Ztracený na Sibiři

• Česko Pohřben na Sibiři (více)

Realisticky stvárnený príbeh o hrôzach stalinských gulagov je nielen verným zachytením čiernej etapy európskych dejín, ale aj humanistickou výpoveďou o dôstojnosti človeka v nedôstojných podmienkach. Film stavia na silnom a jednoduchom vyrozprávanom príbehu bez experimentovania s výrazovými prostriedkami, na mnohovrstevne koncipovaných charakteroch postáv a na neustále v ovzduší visiacej a skľučujúcej atmosfére diktatúry. História anglického archeológa omylom uneseného sovietskou Čekou z Iránu a z dôvodu falošného obvinenia zo špionáže odsúdeného do stalinských lágrov. Európska téma, ktorá mapuje dejiny celého kontinentu, nielen Ruska, ale aj celého bývalého východného bloku. (oficiální text distributora)

dawe787

Strhující příběh o archeologovi, jenž byl neprávem odsouzen v ruských končinách do neproslulého Gulagu. V otřesných podmínkách se snažil přežít a neztratit lidskou důstojnost a mimojiné pomáhat i jiným...Vedle skvělého filmu Bílé peklo řadím hned na druhé místo v tomto nešťastném tématu... ()

Kadena

Po shlédnutí snímku jsem byla několik dní ochromená a musela jsem na něj pořád myslet. Kdyby bylo víc hvězdiček bez rozpaků je dám. ()

Pořez

Co dodat? Myslím, že by film měl být povinnou "četbou". Spousta vyslovených "myšlenek", událostí a táborových obyčejů je popisována též v díle Alexandra Solženicyna - Souostroví Gulag, proto film na mě nepůsobil zas tolik depresivně, byl jsem na to "připraven". Věřím ale, že pro "nováčka" je tato exkurze dostatečně výmluvná a depresivní. Možná kdyby vznikly filmy o horších lagerech (např. několikrát zmiňovaná Kolyma), asi by tomu nikdo nevěřil. Ten fyzický a psychický teror, pohrdání lidským životem je hodně těžko představitelný. ()

Pekisan

Nechapte ma zle. Ten film je dobry len sa okolo mna preslo asi ako stastie okolo hlavneho hrdinu. Je horzine co si musel on ako aj dalsie miliony ludi vytrpiet na Sibiri ale....ale vsetky utrapy veznenia su podane tak chladne "z dialky", ze som si pri nom kludne bez vycitieksvedomia vychutnaval cokoloadovy kolac. Ono charakteristicka sibirska zima trva asi 10 minut z celeho filmu, strasne utrapy zivota medzi vrahmi a zlodejmi trvali iba o kusok dlhsie a potom co sa pokusil utiect tak, hoci bol pri uteku zabiti strazny, si hovel v pohodli nemocnice. To dava zmysel. Plus este mala aferka ako dokaz, ze laska kvitne naozaj vsade. Sorry ale kolac mi chutil viac. P.S.: neviem ako v originale ale v ceskom dabingu jeden zo strazcov krical na svojho psa Harry:))) Stalinovi sa muselo stikutat. ()

Rodin

Vše o vůli žít a přežít, přestože hlavní hrdina vlastně nechápe, co a proč se stalo. Ačkoli si zřejmě nikdo nedokáže představit, co se přesně v sibiřských lágrech dělo, tento film je vynikajícím zpracováním toho, jak to zřejmě mohlo, aspoň v kostce, vypadat. 90%. ()

DJ Kritik odpad!

Toto je presne to, čo na filmoch považujem za neprípustné. Nepochybne sa v gulagoch žilo strašne a v podstate život vo väzení je sám o sebe hrozný. Ak by film predstavoval aspoň z časti útrapy väzňov a vykresloval ich realisticky nie ideologicky bolo by to kvalitne dielo. Takto mi to pripadá len ak, že blbí a nevzdelaní Rusi zatkli šikovného anglického archeológa a ten sa dokázal prebiť cez všetky príkoria a dokonca ho nechali žiť i keď mali nespočetne veša možností sa ho zbaviť. Film Bíle peklo je o 10 levelov vyššie. Akcia : ** Erotika: * Vtiahnutie do deja: ** Realita: * Hodnota filmu: odpad. ()

Vykuk

Nějak mě to neuchvátilo, ale vzhledem k tomu, že je to starší film nutno přimhouřit oči. Odpočinkový film u kterého je člověk rád, že je rád, když vidí co se dělo a děje i dnes. Na jedno skouknutí dobré, zvláště pro milovníky této tématiky. ()

Pitryx

Tak tohle byl vůbec nejhorší film na dané téma i se stupidním hapy endem. Viděl jsem rozhodně lepší. Milostný románek hlavního hrdiny, po lágru se volně pohybující holčička, tedy kterej vůl na tohle přišel... Občas se klidně daly u filmu hrát karty, protože se jen planě tlachalo. No, ale zase musím uznat, že pár dobrých scén by se jistě našlo. 2012091310546/10811 ()

jack_scott

Šílené béčko bez úcty ke kinematografii. Chtěl jsem na tu slátaninu přestat koukat už asi po čtvrt hodině, děj je šíleně nudný ...to jsem fakt nezažil. Každopádně nedoporučuji. Dávám jednu hvězdičku za námět, jinak nic. 20%. ()

