Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

HonzysKISS

Není to takový ten válečný film, jako každý jiný. Všechny ostatní mají většinou nějakého drsného vojáčka, ale tady ne. Krásně ukázáno, jak vypadá válka z pohledu dítěte. Kravčenko to zahrál opravdu výborně, neuvěřitelně reálně. To snad ani nemohlo být hraný, v těch jeho očích bylo opravdu vidět peklo (hlavně postupně čím dál tím větší). Celkově se s tím snímek vůbec nesral, to má velké plus. Po tomhle zhlédnutí budete sakra rádi, že sedíte doma v teple. Kameraman taky odvedl skvělou práci. Díky němu dokázal film vytvořit drsnou válečnou atmosféru. Ani nemá cenu popisovat, co se ve snímku odehrálo, tohle by měl každý vidět sám (i když okamžik, kde se kráva hbitě schovala v trávě, byla celkem vtipná :D). Bohužel to ale není zase úplně nejdokonalejší film. Je v něm zatraceně plno scének, které by tam být vůbec nemusely. Je hrozně zdlouhavý. Občas jsem se docela i nudil. Ovšem za ty reálně drastické okamžiky si to i tak určitě zaslouží velké hodnocení. 9/10 ()

ClimbVibe

Rozděluji své oblíbené filmy na dvě hlavní skupiny - na ty pro zábavu a na ty, které chtějí sdělit něco víc. "Jdi a dívej se" patří do té druhé skupiny - někam na vrchol, skoro bych řekl, že se vymyká i označení "má v sobě něco víc". Tohle není zábavný film. Ale je potřeba ho vidět. Způsob nasnímání, herecké výkony, atmosféra... je to film, který ve vás může něco zlomit a takové filmy jsou důležité. ()

TheDude

Válka jak se má zobrazovat.Bez ideálů, naturalisticky.Skvělé, skvělé, skvělé.Jeden z nejdepresivnějších filmů vůbec.P.S.:Slabším povahám nedoporučuji. ()

Cassandra

Hodně silný film, kterému ale nemůžu dát plné hodnocení - film mě začal vtahovat až zhruba se scénou chlapcova návratu domů, předtím jsem se akorát velmi často dívala na hodiny a většina počátčních scén mi přišla tak nějak o ničem. Také mi vadila tak trochu psychedelická kamera, někdy rušivá hudba a afektované hraní zejména ženských postav, tyhle prvky mě z filmu hodně vytrhovaly. Postupně se ovšem moje výhrady vytrácely a realističnost vzrůstala. Vyhlazení vesnice opravdu působí na emoce jako tornádo. ()

Ještěřák

Velmi konkurenceschopná alternativa k americkému APOCALYPSE NOW a německému DAS BOOT, a kdyby se pan Coppola narodil jako Rus, natočil by právě IDI I SMOTRI. Je krásně viditelné, kde si jednotlivé národy potřebujou léčit staré bolístky skrze filmy, které nejsou o příběhu, nýbrž o pocitu. A Olga Mironova? Páni, takhle má vypadat nezmalovaná ženská s velkým Ž. ()

Mleako

Některé scény byly opravdu působivé a práce s kamerou v nich skvělá. Ten zbytek mi ale přišel takový...jalový. Jako bezúčelně rozvíjená vata, na kterou Klimov ve filmu vůbec nenavazoval, protože na ni nejspíš úplně zapomněl. Kravčenko byl někdy naprosto přesvědčivý, ale jakmile přišla další scéna, povedlo se mu svůj výkon naprosto pohřbít přehnaným přehráváním. No prostě, když to vezmu kolem a kolem, jedná se o mírně nadprůměrný válečný film s několika velmi silnými scénami a spoustou nudy. ()

Káronoš

Velice depresivní podívaná...občas jsem měl pohnutky k ukončení nesnesitelného "mučení" (hlavně v první polovině filmu), ale zvědavost byla silnější. ()

janesX

"Ci Boha!" - tak zneli moje slová po dopozeraní.. Je pravda že miestami sa mi to až nepáčilo, no nemohol by som tento film odmeniť menej ako piatimi hviezdami, a to (okrem všetkého ostatného) už len za samotnú "špinavú" prácu. No v tomto výnimočnom filme sa skýva oveľa viac ako len špinavá práca. Za zmienku stojí že len v Bielorusku bolo vypálených vyše 400 dedín aj s ich obyvatelmi, zatial čo tuto vo filme je zobrazené jedno jediné takéto vypálenie. Podľa zdravého rozumu usudzujem že viac realistickejšie sa to už natočiť nedalo.. ()

