Krvavá cesta

Blood Alley

Dobrodružný / Akční

USA, 1955, 115 min

• fragre

Cha, taková blbůstka ze Studené války. Náramně ležérní John Wayne, jehož snad každé třetí slovo je bejby, ukradne maoistům celou ves, která již nechtěla platit známky ROH, a převeze ji přes hranice. Poměrně nepřekvapivý a prvoplánovitý děj. Přidaná povinná love story s dobovou kráskou (vím, že Lauren Bacall zvládala i dobré role, ale tady moc možností neměla) v takové té podobě, kterou mnohem lépe svedla jiná dvojice v Africké královně. Ale zase vidět Johnnyho v sovětské uniformě s rudou hvězdou na čepici, toť chuťovka.(27.5.2012)

72 % - S Johnem Waynem existují lepší filmy, než je Krvavá ulička, tenhle by se dal zařadit někam mezi lepší průměr. Zajímavý nápad (scénář napsal Albert Sidney Fleischman podle svého románu) postrádá více dobrodružného napětí, navíc tušíte, jak to celé skončí. Kdo ale nesnáší komunisty (jako já), tak film ocení i bez dalšího.(4.11.2005)

Jedno se imperialistům přiznat musí: jejich propaganda byla mnohem napínavější než ta komunistická! Zatímco v československém filmu 50. let bojovala max. hrdinná policie se špiony nebo se úderničilo, až z toho bolely ruce i diváky, tady John Wayne uniká čínskému námořnictvu na staré lodi i s celou vesnicí a navíc stihne omámit i jednu zprvu cynickou krásku. Dobrodružství, romantika, exotika: propaganda, která potěší. /21. 8. 14./(21.8.2014)

Ve skutečnosti by to kapitán na doktorovu dceru rozbalil už ve vesnici a opustil ji před prvním hongkongským klubem. Mám podezření, že ten příběh nenapsal muž, ale žena odkojená romantickým brakem. Každopádně je chvilkama k smíchu, když si dospělé americké děti hrají před kamerou na lásku a na válku...ale proč jim to nepřát. 70%(9.12.2008)

S přivřenýma očima dám 4*, neboť snímky Johna Waynea mám v oblibě, ať už jsou žánru westernového, válečného nebo dobrodružného. Blood Alley je typickým zástupcem svého žánru z období 50. let, což s sebou přináší do jisté míry i nudnější pasáže, jež mě svádí k pouhým třem hvězdičkám. Celkové zpracování a herecký výkon Waynea však stojí i za tu čtvrtou.(15.11.2016)

• - John Wayne dočasně režíroval film, zatím co měl režisér William A. Wellman chřipku. (Mol)

• - Roli kapitána Tom Wildera měl původně hrát Robert Mitchum. Režisér Wellman si na něj však stěžoval John Waynovi, že je neustále na drogách a buď půjde Mitchum nebo odejde on. Následně odmítl roli Gregory Peck, Humphrey Bogart chtěl za film 500.000 dolarů, a tak studio Warner Bros. pohrozilo spolurežisérovi John Waynovi, že mu nebudou distribuovat film, pokud v něm nebude hrát on sám. Wayne roli vzal, aby udržel svou novou produkční firmu Batjac nad vodou. (Mol)

• - Lauren Bacallová (Cathy Grainger) měla nejprve obavy z natáčení s Johnem Waynem (kapitán Tom Wilder), protože byla levicově zaměřená, kdežto film a Wayne byli politicky napravo. Později řekla, že natáčení s Waynem bylo velmi přátelské a o politice spolu nediskutovali. (Mol)