foto

Ice-T

  • nar. 16.2.1958 (62 let)
    Newark, New Jersey, USA

Biografie

Legenda gangsta hiphopu Ice-T se narodil v roce 1958 v Newarku jako Tracy Lauren Marrow. Jeho matka Alice zemřela na infarkt, když byl ve třetí třídě základní školy, otec Solomon ji následoval o čtyři roky později se stejnou diagnózou. Tracy se pak přestěhoval ke svojí tetě do Los Angeles, kde začal navštěvovat střední školu. Zde poprvé objevuje kouzlo rapu a také život na ulici, stává se členem gangu „Crips“. Po opuštění střední školy vstoupil Ice-T do armády, ale tato zkušenost se mu po několika letech začala silně zajídat. Sám se vyjadřoval v tom smyslu, že je vůdčím typem a podřízenou rolí ve službě dosti trpěl. Po návratu do L.A. se rozhodl věnovat hudbě, ale spíše se věnoval krádežím a funkci pasáka. Přeci jen však vznikaly první nahrávky, tou vůbec první byla skladba „Coldest rap“ z roku 1982. Zlomovým pro další Tracyho kariéru byl rok 1986. Do jeho porsche úmyslně narazilo jiné auto, ale Ice-T naštěstí vyvázl jen s menším zraněním. Později tuto událost popisuje jako klíčovou v rozhodnutí definitivně opustit život na ulici a všechny síly soustředit na rap a vydávání desek. Ve stejný rok se oženil s partnerkou Darlene Ortiz a vyšel mu singl „6 in the morning“, který bývá označován za jednu z prvních nahrávek gangsta rapu. Nenechala na sebe čekat smlouva s gigantem Sire records, který v roce 1987 vydává jeho první regulérní desku „Rhyme pays“. V tuto chvíli je již prostor pro osvětlení původu Tracyho pseudonymu. „Ice-T“ je inspirováno uměleckým jménem bývalého pasáka a později úspěšného spisovatele drsných románů z ulice Iceberga Slima (vl. jménem Robert Beck). Jak vidno, oba dva spojoval přes rozdíl dvou generací podobný osud.

„Když už i prezident USA zmiňuje vaše jméno ve vzteku, tak víte, že váš materiál fakt zasáhl fanoušky (o kontroverzní skladbě „Cop killer“).“

V roce 1987 nahrává titulní skladbu pro krimi Dennise Hoppera BARVY. O rok později vydává další úspěšné album „Power“ a v roce 1989 završuje 80. léta albem „The Iceberg/Freedom of speechJust watch what you say“ v pozici hiphopové superstar, která komentuje život na ulici, rasismus, cenzuru a jiná politická i apolitická témata. V roce 1990 zakládá metalovou kapelu „Bodycount“. Skupina kombinující metal, hard core, punk s rapem a hiphopem se stala zakrátko kultem po celém světě. Poprvé se jejich skladba objevila na sólovce Ice-T „O.G. Original gangster“ a kapela předvedla svojí první show na kultovním putovním festivalu Perryho Farrella „Lollapalooza“ v roce 1991. V roce 1992 vydávají u Warner bros records eponymní album, na kterém se objevuje hned několik velmi kontroverzních písní, kterým vévodí „Cop killer“. Skladba upozorňující na násilí páchané členy policejních oddílů je interpretována jako výzva k útokům na policii. Celá věc záhy přeroste v celostátní skandál. Asociace dallaských policistů a „asociace texaských vymahačů práva“ oficiálně požadují po Warner bros stažení alba z prodeje. Tehdejší prezident George Bush veřejně odsuzuje každou nahrávací společnost, která by vydala podobnou nahrávku. Tlak vrcholí, když na zasedání akcionářů Warner bros herec Charlton Heston veřejně přede všemi přečte text písně „KKK Bitch“ a požaduje od společnosti rychlé jednání v této věci. Po několika dalších skandálech, kterým vévodily hrozby zabitím pro vedení vydávací společnosti se Ice-T rozhodl píseň z alba vyjmout a nahradil ji novou verzí svého staršího songu „Freedom of speech“. Ice-T poté vydal ještě několik sólových alb, z nichž přebal „Home invasion“ způsobil další skandál. Bodycount hrají s přestávkami v obměněné sestavě (několik členů zemřelo) dodnes a mají za sebou dosud čtyři desky.

