Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

heyda

Moje oblíbená pohádka s perfektní Jiřinou Bohdalovou, kterou mám dokonce i na kazetě do magneťáku. Když jsem byl malý, tak jsem jí poslouchal a fakt se u toho krásně usínalo. Jelikož mi přijde 59% fakt málo, tak dám 5 hvězdiček, ikdyž objektivně je to tak na 75%. ()

Šandík

Pro dětského diváka na hraně pochopitelnosti. Být to jen o fous delší nebo překombinovanější, tak se už u toho děti ztrácí. Na druhou stranu, zatímco klasické filmové pohádky dnešní děti neudrží, takhle spolehlivě ano. Dospělého diváka pak potěší řadou povedených fórků. Příjemná je i výpravnost celé pohádky. K rozhodným negativům naopak patří nepříjemná sošnost a ideálnost obou hlavních protagonistů... Celkový dojem: 65% ()

Stanislaus

Nesmrtelná teta je jedna z těch porevolučních pohádek, která si drží jistou úroveň a neklesá do vod trapnosti a uječenosti. Velkou zásluhu na tom má naprosto úžasný výkon Jiřiny Bohdalové, která je v tomto snímku opravdu ženou mnoha tváří a hereckým tahounem celého příběhu. Z dalších postav mě ještě zaujal král připravený najednou o rozum a pohádková dvojice Rozum a Štěstí. Triky jsou poněkud zastaralé, ale to vše vynahradí slušné masky, kostýmy a výprava. Pamatuju si, že když jsem byl malý, tak na mě Nesmrtelná teta působila celkem děsuplným dojmem, podobně jako Sedmero krkavců ze stejného roku. ()

Nancy

Docela podprůměrná pohádka, kterých u nás už bylo (a určitě ještě bude). Prohození mozků sice není tak běžné, ale hloupost a moudrost jsou hodně tradičním motivem. Docela dobrá postava Bohdalky, ale jinak neskutečná nuda a tuctovost. Přesto si ale musím říkat, že v dnešní době je těžké narazit na lepší pohádku. ()

Jinny

"Svítá a já mám strach, že láska je jen v pohádkach. Tam, kde láska vládne, závist je ztracená, shání srdce prázdne, z lásky bývá zmatená." Čtyři hvězdy pro slušnou zápletku, hlas Eduarda Cupáka a show Jiřiny Bohdalové. A tvrdit, že se mi to nelíbilo? To by byla lež nehodná mého rozumu. ()

honajz

Nikdy mě ta pohádka nebavila. Zelenka je poctivý řemeslník, ale neodkáže svým dílům dodat něco navíc, osobitější a zajímavější rukopis, jaký měl třeba Ludvík Ráža. Tehdy šlo o nejdražší posametovou produkci pohádky, tak se kolem ní dělalo velké haló (jako později kolem Lotranda a Zubejdy), ale celkově je pohádka skutečně velmi průměrná a ignoruje jak předlohu, již vlastně znásilňuje, tak vlastně i elementární logiku. ()

SOLOM.

Jo závist to je pěkná svině, ale jinak si myslím, že tato pohádka je zde až zbytečně podhodnocená. Jiřina Bohdalová předvedla jak je u ní zvykem velmi dobrý výkon a ani ostatní herci a herečky si nevedli vůbec špatně. Je však pravdou, že ty speciální efekty (triky) už tak okouzlující nebyli. Musím souhlasit s tím, že vůbec nejlepší na tom celém byli velmi pěkné kostýmy… ()

duklak2

Mou osobou už velmi zapomenutá pohádka na kterou jsem si vzpomněl úplnou náhodou. Nezlobte se na mě, ale více než dvě hvězdy si tento snímek nezaslouží. K hodnocení přihlížím k době, ve které jsem toto dílo viděl. Tzn. "malý svišť":) V hlavě mě utkvěla jedině Jiřinka, ostatní herecké výkony raději komentovat nebudu. Znám spoustu jiných a lepších pohádek. ()

Agatha

Jedna z mála novodobých pohádek, co se povedla a můžu jí vidět vícekrát než jednou. Zdejší hodnocení se mi teda nezdá být ve srovnání s daleko horšími případy moc objektvní, ale budiž. Ovšem kdo ví jak by to dopadlo bez fantastické Jiřiny Bohdalové. Opravdu výkon hodný Českého lva. Nedovedu si v roli Závisti představit žádnou z českých hereček, která by jí vystihla tak dokonale. V jednu chvíli má v obličeji láskyplný výraz dobrotivé a laskavé tetičky a v okamžik se mimika mění v oči, které by snad dokázaly vraždit. Závěrečná scéna se Závistí v podobě černé dámy mi brala dech, ten kostým, ty oči, ty slova... Jiřina Bohdalová mi přišla obzvlášť dokonalá když pronesla: "...se mnou..." V tomto krátkém záběru na její obličej jsem našel něco, co jde jen těžko popsat. Prostě dokonalá. I ostatní herci se snažili, hlavně "nadutý" Jaromír Hanzlík, Filip Blažek, Rozum a Štěstí a i povedená skupinka rádců měla co do sebe. Jen princezna mi přišla trochu nevýrazná a hlas Barbory Bobulové nadabovaný. Samotný příběh na motiv Erbenovy pohádky je zajímavý a snad i varující, protože chorobná závist je skutečně ta nejhorší vlastnost jakou může člověk mít. ()

moviesfan

Další z řady pohádek, které jsem si docela oblíbil. Bohdalová opět hraje výborně, role krále je skvělá. Jedna z těch ,,lepších" pohádek, která i pobaví. Hodnocení: 65% ()

Ajinka126

Krásná pohádka. Kdybych však mohla tuto pohádku natočit znovu, změnila bych obsazení princezny. Její jekot mě nutí vypínat zvuk. ()

themic

Ani nevim, že je to tak starý. Jinak film nikterak úchvatný, spíš silně podprůměrná pohádka, podpořená podprůměrnými výkony obsazených herců. 15% ()