Série(3) / Epizody(24)

Rozpolcený, ale odvážný Dračí rytíř musí využít sílu draka, kterou v sobě nosí, aby porazil zabijáckého démona. Výpravná fantasy podle online hry. (Netflix)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (18)

DOTA: Dračí krev (2021)

Neskutočne silný zážitok, seriálová adaptácia Doty sa jednoducho podarila! Seriál obsiahol takmer všetko, čo od slušného fantasy očakávam. Malo to pútavý priebeh, duchaplný námet, epické bitky, dobrodružný nádych, dobovú atmosféru, temný tón, intrigy a správne vycibrený humor, ktorý bol prostredníctvom podarených hlášiek skvelo dávkovaný. Tiež nesmiem zabudnúť na drakov, a elfov, ale i mnohé iné fantasy elementy. Samotný fantazijný svet oplýva bohatou históriou a zaujímavým loreom. Nemám problém nazvať tento seriál grimdark fantasy, keďže perfektne zachytáva prvky fantasy reailzmu. A čo sa týka postáv, tie sú báječne prekreslené a dá sa do nich úžasne vcítiť. A páči sa mi práca i so symbolikou, meteforami, kontrastom a paralelami, ktoré dokonale zasievajú pocit, že i sebamenší človek môže mať zásadný vplyv na konflikt kozmických hráčov. ()

Hromobití promluvilo (2021) (S01E01)

S potešením môžem povedať, že milovníci Doty, LoLka alebo Warcraftu môžu jasať, pretože toto sa jednoducho podarilo! Pútavý epilóg o stvorení sveta ihneď hodí do obrazu aj tých, ktorí sú Dotou nepobozkaní alebo nezainteresovaní do tohto fantazijného sveta. Žánrovo ide o zmesicu epic a grimdark fantasy, keďže seriál je dosť temný, pochmúrny a dáva si vyslovene záležať na fantasy realizme. Je to pompézne, ale i krvavé, a sem-tam sa prehodí nejaká vtipná hláška. Seriál sa môže tiež pýšiť svojou veľkolepou akčnou stránkou, súboje s drakmi vyzerajú úžasne. Na úvod sa stretávame s potulným Dračím rytierom Davionom, ktorého cesty sa skrížia s mesačnou princeznou Miranou a jej spoločnicou Marci. A zo záverečného stretu medzi Slyrakom a démonom Terrorbladeom, ktorý posadol Uldoraka, som uchvátený! ()

Princezna bez království (2021) (S01E02)

Dovian doprevádza Miranu, mesačnú princeznú z Nightsilver Woods, a Marci na ich cestách. Cieľom tohto epického questu je nájsť ukradnuté lotosy z chrámu Mene. Keď sa však Mirana a Marci dostanú konečne k sľubnej stope, vzápätí boli zaradené Coriel 'Tauvi elfom. Lenže oponenti sa trošku prerátali, keďže podcenili Marcine bojové schopnosti. Merci sa naozaj luxusne vedela oháňať a jej pohyby boli pôsobivé. Už plne chápem, prečo Mirana pribrala na cestu. Avšak stále tu zostáva jedná veľká neobjasnená záhada, čím bola Dovenova amnézia. Totiž sa ukázalo, že náš Dračí rytier je zviazaný so Slyrakom, čo malo za následok i spontánnu metamorfózu v dračie monštrum. V tom momente však zasahuje Miranda a to za sprievodu epickej lukostreľby. A na konci nastupuje na scénu elfka Fymryn. ()

Neverwhere Land (2021) (S01E03)