„Nikdy jsem nezabil policajta. I když jsem to tak mnohokrát cítil. Pokud věříte, že jsem zabiják policajtů, pak věříte, že David Bowie je astronaut“ (o písni „Cop killer“ v návaznosti na píseň „Space oddity“ od Bowieho).

Před kamerou se Ice-T poprvé objevil v roce 1984 ve dvou dílech muzikálového filmu BREAKIN´. V roce 1991 skoro odmítl roli policajta Scottyho ve filmu ŘÍŠE DROG, protože se obával, že film bude propadák a ohrozí jeho hudební kariéru. Spíše opak byl pravdou a snímek ve finále nastartoval jeho kariéru hereckou. Další role na sebe nenechali čekat a ještě týž rok se objevuje v thrilleru RICOCHET: ODRAŽENÁ STŘELA. V roce 1992 se ujímá jedné z hlavních rolí v akčním thrilleru Waltera Hilla LOTŘI. O rok později se společně s Bodycount objevuje v undergroundovém videofilmu GIFT, který režíroval zpěvák „Jane´s addiction“ Perry Farrell. V roce 1994 si zahrál hlavní roli bezdomovce Masona, který se stane terčem zvrhlé zábavy několika podnikatelů, kteří pořádají lovy na lidi ve Skalistých horách. Film se jmenoval HRA O PŘEŽITÍ a Ice-T se díky němu definitivně dostal do povědomí veřejnosti i jako herec. Za roli v komiksové adaptaci PANCÉŘOVÁ HOLKA o rok později už inkasoval 1 milion dolarů. Nicméně jeho herecká kariéra v „áčkové“ produkci nakonec neměla příliš dlouhé trvání. V roce 1995 ještě následovala vedlejší role v cyberpunkové sci-fi na motivy Williama Gibsona JOHNNY MNEMONIC, ale od poloviny devadesátých let se Ice-T herecky čím dál více přesouval do vod béček a video filmů. V období následujících 6 let si mnohokrát vyzkoušel práci s několika špičkami amerického video trashe, ať už to byl Albert Pyun (PODLÉ ZBRANĚ, CRAZY SIX, URBAN MENACE, CORRUPT, PROFESIONÁL), Jim Wynorski (POSLEDNÍ PLAVBA, NEVIDITELNÁ SMRT, PEKLO VE MĚSTĚ) nebo Fred Olen Ray (STRANDED, OPERACE BOEING 747). V roce 2000 přišla záchranná nabídka na ztvárnění role detektiva Odafina Tutuoly v úspěšném seriálu ZÁKON A POŘÁDEK: ÚTVAR PRO ZVLÁŠTNÍ OBĚTI, kde Ice-T působí dodnes a sklízí s touto rolí úspěchy. S trochou nadsázky můžeme jeho role rozdělit pouze na gangstery a policajty a upřímně těžko očekávati, že by se z těchto zaběhnutých vzorců někdy v budoucnu vymanil. Kromě klasických filmů jsme Ice-T mohli vidět na několika DVD Bodycount, dokumentech o problematice jemu blízké (RHYME AND REASON o hip hopu, FUCK o tomto hojně užívaném slovíčku či v PŘÍBĚZÍCH POLITIKY A POP MUSIC aj.) nebo v jeho vlastní reality show „Rap school“, která běžela v roce 2006 na VH1.