Paldiny

Čakal som moc a to bola chyba. Čakal som, že mi padne sánka, že film ukáže ešte autentickejšiu tvár ako som videl u príbuzných snímkoch, že ho nebudem môcť zastaviť a dozvuky z neho ma budú prenasledovať asi tak ako ma prenasledoval pianistov Chopin z vyľudnenej Varšavy. Lenže tu sa to nestalo a ja hľadám vinníka. Ťažko povedať, kto alebo čo za tým stojí, no viem poukázať na miesta, kde to nefungovalo. Na dve a pol hodinovú nálož je totiž navlieknutých niekoľko zapamätania hodných a skutočne silných scén, ale zvyšok patrí pasážam k akým sa mi už nechce vracať. A čo sa v nich dialo? Veď práve, nič. A kvôli tomuto dejovému vákuu som emočne zaostával za bolesťou aká pohltila jeden mladý život a vnímal ju len v rámci tej dych berúcej fyzickej premeny. A tá sa vydarila parádne, veď stačí uprieť zrak na plagát, na ktorom 99 ľudí zo 100 nespozná 15 ročného chlapca. Ale chváliť prácu maskérov či štyri alebo päť zručne zrežírovaných a dobre napísaných pasáží nie je tým komplimentom, ktorý som filmu po jeho dopozeraní chcel dať. ()

Jayem

Jednoznáčný skôst. Perfektný výkon, ktorý podal mladý Fljora sa len tak nevidí. Vojna v Bielorusku zachitená neuveriteľne presvedčivo. Zachitáva hladomor, vyvražďovanie a vypalovanie dedín. Určite jeden z najlepších filmov žánru. ()

Bucounit

Majstrovsky natočený film o krutosti vojny a Nemcov, kamera mi vyrážala dych. Dostalo ma to ale až tak ako tu píšu niektorý nie, plus výborna scéna na konci - čo by bolo bez Hitlera ()

sona123

Je mi jasné, že to kvalitu má. Jen škoda, že jsem nebyla schopná se na film pořádně dívat. Protože to bylo tak strašné, že jsem na to neměla nervy a žaludek. Jeden z nejotřesnějších filmových zážitků. ()

jarmik

Můj pravděpodobně nejdepresivnější filmový zážitek, jehož hodnotu asi neumím správně pojmenovat, ale byla prostě neskutečně silná. Na konci si člověk jen řekne, že tohle už asi znovu vidět nechce. ()

Garch

Pro duševní zdraví a víru v lidstvo by bylo lépe tuhle proměnu nikdy nevidět. Ale je potřeba vědět, čeho jsme my lidé schopni. ()

mira007

Těžká psychodepka, která tak nějak obklikou ukazuje duševní rozklad v těch nejhorších válkách. Těžce koukatelný film, který v době svého vzniku musel působit svou syrovostí a depresností hodně odvážně. ()

Prehry

Rozhodně nejtěžší film, který jsem kdy viděla. Dvakrát se mi behem něho udělalo nevolno a 10 minut po zhlédnutí, kdy jsem jen tak mlčky a nevěřícně koukala na prázdnou obrazovku, jsem se samovolně rozplakala.. to asi mluví za všechny moje pocity z filmu.. nicméně brilantní kousek. ()

Klajnik

Film sice věrně ukazuje, k čemu docházelo během druhé světové (nejen) na území Běloruska. Je to prostě film o tom, jak Němci se smíchem vypalovali vesnice a těmito hrůzami války nás provází mladík, který se zprvu přidá k partizánům a v závěru se mu horor propíše do tváře. Ačkoliv se do filmu dostal i nějaký humor a je to poměrně dobře natočené, tak se to taky chvílema dost táhne a já se vlastně moc nebavil. Chvílema jsem se docela nudil, ale to je dáno tím, že mě tento film nemůže fascinovat svými hrůzami (což je jeden aspekt, který dokáže udržet diváka v úžasu), protože jsem viděl podstatně horší výjevy. Tento film také nemá příliš vystupňovaný děj a neříká mi nic, co bych už roky neznal. Já totiž četl Krvavé Země od Snydera i Obyčejné Muže od Browninga, kteří šli ještě do větších detailů a pojímaly o těchto věcich do větší hloubky. Co se filmu týká, divák by se měl, stejně jako protagonista, ptát: "Proč?" dokud v závěru nepřijde pointa, kterou je: "podívejte, k čemu ten fanatismus a ta domnělá nadřazenost vedou". Ta pointa je však zhotovena velmi dobře a já snad ve filmu neviděl lépe využité archivní záběry. Ačkoliv jsem měl tento film vidět třeba před 5 lety (to by na mě působil lépe), tak ho nechci svým hodnocením shazovat, protože hodnotný přeci jen je. ()