Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

KOZEL84 odpad!

Jeden vypálený barák plný lidí na který sem musel přetrpět 3 zkurvené hodiny,protože zdejší banda interektálních papoušků se ráda NUDÍ a nejspíš si myslí,že je nějak oduševnělé srát tomuhle bez rozmyslu pětky!Samozřejmě bych dal všechny hvězdy všem,kteří bojovali proti fašounským sviním,ale nedám je filmu,který mi ty největší hrůzy ukáže tak,že je odzívám.Tohle je tedy dokonce hodně špatný film!!!!NUDA tak strašná,že bych radši s Kubrickem letěl na Pluto a jestli mám dát pětku každému filmu ve kterém umírají lidi...no tak to se tu na to rovnou můžu vysrat!!C.D.Payne:,,Je možné že člověk vynalezl nudu aby se nám pak smrt zdála snesitelnější?''-Tohle je důkaz.PS:nejhorší,nejnudnější a nejpřecenovanější film jaký sem kdy viděl a kdy uvidím!PSS:Kdyby mě náhodou chtěl zase nějaký přemoudřelý čuráček,který si na hrb rád nakládá světové utrpení (samozřejmě jen pózou),politovat,tak vězte,že je mi to u prdele stejně jako tenhle film. ()

Helldo

Nejsilnější obžaloba války vůbec... První polovina budující ráz a ovzduší BSSR jest nezbytnou, ač možná příliš rozvláčněnou částí snímku, připravující nás však na úzkostlivě depresivní druhou polovinu. Ta Idi i smotri vystřeluje z mdlého středu až na plné hodnocení. Banalita zla jest vskutku banální... ()

Endavour

Na tento film budu chtít honem rychle zapomenout. Všechny zvěrstva páchané nacisty jsou tak neuvěřitelně autentické a mrazivé, jako by to vlastně ani nebyl film, nýbrž autentické záběry z dosud nejtěžšího období lidstva. Film vyvolá silně negativně pocity, avšak rozhodně stojí za to vidět. Velmi silný a brutální zážitek. Mé hodnocení činí 80%. ()

Saur.us

Válečně hrůzy očima mladého chlapce. Náročný a působivý snímek, který je pro mě ale asi příliš náročný a navíc ty hrůzy, které jsou ovšem skvěle natočené, nejsou v současné době už divácky zničující tak jak tomu bylo před 30ti lety. ()

Sentido

Místní atmosféra je až neukrajitelně intenzivní. Dvě hodiny bez mrknutí a sevřený pěsti uvolněný až se svolením závěrečných titulků. ()

Hogo Fogo

Úžasne silný film, jeden z najlepších aký som videl, ale už nikdy ho vidieť nechcem. asi by som to už druhý raz neuniesol... ()

troxor

Jeden z nejdrsnějších filmů o druhé světové války - je obrazem Běloruska, ve kterém řádí německá armáda. Film je uveden údajem, že jenom v Bělorusku bylo nacisty zmasakrováno a vypáleno 600 vesnic (600 Lidic!). Jdi a dívej se bych popsal asi jako 142 minut pekla. Žádný americký film se nedokázal tomuto svou naléhavostí a dopadem na diváka ani vyrovnat (děsivé scény třeba ze Schindlerova seznamu jsou jen slabým odvarem hrůz tohoto filmu). Pokud máte (hodně!!!) silný žaludek, je Jdi a dívej se jasná volba. Na Idi i smotri nezapomenete (i když byste určitě chtěli). ()

Akana

Když jsem ten film kdysi dávno viděl poprvé, pamatuju si, že mi bylo až fyzicky špatně. Dneska jsem, pravda, trochu otrlejší, ale to nic nemění na síle, s jakou na mě Klimovova apokalyptická vize válečných hrůz působí. Nekompromisně dokumentární způsob nazírání ve spojení s ubíjející hudebně-ruchovou složkou totálně rozemílá zbytky iluzí, které divák vychovaný hrdinskými eposy všeho druhu o válce ještě má. Realističnost jde do krajnosti: Výbuchy nemohou být autentičtější (žádné efektní exploze se spoustou ohně), běh postavy kamera často sleduje a nestříhá, mlha je mlha a močál je skutečně močál. Vrcholem všeho je masakr vesnice, jehož systematičnost a chladná odtažitost s jakou je nasnímán, nemá ve filmu obdoby. Absenci typicky sovětského zjednodušování a patosu pak podtrhuje scéna, kdy se Fljora při střelbě na Hitlerův portrét zarazí při představě Hitlera jako kojence, stejně nevinného jako byly děti upálené v kostele. P.S. Je to neuvěřitelné, ale i v téhle hrůze se našel humorný moment. Schválně, který myslím...? ()

