Když se čas naplnil

Keď vyprší čas

Dobrodružný / Drama / Thriller / Katastrofický

USA, 1980, 105 min

• Malarkey

Celou hodinu (včetně reklam) jsem se těšil, až ta sopka konečně vybuchne. Vybuchla, plno lidí padlo za vlast, začaly se dít úplně šílený efekty a celý se to konečně rozjelo. Obrovská tsunami vlna, která se hnala na město byla tím nejlepším, co jsem ve filmu mohl vidět. Vypadalo to, jako kdyby si s filmem režisér hrál stejně, jako si tenkrát hrál Ed Wood. Pak už to mělo sestupnou tendenci a dopadlo to tradičně. Jediným výrazným plusem přesto zůstává Paul Newman a Jacqueline Bisset.(27.2.2013)

• halogenka

Tak to si snad dělali srandu ne? Dramatická scéna se "sopečnou sondou" byla opravdu nehorázná blbina. Navíc člověk už tři minuty předem ví, že bude nějaké vzrůšo, protože přesně tehdy spustí "dramatická hudba". Úděsné dialogy. Strašné efekty (i na ta 80. léta). Vtipné mi přišlo, jak skupinka odjížděla do bezpečí 3 autama - bílé, modré, červené... Halt americké patrioty nic nezastaví. Otázkou zůstává, proč v tom hraje Newman a Bissetová. Záhada.(16.4.2006)

Až mi očká zaiskrili, keď som videl, že v TV znova pobeží tento film, ktorý som kedysi obľuboval. Inak celú záležitosť vnímam podobne ako jonyyy. Keď som bol malý ten názov som považoval za úplne bohovský, azda jeden z najlepších filmových názvov. Pred pozretím som si prečítal tunajšie, väčšinou kritické, komentáre a môžem povedať, že z časti je kritika prehnaná. Iste, nejedná sa o nič výnimočné, dokonca to bol úplný prepadák, avšak také zavrhovanie si nezaslúži. Dialógy mi až na pár výnimiek, prevážne keď sa rozprávajú Newman a Bissetová, nijako zveličene dementné neprišli, skôr len také priemerné. A presne taký je tento film. Triky výrazne poslabšie avšak ,,mostová" scéna vie stále poriadne pobrnkať po nervoch, i keď ako už bolo povedané, každú blížiacu sa akciu dopredu oznamuje hudba. Z bohatého hereckého amsáblu sa mi najviac páčili Burgess Meredith a obľúbený William Holden. Považujem za pekné, že aj prepadák roka bol v nomináciach na Oscara, len tie kostýmy sú mi naozaj záhadou a keď už tak, nominoval by som zvuk. Na sledovanie filmu som bol pozitívne naladený, väčšie obavy sa nepotvrdili a tak 555. komentár a 1100. hodnotenie dávam filmu, ktorému vypršal čas.(2.6.2009)

• dopitak

Nechápu, proč místo Ňoumena nepostavili raději Chucka Norrise, ten by tu řeku přeplaval... Nadějný úvod (muž v kosmickém obleku pochoduje měsíční krajinou) nezkazí ani zjištění, že nejsme ve vesmíru, ale na tichomořském ostrově. Tradiční přetahovaná o to, čí úsudek je lepší, předcházející katastrofě, se dá snést, stejně jako (to už ale přituhuje) milostný mnohoúhelník mezi hlavními postavami. Když ale Ernest dostane lávovou kuličkou do ksichtu, nehroutí se jen stěny vulkánu. Most přes řeku Au to pálí by měl vejít v nesmrtelnost jako jedna z nejblbějších scén dějin (to nehodnotím triky).(12.7.2015)

• mortak

Matka příroda ví, jak trestat zlo a odměňovat dobro. V tomto filmu k tomu použila sopku vrhající hořící kameny. Hrdinka konečně pochopila, že její místo je vedle bohatého naftaře, a nikoliv vedle hotelového milionáře (takové každodenní rozhodování obyčejné managerky). Newman nás každým pohledem do kamery přesvědčuje, že situace je vážná / Neskutečně blbé - od scénáře, přes triky, až k hereckým výkonům - ale na druhou stranu neškodné a vyčistí mozek stejným způsobem jako flaška vodky. Kocovina je pak jenom duševní...(19.10.2009)

• - Ačkoliv byl film propadákem, přesto byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší kostýmy. Vyhrál však snímek Tess (1979). (Terva)

• - Spolu s prepadákom Za dobrodružstvom Poseidonu všeobecne uznaná najväčšia finančná katastrofa žánru katastrofického filmu (oba filmy pochádzajú z dielne producenta Irwina Allena). (POMO)

• - Celý štáb se musel potýkat s problémovým alkoholikem Holdenem. Když měl přijít ráno na natáčení, objevil se o mnoho hodin později a pak se opil do němoty. Protože i jemu samotnému bylo jeho chování trapné, souhlasil s tím, že se nechá hospitalizovat, a na natáčení se vrátí za šest dní. [Zdroj: O'Brien Daniel, Paul Newman, Xyz, Praha 2009] (Mikino00)