Archive 81 (2022) (seriál)

Atmosférou nejpůsobivější a příběhem nezajímavější série od dob zrušení OA. Způsob vyprávění proplétající dvě časový osy dvou osob, kdy každá řeší svojí záhadu, je vtahující a originální zároveň. Navíc se tady pohybujeme ve vodách cosmic hororu, ve kterym se snoubí psychicky pohnutý postavy s nedefinovatelným "zlem" z jiných světů, kde divák v určitých chvílích nemá šanci tušit, co je manifestací oněch psychických poruch a co součástí skutečný reality. Čím víc se pak blíží finále, tím větší mindfuck se rozpoutává. Herecký obsazení plný neotřelých a talentovaných tváří a znepokojující soundtrack to všechno jenom podtrhuje!

K zemi hleď! (2021)

Melancholia pro diváka se smyslem pro humor, která je ve svý satiričnosti a nadsázce až přehnaně realistická a děsivá.

Tichá noc (2021)

Do týhle "tichý noci" musíte vkročit bez předsudků, bez vědomosti, bez očekávání, pak na konci možná prozřete. Nečekaně zábavná a současně otravná vánoční komedie se před očima diváka mění ve strhující drama s plně funkční emocionální rovinou, slušným obsazením a perfektním soundtrackem. Mix žánrů, na kterej když přistoupíte, nebudete otráveni.

Přetlak (2020)

Film s vyloženě hnusnou, nepříjemnou, úzkostnou a tíživou atmosférou. Whishaw přenáší svým výkonem svoje maniakální psychický stavy na diváka, totéž dělá kamera i soundtrack. Určitě nečekejte zábavu, spíše se připravte na hloubkovej ponor do zničený mysli, na jehož konci - jakmile se vynoříte - budete znovu objevovat realitu skutečnýho světa kolem vás.

Duna (2021)

Villeneuveova filmařina je silně expresivní, založená na dech-beroucích obrazech, který za doprovodu vznosných soundtracků a dokonalých zvukových i vizuálních efektů vnáší divákovy do hlavy jedinečný pocity a emoce, jdoucí daleko za hranice běžných komerčních blockbusterů. To se ukazuje na všech jeho větších filmech (2049, Arrival), ale třeba i na jeho Požárech. Nemůže vás proto překvapit, že je nová Duna přesně taková. Duna je dlouhá a kdekomu se bude táhnout jako červ. Svojí režií, kamerou, výpravou, kostýmy, hereckými výkony, ale především scénářem je ovšem naprosto opulentní a ve světě kinematografie stejně důležitá, jako všechny velko-filmy podobnýho technickýho, výtvarnýho a inteligenčního rozsahu za posledních třicet let (The Revenant, Interstellar, Fury Road, Matrix, Lord of The Rings, Judgment Day, výše zmíněné, atd.). Atmosféra je navíc v první polovině natolik opojná, že i když se tam neděje nic moc, jenom jsem čuměl s otevřenou hubou.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Seriál roku, kterej bez kompromisů servíruje dech-beroucí hru plnou podrazů a nedůvěry, prohnilosti a zmrdství současný civilizace. Sice to neni nic novýho, ale svojí režií i scénářem Squid Game hravě přebíjí celou letošní seriálovou tvorbu. Do toho si připočtěte skvělou kameru, super akci, parádně napsaný charaktery a minimum digitálu. A hlavně je to dospělá věc, nic pro přecitlivělý puberťáky, kteří mají bujný virtuální životy, zatímco tomu skutečnýmu se vyhýbají obloukem. Od třetí epizody jedna velká nečekaná jízda!

Rytmická sekce (2020)

Ten hate ze strany kritiků i diváků je pro mě nepochopitelnej, protože The Rhythm Section je strhující pecka, která se drží skutečnýho světa a jeho pravidel. Přerod Stephanie z životní trosky na nájemnou vražedkyni byl uvěřitelnej a herecky dokonale prodanej (ta její nemotornost, nezkušenost, svědomí). Film má navíc parádní kameru, úžasnej soundtrack a skvělou akci, i když je jí málo a trvá přes hodinu, než k nějaký dojde. Režijně se to nese ve stylu filmů Hanna nebo The American. PS: Celá série Bourna je víc nepravděpodobná a pitomější než tohle, jenom se tam víc střílí.

Zelený rytíř (2021)

Mam tam SPOILER: Gawain je výrůstek. Užívá si, chlastá, dělá blbosti, neni schopnej převzít zodpovědnost za svůj dospělej život, budoucnost ho děsí a tu čest - kterou tak hledá - ne a ne najít. Nuže rozhodne se za svoji zbabělost zaplatit životem. Divák je u jeho finální poutě celou dobu s ním a jenom kroutí hlavou nad tím, čehože je vlastně svědkem. The Green Knight je silně artová nedivácká podívaná, která z upoutávky kdekomu slíbila epickou drsnou fantasy. Místo toho sledujeme chytrej a vyspělej příběh o hlouposti a nevyspělosti. Výtvarně nejlepší film posledních let, s mistrovskou kamerou, atmosférickým soundtrackem a skvělým výkonem Deva Patela.

Beckett (2021)

Staro-školská slow-burn filmařina, která bude pro dnešního diváka vysoce frustrující a nezáživná. Pro mě je to atmosférou Calvarie (!) kriminálního žánru. Dějově jsme pak ve vodách Tří dnů kondora nebo Maratonce! Parádní nestrojenej civilní krimi thriller, odehrávající se za běžnýho bílýho dne kdesi v Řecku, přesto lepší než většina kriminálek současnosti. Skvělá kamera, slušnej soundtrack, artová režie a výbornej Washington. Tady to Netflix trefil!

Sebevražedný oddíl (2021)

Neuvěřitelně bizarní, absurdní, šílenej, zábavnej, fantaskní a brutální úlet, po kterym si přeju, aby Gunn točil všechny následující blockbustery bez ohledu na studio nebo filmovou značku. On totiž ví, co točí! A tak tam napěchoval všechno, co mu byť jenom na femtosekundu problesklo hlavou. Ta pátá hvězda je pro krysařku, která by si vlastní crossover s Grootem zasloužila víc než Harley Quinn.