SkyCaptain

Opravdu povedený film, který na rozdíl od USA filmů neobsahuje žádný patos, "oku lahodící" válečné scény nebo samoúčelně brutální cény. Je tu skvěle vystižená atmosféra obsazeného Běloruska. Nejsilnější na filmu je určitě závěrečných půl hodiny, to se musí vidět. Co mě nepotěšilo tak to je artová a trochu nudná první polovina filmu a taky herecké výkony nejsou zrovna na výši. To se týká taky především hlavního představitele - dva kukuče (sice dobré) celý film neutáhnou. S jinými herci je to ještě horší, ale možná je to tím českým dabingem, který někdy vyznívá až směšně. ()

Adm.Nelson

Išiel som a pozrel si to. A videl som najhnusnejšie veci, o akých sa mi ani len nezdalo. Bocian je symbolom šťastia, tu je však predzvesťou niečoho veľmi zlého, a akonáhle som ho uvidel, tušil som, že sa čoskoro prihodí niečo strašné. Jednoznačne najsugestívnejší a najdepresívnejší film, aký som videl. Človek len žasne, akých svinstiev je tá kurva s názvom homo sapiens schopná. Najviac vo mne zarezonovalo vytrhnutie dieťaťa z rúk matky, ktoré nemecký vojak doslova odhodil nazad do kostola, ktorý s obyvateľmi dediny následne vypálil (pričom tie svine si neodpustili hodiť doň najprv niekoľko granátov kvôli dôkladnejšiemu masakru); a takisto predbiehanie sa asi 20 vojakov pri znásilňovaní (ukázané to síce nebolo, ale človek si domyslí, ako to muselo vyzerať). Major to všetko len sleduje, túli sa k svojmu lemurovi, vojaci vybuchujú smiechom, a ja stále nechápem, kde sa to v človeku berie. Hororový záber na pískajúcu Gľašu skrvavenú od znásilňovania, to už bolo u mňa na hranici únosnosti sledovania. Čoskoro to pravdepodobne dám na 1.miesto v mojom osobnom rebríčku filmov, pretože sila obrazu je tu desivo skutočná a neide to vyhnať z hlavy už veľmi dlho. A mimochodom, ten chlapec mal obrovské šťastie (v neskutočne obrovskom nešťastí). //////////// Po zrelej úvahe to na 1.miesto nedávam, to ale len z toho dôvodu, lebo iné filmy mám radšej. Ak by som ale mal odporúčiť jeden film, ktorý vám ukáže, o čom je vojna, tak to bude tento. ()

fisikk

Tak teď si připadám trošku divně, protože v mém okolí je tento film dost oslavován, a to byl i jeden z hlavních důvodů mého shlédnutí. Trvalo mi však dlouho než jsem se k tomu odvážila. Děsila jsem se nějakých nechutných scén. Nakonec jsem žádné takové neviděla a paradoxně je tam postrádám. Děj na mě zpětně působí nevýrazně, nic jsem si z něho neodnesla. Popravdě ani nechápu, z jakého důvodu je oslavován ten kluk jako mistr výrazů, já jsem vnímala jen jednu stále stejnou tvář jakoby měl křeč. Když si teď čtu popisek děje, tak mi příjde, že jsem se snad dívala na úplně jiný film. ()

drankeryth

Pekne natocene vojnove drama, kde sa to len hemzi nacistickou brutalitou voci Bielorusom. Pribeh nevinneho chlapca sa razom zivot otoci o 360 stupnov, ked zisti, ze jeho rodinu vyvrazdili aj s inymi dedincanmi. Prva polovica filmu ma moc nebavila, ale druha uz bola omnoho lepsia, ked uz vo filme aj ukazali Nemcov. Vo filme ani tak nejde o strelbu, aj ked sem tam sa vystreli, ale skor o povahe Nemcov voci jednej dedine, ktoru bez mrknutia oka vypalili aj spolu s dedincanmi. Tymto filmom chceli tvorcovia naznacit, ze Nemci boli pekne svine a zabijali ludi s radostou. Celkom smutny osud ludi, ani mna nenechalo chladnym a bolo mi ich fakt luto ako s Bielorusmi zaobchadzali Nemci. ()