„Povím vám, jak se stát milionářem ve stejném časovém úseku jako trvá ženě těhotenství. S jednou nevýhodou, devíti měsíční plán končí na pohřbu.“

Ice-T se neangažoval ve filmovém průmyslu jen jako herec, ale také jako příležitostný producent (dlužno podotknout, že ve většině z jím produkovaných kousků sám hrál). Často samozřejmě přispíval jako muzikant, ať už skládáním původních věcí či se dřívější skladby z jeho dílny objevili v soundtracku (např. UNIVERZÁLNÍ VOJÁK, ROZSUDEK NOCI, LOTŘI, PANCÉŘOVÁ HOLKA aj.). V roce 1994 mu vyšla kniha „The Ice Opinion: Who Gives a Fuck?”, kde se na ploše skoro 200 stran pokusil interpretovat zejména ty kontroverzní pasáže ze svého dosavadního díla. Za svoji kariéru mnohokrát spolupracoval s celou řadou významných osobností hudební scény, především z metalové a punkové scény. Je například jediným vokálním hostem, který se kdy objevil na některém albu Black Sabbath (Forbidden, 1995). Několikrát se jeho hlas i podoba objevily v různých videohrách, zřejmě nejznámějším se stal jeho dabing rapera Madd Dogga z kultovního GTA : San Andreas. Od roku 2005 je znovu ženatý s modelkou Nicole Austin. Z předchozích vztahů má dceru Leteshu a syna Tracyho Marrowa Jr. Přesto, že se do dějin filmu Ice-T nijak nesmazatelně nezapsal, na poli hudby tomu bylo přesně naopak. Již navždy zůstane průkopníkem gangsta rapu a jedním z pionýrů fúzování metalu a rapu, čímž byla předznamenána éra kapel jako Rage against the machine či celá tzv. nu-metalová scéna.

Josef "J.Connor" K

Herecká filmografie

Filmy

2020 3 Days Rising
Equal Standard
2019 Clinton Road
UglyDolls
2017 Bloodrunners
2016 How We Met
2015 What Now
2014 Crossed the Line
2013 Goat
Santorini Blue
2010 Benga v záloze
2009 The Magic 7 (TV film)
Tommy and the Cool Mule
2005 Tracks
2004 Lexie
2002 On the Edge
Trosečníci vesmíru
2001 'R Xmas
3000 mil na útěku
Crime Partners 2000
Deadly Rhapsody
Gangland
Krysy
Operace Boeing 747
Out Kold
Past
Peklo ve městě
Point Doom
Profesionál
Strážce
2000 Elitní komando (TV film)
Falešný únos
Leprechaun in the Hood
Luck of the Draw
Transport
1999 Corrupt
Disciples, The (TV film)
Frezno Smooth
Jacob Two Two Meets the Hooded Fang
Neviditelná smrt
Poslední plavba
Soudný den
The Heist
The Wrecking Crew
Urban Menace
1998 Vyhnanec (TV film)
1997 Crazy Six
Pod podlahou
Podlé zbraně
The Deli
1996 Frankenpenis
1995 Johnny Mnemonic
Mr. Payback: An Interactive Movie
Pancéřová holka
1994 Hra o přežití
1993 CB4: Cesta ke slávě
Kdo je kdo
1992 Lotři
Why Colors?
1991 Ricochet: Odražená střela
Říše drog
1985 Rappin'
1984 Breakin'
Breakin': Electric Boogaloo

