Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

fannah

Výborná pohádka, jedna z nejkvalitnějších porevolučních... Jiřina Bohdalová dostala právem Češkého lva, tohle dílo se fakt povedlo. ()

Adman

Ačkoliv je to určitě pohádka mého mládí, tak s odstupem času pozoruju jak se pomalu propadá. Určitě dobré morální ponaučení, sem tam i vtip co pobaví spíš děti než dospělé. Je to zkrátka jen takový slabší vývar všeho možného. Průměrná pohádka. ()

Praxis

Je pravda, že kdyby tam nepodala excelentní výkon Jiřina Bohdalová film by byl celkem nudný,takhle je jedna hvězdička právě pro ní. Jinak zmínim výkon Barbory Bobulové- to snad neni ani herečka ne?mě se tam absolutně nelíbila, přišlo mi, že na princeznu je moc negativní:-/ ()

Lukrecie

Pro mě z těch novějších jedna z nejpěknějších a nejoblíbenějších pohádek :). Souhlasím s Tosimem - Nesmrtelná teta + Anděl páně, ostatní nenadchly a tudíž celkem zapadly. ..."To bude mít silného protivníka. Závist má tisíc podob." ..."Matěji, vždyť nic neumíš. Takoví stávají se ve světě králem." "Hlupozis dementozis definitivum." "Ono bude lepší, když si budou závidět sami mezi sebou a na nás dva zapomenou."(jak nadčasové) ()

gogos

Me se to celkem libilo. Zajimavy pribeh, obcas vtipne, mily scenar. Ale jinak celkove vzato to vic jak prumer nehodi ()

ABLABLABLA

Krásná pohádka z mých dětských let. Ani teď po letech se u ní nenudím a ráda se podívám znova. Jiřina Bohdalová tu opravdu podala skvělý výkon. ()

kaylin

Skvělá pohádka s výborným scénářem, kde se pořád něco děje. Až do konce to může skončit špatně a všichni herci drží pohádku krásně nad vodou. Jiřina Bohdalová je ale v tomhle směru prostě jedinečná a role jí dokonale sedla. Ona pohádce vládne, ale stejně Závisti nepřejete, aby vyhrála. A ona nevyhraje... ()

blackrain

Ano, závist je mocná a nesmrtelná, zvlášť, když kráčí ruku v ruce s hloupostí. Přesně takhle si budu tetičku Závist představovat do konce života. Její zhmotnění v podobě Jiřiny Bohdalové bylo dokonalé. Jí ta Závist sedla jako zadek na hrnec. Rozum a Štěstí se taky povedli. Jaromír Hanzlík byl kouzelný, když přišel o rozum. ()

slunicko2

Další z řady českých pohádek diskutabilní hodnoty. Příjemný herecký výkon Jiřiny Bohdalové a pěkný Filip Blažek ve svém štíhlém období jsou snad jediné plusy, které na tomto jinak poněkud nudném a rozplizlém filmu vidím. ()

Remedy

Jedna z nejlepších českých pohádek, u které jsem se v dětství i docela dost bál. Výborná Bohdalová společně s Hanzlíkem herecky excelují v příběhu, jehož některé myšlenky zůstanou aktuální snad navždy. Jako exemplární příklad mě napadá scéna s královským šaškem a dvořany, kde se v okamžiku lámání chleba zachová panstvo tristně svinským způsobem. Není v tom asi třeba hledat nějaké hlubší paralely s dnešní "rozdělenou" společností. Lidi jsou prostě svině. ()

kajas

Jiřina Bohdalová zahrála mrchu Závist výborně a Hanzlík si podle mě Lva také zasloužil. První film, kde se objevil Filip Blažek s tou svojí lví hřívou (a na docela dlouho se zaškatulkoval do rolí pohádkových hrdinů). Jedna z mála pohádek, kterou si s rodinou nenecháme v televizi nikdy ujít, už pro ty hlášky. "A teď zvýším daně desetkrát!!!" ()

Aleee89

Tak tuhle pohádku jsem opravdu nikdy neměla ráda. Připadala mi taková jiná a vůbec ne pohádková, spíše jako normální film. Co si pamatuju, byl mi docela dost protivný Filip Blažek. Prostě celkově, tohle mě nikdy nezaujalo a myslím, že máme daleko lepší pohádky. Ale třeba Bohdalová je i tady dobrá... ()

Anglie

Průměrná pohádka. Nic víc, nic míň. Možná trochu zaujme herecký výkon Bohdalové a dobré masky/kostýmy. ()

jezurka42

Neměla jsem nikdy ráda tu ponurou atmosférou. Bála jsem se Závisti, bála jsem se psů. Přesto si uvědomuji, že to všechno je kvůli tomu, aby si člověk uvědomil, co se může stát, když jste závistivý a falešní... ()

Linda.csfd

Moc na mě tato pohádka nezapůsobila. Blažek a Hanzlík hrají své role dobře, ale ani to ji nezachránilo. Příběh chvílemi není špatný, ale jindy je přehnaný nebo naopak nudný. Karikaturu Bohdalovou nemusím a vůbec... ()

Fíla

Pohádka, když jsem byl malý. Rád jsem se na ní koukal. Nejlepší role Jiřiny Bohdalové. Prostě Rozum a Štěstí! ()