Kabinet doktora Caligariho

Robert Wiene

Willy Hameister

Scénografie:

Hermann Warm

Kabinet by mohl být šokem pro někoho, kdo si myslí, že se závěrečným twistem přišel až Shyamalan. Expresionistická stylizace úplně všeho se mi strašně líbí, ale geniální na ní je to, že není samoúčelná, ale vyplývá z podstaty příběhu. Jinak jen lituji toho, že jsem se zatím dostal pouze k padesátiminutové verzi, sestříhané pro video. A tenhle film vidět na plátně? Ach!(8.4.2007)

Fantaskní, bizarní a hororově laděný, tak by se dal charakterizovat tento snímek režiséra Roberta Wieneho. Tvůrci vyšli z předpokladu, že pouze subjektivní a deformovaná vize světa může být zajímavá a za titulní postavu svého filmu si vybrali šílence. Lví podíl na úspěchu filmu měly zejména bizarní a pokřivené dekorace expresionistických malířů /Warm, Reimann, Röhrig/. Snímek vyvolal ohromný ohlas a celou řadu později natočených filmů na tentýž způsob.(22.4.2002)

V době svého vzniku, kdy film bojoval ještě sám se sebou, hledal svou formu a vlastní možnosti, to byl zřejmě velice odvážný počit, který se pouštěl do výtvarných experimentů s nebývalou invencí a sebevědomím. Příběh sám o sobě je zajímavý, neotřelý a i konec nepředvídatelný. Přece jen je to však, zdá se mi, ještě více divadlo, než film. Také se to trochu vleče.(17.11.2009)

Pamatujete si na epizodu ze Zemana, kdy byl v místnosti přichycen ten zlotřilej dědek Brůna se sekerou v ruce a kymácel se ze strany na stranu? Určitě jo, vždyť ta atmosféra překvapila i samotné scénáristy. Nějak jsem si na ní vzpomněl při Kabinetu doktora Caligariho, který sice nedosahuje kvalit třeba takového Fausta od Murnaua, ale co se týče kulis á la Hrátky s čertem, je to unikátní. A právě ta atmosféra mi tady strašně chyběla. Horor si vyžaduje perfektní načasování ke sledování, ale ke Caligarimu to, myslím, nepotřebujete, protože jako celek to nějak protejká mezi prsty. A to nemám rád. Wiene se snažil, ale když divák otírá raději prach z monitoru než pozoruje děj, je asi něco v nepořádku. A výmluva typu: "No dobrá...ale podívej se z jakýho je to roku. Ten film nemůže být dokonalej..." neberu. Viz. Faust!(2.7.2009)

Umím si živě představit, jakou hrůzu mohl doktor Caligari před téměř devadesáti lety vzbudit. Dnes se kinematografie (a nejen ona) posunula dále. Caligari neděsí, a pokud vzbuzuje jakési emoce, tak maximálně rozesměje, v horším případě lehce nudí. Přesto se jedná o krok vpřed ve světovém filmu a rozhodně to je film, který by měl každý filmový labužník vidět. Na svou dobu jeden z majstrštyků. Upír Nosferatu je ovšem mnohem lepší.(11.5.2009)

• - Ačkoli je Cesare popisován jako somnambulik, tedy člověk náměsíčný, projevuje se spíše jako narkoleptik, tedy někdo, kdo trpí záchvaty krátkého spánku. Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla. (džanik)

• - První a poslední scéna v neexpresionistickém ladění vznikly na podnět režiséra Fritze Langa. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scénář napsal Rakušan Carl Mayer společně se scenáristou českého původu Hansem Janowitzem. (Kamkon)