Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (335)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Přestože se tu jedná o velmi vážnou záležitost a tou převoz nebožtíků do jejich rodné vlasti stoprocentně je, tak je tenhle film velmi milý, pohodový a plný hřejivého sluníčka. Moc pěkně mě pohladil po duši a zahřál u srdce. Všechno jsem si užívala s hlavními postavami. Jack Lemmom byl nepřekonatelný a sympatický a Juliet Millsová roztomilá. Jejich postavy byly pro sebe přímo stvořeny. Ta lehce přepálená stopáž mi vůbec nevadila. Zapomněla jsem při sledování na okolní svět. A tak by to mělo být. ()

maverick10 

všechny recenze uživatele

A: Mladenci, vite jiste ze je to Ischia? B: Naprosto jiste pane!! A: Vite hrozne nerad bych pristal v Africe. B: Ta by byla vetsi pane!. A: A nebude to ostrov nekde u Recka? B: Ne pane, Recko je vic nalevo. A: To neee, dokud ja jsem na ministerstvu zahranici. . . . ()

Reklama

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Nezapomenutelná hláška: "Rekněte tý tlustoprdce, že ji svezu." Zajímavé je, že moje žena i dcera mají s tímto filmem problém, neboť se jedná o romantický nemanželský vztah. Když jsem film kdysi viděl poprvé, toto mě nenapadlo. ■ P.S. DVD. Sehnal jsem v Rakousku německou verzi s originálním zvukem a anglickými titulky. To je zřejmě maximum, které lze (mimo burzu CSFD) dosáhnout :). ()

classic 

všechny recenze uživatele

Po dlhšom čase som dal opäť velikána kinematografie Billyho Wildera s jeho dvorným hercom Jackom Lemmonom a pôvabnou Juliet Mills... Je vidieť,že Wilder má tie najlepšie zárezy už za sebou,tak trochu nostalgie nezaškodí,Lemmon ho dobre pozná,a tak vytvárajú spolu ďalšiu spoluprácu,ale bez kamarátov ako sú TONY CURTIS,či WALTER MATTHAU,zato samozrejme s opačným pohlavím,ale nie podobnému tomu z BYTU,kde si zahrala SHIRLEY MacLaine... Totiž destinácia je Taliansko,kam sa vypraví pozostalý syn vyzdvihnúť telo svojho otca,ktorý je pre syna nepoznateľným,aký v skutočnosti BOL? Wendell Armbruster,Sr. si vedel užívať v jednom HOTELI líbanky,počas desiatich rokov mal istú priateľku,s ktorou prežívali krásne obdobie,v letných mesiacoch sa oddávali poznatkom z minulosti,že sa správali ako by mali „násť...” To ja ako divák nevidím,to budem počuť z vyprávania personálu Hotela,od perfekcionistického riaditeľa a samo od hlavných protagonistov,t.j jeho syna Juniora a od Pamely,kto je ona? Pamela je dcérou tej dámy,ktorá sa so Seniorom zbližovala,až pokým obidvaja nemali autonehodu,pričom tragicky zahynuli...Tak preto sa dva protiklady začnú čoraz viac zbližovať a riešiť,čo s Nebožtíkmi,ktorí prajú láske.Dovolím si pripomenúť,že najlepšou postavou vo filme je spomínaný riaditeľ Carlo Carlucci,ktorý podáva pomocnú ruku obidvom „hendikepovaným...” Carlo je excelentnou postavou,svojim hereckým výstupom sa vyrovnáva tomu Jackovému,ktorý si niekedy pripadá duchom neprítomný,Pamela ako JULIET MILLS je pozoruhodným potešením pre mužské oko! Musím sa priznať,že bolo mojou cťou spoznať ju! Trochu by som postrihal,keby som bol strihač,ale úsmev bude sprevádzaný u človeka pomerne často,aj po 2 hodinách si povie,že im to praje tak,ako to zatiaľ majú a pôjdu v tradícii svojich rodičov... PS:Aby si človek dával bacha,kedy a kde bude vystretý,v cudzojazyčnej krajine sa môže ľahko stať,že nastane problém s transportom do vlasti,alebo aj úplne iné,napr.BYROKRACIA.Ale môže sa stať,že tam stretnete človeka počas toho,ako pôjdete vyzdvihnúť telo,a odvtedy sa s ním budete chcieť stretávať... ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Jmenujeme tvého otce obchodním atašé na ambasádě v Římě a z toho titulu má právo na diplomatickou imunitu a na pas.“ - „Počkej, počkej, ty ho chceš jmenovat…?“ - „Proč ne?“ - „Když je mrtvý?!“ - „To jen dokazuje, že rozhodně nikoho nediskriminujeme. Ať už kvůli rase, vyznání, vzhledu…nebo zdravotnímu stavu.“ Ironický, neotesaný a nerudný Lemmon válí a s Mills se skvěle doplňují. Ale baví i italské figurky, např. hoteliér co vše zařídí, vybavený koroner, šmírující fotograf, kníratá pokojská či rodina Trottů. Ta noblesa a lehkost v podávání fórů či gestech se tak často nevidí. K tomu rozpustilá, pohodová, prosluněná atmosféra…5*, pro mě zatím nejvtipnější Wilder. „Já jsem v USA žil. Báječní lidé, tak přátelští, milí. Když jsem opouštěl NY, odvezli mě na letiště v limuzíně. Posadili do letadla. A zamávali.“ - „A kdo?“ - „Imigrační úředníci.“ - „Byl jste deportován?!“ - „Ano. Ale první třídou. Američané umějí deportovat, to vám teda povím. Boeing 747. Místo u okna. Nádherná blonďatá letuška mě celou cestu krmila lžičkou…pouta, chápete?“ ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Naprosto bez debat bylo obsazení Wendella Armbrustera Jr. – ostatně Jack Lemmon už předtím čtyřikrát s Billym Wilderem spolupracoval. Společně s Juliet Mills (Pamela) pak vytvořili jedno novum – poprvé se v režisérově filmografii objevila nahá scéna, ovšem skvěle vyšperkovaná jediným „oděvem“, jenž po plavbě v zálivu Lemmonovi zbyl. Jeho snaha zakrýt Pameliny vnady ponožkami je jednou z kultovních scén filmu. Ostatně Juliet Mills k tomu podotkla: „Pokud už člověk musel natočit nahou scénu, Jack byl perfektním partnerem. Myslím, že byl víc nervózní než já, ale choval se legračně a pomohl mi se přes to přenést.“ (classic)
  • Když se ztratí těla z márnice, tak Wendell Armbruster (Jack Lemmon) křičí: „Kdo myslíte, že ta těla ukradl, dr. Christiaan Barnard?“ Christiaan Barnard byl jihoafrický chirurg, který jako první provedl úspěšnou transplantaci srdce. (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno