Epizody(10)

Príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska. (RTVS)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (11)

Slovenský panteón (2020)

Samotné dokumenty boli spracované veľmi kvalitne, preto hodnotenie musí byť vysoké. Samotná anketa je ale pochybná. Tisa vylúčili, pretože mal veľa hlasov, Husáka však ponechali a je tam aj taký Sagan, čo je už fakt na hlavu, ako aj istý zbojník Jánošík, o ktorom ani nevieme poriadne ako vyzeral, ale hlavne, že kradol a to sa v našom parlamentnom systéme zachovalo dodnes, tak čo by nebol jeden z najväčších Slovákov? ()

Milan Rastislav Štefánik (2020) (E01)

Štefánik, Štúr, Hlinka je pre mňa top 3 Slovákov. Prví dvaja zdieľajú spoločný osud - lásku k ženám v staromládeneckom rúchu a krátky život. Napriek tomu dosiahli toho viac než by iní za tri životy. Tento dokument je skutočne super komplexný a jeden z najpodrobnejších o Štefánikovi, aký som kedy videl. ()

Anton Srholec (2020) (E02)

Kňaz sympaťák. Asi aj takto by sa dal hodnotiť Anton Srholec. Súhlasím s jeho výrokom: „Najväčšia hodnota je čas…zabíjanie času je najväčší zločin.“ ()

Jánošík (2020) (E03)

Jánošík je len legenda a fakt čo vieme z histórie, asi to nebol nejaký chvályhodný muž, v podstate zlodej a na to aj zomrel. V roku 1713 sa totiž za zlodejčinu trestalo hrdelne, dnes je to bežný nástroj v politike. Jánošík môže byť istý symbol, ale medzi top Slovákov histórie by nemal patriť. U dokumentu ale chválim ozrejmenie historických súvislostí a odhalenie Jánošíkovej doby. Podľa mňa maximálne detailne a ozaj pútavo s kompletne celým súdnym sporom, o ktorom sa len tak v dejepisných učebniciach nedočítate. ()

Ľudovít Štúr (2020) (E04)

Kompletný popis k Štúrovi, ktorý je pre mňa osobne určite jedným z troch najväčších Slovákov v dejinách, aj väčším než Štefánik. Bez Štúra by nebolo možno už slovenského národa. Mimochodom tá legendárna vychádzka na Devín, ktorá sa tak oslavne u nás popisuje, bola výrazne spojená s konzumáciou alkoholu. To v dokumente neukázali, iba to, že si chlapci spievali. Ale že im bolo do spevu, to nebolo len vlasteneckým duchom. Inak je tiež zaujímavé, že obaja slovenskí velikáni, Štefánik aj Štúr, veľmi milovali ženy, no ani jeden z nich sa nechcel viazať. ()

Jozef Gabčík (2020) (E05)

O Gabčíkovi sa toho veľa neučí. Skôr sa len spomenie jeho meno v súvislosti s jedným činom a okolo jeho osobnosti je inak v knihách málo. Je dobré. že tento dokument priblížil jeho osobnosť a osud. Chválim výbornú rekonštrukciu atentátu. S ohľadom na dôsledky je ale tento čin dosť pochybný. Heydrich by aj tak skôr či neskôr visel a nahradila ho vlastne aj tak iná ozruta. ()

Andrej Hlinka (2020) (E06)

Snáď najväčší Slovák, väčší prínos pre národ nikto neurobil, nikto si toľko nevytrpel. Sedel v žalári za Uhorska, zavreli ako aj za Československa, nechali ho zbiť na vlastnej fare. Nakoniec však zvíťazil, len v jednom neobstál: jeho boj proti alkoholizmu je na Slovensku márny aj v roku 2021. ()

Cyril a Metod (2020) (E07)

Doby dávne, doby aj zastreté rúškom tajomstva, poznáme len to, čo napísal nejaký kronikár, častokrát politicky angažovaný. Ale odkaz solúnskych bratov je taký, ktorý prekonal všetko, čo bolo napísané aj nenapísané. Veľmi zrozumiteľným spôsobom podaná táto časť histórie, určite lepšie ako v učebných osnovách. ()

Gustáv Husák (2020) (E08)

Osud Husáka je fakt šokujúci, komunista až za hrob, napriek tomu, že vlastní sa mu v istom čase odmenili ťažkým žalárom. A z basy sa stal až normalizačným prezidentom. Inak presvedčeným komunistom bol aj Dubček, takže toto by som pri hodnotení osobnosti nebral ako bernú mincu. Celkovo je naša top 10 z dielne rtvs kontroverzná, Tisa vylúčili, pretože mal veľa hlasov, Husáka ponechali a je tam aj taký Sagan, čo je už fakt na hlavu. ()

Alexander Dubček (2020) (E09)

Takzvaný dobrý komunista, náprotivok Husáka. Človek, ktorý si zaslúžil skončiť ako prvý novodobý demokratický prezident, no prednosť sa dala alkoholikovi. Možno by v takom prípade nedošlo ani k rozpadu republiky, ťažko povedať. Ale osobnosť Dubčeka v role československého prezidenta by podľa mňa v deväťdesiatych rokoch dokázala krotiť národnostné vášne. Dnes je to už v rovine hypotézy a zas treba uznať, že rozdelenie republiky veľmi prispelo k rozvoju česko-slovenských vzťahov, dnes sa už nikto nemôže na nikoho vyhovárať. ()

Peter Sagan (2020) (E10)

Dať do TOP 10 Slovákov celej histórie siahajúcej až po Veľkú Moravu Sagana len podporuje bulvárnosť takej ankety a nevedomosť hlasujúcich. Pri všetkej úcte by sa dostal s odtretými ušami možno do top 10 slovenských športovcov, aj to neviem či len za posledných 20 rokov. ()