Jen pro tvé oči (1981)

Úvodní scénka sice totálně zesměšnila jednoho z nejznámějších bondovských soupeřů, ale co už. A dál? Honička na lyžích už patří ke standardnímu bondovskému repertoáru, tentokrát obohacené o motorky a jízdu v bobovém koridoru, kde už Bond taky jednou byl, akorát měl tehdy místo lyží řádný bob. A hlavně konečně kameramani omezili green-screen z lyžařské honičky na absolutní minimum a nevytrhává to tak z akce. Stejně tak se klasikou stává potápění pod vodu. Všechna čest kaskadérovi visícímu na skále, ten pád dolů teda vypadal dramaticky. Jinak Carole Bouquet je za mě aspirantka na nejkrásnější bond-girl vůbec, jelikož mi hodně připomíná Terry Farrell ze Star Treku. A tentokrát místo "mladého" Christophera Leeho v Muži se zlatou zbraní se zájmem sleduji, jak vypadá "mladý" Charles Dance (Tywin Lannister z GoT).

Vládce Paříže (2018)

Dojmy z toho mám podobné jako třeba z Pýchy a předsudku - je to poctivě natočený film, herci ok, kostýmy ok, kamera ok, hudba ok, ale bohužel mě prostě zjevně éra raného novověku nebaví. Zámky, korzety, rukavice, klobouky, šerm a soubojové pistole holt nejsou pro mě. Takže obecné hodnocení pro ostatní asi tři hvězdy, ale sám za sebe bych si tu měl dát dvě, aby mě nenapadlo se na to dívat znovu.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Boba Fett udržuje stejnou laťku kvality, jakou měl bráška Mandalorian - kvalitní vizuální efekty, děj lokálního charakteru bez galaktických následků a jedinečné zajímavé postavy (tuskenská válečnice, wookie Krrsantan, pistolník Cane a další, včetně pár navrátilců z Mandaloriana). Tvář Temuera Morrisona narozdil od Pascala v Mandalorianovi dostává značný prostor - přemýšlím, zda je to tím, že si na to Morrison dal pozor při sepisování smlouvy, když viděl Mandaloriana, anebo je to prostě tím, že Morrisonova tvář je známá z filmů, tak by byl hřích ho neukazovat.

Mandalorian (2019) (seriál)

Výborný Star Wars seriál, který vyniká hlavně tím, že neobsahuje žádné události galaktických rozměrů a v každém díle se prostě odvine jen malý příběh pro osud galaxie naprosto nepodstatný. Divák tak může lépe prožívat osudy jednotlivých postav, protože je jim svým způsobem blíže, než kdyby měl myslet třeba na osudy lidí celé planety. Dále seriál vyniká i jedinečnými postavami, ktereé nesplynou v nudnou šeď - robot IG-11, válečnice Cara Dune, Moff Gideon, farmář Kuiil, mandalorianka Armorer, šerif Vanth a mnoho, mnoho dalších. Nemluvě o tom, že se ve vedlejších rolích nezřídka objevují mně známé tváře, což je také plus (Carl Weathers, Gina Carano, Bill Burr, Katee Sackhoff, Timothy Olyphant). Jelikož je seriál pod finančním pláštěm Disney, tak vizuálním efektům se samozřejmě nedá nic vytknout, zvlášť když seriál průkopnicky nahradil green-screen obrovitánskými obrazovkami, jejichž promítané prostředí tak vrhá zpět přirozenou barvu světla i na hlavní hrdiny, vzlášť na ty s lesklým brněním. Jinak Pedru Pascalovi se nedivím, že mu nevyhovovalo, že seriálem neprodá svou tvář, když je neustále zahalená. Spinoff seriál The Book of Boba Fett mohu také doporučit.

Zátah 2 (2014)

Druhý díl se mi bohužel zdál dost přetažený, přesto se opět za mě osobně jedná o nejlepší choreografii současnosti, opět podpořená kvalitní kamerou a hudbou. Trochu mě zmátlo opětovné obsazení Yayana Ruhiana, který hrál v jedničce hlavního záporáka, ale tady úplně jinou postavu (po vinnetouovsku). Tentokrát se ve filmu vyklubali bojoví záporáci hned dva - velmi styloví, jeden s baseballkou a jedna s kladivy - dostali sice každý jednu představovací bojovou scénu, mno škoda, že film nedal větší prostor raději jejich charakterovému vypiplání, aby pak finální střet s nimi znamenal něco víc. To v jedničce to právě vygradovali na výbornou, takže závěrečný "boss fight" měl ten správný emocionální náboj.

Po zániku Země (2013)

Jaden možná na svých sociálních sítích mele kraviny, ale nelze mu upřít, že hrát umí. Otec se ukládá do ústraní, aby mohl syna dostatečně prodat a otevřít mu dveře do Hollywoodu. Není to špatný film, ale žádný revoluční snímek to taky není.

Já, robot (2004)

Hmm, už téměř dvacet (!) let starý film, ale vizuální efekty se stále drží. Už jsem zapomněl, že roličku tady měl i mladý Shia LaBeouf. Na to, že to není podle žádného z Asimovových příběhů a půjčuje si to pouze legendární tři zákony robotiky, tak je příběh velmi solidní a všechno do sebe zapadá. Will Smith opět hraje sebevědomého citlivého machra, tedy sám sebe.

Na špatné straně (2018)

Velmi šikovně vystavěné akční drama, kterému stačí celkem málo - nepotřebuje vybuchující baráky, demoliční automobilové honičky, ani davové scény, jen pár herců a napětí mezi nimi. Těch pár krvavě nechutných scén (prsty, žaludek) se dá přežít. Kvalitní čtyři a půl hvězdy.

Máme rádi Česko (2013) (pořad)

Na to, jak mohou být soutěžní pořady nudné až uspávací, tak tady trio Bouček - Prachař - Kotek dělají úspěšně maximum proto, aby tomu tak nebylo. Jediné, co mě na pořadu nebaví, tak je hádání hudby, protože českou muziku absolutně neposlouchám. A statečně to v neoblíbenosti samozřejmě následuje zpívání hádané hudby jako vata do pořadu, kde kompletní publikum celé "samo od sebe nadšeně" vstane a "rádo" si do písničky zanotuje a zatleská. Jinak matematika samozřejmě hovoří jasně - jelikož se v posledních kolech soutěže de facto rozdělují body náhodným točením kola štěstí, kde lze pro sebe natočit i dvakrát tolik, než co si soupeřící tým nahrabal ve vědomostních otázkách (anebo taky v posledním kole sám sebe vynulovat), tak je z toho jasné, že vůbec nejde o to, kdo vyhraje, ale jde prostě jen o zábavu.

Kde domov můj? (2016) (pořad)

Takový zvláštní protiklad... Na jednu stranu působí jako velmi levná kopie Riskuj, na druhou stranu jsou otázky týkající se naší země velmi náročné, o několik úrovní nad Máme rádi Česko. Z jednoho dílu, kde padne tak třicet otázek, jsem věděl třeba dvě.