Kabinet doktora Caligariho

Robert Wiene

Willy Hameister

Scénografie:

Hermann Warm

Das Cabinet des Dr. Caligari je nádherně stylizované expresionistické dílko, které svými obrazy a hudebním doprovodem (viděl jsem verzi Projektu 100 s doprovodem skupiny DVA) dává přičichnout těm nejnáročnějším filmovým fanouškům ke koření základů psycho-thrilleru. Vždyť kde by byla taková persona jako Hitchcock, kdyby nebylo Caligariho..(23.5.2008)

Démonický náměsíčník Cesar se jako subtilní krvežíznivý pavouk plíží pokřiveným městem, aby spáchal další hrozný zločin, který mu byl vnuknut šíleným doktorem Caligarim. Anebo snad je tu šílený úplně někdo jiný? Pokud jsem pochopil pointu dobře, tak musím napsat, že je tento skvost jedno z nejgeniálnějších děl, které jsem viděl a právě ony expresionistické kulisy evokují pokřivenou mysl hlavního hrdiny.(17.4.2006)

Šílenství z KABINETU přímo prýští. Temné pokřivené obrazy (dekorace jako by vypadly z mozku postiženého stihomamem a pokřiveným vnímáním skutečnosti) v tom nejklasičtějším slova smyslu. Dodatenčná hudba je neskutečně sugestivní. Jazzová bizarnost spojená s rozličnými zvuky a doplněná symfonickým orchestrem. Neskutečně intenzivní.(6.12.2011)

Kabinet dr. Caligariho mě zcela uchvátil... jeden z prvních filmů vůbec, a hned tak vybroušený. Vizuální stránka tohoto hororu je laděna expresionisticky a podtrhuje tajemnou atmosféru snímku. Herci, kteří v éře němých filmů vyjadřovali své pocity prostřednictvím grimasy, jsou perfektní... Po přečtení obsahu uživatele Caligariho ani nevím, co bych dodala... snad jen to, že mě až překvapila detailně propracovaná zápletka a závěr mě ohromil. Tento německý skvost nasadil laťku vysoko a od té doby většina hororů s tematikou masového vraha vychází právě z něj. Jedna z interpretací považuje Kabinet dr. Caligariho za obraz poválečného Německa, druhá interpretace jej považuje za reakci na tehdejší poměry v psychiatrických a nápravných ústavech. Každopádně si dovolím prohlásit, že tematika je to vyloženě nadčasová... Snímek jsem měla možnost shlédnout s doprovodem živé hudby, kterou obstarala "formace DVA" (Hradec Králové) a byl to opravdu jedinečný zážitek.(19.7.2008)

Ze začátku se mi to moc nelíbilo a kromě dost debilních kulis mě nezaujal ani výkon Wernera Krausse, jehož Caligari dnes působí spíše komicky než hrůzostrašně. Postupně si mě ten snímek začal získávat, hlavně když se na scéně objevil skvělý Conrad Veidt coby César Náměsíčník. Ten působí cool i v dnešní době (chvílema je opravdu démonický) a vždy když byl na scéně tak to mělo grády. Vraždy jsou nafilmovány brilantně (miluju ty scény kde jsou vidět jen stíny na zdi). Závěrečná pointa mě docela příjemě překvapila.(9.3.2006)

• - Film byl v Německu digitálně restaurován a znovu promítán. Ne všechny části originálu se ale podařilo dochovaty, a tak byly zbývajíci doplněny z různých distribučních kopií. (Zdroj: bbc.com)  (Hawaj)

• - Scény byly vyrobeny z papíru se stíny namalovanými na stěnách. (džanik)

• - Scénárista Hans Janowitz psal hlavní ženskou roli pro svou přítelkyni Gildu Langer, ta však krátce před natáčením zemřela, a tak ji hrála Lil Dagover. (Kulmon)