TV seriály

2019 Golden Revenge (TV seriál)
Deadly Class (TV seriál)
Saudade (E05)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
At Midnight in Manhattan (S21E05)
The Burden of Our Choices (S21E04)
Down Low in Hell's Kitchen (S21E03)
další epizody (5)
2018 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Accredo (S20E05)
Revenge (S20E04)
Zero Tolerance (S20E03)
další epizody (21)
2017 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Intent (S19E08)
Something Happened (S19E07)
Unintended Consequences (S19E06)
další epizody (20)
2016 Nezdolná Kimmy Schmidt (TV seriál)
Kimmy sleduje západ slunce! (S02E12)
Znovu 20 (TV seriál)
Secrets & Liza (S02E11)
Policie Chicago (TV seriál)
The Song of Gregory Williams Yates (S03E14)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Broken Rhymes (S18E06)
Rape Interrupted (S18E05)
Heightened Emotions (S18E04)
další epizody (18)
2015 Policie Chicago (TV seriál)
The Number of Rats (S02E20)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Depravity Standard (S17E09)
Melancholy Pursuit (S17E08)
Patrimonial Burden (S17E07)
další epizody (20)
2014 Policie Chicago (TV seriál)
Conventions (S01E06)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Vzorec sedmnáct (S16E09)
Výsada manželů (S16E08)
Zlo hledej v Chicagu (S16E07)
další epizody (23)
2013 Studio 30 Rock (TV seriál)
Last Lunch (S07E13)
Hogcock! (S07E12)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Anonymní násilníci (S15E09)
Vojenská spravedlnost (S15E08)
Neladící hlasy (S15E07)
další epizody (24)
2012 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Dreams Deferred (S14E09)
Lessons Learned (S14E08)
Vanity's Bonfire (S14E07)
další epizody (22)
2011 Studio 30 Rock (TV seriál)
¡Qué Sorpresa! (S05E13)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Spiraling Down (S13E10)
Lost Traveler (S13E09)
Educated Guess (S13E08)
další epizody (24)
2010 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Rescue (S12E10)
Gray (S12E09)
Penetration (S12E08)
další epizody (23)
2009 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Anchor (S11E10)
Perverted (S11E09)
Turmoil (S11E08)
další epizody (21)
2008 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Smut (S10E10)
PTSD (S10E09)
Wildlife (S10E07)
další epizody (17)
2007 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Snitch (S09E10)
Paternity (S09E09)
Fight (S09E08)
další epizody (21)
2006 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Cage (S08E08)
Underbelly (S08E07)
Infiltrated (S08E06)
další epizody (19)
2005 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Cizí element (S07E11)
Bouře (S07E10)
Útěk z domova (S07E09)
další epizody (23)
Právo a pořádek (TV seriál)
Flaw (S16E02)
2004 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Soužení (S06E10)
Bezmocné ženy (S06E09)
Charisma (S06E07)
další epizody (21)
2003 Chappelle's Show (TV seriál)
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Útěk (S05E11)
Kontrola (S05E09)
Ohavnost (S05E08)
další epizody (23)
2002 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Resilience (S04E10)
Juvenile (S04E09)
Waste (S04E08)
další epizody (23)
2001 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Výsměch (S03E10)
Pěstouni (S03E09)
Dědictví (S03E08)
další epizody (22)
2000 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Taken (S02E08)
Asunder (S02E07)
Noncompliance (S02E06)
další epizody (8)
1999 Horká stopa L.A. (TV seriál)
Rap Sheet (S01E10)
1998 Hráči (TV seriál)
Con-Vivants (E18)
Con-undrum (E17)
Con-tamination (E16)
další epizody (10)
1997 Hráči (TV seriál)
Three of a Con (E08)
Rashocon (E07)
Con Amore (E06)
další epizody (8)
1994 Duckman: Private Dick/Family Man (TV seriál)
Space Ghost Coast to Coast (TV seriál)