Lore a mytológia sveta sa naďalej prehlbuje a bližšie preskúmavame konflikt medzi Mene, bohyňou Mesiaca, a Selemene, bohyňou Temného Mesiaca, čo sa neskôr prenieslo do i konfliktu medzi elfmi a ľuďmi. Tu sa dostáva do popredia Coriel 'Tauvi elfka Fymryn, ktorá dostáva zaujímavý príbehový oblúk. Ukázalo sa, že disponuje pôsobivými schopnosťami, pomocou ktorých bola predtým schopná sa vplížiť do Nightsilver Woods, čo je posvätný les bohyne Selemene, a ukradnúť magické lotosy z bazéniku poblíž Selemeninho chrámu. Fymryn som si veľmi obľúbil a jej dobrodružstvo s cieľom nájsť Inkovera bolo vzrušujúce. Taktiež musím pochváliť, ako pestro sa vyhrali s paletou farieb. Medzitým sa Davion, Mirana a Marci snažili predrať skrz ľadovú pustinu, kde na nich čakala nejaká zvláštna obdoba zombies. ()

Příšera na konci téhle knihy (2021) (S01E04)

Zatiaľ čo Invoker nechal elflu Fymryn rozjímať, tak za pomoci astrálnej projekcie vydal navštíviť Selemene, bohyňu Temného Mesiaca. Extradimenzionálny priestor nám pripravil výdatný audiovizuálny, ale i spirituálny zážitok. Takisto sa nám krásne načrtne komplikovanosť vzťahu medzi Selemene a Invokerom. Po tomto hviezdom stretnutí sa v Selemene nahromadia obavy a tak vyhlasuje vojnu elfským enklávam. Medzičasom Davion, Mirana a Marci dorazia do Dragonholdu, kde sa stretávajú s ďalším Dračím rytierom, menovite s Kadenom, ktorý drží zášť voči Slyrakovi. Preto aj nasilu vynúti Slyraka k transformácii na draka z Davionho tela, aby sa s nim mohol stretnúť v epickom a opulentnom súboji. Kaden sa na tento moment pripravoval celý život a pomocou moci draka chaosu je schopný teleportácie. ()

Kázání ohně (2021) (S01E05)

Tak toto bola neskutočne epická jazda! Ťaženie v mene bohyne Selemene sa rozbehlo v plnom prúde a ako prvou obeťou tejto výpravy sa stali elfovia z Coedwigu. Avšak najviac vzrušujúcou a strhujúcou časťou epizódy boli rozhodne tie spektakulárne a do posledného dychu dychberúce akčné sekvencie s drakom Slyrakom. Keď si Mirana všimla zranenia, ktoré utrpela Marci, tak ju posadila na Sagana, zatiaľ čo Mirana sa snažila upútať drakovu pozornosť. Princezná uvalila na draka smršť šípov, čo však nebolo dlhodobým riešením, a neskôr bola predsa len nútená sa dať na útek. Davion bol uväznený vo vnútri svojej mysle, kde bol ponechaný napospas drakom, avšak myšlienka, že ublíži Mirene ho vzbudila. A koniec sa nesie v očakávaní príchodu Daviona, Mirani a Marci, nikým iným než Invokerom a elfkou Fymryn. ()

Rytíř, smrt a ďábel (2021) (S01E06)

Invoker je naozaj skvelý rozprávač a počúvať prerozprávanie Loru z jeho úst bolo mimoriadne pútavé. V súznení jeho slov preskúmavame tajomstva mulriverzu, to jest, že tu máme ríšu medzi siedmimi Nebami a siedmimi Peklami, čiže tú našu, a každým okamžikom sa tieto ríše delia do nekonečného množstva realit. A svet drží pohromade osem pilierov stvorenia, konkrétne štyri živly a štyri základné sily, ktoré sú reprezentované drakmi. A čo sa príbehovej stránky týka, Invoker bol ochotný vydať Mirane ukradnuté lotosy, ale samozrejme mal podmienky. A taktiež trval na tom, aby ich na cestách sprevádzala Fymryn. Rovnako došlo i na charakterové momenty, najmä scéna medzi Davionom a Miranou bola silná. Po vzájomnom emocionálnom otvorení z oboch strán, sa i ich vzťah konečne posunul na vyššiu úroveň. ()

Řekni ta slova (2021) (S01E07)

