Líza, liščí víla (2015)

Amélie z Montmartru pod vlivem Japonska. Tento typ evropských stylizovaných filmů plných bizarních postav a situací nemám rád, protože všechno to blbnutí a možnosti počítačových triků jen zakrývá vnitřní prázdnotu. Ještě horší ale je, když tvůrce podobného filmu ve snaze dělat umění přisype do díla nějaké to instantní poselství jako van Dormael ve Zbrusu Novém zákonu. Raději se podívejte na Mészárosovy krátkometrážní filmy.

Vzkaz v láhvi (2016)

Olsenovy krimithrillery jsou přitažené za vlasy, to nejlepší na nich představuje dvojka vyšetřovatelů. Překvapilo mě, že tvůrci filmu se tentokrát od předlohy značně odchýlili (zbyla jen základní dějová kostra) a příběh "přitáhli za vlasy" svým vlastním způsobem (skoky z vlaku, Pasgard v nemocniční garáži, celé finále). Ale až na úvod, který příliš spoléhá na znalost románu, a vcelku zbytečnou linii s přítelkyní sériového vraha (v knize je mnohem košatější) je to solidní žánrová podívaná.

Glina (2004) (seriál)

Pasikowski natočil seriál podle scénáře Macieje Maciejewského, ale divákovi ani nepřijde, že si Glinu nenapsal sám. Hlavní hrdina Gajewski (J.Radziwilowicz) z oddělení vražd je zkušený polda bez iluzí, který práci obětoval vše (předeším soukromý život) a v cizích bytech nebo na prosektuře je víc než doma. Jeho parťák Artur, čerstvý absolvent policejní školy (M.Stuhr), se pod jeho vedením rychle otrkává. Dvanáct dílů první řady se nesoustředí na jeden komplikovaný případ ani nejde o seriál typu co díl to uzavřené pátrání. Gajewski se brodí mrtvolami, pálí cigaretu za cigaretou a jeho metody jsou často nepředpisové. Pasikowski se ukazuje jako režisér ve skvělé formě, seriál netrpí neduhy televizní produkce, naopak vykazuje filmové kvality, a to včetně působivých akčních scén. Navíc se v něm objeví i Boguslaw Linda- sice jen v letmém záběru v televizi v baru (poslední díl 1. řady), ale i tohle mrknutí na znalého diváka se počítá. 2. řada snad ještě lepší- kontroverzní případy (Arturovo pátrání po třech zmizelých Romech na polském venkově, případ sebevraždy zasahující do nejvyšší politiky) a sériový vrah. Linda na plakátu k Je třeba zabít Sekala. Návyková záležitost.

Anabáze (2015) (TV film)

Pořádný velkofilm o legionářích v Rusku je potřeba jako sůl, jen si nejsem jistý, zda by ho měl točit zrovna Nikolaev. Každopádně, jestli zamýšlený snímek vznikne, tento "cestopis" by byl výborným bonusem na blu- ray. Jak jsem obhlíželi lokace, a zjistili, že to celé natočíme raději někde jinde. Ta betonová obludnost v Uljanovsku, obepínající tři "rodné domky", mě naprosto rozsekala...

Želvy Ninja 2 (2016)

Přestože v konečném součtu hodnotím jako jedničku, trochu mě to zklamalo. Za příšerný dabing tvůrci samozřejmě nemůžou, ale tentokrát působila akce dost odfláknutě, jako by si někdo řekl, že cílovému divákovi (tj. šestiletému chlapečkovi, který během projekce několikrát odběhne na WC) to bude stejně fuk. Ale upřímně: kdybych z kina odešel hned po první scéně s Megan Foxovou (jak se dostat do blízkosti poskoka, který odnáší důležitá data), práskl bych tu trojku tak jako tak.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Když už animovaný film se zvířátky, pak jedině precizní žánrovka se spoustou odkazů pro dospělé. Takový byl naposled westernový Rango a nyní tedy krimikomedie Zootropolis. A lenochodi na dopravním inspektorátu jsou nápadem z rodu těch geniálních.

Já, pomsta (2016)

Nemůžu si pomoct, ale Travolta s vlasy a tím svým obličejem osvíceného vesnického idiota mě tentokrát prostě bavil. Možná ne tak, jak tvůrci zamýšleli, ale jakmile se loktem proboural do zadní stěny šatníku, vytáhl odtamtud čističský kufřík, povolal kámoše a začalo být jasné, že ti zlí jako obvykle naštvali nesprávného chlapíka, užil jsem si přehledně nasnímané akční scény a zároveň trochu žasl, u jakého typu filmů skončil A. Sekula.

Případy 1. oddělení - Důvod k zabití (2014) (epizoda)

Komentuji kvůli herecké účasti Kryštofa Grygara v roli pobodaného mladíka. V našem divadle hostoval loni v Rychlých šípech, letos jako d´Artagnan a od příští sezóny by měl nastoupit do stálého angažmá. Talentovaný mladík se v této epizodě mezi ostřílenými herci rozhodně neztratil. A jeho mladšímu bratrovi dělám třídního. Takže tak.

U strážnýho anděla (2014)

Jak moc je tenhle film působivý lze poznat i z toho, kolik komentátorů pocítilo nutnost vypsat se zde po jeho zhlédnutí ze svého vztahu k alkoholu.

Pět mrtvých psů (2016) (seriál)

O fous lepší než Případ pro exorcistu, ale pořád ani pořádné krimi, ani žádné drama, zase především fraška. Jak jinak si vysvětlit, že kriminalisté místo vyšetřování vysedávají bezúčelně v nemocnici a pak jdou na nudle nebo že v ZOO nechají lva, který se má co nevidět probudit z narkózy, klidně ležet na podlaze ošetřovny.