Dokumentární

2020 Biography: The Nine Lives of Ozzy Osbourne (TV film)
Kim Kardashian West: The Justice Project (TV film)
2019 Hidden Colors 5: The Art of Black Warfare
The Gang Activists (TV film)
2018 In Ice Cold Blood (TV seriál)
Survivors Guide to Prison
2017 G-Funk
Who Shot Biggie & Tupac? (TV film)
2016 Hip Hop a jeho zrod (TV seriál)
The Best Democracy Money Can Buy: A Tale of Billionaires & Ballot Bandits
War of Words: Battle Rap in the UK
2015 Hustlers Convention
2014 Jungle Fighters
2013 Assaulted: Civil Rights Under Fire
2012 Iceberg Slim: Portrait of a Pimp
Uprising: Hip Hop & The LA Riots (TV film)
2011 (R)evolution of Immortal Technique, The
Soulja Boy: The Movie - a.z.
Univerzita zvaná Sing Sing
2010 Everyday Sunshine: The Story of Fishbone
Lemmy Forever
Sounds Like a Revolution
The Weird World of Blowfly
Gangland (TV seriál)
Most Notorious (S07E01)
2009 Family Underground, A
Good Hair
2008 2 Turntables and a Microphone
2005 Body Count: Live in L.A. (koncert)
Fuck
Smoke Out Festival Presents: Body Count (koncert)
2004 Blood on the Turntable (TV film)
I Love the '90s (TV seriál)
2003 100 Most Irresistible Women (TV film)
Beef
Příběh pop music a politiky (TV seriál)
2002 I Love the '80s (TV seriál)
It's Black Entertainment (TV film)
Jackie Chan: Fast, Funny and Furious
Ultimate Song, The
2001 I Love 1980's (TV seriál)
I Love 1990's (TV seriál)
2000 I Love 1970's (TV seriál)
Lost Angeles
1999 Hollywood: Wild in the Streets
Líc pro pasáky, rub pro šlapky
Paris dernière (TV seriál)
1998 Straight from the Streets
1997 Behind the Music (TV seriál)
Playboy: Jenny McCarthy - The Playboy Years
Rhyme & Reason
1996 Best of Jenny McCarthy, The
1994 Baadasss TV (TV seriál)
Gangsta Rap: An MTV News Special Report (TV film)
Legend of Dolemite, The
1993 Gift
Seven Deadly Sins: An MTV News Special Report (TV film)
1990 Listen Up: The Lives of Quincy Jones
1983 Breakin' 'n' Enterin'

Hudební videoklipy

2017 Body Count - No Lives Matter (hudební videoklip)
2001 D12: Fight Music (hudební videoklip)
2000 Beatsteaks - Panic (hudební videoklip)
1995 Tupac Shakur: Temptations (hudební videoklip)
1994 Motörhead - Born To Raise Hell (hudební videoklip)
1992 Body Count - Body Count's In The House (hudební videoklip)
1990 West Coast Rap All-Stars: We're All in the Same Gang (hudební videoklip)

Koncert

2018 With Full Force Festival 2018 - Hard- and Punkcore with Body Count feat. Ice-T und Parkway Drive (koncert)

Producentská filmografie

Filmy

2020 3 Days Rising

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

1998 Hráči (TV seriál)
Con-Vivants (E18)
Con-undrum (E17)
Con-tamination (E16)
další epizody (10)
1997 Hráči (TV seriál)
Three of a Con (E08)
Rashocon (E07)
Con Amore (E06)
další epizody (8)

Režijní filmografie

Dokumentární

2012 Něco z ničeho: umění rapu

Host

TV pořady

2019 Udílení hudebních cen MTV 2019 (TV pořad)
2016 Match Game (TV pořad)
The $100,000 Pyramid (TV pořad)
2014 Late Night with Seth Meyers (TV pořad)
2011 Ice Loves Coco (TV pořad)
2010 Celebrity Close Calls (TV pořad)
Conan (TV pořad)
2009 I Get That a Lot (TV pořad)
2008 Celebrity Family Feud (TV pořad)
Wendy: The Wendy Williams Show (TV pořad)
2007 Comedy Central Roast of Flavor Flav (TV pořad)
2006 MTV Video Music Awards 2006 (TV pořad)
2004 Fashion News Live (TV pořad)
Hip-Hop Honors (TV pořad)
Tavis Smiley (TV pořad)
2003 Jimmy Kimmel Live! (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)
2001 Comedy Central Presents: The N.Y. Friars Club Roast of Hugh Hefner (TV pořad)
Crossover (TV pořad)
2000 WrestleMania 2000 (TV pořad)
1998 Hollywood Squares (TV pořad)
Sin City Spectacular (TV pořad)
1996 Adult Video News Awards 1996 (TV pořad)
Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
1993 Good Morning Australia (TV pořad)
Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1991 Paul Rodriguez: Behind Bars (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce