Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Rocky88

Po docela pomalém úvodu - kterému by neuškodilo trochu prostříhat - začne docházet k událostem, na které se jen těžko dívá a které se promítnou nejen do tváře hlavního hrdiny, ale i do samotného diváka. Klimov spolu s kameramanem předvádějí heroický výkon a stimulují tak v divákovi kvantum emocí, které jsou ke konci navíc umocněny prostřihy z koncentračních táborů a Hitlerových výletů. Je mi z toho docela zle. ()

Petoss1

Hnusný pohľad na hnusnú vojnu, bolo mi z toho špatne ale film splnil svoj účel a to ten priviesť diváka k nepríjemným pocitom. 90% ()

Nautila

Silná, hrůzná, syrová, krutá a krásná výpověď. K zešílení nesnesitelná. A pravdivá. Proč to děláme...? Znova a znova....mlčte... ()

MCZ

Nejděsivější válečný film, co jsem zatím viděl. Západní velkoprodukce se může jít bodnout, tohle je čiré šílenství. 9/10 ()

Pugo

Prvá polovica filmu bola pre mňa utrpením, pretože som vôbec nerozumel dialógom a neskôr ani motivácii a chovaniu postáv. Neviem, či som mal zlé titulky alebo čo. Druhá polka už bola ľahšie stráviteľnejšia (ale iba čo do filmového rozprávačstva). Pre mňa osobne je tu asi jedna z najmrazivejších scén vo vojnovom filme (útek z dediny). Záverečná trištvrte hodina je rovnako odpudivá a odstrašujúca a patrí k vrcholu tematiky druhej svetovej vojny vo filme. Človek si fakt povie, že ako je možné, že také zverstvá sa diali len pred 70-timi rokmi (a niekde inde sa ešte stále aj dejú). Škoda tej prvej polovičky. ()

Nach

Jeden z králů sovětského válečného dramatu. Film, na němž jde vidět snaha tvůrců o zachování maxima reálií, bez pozlátka a zároveň dopady těchto reálií na život dítěte, který si přál stát se partyzánem. To se mu splní, ale zároveň ho to i zničí. Jak moc je předmětem děje tohoto filmu. Velice výborná kamera, vedení komparzistů i herců, to vše se slévá do jednoho geniálního celku, který je navíc natočen tak věrohodně, až to působí jako dokument. Dokonce podle kameramana Rodionova film zachycuje opravdu skutečně zaznaměnané hrůzy tak, jak se dle vzpomínek odehrály situaci za situací. O to drsnější je to podívaná a o to více nejde tento film vymazat z paměti. Vrchol toho, co dobová sovětská kinematografie zrealizovala. Plný počet a nikdy nezapomenu! 95% ()

ad

Neskutečná filmařina!! Klimov umí vzít dech nevídaným způsobem a audiovizuálně se jedná zcela určitě o jeden z nejvymakanějších filmů... nebýt zbytečně rozvleklé první půl hodiny a lehkého "politického" nádechu některých scén, mohlo se jednat o jeden z těch absolutních diváckých zážitků... ()

laik_60

Možno nie je dobré písať komentár hneď po zhliadnutí filmu. Ale neodolal som pokušeniu. To ako skvelo to uhral mladý Kravčenko, ako "stárne" pred očami divákov prežívajúc jednu hrôzu za druhou, ako sa s námahou trepal cez močiar s iskierkou nádeje, že na ostrove nájde mamu a sestričky (samozrejme nenašiel) ako so slzami padajúcimi zo zostarnutých očí a za zvukov nádhernej Mozartovej Lacrimosy (mimochodom velmi trefne zapasovaná hudba . lacrima = slza ) čoby len jednym - jediným výstrelom chcel skončiť všetko až do počiatku .... (ten záver bol vskutku famózny) ... to všetko sú dojmy a vnemy, ktoré ešte dlho budú vo mne doznievať. Film hodnotíím mmoriadne vysoko. 5 +. triller aj s mozartovym saundrackom najdete aj tu : https://www.youtube.com/watch?v=L-Ro0SZf438 ()

sulimo

Až tohle shlédnete, všechny ostatní válečné filmy Vám budou připadat jako oddychové záležitosti. Pro tohle nemám vhodná slova, tohle prostě musíte vidět.......aneb realizace ,,spálené země". ()

PavelVanekArt

Chápu myšlenku a předání, surovost a syrovost té doby. Nikdo nebyl mentálně v pořádku, ať to byl Nácek, Žid nebo třeba kráva na poli, kolem které litá kalibr 50 a ona má v piči, respektive ve veménku. Nemůžu hodnotit filmografii, je to podaný jednoduše, staře a Sovětsky svazově. Vykreslení tehdejšího utrpení největší genocidy je asi v pohodě, ale můžu říct, že jsem viděl věci, který mě zasáhly víc, tady to bylo jen mlácení již mrtvého Rusa. Největší highlight byl s vypálením kostela, ale jak říkám, ani ťuk u mně. Hodně subjektivně by to bylo u mně za 2*, ale z úcty k látce a tématu dám objektivní 3* a.k.a 55% ()