Neskutočne dojemná epizóda plná silných flashbackov. Scény medzi Invokerom a Filomenou boli veľmi krásne, ale i nesmierne smutné. To muselo byť pre Invokera dosť bolestivé sledovať, ako z jeho dcérky pomaly vyprchá život. Keďže Filomenu tak veľmi miloval, zo zúfalstva sa dokonca obrátil i k jej matke Selemene. Lenže tej sa nepáčilo, čo zaznelo z úst jej dcéry, a i napriek prosíkaniu zo strany Invokera, ponechala svoje dieťa krutému osudu. Súčasne sprevádza Miranu i Fymryn, ktoré mali medzi sebou parádnu interakciu kvôli ich vzájomnej zášti. Bolo celkom podarené sledovať stret týchto dvoch diametrálne odlišných svetov. Davion slúžil ako prostredník medzi nimi a obe dámy mali s nim slušnú chémiu. Príkladom môže byť povzbudivá reč, ktorú poskytol Fymryn alebo trápne ticho medzi nim a Miranou. ()

Partie šachů (2021) (S01E08)

Samotné vyústenie deja bolo neuveriteľným zážitkom, išlo o neskutočne prepracovanie vyvrcholenie všetkých príbehových arch, ktoré ani zďaleka nepovedali posledné slovo. Ja sa v tých plot twistoch a cliffthangerov priam až tápem, vskutku silný dojem to vo mne zanechalo. Nesmierne sa mi páči celková poetickosť tejto epizódy, keďže stret ľudí a elfov je iba metaforickou zásterkou niečoho väčšieho, niečoho kolosálnejšieho. I keď sa pozemský konflikt nesie v duchu nesúladu protichodných strán, tak súboj dvoch kozmických entít, akými sú Selemene a Terrorblade, je skrátka väčšie merítko, a je velice zaujímavé pozorovať ten kontrast a iróniu. Vo finále sa teda dejú divy, Invoker vďaka spriahnutiu sa s démonom zrazil Selemene na kolená. Fymryn sa dočkala svojej pomsty a Davion sa lúči s Miranou. ()

2. kniha (2022) (S02)

Druhá séria DOTy sa drží štandardov a kvalít tej prvej. Stále sa jedná o rovnako dobre premyslené a epické fantasy, ktoré sa vyžíva v spletitých príbehových linkách a množstve komplexných charakterov. Postavy vám prirastú k srdcu ešte o niečo viac než v predchádzajúcej sérii, i keď na ich charakterový vývoj nie je až toľko veľa času a priestoru, koľko by im právom náležalo. Do seriálu vstupuje nový neprebádaný element a tou je politika, ktorá až vrámci tejto sezóne nadobúda svoju skutočnú a ucelenú podobu. So (znovu)nastoleními politickými otázkami sa mierne uberie na dobrodružnom aspekte, ale nebojte sa, akcie je stále dosť a keď na ňu dôjde, dokáže byť skutočne surová, krvavá i veľkolepá. Negatívom tohoto epesného príbehu je do istej miery jeho skratkovitosť, ku ktorej dochádzalo na môj vkus až príliš často. Príbeh sa neprestajne ženie dopredu a nie je dostatočný priestor pre intímnejšie momenty a voľný priechod emóciám, výnimkou sú záverečné epizódy. Ale inak ide o veľmi solídnu akčnú zábavu, ktorá je vyváženou zmesou temnoty a strohého humoru. A väčšina filozofických myšlienok sú hodných zamyslenia. Tento fantazijný svet pôsobí každou novou epizódou rozsiahlejším dojmom a jeho lore sa spolu so zložitým príbehom neustále rozvíja a prehlbuje. Po animačnej stránke nemám seriálu čo vytknúť. Z môjho pohľadu najväčším zážitkom vrámci 2. série bolo rozhodne zakomponovanie mojich dvoch milovaných postáv z hier, Lina the Slayer and Crystal Maiden, obzvlášť dračia sestra si (okrem môjho srdca) ukradla takmer celú túto sezónu pre seba. 8/10 ()

Nic s ničím (2022) (S02E01)

