Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Majkak

Nejsilnější je v náznacích, v obrazech, apokalyptická scéna není silnějším momentem filmu. Klimov si vyřizuje s Němci účty za vypálení stovek běloruských vesnic. Němci jsou do jednoho zobrazeni jako sadističtí zplozenci pekli prožívající vrcholné orgie, což přenáší sdělení do řeči symbolů a vytrhuje z kruté věcné reality. Scéna pak může někomu připadat nudná. Nejsugestivněji působí film přes Fljoru. ()

Barak

Působivý, ale strašně vleklý snímek. Po asi třičtvrtě hodině jsem si říkal, že se stále nic moc neděje, tak proč je hodnocen tak dobře? Nakonce mě však úplně dostalo vyplenění vesnice v závěrečné části filmu. Vůbec jsem nechápal - prostě dokonalé! Lehké mrazení v těle a "chytání" se za hlavu - zkrátka výborně zpracované. Škoda rozvleklé a nudné první části.... 7/10 ()

Shona

Určitě nelze každému říci jdi a dívej se . Tento film totiž ani náhodou není podívanou pro slabší povahy. Neuvěřitelně drsné, surové a depresivní je tohle ruské válečné drama. Působivá a děsivá obžaloba války a možná jeden z nejlepších filmů o 2. světové vůbec. Herecký výkon a proměna Alexeje Kravčenka je perfektní. Chybí tu typický ,,americký patos" a přeslazenost jako třeba v Ryanovy, nebo v Schindlerově seznamu, což je jen a jen dobře. ()

Yomega

Z hlediska filmového to u mě neobstálo. Mraky zbytečných scén a nesmyslných dialogů, špatní herci a občas obtížná orientace v ději. Už dlouho jsem u nějakého filmu nekoukal na hodiny tak často, jako tady. Z hlediska obsahu hrůzostrašné. Byť mě to filmově zklamalo, je dobře, že takové snímky vznikají. Nikdy se nesmí zapomenout jaká zvěrstva se děla za druhé světové války. Toto se musí neustále připomínat. Závěrečná scéna vypálení vesnice je neskutečně působivá a opravdu při ní tuhne krev v žilách. ()

mi-ib

Přes všechnu závažnost a naturálnost, která k partizánské válce patří mi tento snímek vadil víc, než bych si přál. Bylo to hlavně tím, jak neskutečně tlačil na pilu a hrál na city. Příběh je sice celkem dobrý, ale ten způsob vyprávění, jaký byl tady zvolen se mi nelíbil. To minimum mluveného slova a logicky ještě "větší minimum" dialogů. Na druhou stranu se mi líbily kostými. Že všechny uniformy nebyli jak z partesu, ale defakto se mi zdálo, že každý ji měl roztrhanou jinak a modifikovanou podle sebe, tak jak to asi v těch místech a dobách tenkrát vypadalo. ()

Carthorias

Víte jakou větu ve válečných filmech absolutně nesnáším? "Pouze jsme vykonávali rozkazy." Tenhle film spolehlivě vyvrací jakékoliv polopravdy o nacistických (a nejenom) vojácích, a je věcným argumentem v debatě o inherentní dobrotě či zlu v člověku. Je to takový opak Forresta Gumpa, kde i válka je vykreslena jako zábavná jízda, na které teda pár lidí zemře, aby se neřeklo. Na začátku je úžasná scéna, když se Fljora vrací domů. Ta mně naprosto sebrala dech a naladila tón po zbytek filmu. Zhruba uprostřed se to trochu zpomalí, aby konec dorazil o to tvrději. Posledních asi 40 minut je potom taková esence pekla na zemi (a ne v dobrým). Celkově je to takový silný bujón zlé krve, slabším povahám doporučuji pouštět si po dílech. ()

JBMAVERICK

Nevím jak tenhle film hodnotit.... nemám slov, hodnotím nejspíš pouze scény které brali dech. O filmu jako celku nevím, co si mám myslet. Brutální, Depresivní, Psycho. "Partyzán se neptá kolik je němců, partyzán se ptá kde jsou!" ()

Biopler

Veľmi nesúdržné dielo v hýbaní sa mladého protagonistu naprieč krajinou, ktorý sa z naivného partizána mení v závere v smutnú postavu. Prvá polovica je nezáživná a ako-tak drží pozornosť reálne vykreslenie prostredia dedín, lesov a bažín, v ktorých sa protagonista hýbe. Druhá polovica - to je skvele vykreslené besnenie fažizmu, zároveň aj jeho odsúdenie, no stačila by mi poprava fašistov ako záver. Určite nie záverečná montáž, ktorá akoby vypadla z dobového filmového týždenníka pri, povedzme, okrúhlom výročí konca vojny, a ktorá má rázne odsúdiť všetko nemecké či fašistické, no katarzne to nefunguje dnes a ani 40 rokov od vojny (v čase premiéry filmu). ()