DooFooS

Chvílemi se mnou jímala hrůza a strach, protože tenhle film na mě svou atmosféru přímo dýchal. Syrové a naturalistické vyprávění, na kterém mi vadí jen konec. Působil na mě poněkud zmatečně, jakoby by byl ušit narychlo horkou jehlou. Přesněji, pokud měl zesílit dojem z filmu, osobně bych se spokojil raději jen s dovětkem, který byl i tak učiněn a příběh bych ukončil po ztrátě spisovatele. ()

pafka

Naprosto jinak natocene drama o zivote v gulagu, o smichani politickych veznu a kriminalniku, o zoufalstvi, o preziti. Zkratka zazitek o strasnem zoufalstvi. ()

GASTON73

Anthony Andrews (Produkce), Garik Gasparyan (Produkce), Alexander Moody (Produkce), Leonid Desyatnikov (Hudba), Anthony Sloman (Střih), Nadezhda Veselyovskaya (Střih), Vitaliy Klimenkov (Scénografie), Valery Yurkevich (Scénografie), Tatyana Lichmanova (Kostýmy), ()

Chlo0opek

Jistě to bylo strašné, ale to nic nemění na těch hrozných hereckých výkonech a až přespříliš čestném ztělesnění hlavního představitele. Přes toto se zkrátka nepřenesu a naprosto to pokazilo dojem z filmu - jak kdyby film tvořili nějací amatéři:(. Lepší 2*. ()

hotanka

Jistému komentujícímu se tu nelíbilo, že byl děj filmu zasazen do lágru plného běžných kriminálníků, nějak mu to nepasovalo do zromantizované představy gulagů plných výhradně nespravedlivě vězněných politických vězňů. Tak to ale tehdy opravdu bylo - sovětské pracovní tábory byly vedle odsouzených s "osmapadesátým paragrafem" plné zcela běžných kriminálníků, "vlčáků", zlodějíčků a vrahů, kteří přidali už tak dost ukrutnému utrpení nevinných odsouzených další rozměr. Celkově se mi ale zpracování přiliš nelíbilo, plochý, naivní scénář, otřesná hudba a bezradná režie. A to jsem film viděl v původním znění. Kdo si chce opravdu udělat představu o peklu sovětských koncentráků, ať si raději přečte dechberoucí autobiografickou trilogii Varlama Šalamova Kolymské povídky. Nic otřesnějšího, depresivnějšího a pravdivějšího už o téhle smutné kapitole lidstva nikdy nikdo nenapíše. ()

nemome

Po přečtení knihy souostroví Gulag jsem od filmu čekal odvárek, plný klišé a neuvěřitelných náhod a hrdinství, ale byl jsem velmi příjemně překvapen. Političtí vězni byli záměrně na celách se zloději a vrahy a tyto bezpáteřní lidské zrůdy v lágrech přežívali právě na úkor politických. Vraždění práskačů, či umírání na nemoci a hlad bylo na denním pořádku a film toto vše celkem výstižně popisuje. ()

nickj

Jenom těžko uvěřit, že tohle točili rusové. Tak realistické a asi i surově pravdivé, tohle jsou komunistické lágry! ()

lev86

Keď som tento film videl prvý krát pred asi 7 – 8 rokmi, tak som si hovoril aký to je super film. No keď som si ho pozrel asi pred mesiacom, pretože píšem o tomto filme seminárnu prácu, tak som bol z neho veľmi sklamaný. Hrôzy gulagu tu režisér ukazuje asi iba na 50% (vzájomné zabíjanie sa praskáčov a zlodejov, podmienky bývania a lá Osvienčim, katastrofálne podmienky počas transportu loďou na Kolymu). Škoda, že tvorcovia filmu nezasadili dej filmu do „povestnej“ Kolymy. Aj napriek výčitkám nasmerovaným voči hereckým výkonom, gestikulácii a lá čínske kung fu filmy, však tento film odporúčam už len kvôli tomu, že pojednáva o sovietskych gulagoch. Filmov s takouto tematikou by sme totiž mohli spočítať na jednej ruke. A aj tie zvyšné, ktoré tu boli už spomenuté – Biele peklo a Útek zo Sibíra ukazujú život v gulagu asi len prvých 10 minút, zvyšok filmu je iba o úteku z gulagu. A to je veľká škoda, keď si porovnáme koľko filmov vzniklo o nemeckých koncentračných táboroch. Pretože len málo ľudí si uvedomuje, že režim v Sovietskom zväze sa veľmi nelíšil od toho v Nemecku počas Hitlera. Takže za edukačný prínos dávam tri hviezdičky. ()