Hubis_

Po shlédnutí jsem byl na vážkách.První hodinu a půl filmu jsem byl totálně znechucen a měl jsem nutkání film vypnout.Totální slátanina,které jsem nemohl přijít na chuť.Otřesné dialogy,nesmyslné až zbytečné scény a někteří herci a obzvláště jejich výkony byly opravdu směšné.No vydržel jsem to a poslední půl hodina opravdu stála za to.Vypálení vesnice a některé scény z kterých šel mráz po zádech.Němci byli hovada a v tomhle snímku tomu tak je.Nejzajímavější na celém filmu je chlapcova proměna.Na začátku 14-ti letý chlapec a na konci vypadal minimálně na 40. ()

Heavyman

Kluk je sice hrozná "maska" a první hodina trochu prudnější, ovšem pak příjdou na scénu němci a rozjedou tu pravou válečnou "zábavu". A scéna s obrazem "fírera" je skvělá závěrečná třešeň na dortu. Tak pojďte a čumte! ()

brumbrum

Tazke kukanie :).. Ale velmi dobre spravene. Prva polovica je, aby sa clovek naladil na ten brutus. No a druha polovica chce fakt silny zaludok. 4*. ()

Eluin

Když se řekne "sovětský válečný film", tak první asociace obvykle bývá spojena s něčím nebetyčně kýčovitým, s černobílým příběhem, který v sobě spojuje okázalé hrdinství přetékající patosem a moralizujícím poselství k dnešku (respektive k dnešnímu boji proti revanšistům). A ono se to vlastně netýká jen filmů sovětských... Nutno však dodat, že film režiséra Elema Klimova rozhodně takový není. Namísto patosu servíruje válečnou syrovost, namíso kýče solidní porci depky. Ano, v roce 1985 glasnosť zasáhla i sovětský film. Na jeho počátku se ocitáme v roce 1943 v okupovaném Bělorusku. Mladý a celkem naivní Fljora se touží přidat k partyzánům a bojovat za správnou věc. Samotný film nám pak ukazuje Fljorovu cestu od celkem normálního klučiny k něčemu, co příčetného člověka úplně nepřipomíná. Fljora prochází různými situacemi, které vytvářejí hlavní dějovou linii filmu. V podstatě na sebe navazují jen velmi volně a působí spíše jakožto mozaika příběhů, než jako nějaký ucelený děj. S velkou dávkou sugestivního podání tak procházíme společně s mladým Fljorou děsivými následky války a i společně s ním pociťujeme jisté zneklidnění a znechucení. To je navíc podpořeno zajímavým zvukovým doprovodem, kdy "hluk" různé intenzity (pískání, různé psycho zvuky, apod.) je kombinován se zvuky prostředí, popř. s klasickou hudbou. Přiznám se, že jen u málokterého filmu jsem zažil podobné pocity tísně. Jdi a dívej se není snímkem, který by zažehl jiskru v srdci těch, kteří touží sledovat "válečné dobrodružství" a okázalé bitvy (takových filmů je ostatně habaděj). V centru pozornosti má namísto odvážných "gerojů" obyčejného člověka, jedná se tak spíše o film s poselstvím humanismu, než o "klasický válečný snímek". Tedy možná by zde lépe seděla kolonka "film protiválečný". Jestli namísto bombastických bitev preferujete citlivé nájezdy kamery, pozoruhodnou práci s herci a jejich výkony (což zde dokumentuje zejména tvář hlavní postavy Fljory v podání ruského herce Alexeje Kravčenka) a nápadité pojetí některých scén (zdůraznil bych třeba závěrečnou "střelbu na Hitlera"), pak je to film přesně pro vás. ()

lemonova

Hoci je účinok tohto filmu zdrcujúci, som na rozpakoch, či zobrazenie brutality ide v priamej úmere s filmovým zážitkom. Niektoré momenty boli veľmi silné, avšak celkovo mám pocit, že film vo mne nevzbudil nič viac než znechutenie. Stále si napriek tomu myslím, že je užitočné takéto filmy točiť, už len z dôvodu, aby sme nezabudli, čoho sme schopní. ()

Rathalos

Ruska tvorba vie niekedy poriadne prekvapit,vojnova drama,ktora nenecha nikoho chladnym,prva hodina je slabsia a popravde dost nudi,no potom zacne neskutocny psychicky a depresivny natlak na divaka,vojnove zverstva a hrozy fasistov na ruskych ludoch,smrt,hlad,spina,chudoba,slzy,narek,to najhorsie z najhorsieho,vyborne natocene,skvely hudobny doprovod a herecke vykony,ktore stoja za to,hlavne Alexej Kravcenko bol excelentny,skoda toho pomaleho rozjazdu,ale aj tak pat hviezdiciek si to urcite zasluzi...:-) ()