Bordel SS (1978)

Vzdělávací video pro středoškolské studenty dějepisu a biologie. Popřípadě italštiny. Historická etapa nacisitického tažení od Kyjeva po Stalingrad, propíraná mezi nazi pohlaváři a sociálními pracovnicemi se slabostí pro uniformy. Orál, klasika, lezbo S/M. Toho posledního v italském cutu podezřele málo. Chci delší francouzskou verzi. A CD soundtrack s bohatým bookletem.

Na západní frontě klid (2022)

Předlohu jsem nečetl, hodnotím čistě jako válečný film. Technicky fajn. Výpravě, kostýmům, kameře ani zpracování válečných či vyjednávacích scén není co vytknout. Ale drobnokresba postav a hlavně dialogy zaostávají, působí ploše a emocionálně nevtáhnou. Filmu chybí silnější scenáristické zaměření na osobní příběhy protagonistu a několika dalších postav.

Pekelná díra (2022)

Film, kterému se po hodině diváckých rozpaků jakž-takž podaří zdůvodnit svojí předvídatelnost, ale hloupé drobnosti v něm neomluví (kněz s kamerou je šokován vzplanutým křížem, nabitá pistole čekající na stole…). A zajímavé finále zase nezachrání předešlé rozpačité dojmy. Ale třetí hvězdu si za něj snímek zaslouží, protože s ním tvůrci zašli dál, než by si troufl velký studiový horor (který by zase disponoval promyšleněji vystavěnou první hodinou). Výprava taky fajn.

Matriarcha (2022)

Ben Steiner jede na houbičkách a má zkreslenou představu o tom, co chce filmový divák. Že jsou všechny postavy (kromě bezvýznamné role blonďaté milenky) nesympatické a nečitelné by ani tak nevadilo, do dějového konceptu zapadají. Ale všechno to postupné odhalování tajemství kolem matky a černého sekretu je pouze bizarní a mimózní, a nikoliv strašidelné či šokující. Hovadina na entou.

Pearl (2022)

She-Joker. Stejně zajímavá, psychologicky pečlivě vystavěná a filmařsky vymazlená profilovka labilního asociála, který překročí hranice, jakou byla oceňovaná hitovka s Joaquinem Phoenixem. Prostředím hillbilly rodinky v baráku na texaském venkově mně ještě bližší. Ti West zde totiž naznačuje, jak selankovitě mohli vypadat začátky i jiných slavných texaských rodin… Kýčovitě pohádková retro-stylizace kontrastuje s temnými tóny soundtracku, naznačuje přítomnost skrytého zla a postupně dává průchod jeho výbuchu. Hlavní postava potěší fandy žánru nejenom s vidly či sekyrou v ruce, ale i dlouhou jednozáběrovou zpovědí o vlastní duševní rozervanosti. Mia Goth válí. A ty audiovizuální záblesky Kubricka i Hitchcocka… formální potěšení pro zainteresované.

Barbar (2022)

Je fajn, že Disney+ boří mýtus rodinného VoD a premiéruje zajímavé horory. Ale Barbarian je přehajpovanej. Scénáristu a režiséra Zacha Creggera baví hrát si s formou a v první třetině slušně graduje napětí z neznáma. Ale pozdějším rozkrývaním tajemství odhaluje tvůrčí slabinu pouhého půjčování si klíčových prvků z průlomových kousků žánru a ve finále sklouzává do nechtěné sebeparodie. Přičemž si myslí že je cool. Tohle měl splodit neotřelý řezník ideálně s evropskými kořeny, který by se nebál využít i potenciál děsivého obsahu videokazet.

Starci (2022)

Technicky jsou Old People na slušné řemeslné úrovni. Rozjezd, vyvrcholený scénou, kdy hlavní představitelce dojde, která bije, je parádně vyhrocená hororová chuťovka. Ale bizarní nápad naštvaných vraždících důchodců, na kterém celý snímek stojí, vyznívá hloupě. Tvůrci námět nedokázali povýšit na sociální alegorii a zůstali u mentální optiky čirého zombie hororu. Čímž film udělali rozpačitým až směšným.

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Funny Games naruby a konvenčněji, bez formálních filmařských hrátek. Nocturnal Animals bez uměleckého víceplánu. Pořád ale skvělé psychologické stupňování nejistoty a pocitu “něco tady nehraje”, s důkladně skrytými kartami pod stolem a finále, které překvapí. Silný, ale krutý a zlý film, který můžu doporučit málokomu.

Halloween končí (2022)

Lepší než předešlý, zbytečný Halloween Kills. Michael Myers je sice na druhé koleji, ale linka s novou postavou Coreyho zajímavě relativizuje příčiny vzniku absolutního zla (odpovědnost společnosti kolem nás) a funkčně paraleluje samotného Myerse. Kdy jsme viděli hollywoodský mainstream, ve kterém se takřka hlavní postava, kterou chápeme a stojíme při ní, vyvine tímto způsobem? Neotřelé a dvážné. Čímž netvrdím, že bych uzavření kultovní série neviděl raději v jiných rukou a pojmutou jinak…

Prokletí (2021)

Zamlžené lesy a louky jsou super dějištěm pro vlkodlačí horor. Zasazení do kostýmové historické doby filmu dává punc solidního dramatu. Než v něm ale začnou alespoň trochu fungovat hororové scény, divák takřka rezignuje. Nejdříve jsou zrežírované neobvykle špatně, a později vzbuzují emoce spíše proto, že už lépe známe postavy a drama prožíváme s nimi. Slabou třetí hvězdu dávám za drama, nikoliv za horor.