poster

Kabinet doktora Caligariho

 • německý

  Das Kabinett des Doktor Caligari

 • slovenský

  Kabinet doktora Caligariho

 • anglický

  The Cabinet of Dr. Caligari

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německá říše, 1920, 71 min

Režie:

Robert Wiene

Kamera:

Willy Hameister

Producenti:

Erich Pommer

Scénografie:

Hermann Warm
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Snorlax
  ****

  Tento film dokáže být i po těch mnoha letech od svého vzniku napínavý a zábavný. A naprosto jasně zdvihá prostředníček na všechny ušmudlané patlaly, kteří píší scénáře pro dnešní tovární velkovýrobu v Hollywoodu. Z filmu čiší obrovské nadšení a elán, se kterými ho tvůrci točili. A jejich entuziasmus se přenáší i na diváka. Ti lidé považovali film za umění, nikoliv za produkt, který se klidně může povalovat vedle ponožek vyrobených z PET lahví, neboť má srovnatelnou hodnotu, jelikož je stejně šuntové zboží jako ty asijské fusekle.(28.9.2011)

 • Ištván87
  *****

  Neuvěřitelné, co dokázal jeden německý režisér již před více než devadesáti lety... Když pominu neskutečně tísnivou atmosféru, kterou vyvolává nalíčení herců, úžasné kulisy, ale také o cca dvacet let později složená hudba (tu je v podstatě skoro až fyzicky nesnesitelné poslouchat), je ohromné, jak celý příběh, který má několik zajímavých zvratů, vrcholí... Podobný závěrečný zvrat jako tady byl použit v mnoha a mnoha dalších filmech, ovšem Kabinet dr. Caligariho byl první.(23.2.2012)

 • tahit
  ****

  Film, který propojil výtvarné umění s námětem hororu. Scénář k filmu napsali Carl Mayer a Hans Janowitz, který částečně čerpá z jejich autobiografických vzpomínek z psychiatrických ústavů. Na tomto brilantně zdařilém filmu, mimo jiné spolupracovali expresionistickým stylem i moderní malíři a výtvarníci poválečného Německa. Pozadí kulis přímo na ploše bylo pomalováno hodně potemněle, pouliční lucerny ponuře stavěné ve stínu chmurně podivných fasád dokreslovali atmosféru. Pro představu charakteru zvláštního děsu je César i dr. Caligari přesvědčivě fascinující, strnule němá a šílená gesta přidávají filmu na dramatičnosti v jemných nuancích filmové hrůzy. Postava náměsíčníka Cesare, kterou ztvárnil famózní Conrad Veidt a jeho křídová tvář je 100% dokonalá. Film je originální na dobu, kdy byl natočen. Sice němý, ale děsí, ale byl to zážitek, na který se nezapomíná.(24.11.2007)

 • lesumir
  ***

  Asi ještě nejsem takový labužník, abych uměl vychutnat nestrávitelné a "pošmáknout" si nad vším, co má skvělé ohlasy a dobře vypadá. Kdybych měl být objektivní, hodnotím jasným odpadem a budu mít v ústech nechuť alespoň hodinu. Proto.. nebudu hodnotit a za nějaký čas se na to podívám znovu s tím, co mohu a nemohu očekávat. Kulisy jsou sice velkolepé a celá struktura filmů je na svojí dobu nadčasová, ale i to někdy prostě nestačí. Dalo by se říct, že tohle je předchůdce noir filmu, který vznikl z německého expresionismu. _ Ok, tak teda nakonec za tři hvězdičky.(22.6.2008)

 • Lavran
  *****

  Du musst Caligari werden. Německý bazar bizarností, jehož iluzorní cejch šílenství dal světu zásadní přelom v dějinách kinematografie. V kontrastu s historickým významem tohoto mezníku snad nikoho nepřekvapuje, že mamutí vliv "postcaligariovské" tendence pociťujeme do dnešních dnů, speciálně v osobě líbivě morbidního Tima Burtona. Zvrácený, ambiciózní, stísňující, nastavující nelichotivé zrcadlo realitě - tj. Kabinet doktora Caligariho.(12.9.2008)

 • - První a poslední scéna v neexpresionistickém ladění vznikly na podnět režiséra Fritze Langa. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Kulisy a dekorácie vo filme vytvorila expresionistická skupina Der Sturm. (Raccoon.city)

 • - Scény byly vyrobeny z papíru se stíny namalovanými na stěnách. (džanik)