Cizinec

• USA The Stranger (více)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Štúdiová záležitosť. Ale bola to asi jediná cesta, ako mohol Welles presvedčiť produkciu komerčným úspechom. Vôbec sa teda nečudujem, že sám tento film nemal v láske. Ide o klasicky hitchcockovsky rozostavanú zápletku, ale Welles nie je Hitchcock. Dominoval vlastnou štýlotvorbou : osobitý orsonovský koncept s absolútne voľnými rukami, kamerové nájazdy, svetlá a tiene, charaktery postáv v kontraste, zamotanosť, ponurosť. Ak teda po 45-tich minútach začne The Stranger fungovať na báze stereotypu a keď pod povrchom nejestvuje jediný moment prekvapenia, výsledok nepoteší. Teda fanúšikov Orsona Wellesa, pre ostatných, ktorí majú radšej jednoduchšie trilery s veľmi prehľadnou kostrou rozprávania a prívetivých zápletiek s vyššou trpezlivosťou - slasť. ()

jondzavid

Kvalitný noir-thriller starej školy - proste poctivá žánrovka - príbehovo niečo ako prechodca Columba s tématikou honby na nacistov zručne nakrútený Orsonom Wellesom, ktorý sa zhostil i jednej z hlavných postáv. K tomu Loretta Young (konečne viem o kom to spievajú Sneaker Pimps) - dáva mi to čistokrvnú 80%ku. ()

kaylin

Orson Welles je pro mě génius filmu. Nejen proto, že natočil něco jako "Občana Kana", ale především proto, že byl natolik schopným tvůrcem po všech stránkách. Ve filmu "Cizinec" naprosto exceluje herecky, aby režisérky pak vyvrcholil film téměř v duchu monster filmů. A projde mu to, stejně jako klasické tmavé stíny noir filmu. Místy je "Cizinec" ke konci díky kameře a obrazu skutečně hororovým zážitkem. ()

swed

Napínavý poválečný thriller s hutnou atmosférou. Cizinec je mimo jiné zajímavý i tím, že hlavní postavou je zde nacistický zločinec, kterého představuje ďábelský Orson Welles. Herecké výkony a režie představují hlavní kvality filmu, o něco hůře je na tom scénář, který si na pár místech vypomáhá náhodou a ne zcela logickým chováním postav. 7/10 ()

Skip

Velmi působivé a sugestivní drama, v němž předvedl Orson Welles nezapomenutelnou, až démonickou figuru. ()

Vědma

Po skvělých Báječných Ambersonových (nebo báječných Skvělých Ambersonových), které jsem viděla nedávno, mě Cizinec tolik nenadchl, chvílemi jsem se nudila a Orsonovy režijní fígle tady byly, ale jaksi na mě nefungovaly. Jako herec byl dobrý, ale nelíbil se mi představitel detektiva. Manželka byla velmi krásná, ale herecky dost slabá a téma nebylo uchopeno tak, aby člověka nějak hlouběji zasáhlo. Přesto na svou dobu je to opět film, který je dobré vidět. ()

doinel

Nemá smysl chválit vizuální stránku, která je jako snad u všech filmů O . Wellese, které jsem viděl geniální (celá atmosféra amerického maloměsta, scény ve věži ...). Na druhé straně mi kazí dojem z filmu podivné nelogičnosti ve scénáři a celá pro mě jaksi nepřesvědčivá postava nacistického zločince v podání režiséra. zajímavý komentář - Radek99 ()

