Když se čas naplnil

• slovenský

Keď vyprší čas

Dobrodružný / Drama / Thriller / Katastrofický

USA, 1980, 105 min

Rozpočet $20miliónovTržby USA $3,763,988Tržby Celosvetovo $-/40%/(28.10.2005)

• igi B.

Až na pár vydařených triků a speciálních efektů (byť ten hlavní - tedy pohled(y) na horizont se soptícím vůlkánem se tedy d.m.s.n. moc nepovedl...) docela rutinní a chvílemi i v celém tom >neuvěřitelném< napětí nudný a poněkud toporně režírovaný dobový katastrofák. Pár žánrových a značně >za uši vytahaných< klišé (...viděl snad svět někdy tekoucí a přitom pořád nějak do velké výšky (!) - viz hloubka údolí pod mostem - viz padající z mostu - vybuchující lávu (?) - a že ta scéna na mostě mi už opravdu svojí blbostí až pila krev...), krušný konec největšího záporáka a nevěřících >tadytomášů< (...ach ano, ty sopečné pumy, vyvržené na závěr náhle z kráteru, si to neomylně zamířily přímo na hotel a nikam jinam, že...) i části našich >soudruhů< (...aby divák ještě nějakou tu slzu usoplenou uronil...) a čas se naplnil... Nu - trvalo to tedy zbytečně dlouhé dvě hodiny (a jednu minutu ;-) a skončilo to neskutečně selankovým happy endem - po sopce a celé té katastrofě (...pořád jsme na jednom malém ostrově!...) náhle ejhle ani památky!!! :-o . . . Dlužno dodat, že za těch téměř 30 let od natočení zrovna tenhle film tedy svou formou zestárnul víc, než by si možná námětem zasloužil. Až jsem měl chvílemi pocit, že se dívám na produkci nejmíň o dvě desetiletí starší... A nezachrání to ani jako vždy charismatický >klaďák< v obsazení P.N., dalších pár slavných herců nevyjímaje... Dvě a půl hvězdičky tedy za film, zaokrouhleno nakonec z nutnosti s lehkým úšklebkem dolů, prostě naprostý dobový hollywoodský průměr. - - - P.S. Zvlástní vyfackování by pak zasloužili tvůrci tušašského dablinku (tentokráte AB Barrandov), jak už je holt zvykem - bez zvuku a atmosféry... .-/ - - - - - (Poprvé viděno 15.2.2009 na tv Prima, komentář zde jako dvacátý - 15.2.2009)(15.2.2009)

"Jen lži !! Lži !! Dokud máš čas.."(20.1.2017)

Jeden z těch filmů mého mládí. Musím se na něj podívat ještě jednou sice z velkým odstupem, ale snad nebudu zklamán. Přeci jenom už jsem hodně zhýčkaný současnou technologií. CITÁT - Děje se něco?....... Asi jsem už dlouho neviděl něco průměrně katastrofického (v dobrém slova smyslu) a tak jsem si to pustil znovu. Je to sice starší snímek, žádná bomba, ale ve své době to byl nadprůměr. CITÁT - Naftááá, naftááá, budeme boháči........... Dnes se na to musí koukat z trochou nadhledu, ale hodnocení neměním. CITÁT - Neměli žádnou šanci..........(16.3.2015)

Napínavý film, poutavá zápletka, výborní herci, které není třeba jmenovat...napínavé scény (přechod přes most nad lávou)...Dobrá práce režiséra - ze začátku filmu ukazuje klidnou atmosféru v hotelu a naráz se z pohody vyklube horor v podobě sopky, která vybuchla naposled roku 1902.....(22.6.2007)

• - Celý štáb se musel potýkat s problémovým alkoholikem Holdenem. Když měl přijít ráno na natáčení, objevil se o mnoho hodin později a pak se opil do němoty. Protože i jemu samotnému bylo jeho chování trapné, souhlasil s tím, že se nechá hospitalizovat, a na natáčení se vrátí za šest dní. [Zdroj: O'Brien Daniel, Paul Newman, Xyz, Praha 2009] (Mikino00)

• - Ačkoliv byl film propadákem, přesto byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší kostýmy. Vyhrál však snímek Tess (1979). (Terva)

• - Natáčelo se na Hawaii a ve studiu Warner Brothers Burbank v americkém státě Kalifornie. (Terva)