Úvod je síce trošku vlažnejší, až tak toho sa na prvú dobrú nestane, ale všetko je na dobrej ceste a príbeh na konci už nabral na poriadnych grádov. Väčšina epizódy skôr iba reflektuje nabité finále z predchádzajúcej série a prostredníctvom prenikavej atmosféry intenzívne pociťujeme jeho následky. Kaden sa postaral o to, aby Davion sa vrátil naspäť do Dragon Holdu, kde mu pribehne na pomoc Fymryn. K Fymryn sa však tiahnu temné skutky, z ktorých je nútená sa teraz kajúc. Za ten čas sa princeznej Mirane podarí vymaniť z obkľúčenia Coedwei elfmi. Taktiež sa do hry triumfálne vracia Invoker, ktorému sa pomocou spojenectva s démonom Terrorbladeom podarilo pokoriť bohyňu Mesiaca Selemene, ktorá sa po novom nachádza v bezmocnom a zúboženom stave. ()

Můj meč, můj život (2022) (S02E02)

Nad Dragon Hold sa sťahujú mračná, táto bašta našich drakobijcov sa ocitá pod permanentným útokom zo strany drakov. Títo draci však narozdiel od iných útočia v organizovaných húfoch, ktoré na diaľku koordinuje práve Terrorblade. Dravej akcie sme si pri obrane tejto pevnosti užili viac než len dosť, najviac cool scény mal Kaden. Nie vždy však išlo o čistokrvnú akciu, totižto Terrorblade sa pokúšal i o rôzne psychologické techniky a mind games, kedy sa snažil dostať hlboko do mysle našich hlavných hrdinov, do ich najtemnejších myšlienok. No a takmer tento bojový konflikt znamenal koniec pre Fymryn, ktorej život visel na vlásku. V samotnom závere bitky prilieta na scénu Rylai, ktorá ponúka jediné možné východisko z tejto chúlostivej situácie. A na konci Invoker prebúdza Vahdraka, Otca Chaosu. ()

Paní situací (2022) (S02E03)

Preživší bitky o Dragon Hold hľadajú útočisko u Ralaii v jej ľadovej jaskyni. Hneď na začiatok dôjde k hádke medzi Kadenom a Davionom, ktorý sú rozdielneho názoru ohľadom toho, ako by mali ďalej postupovať. Okrem iného sa Davion snaží prísť na to, kým vlastne je, nakoľko sa v ňom bijú dve osobnosti, tá jeho a tá Slyrekova. V jeho hľadaní seba samého mu poskytne aj Fymryn svoju perspektívu. Príbehová archa princeznej Mirane zase otvára dvere do politiky a mocenských bojov. Tiež nám bolo prostredníctvom chytľavých rozhovorov skvelo predostrená politická situácia, ktorá panuje v Helio Impériu, a zároveň nastienené i potenciálne hrozby, ktoré ohrozujú ríšu. A to princeznino rozhodnutie ma dosť prekvapilo. ()

Pusté a prázdné moře (2022) (S02E04)

Lina the Slayer and Crystal Maiden, splnený sen! Ich súrodeneckú rivalitu sa podarilo zachytiť perfektne, v niektorých situáciách to bolo naozaj odľahčujúce. Tie Ralaiine poskytnuté rady, ako ju majú ohovárať pred jej sestrou, mi tiež vykúzlili úsmev na tvári. Návšteva Liny bola naprosto skvostná, vskutku veľmi sympaticky ju uviedli do seriálu. A to následne Linine predvádzanie sa v akcii, kedy podpálila celé mestské ulice, bolo neskutočne pôsobivé. Zatiaľ čo Mirane vstupuje do vysokej politiky a hneď v prvý deň sa jej podarilo vytvoriť množstvo nebezpečných nepriateľov. Na záver dôjde k znovu stretnutiu Daviona s Mirane, na čo však udalosti naberú na strmom spáde, a to ani tá uhrančivosť z ich vzájomných pohľadov nestihla poriadne doznieť. Neuveriteľne ma šokovala Miraneina náhla smrť. ()

Pohřbívání mrtvých (2022) (S02E05)