Martin741

Jo, jo, je mi to jasne. Miestne filmove ynteleguany, prechytrale tlchuby a cerstvo vystudovane filmove teoretiky, ktore si radi masiruju prostatu pri dialogoch Madsbenderas Bludmanom na Filmovej teorii zas objavili vo filme aj take zakodovane odkazy a skryte inotaje, o ktorych nema najmensieho tusenia nielen reziser Welles /Obcan Kane/ ale obavam sa, ze ani samotni herci! No a ja som dostal pod nos unylu nudnu srajdu, pri ktorej som sa xmrti nudil jaxvina. Welles totiz nie je Hitchcock, hoci tymto reziserom bol Orson Welles najviac ovplyvneny pri toceni tohoto filmu. Hitchcock mal osobitny styl rezie, osobitne mal budovane stupnovane napatie a hlavne svoj hitchcockovsky zaver. Welles mal zas svoj typicky rukopis, osobitny koncept rezie, zamotanost a svoj styl prace s hercami. No a tu to uplne chyba. V popredi je dost prehravajuci Edward G. Robinson /Double idemnity/, Loretta Young /Krizaci/ bola vyborna, ale dostala malo priestoru a Welles v roli padoucha slizky, a hoci som videl scenu, kde samotny Welles kresli rukou svastiku, velmi sa nepodarila. A tak ide len o cisto studiovy film so studiovymi kulisami. V ramci zanru film-noir je dokonca Cizinec 1946 pre mna podpriemer, ktory len snivat moze o vysinach kultov ako Touch of Evil 1958, Wilderovho Sunset Boulevardu, ba dokonca aj dalsi Wellesov film noir - Lady From Shanghai 1947 - je pre mna vyssie. Finale odbite a mna osobne vobec nebavilo : 30 % ()

starbrejkr

Začínám Orsona Wellese podezřívat z geniality. O tom, že je Občan Kane nadčasový, se mluví často - kdežto o filmu Cizinec se až tak moc nemluví a i já ho chytil v televizi na poslední chvíli. Kdyby ten film byl barevný, klidně by mohl být natočen v 70. až 80. letech a málokdo by ho považoval za staromódní - dobová produkce působí proti Cizinci naivně až primitivn+. Neskutečné, že rok po válce se podařilo natočit tak nadčasový a výmluvný film o válečném zločinci - uprchlém nacistovi (skoro jakoby to byla inspirováno dopadením Eichmanna, který byl ovšem chycen až 15 let po uvedení filmu!). Sám mistr pak předvedl v hlavní roli úchvatný výkon.....Cizinec je synonymem pro nadčasovost... ()

Trainspotter

-Co chceš? -Chci tě zabít. Moje první zkušenost s Orsonem Wellesem a napoprvé za pět! Skvělá noir zápletka, dechberoucí nájezdy a pohledy kamer a ze záběru na žebřík na mě šlo větší vertigo než v Hitchcockově zvonici na schodišti. AR: 1,37:1 - Academy ratio ()

tomtomtoma

Strhující temný thriller plný napětí, který se tak trochu škodolibě vypořádává se všeobecně vnímaným zlem nacistického Německa. Poklidné connecticutské městečko Harper a jeho tichá maloměšťácká atmosféra versus neznámé zlo, které se ukrývá za maskou ctihodného občana. Profesor dějepisu Charles Rankin neboli nacistický vynálezce Franz Kindler (skvělý Orson Welles) se ukrývá před svou minulostí, aby zlo načerpalo novou sílu k dalšímu brutálnímu úderu. Dokáže s vrozenou přesvědčivostí manipulovat se svou novomanželkou Mary Longstreet (dobrá Loretta Young), pro kterou je nepřípustná představa jejího manžela jako nacistické bestie a stává se tak jeho loutkou i ochránkyní zároveň. Její prohlédnutí je bolestné a je korunováno vskutku úchvatným závěrem, kdy je zlo udoláno vlastní silou. Jako ohař je na jeho stopě vytrvalý federální agent Wilson (Edward G. Robinson), který čeká na Rankinovu chybu. Zlo neváhá podle své potřeby zamést jakoukoliv stopu, která by mohla vést k jeho odhalení, stejně jako při chladnokrevném zavraždění svého bývalého spojence a kolegy Konrada Meinikeho (Konstantin Shayne). Z dalších rolí je tu Maryin otec Adam Longstreet (Philip Merivale), ctihodný soudce Nejvyššího soudu, Maryin bratr Noah (Richard Long), Rankinův student, pan Potter (Billy House), zvídavý majitel koloniálu a bistra, a Maryinina hospodyně Sara (Martha Wentworth). Strhující, napínavé, temné a se šťastným koncem. ()