Vabr

Na Tiktoku mi začaly zničehonic vyskakovat doporučení na filmy, a tohle je první z nich. Zprvu musím ocenit tragický nápad, který věřím, že zasáhne, ale nechci znít špatně, avšak mě Jdi a dívej se prostě nedostalo. Potřebovalo by to dynamičtější cítění a větší drama. Neříkám, že to tu nebylo, ale spíš to zapůsobí na starší ročníky. Mohlo to být taky kratší, ale kupodivu mě film na takovou stopáž nenudil. Co se filmu za mě podařilo nejlíp, byla podoba Fljory na začátku, kdy je nadšený a na konci, kdy se z něj stala troska. Bohužel mi k tomu ale chybělo to hmatatelné drama. Vyhodnocení: Finální symbolická scéna mě na rok 85 celkem zaujala ()

Wencek

Tak tento film mě vyrazil dech a několikrát mi naběhla husí kůže. Slyšel jsem a dokonce jsem četl, že je to silný zážitek, ale toto jsem opravdu nečekal. Válečný film bez jakéhokoliv nagelovaného hrdinství které vídáme v amerických produkcích či v nešvarech moderních, ale i starších válečných filmů. Film s naprosto deprimující a tísnící atmosférou. Žádní nažehlení hrdinové a nebojácní vojáci beze strachu. Zde najdeme naprosto naturalistický a ničím nepřikreslovaný pohled na válku ve vší její zrůdnosti. Zde je válečný film který se obečel bez bojových scén a je to nakonec možná jenom dobře. E.Klimov natočil naprosto fascinující film s takovou atmosférou kterou jinde nenajde. Vynikající hlavní představitel 16-ti letého chlapce. Já nemůžu jinak než dát za plný počet, to by ani jinak u tohoto filmu nešlo. Naprosto plnohodnotných 5*. ()

Arequipa

I když ve filmu nejsou vizuálně drastické krvavé scény - snad až na jeden utržený kotník - je to prostě PEKLO. Ještě nikdy mi nezněl zvuk leteckého motoru tak tísnivě a depresivně. Sugestivní dojem z výrazu tváře Fljory s průběhem filmu nabývá na intenzitě. Střelba do Hitlerova obrazu a focení Fljory s Němci jsou scény, na které hned tak nezapomenu. Tipli byste, že ten člověk na přebalu filmu je nedospělý chlapec?..... ()

simplejack

S requiem za sen tvoří nejdepresivnější dvojici filmů jakou jsem kdy viděl. Postupná destrukce lidské duše a pošlapání lidskosti je tu nesrovnatelné s jakýmkoliv snímkem co jsem kdy viděl. V Rusku své doby vznikaly opravdu zajímavé snímky v čele s tímto a šíleným stalkerem. Pro někoho nudné a uspávající, ale ja na něm mohl oči nechat. ()

stromekk

Sedni a zírej. Jak strašná je válka. Čeho je člověk schopen. Po pozvolném rozjezdu neskutečně gradující. A nejstrašnější na tom je, že to není sci-fi. ***** "Na nebi si chlastají a my tady budem vracet flašky." ()

Gardenboy

Najpr mi prišiel film infantilný a nechcene vtipný - hlavne prvé stretnutie s dievčaťom. Mal som dojem, akoby ktosi chcel prehnane umelecky stvárniť "čosi". lenže potom prišla scéna návratu do rodnej dediny a ja som už v jej počiatkoch (skvelé jazdy kamerou, až mŕtvolné ticho a divná samota) vedel, že niečo tu nehraje - od vtedy ten film je jedna brutálna emocionálna jazda. Odštartuje to záber, ktorým rozlúsknete hádanku,k čo sa stalo s obyvateľmi dediny (a následná jazda kamerou za utekajúcimi hrdinami je mimoriadne pôsobivá a nadčasová) a končí scénou vyvraždenia inej dediny jednotkami SS. Scéna "Zapálenie stodoly" hravo prekonáva filmového súputnika z roku 2008 - Odpor, z ktorého neexistuje scéna, ktorú by som si pamätal. Ešte sa nevyhnem porovnaniu súčasných vojnových filmov povedzme z americkej produkcie. Tie brutalitu a surovosť len predstierajú - v skutočnosti sú to vizualne, technicky a kompozične načechrané, vyčačkané a vymakané diela, no chýba im akási skrytá - tušená - technická surovosť a to je to, čo robí tento film niečim viac. Cez to všetko len 4*, nakoľko poslabší úvod, dlhšia nudná expozícia a herecké výkony sú výraznejšie mínus. ()

mudvayner

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Film přímo napěchován depresí. Občas sice hluchá místa, občas jsem se v ději ztrácel... ale ty kruté scény to pak vynahradily dvojnásob. Jedna z nejpůsobivějších obžalob války. Často jen dlouhá pasáž beze slov, kdy se jen díváte... zíráte... a ...nechcete to vidět. Tohle Hollywood NIKDY nedokáže natočit. Je to tak surové a depresivní, že by to většina publika nevstřebala. Musím dát pět, i když hluchá místa tam jsou... ale moje slabost k válečným filmům je známa a slabost k výborným filmům také. Vojín Ryan je pohádka. Tohle je válka, vážení. ()