Tým konverzačným pasážam medzi Invokerom a Selemene mimoriadne prospieva to, ako je do nich vsadený ten melancholický tón. O nič menej depresívne to nie je ani okolo situácie s princeznou Mirane, ktorá upadla do akéhosi snu o smrti. Toto balansovanie na hrane života a smrti sa nesie v súznení s flashbackmi na princezninu minulosť. Vrámci nich nám bolo vyzobrazené prvé stretnutie Mirane s Marci, smrť jej rodičov i moment, kedy sa z nej stala princezná Mesiaca. Ani cestovanie Fymryn s ľuďmi sa nezaobišlo bez trpkej pachuti, nuž svet, v ktorom sa DotA odohráva, je dosť neľútostným a dyspotickým miestom na život. A mnou milovaná Lina bola opäť naprosto božia, zbožňujem ju! Na jednotivé rozhovory medzi Linou a Davionom som vskutku obdivne vzhliadal, nakoľko boli veľmi pútavou formou napísané. ()

Dívka s hyacinty (2022) (S02E06)

Lina the Slayer jednoducho kraľuje! Vydávame sa po stopách jej minulosti, ktorá senzačne kontrastuje so súčasným dianím. Flashbackové zábery krásne zachytili jej životnú púť, počas ktorej prišla k svojmu menu. Každopádne až terajší pohľad na svet jej umožnil zavŕšiť túto cestu svojou najväčšou ambíciou. Ale späť na začiatok, Davion sa ocitá v područí Slyraka, s ktorým zvádza úchvatný súboj naša Lina o dušu jej priateľa. Medzitým sa podarilo Mirane vymaniť zo svojho hlbokého a smrti blízkemu spánku. Gro tejto show bola rozhodne politická diskusia pred senátom, ktorá bola hoci búrlivá, ale plodná. Dramatický vstup Liny a Mirany na scénu sprevádzala neuveriteľná intenzita, po ktorej bezodkladne nasledovalo mrazenie. Celú scénu si suverénne ukradla pre seba Lina a jej horlivý zápal pre vec. ()

Fialová hodina (2022) (S02E07)

Upozornenie na veľmi závažné spoilery! Tak dianie v tejto epizóde ma úplne položilo na kolená, som v koncoch. Každé jedno rozhodnutie má svoje následky, nič sa nedeje len tak náhodne. Invoker sa snaží zavŕšiť znovuzrodenie bohyne Mesiaca Mene, ktorá prežíva vo Fymryn, čoby jej reinkarnácii. Fymryn je tiež súdené zabiť Selemene, miesto toho však ušetrí jej život a k tomu ešte nechtiac obnoví i jej predošlú moc. Lina sa otvorene priznáva k svojej zrade, keďže nedokáže naďalej žiť s tým, že by Davionovi klamala. Jej emócie, vášeň a temperament ju zradia aj na druhýkrát, čo sa jej žiaľ tentokrát stalo aj osudným. Strašná škoda, že naša dračia dcéra nás opúšťa takýmto tragickým a šokujúcim spôsobom. Na chvíľu sa mi zastavilo srdce, keď som ju po prvýkrát uzrel nehybne sedieť na cisárskom trónu. Zostalo po nej prázdne miesto. ()

Neskutečné město (2022) (S02E08)

Toto je nová Hra o Tróny, toľko zvratov a šokujúcich úmrtí sa tu udialo, že je extrémne ťažké to všetko naraz rozdýchať. Každé víťazstvo má svoju cenu, niekedy až príliš vysokú. Postavy umierajú vo veľkom a vysporiadanie sa s ich stratami je velice bolestivé. Neskutočne horkosladký koniec, ktorý báječne funguje vďaka skvelo napísaným postavám, ktoré nie sú iba nejakými figúrkami rozostavanými v šachovnici, kde skutočnými hráčmi sú zdanlivo božstvá a draci. Nie, na každom z nich záleží, každá ľudská bytosť, ktorá robí svojské rozhodnutia, môžu rozhodnúť o osude sveta. A celé je to zabalené do dychberúcej akcie, ktorá naberá epickým rozmerov. Spoiery! Nečakal som, že niekedy uvidím bojovať Kadena po boku Slyraka. A Mirane konečne v sebe objavila skryté svetlo, čo bolo však podnietené Marcinou smrťou. ()