C0r0ner

Líbí se mi filmy od Wellese, ve kterých sám hraje, protože pokaždé zastává zajímavou roli. V Cizincovi zní jasné dohry II. světové války, které Američany nepochybně trápily. Samozřejmě je to malinko předvídatelné, ale to se od filmu starého sedmdesát let dá čekat. Uteklo to pěkně a napínavé to také bylo docela dost. 80% ()

MarekT

Postupem času se mi v hlavě čím dál více zažírá mínění, že málokdo dokáže natočit thriller jako mistr napětí Alfred Hitchcock. Ostatně, ani další zruční rutinéři filmových kolbišť jako Cukor či Kachyňa mě nedokázali přesvědčit. Ovšem Cizinec byl pro mě příjemným překvapením. Námět je velice zajímavý, atmosféra správně napínává, sám režisér se jedné z rolí zhostil dobře... A celé to přitom bylo natočeno osobitým a originálním způsobem, nedá se tam najít ani kus Hitchcocka, i přesto, že se mu Welles v určitých složkách podobá. Například moment překvapení. Určitě to znáte - děj plyne, pořád plyne... a najednou je divák zaskočen, až se dokonce lekne (to se mi zde tedy nestalo, ale nervózní atmosféra tu znát je). Stejně tak se musí zmínit, že zápletka (mimochodem dobře napsaná) je skvěle vypointovaná, stejně jako u Hitchcocka. Film ale úplně bezchybný není, někdy se mi zdálo, že Welles chce atmosféru navodit i pomocí divadelního přehrávání (tohoto nešvaru se Hollywood musel obtížně zbavovat). Naštěstí tomu bylo tak, že krom toho jsme tu měli zvuky kostelních zvonů, z nichž mrazí i díky pomyšlení na ně. Po týdnu mám tu čest zase dát pět hvězd, dokonce se mi zdá, že film je lepší než slavný Občan Kane (i přes tamější výbornou složku příběhu). Nedivte se, Hitchcocka se sice nepovedlo (a těžko povede) překonat, ale další člen skupiny oblíbených vládců režisérské stoličky mi ukázal, že se mu jde vyrovnat. ()

kusper

Špičkový hitchcockovsky laděný film (který vznikl před tím, než Hitchcock natočil své nejlepší filmy =) ) s ohromnou kamerou. Co jiného bychom taky čekali od pana Wellese? ()

zette

Film je to dobry, nenudi a ma spad. Herecke vykony take podarene. Na jednu z top noirovek ale postrada lepsi scenar (da se to vysvetlit kratkou dobou nataceni po valce), dejove zvraty a hutnejsi atmosferu. Je to vsechno takove naivni a jednoduche. Orson Welles, ac tocil v dobe, kdy podle me vznikly nejlepsi filmy, nebude nikdy patrit mezi me nejoblibenejsi rezisery. ()

mortak

Na tomhle filmu se dají postavit přednášky pro adepty režiserského řemesla. Ve všech směrech profesionálně zvládnutý thriller, který obstojí i dnes, i když byl tisíckrát okopírován. Povinné dílo pro každého, kdo studuje film. A myšlenkově docela pěkná úvaha o tom, že ženy v lásce nejvíce přitahuje čisté zlo v mužích. Takový úředníček Wilson, i když na straně dobra, nemá moc šancí přesvědčit ženu milující svou představu manžela. ()

majo25

Rozhodne zaujímavý námet - hľadaný nacista v malom mestečku ukazujúci svoju druhú tvár, akurát nie na dlho. Precízne spracovanie, pôsobivá atmosféra, fajnová dynamická kamera a početné prvky napätia. Herecké výkony sú trochu nevyrovnané - Robinsona mám radšej v záporných roliach, tu však ako dotieravý a inteligentný vyšetrovať v pohode obstál, zato Welles trochu prehráva. Charizmu má tento herec na rozdávanie, akurát na maskujúceho nacistu tam bolo z jeho strany až príliš veľa otvorených emócií, príliš to s ním hralo. Chýbala chladnokrvnosť a pokračovanie v dovtedajšom maskovaní. Inak však zdarilé a so slušným tempom, pri ktorom nuda vonkoncom nehrozí. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015