BoXBe

Ojoj... připravte se na hlubokou depresi... tam kde končí amerikanizace evropského tématu v Schindlerově seznamu a tam kde končí Apokalypsy a Olověné vesty, tam někde v syrové zemi, Bělorusku, ve špíně, prachu, blátě, za pískotu padajících bomb a nestvůrného smíchu beznadějně zoufalých lidí v absurdních až surrealistických životních situacích i za smíchu bestiálních nacistů, tam v dálce, v roce 1943 začíná a končí válečný horor Jdi a dívej se. Brutální film, za jehož plynutí skřípe a piští písek v přesýpacích hodinách, tlačí se úzkou štěrbinou ke dnu a vy víte, že to nebude lepší, že to jednou skončit musí, ale ono je to horší a horší a člověku je na světě úzko až začíná klaustrofobii pociťovat i ve vlastní hlavě a věřím, že by se našlo mnoho diváků (zejména pamětníků), kteří zážitek třeba i časem vytěsní nebo se filmu raději předem vyhnou. Za výbornou kameru i režisérské vizionářství se divák může odvděčit minimálně tím, že si uvědomí, že to co sleduje na plátně kdysi dávno sledovaly ze stejné blízkosti oči chlapce, kterého pro mě samozřejmě neznámý jistý Alexej Kravčenko zahrál opravdu až na kost, to si uvědomíte především v tom rašeliništi. Syrová a drsná a hustá a těžká realita, před kterou mnozí zavírají oči......ostatním je do široka otevře, pokud jdou a dívají se.... P.S. Dle imdb film v roce 1985 zvítězil na Moskevském mezinárodním filmovém festivalu... ()

mortak

Klimov se zaměřil na naturalistické vylíčení průběhu vyhlazování běloruských vesnic. Vidíme tedy skutečné bombardování, při kterém se stromy hroutí jako sirky,močál je skutečný, žádná studiovka, a to vše je geniálně snímáno A. Rodinovem. Vynikající je i zvuk, odrážející Fljorovo vnímání. Problém filmu je v dialozích - ty jsou divadelní, vhodné spíše do tragédie a na prkna nějakého velkého divadla,. Do naturalismu se však nehodí. ()

filmharmony

extrémně silný film... zásah přímo do terče srdce... syrovost se silou básnické nepředvídatelnosti... válka jako netvor, který díky tomotu filmu sáhne i na diváka svým agresívním tlakem... obraz i zvuk, které nedávají možnost uniknout... umění ve své syrové podobě, které burcuje a bere naději najednou... Nevím, jak se Alexeji Kravčenkovi podařil takovýto herecký skvost, který si ani neodvažuji komentovat... co asi zůstalo v herci, který se musí svléknout z vlastní kůže a přijmout plně prožitek hrané postavy... nedokáži si představit, jak se s tím srovnal a jak to ovlinilo jeho život... samostanou kapitolou je režie, která má sílu... neuhne ani o píď a neulehčí divákovi ani vteřinu... veliká a široká ruská duše promluvila... a hodně silně, nebyli jsme tam a přesto byli... ()

majo25

Trochu iný sovietsky vojnový film, ako bežne poznáme. Sugestívnosť z neho sála na sto honov. A to aj na úkor logičnosti. Oceňujem jeho velkoleposť, jeho naturálnosť, menej už jeho jeho vyhajpovanosť ohladne nacistických protivníkov, z ktorých silou mocou robí monštrá, pritom nehumánne monštrá boli na oboch stranách. ()

Radiq

I když jsem si ze začátku myslel, že to bude ruská blbost o statečném partyzánském hrdinovi, musel jsem po půl hoďce změnit názor. Nebyl to film o hrdinství a válce, ale o obětech a hrůzách války. Neuvěřitelná byla proměna toho kluka. Nejenom psychická, ale i fyzická. Každej tady v názorech uctívá Tarkovského, ale tohle mě oslovilo mnohem víc. Scény, kdy klukovi hučí v uších nebo kdy se prostě všechny ty válečné hnusy dějí a v pozadí jsou přirozené zvuky teroru, pláče, smrti, hluku nebo hučení, jsou fakt silné. A stačí se jen dívat, nemusí tam být děj. Všechno mi to přišlo hodně pravdivé a dokumentární a reálné - jakoby se to dělo třeba u nás za humnama. A ten jeho ohořelej děda byl detailní a popelavej! ()