčičí éteričností, ale myslel jsem si tedy, že to je trošku syrovější.(26.2.2015)

Jako většina ostatních tvrdím, že začátek úžasný, ale postupem času to ztrácí tempo, což je největší a v podstatě jediná výtka. Úvod filmu je jedním z nejlepších, co jsem kdy viděl - recitování Poea (Sen ve snu), do toho geniální soundtrack Bruce Smeatona, záběry na australskou krajinu a panenské dívky v bílém, jak po ní hopsají. Výborný mysteriózní film s místy až hororovou atmosférou. Bez přehánění. A jsem rád, že jsme se nedozvěděli, jak to vlastně celé bylo. O to víc si můžeme domýšlet a o to víc se můžeme bát.(15.4.2009)

Prvá polovica je doslova krásna (nie len vďaka krásnym chovankám v dievčenskej škole:), príbeh zaujímavo odštartuje a divák je brutálne zvedavý, čo sa vlastne stalo... A potom to akosi stratí tempo, samotné hľadanie dievčat a učiteľky je nejaké divné (myslím tým, že to hľadači nejako odflákli) a tak blížiaci sa záver je len akýmsi vykúpením zo sledovania druhej polovice. Ale celkovo je to dobrý film, ktorý určite stojí za zhliadnutie.(18.8.2011)

Dievčatá zo školského ústavu na výlete k skalám pripomínajú skôr lesné víly, ľahkonoho sa odrážajúce od lesnej pôdy. Povievajúca beloba panenských šiat medzi stromami a rastlinami sa náhle ponorí medzi ostré špicaté skaly, nie nepodobné mega falickým útvarom, alebo akýmsi tajomne zakliatym skalným vládcom lesa. Príbeh o záhadnom zmiznutí skupinky dievčat je v druhom, cez symboly vyjadrenom, zmysle zároveň príbehom o dozrievaní a strate nevinnosti v mori naturálnej dravej živočíšnosti. Vzletné očakávania a dievčenské veštenia, či pripodobenia jednej z hrdiniek Botticelliho Venuši, sa strácajú aby sa už nikdy, nikdy neobjavili na svetle Božom v pôvodnej podobe. Film postavený na tajomnej atmosfére, pocitovom vnímaní a nádherných obrazoch patrí, spolu s Poslednou vlnou, k umelecky najhodnotnejším dielam Petra Weira.(1.8.2006)

• PetrPan

Tetelivá nuda pod australskou skálou opentlená tklivými tóny Panovy flétny. Mysteriozní příběh, na motivy skutečné události záhadného zmizení tří dívek a jejich vychovatelky, se rozbíhá velmi pomalu a velmi poeticky. Předčítání milostných dopisů, zasněné pohledy dívek a mravenci v trávě. Zlehka za zvonivého chichotání děvčat se přesuneme pod Hanging Rock. Chvilka předčítání, svačinka, skotačivé pobíhání a mravenci v trávě. Společně se čtveřicí dívek se vydáme vzhůru na průzkum Oběšené skály. Panova flétna, dramatické záběry tichých skal, očarování, zmizení, výkřik a mravenci. Dole pod skálou vychovatelka zvedá oči od algebry... Následuje prapodivné vyšetřování místní policie, jedna neodvratná tragédie a mravenci v trávě. Abych to nějak uzavřel, mravenců bylo zřejmě méně, dějově významných zvratů a linek zase více, ale já si prostě z Hanging Rocku odnáším vzpomínku na ten úžasně nasnímaný a hudebně podkreslený hmyz . Únavný lyrický cajdák. Za dvě protrpěné hvězdy. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(24.4.2015)

• - Do role Paní Appleyardové byla původně obsazena Vivien Merchantová. Cestou do Austrálie ale onemocněla a postavu tak nakonec ztvárnila Rachel Robertsová. (džanik)

• - Herci a štáb dorazili do Adelaide 14. února, tedy v Den sv. Valentýna, kdy v roce 1900 začíná děj knihy i filmu. (džanik)

• - Anne-Louise Lambertová původně Mirandu hrát neměla. Po týdnu jí však režisér Peter Weir zavolal, že "ta druhá je příliš velká“ a obsazena byla právě Lambertová. (džanik)