Kabinet doktora Caligariho (1920)

Té pocty, být mým 666.komentářem, se dostalo Caligariho kabinetu, no co ale dodat k filmu samotnému... Němci jedni blázniví... :-)

Pátek třináctého (2009)

Dát si Pátek třináctého v pátek třináctého byl vskutku dobrej nápad, horší nápad už pak byl dát si zrovna tenhle rímejk... Ono i v původních filmech o Jasonovi se najde pár, které jsou všechno možné, jenom ne dobrý slasher, jenže jsou tam i takové, které naopak nemají ve svém žánru takřka konkurenci (trojka, čtyřka, šestka, sedmička). Tenhle novej Pátek má všechno, co "správnej" horor nového věku mít má (namachrovaný plejboje a modelky) a hlavně co mít nemá (atmosféru). Ale jelikož do takových shitů, jako je remake Noční můry nebo Texaský masakr třidé, to má hodně daleko, hodit to do odpadu se mi přeci jen nechce...

Temný případ (2014) (seriál)

Narozdíl od mých Oblíbených mi byla ústřední dvojice sympatická hned od začátku, jen nevím, kdo z nich byl větší parchant (no asi Harrelson), navíc McConaugheyho jsem doteď znal jen jako nařvaného hejska z romanťáren hloupých anebo ještě hloupějších, tady však svou roli tragickou událostí zdecimovaného avšak brilantního detektiva zvládá naprosto s přehledem a bavil mě na celé sérii asi úplně nejvíc. Rozjezd to má pomalý a ospalý, asi takový, jaký je život na jihu USA, zhruba od poloviny to však dostane ty správné grády a vše vyvrcholí výtečným finále. A ústřední znělka je jednou z nejlepších, co jsem za poslední jár (a jár a jár) viděl (a slyšel). Škoda jen, že v případné další sérii už se těhle dvou sociopatů pravděpodobně nedočkáme.

Survival of the Dead (2009)

Romerovi zombie radovánky měly vždycky nějakou přidanou hodnotu, buď byly ve své době prudce originální a šokující (Noc oživlých mrtvol), nebo měly nějakej ten hlubší význam (Úsvit mrtvých, Den mrtvých), anebo aspoň uměly pořádně pobavit (Země mrtvých). V Survival of the Dead mi přišlo, jako kdyby si sám velký mistr dělal ze sebe a ze svého odkazu tak trochu prču, páč toto je v první řadě jedna velká nadsázka a až potom horor. Velkým plusem je určitě takovej trefnej retro feeling (hlavně masky zombáňů) a taky, jak už bývá v Romerových filmech zvykem, chutné gore. S přimhouřenýma očima hodnotím i tenhle kousek celkem kladně.

Cheap Thrills (2013)

Kam až je člověk schopnej zajít kvůli balíku peněz? Z filmu cítím jedno velké pomrknutí na to, jak je ten náš svět krásně zvrácenej a že na lidským neštěstí se dá vždycky vydělat, i kdyby jen pro zábavu mírně znuděné paničky. Z jednání těch dvou cápků mi bylo víc blbě, než z useknutýho malíčku (btw nejlepší část filmu, ňamka :-). I tak mi ale byla dvojka Healy-Paxton mnohem víc sympatičtější v The Innkeepers.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Zajímavě podaný děj druhé světové války a nesmyslnosti antisemitismu pohledem malého chlapce, který vidí koncentrační tábor jako nějakou farmu obehnanou ostnatý drátem z důvodu, aby se farmářům nezaběhl dobytek. K podobným filmům těžko co dodávat, tak snad lze jen vyzdvihnout výkony vždy výtečných Davida Thewlise a Very Farmigy a samozřejmě té chlapecké dvojice na obou stranách plotu, stejně jako hudební podkres páně Hornera. Teď už jen sehnat knižní předlohu, která, jak mívají knížky ve zvyku, slibuje zážitek ještě hlubší.

Univerzita pro příšerky (2013)

Starý Příšerky jsou jednou z mála Pixarovek, která mě dokázala pobavit, stačil neotřelý a docela originální nápad a správňácká hlavní dvojka a čovek byl spokojenej. To, že prequel bude vopruz, mi bylo jasný už po zkouknutí traileru, no film to potvrdil, je to nuda obalená v nudě a vyválená v další nudě, jeden ftípek na kilometr čtvereční. Škoda. Kladný body tak za (možná) překvapivý konec, archetyp knihovnice :-) a Sulleyho růžovoučký skvrny na kožichu ;-)

Frajeři ve Vegas (2013)

Klišé se kupí na klišé, až z toho máme klišé mrakodrap a i ten je klišé, jenže... Tihle frajeři jsou opravdu Frajeři s velkým eF, kteří z filmu s nálepkou nic proti ničemu dělají jednu velkou pohodovou podívanou, což člověk někdy potřebuje víc než se nějak duševně obhospodařovat. Navíc obsaďte si do filmu Morgana Freemana a máte (většinou) jistotu toho, že to bude vuážně fajné. Tady mu navíc zdárně sekundují De Niro a hlavně Kevin Kline. Ale to Las Vegas je díra z děr nejděrovatějších :-)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Velice dobře, že jsem dal na radu, abych od Stoletého staříka neočekával přespříliš, odcházel bych potom v lepším případě zklamán, v horším případě nas... :-) Takhle jsem očekával maximálně tak příjemnou komedii, trošku krimi, řádně přisprostlou :-) A fakt že jsem se i dočkal, skoro dvouhodinový filmeček uteče jak nic a navíc je člověku tak nějak dobře po těle, páč takhle příjemnou komedii už dlouho neviděl. A i když se mi po skončení vkradly letmo ošklivé myšlenky o tom, jak moc je knižní předloha lepší (což vskutku je), jsem s filmovou podobou nakonec spokojen aneb nejvýbušnější snímek roku :-)

Oculus (2013)

Takovej ten pocit... když jste zase jednou šáhli po pořádné duchařině. Oculus není v duchařských hororových vodách nic převratného, ale může se pochlubit tou nejpodstatnější věcí- a tou je pořádně hustá atmosféra. První polovina je ještě taková rozjezdová, ale jak se film přehoupne do poloviny druhé, začne to pravé peklo. A pro mě, jakožto zarytého Whoviana, ještě jedno plus- Karen Gillan v hlavní roli a fakt že jí ta umělá krev sluší :-) Případnému sequelu bych se vůbec nebránil.