lisbethsally

Krásná česká pohádka, kterou lze vidět každé Vánoce a přesto se neokouká. Zásluhu na tom má hlavně skvělý příběh z kterého plyne ponaučení a duo Werich & Burian a jejich nezapomenutelné scény: "Já jsem tajtrlík, ty seš tajtrlík!" ()

micud

Dnes již zlidovělé hlášky, přiměřeně, přiměřeně, já jsem tajtrlík? pořád krásná pohádka, má v sobě něco nadčasového, ale možná tu nadčasovost způsobil svým geniálním herectvím pan Werich. ()

Salman

Z těch bolševickou propagandou poznamenaných 50. let je to nakonec možná nejlepší pohádka! Werich a Burian, Kopecký, Horníček, Dvorská....opět na motivy Němcové... ()

montel

Byl jednou jeden král a ten si říkal Já První (Jan Werich). Chtěl odevzdat vládu té ze tří dcer, která ho má nejraději. Drahomíra (Irena Kacírková) ho má ráda jako zlato, Zpěvanka (Stella Májová) jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška (Milena Dvorská) jako sůl. Krále přirovnání k obyčejné soli rozhněvá, vyžene Marušku ze zámku a rozkáže všechnu sůl v království zničit. Brzy však zjistí, že bez soli se nedá žít, a uzná, že Maruška měla pravdu...První půl hodina je excelentní. Herecké duo Werich-Burian předvádí dokonalé výkony, které se jen tak nevidí, navíc jejich vtipy vždy velmi rozesmějí. Jakmile ale nejsou na scéně, už mě pohádka tolik nebaví a konec už nemá takové tempo nastolené první půlkou filmu. Mezi mé nejoblíbenější pohádky tak Byl jednou jeden král nepatří, i když se jedná o klasiku z největších. 60% ()

Mark1983

Tři hvězdičky dávám za občasné úsměvné hlášky,i když na filmové pohádky jsem nikdy nějak nebyl. Ovšem existují excepce jako tohle,či Princezna ze mlýna. ()

ssarka

nejkrásnější pohádka,každoroční radost a pohoda...PÁNI HERCI a rozdavači radosti Werich a Burian...tohle patří mezi 5 nejlepších počínů,co kdy kdo v historii filmařiny stvořil..♥♥ ()

Larikazka

Krásná kouzelná pohádka s tou pravou atmosférou. Nezapomenutelné scény. Výborné obsazení. Není nad Československou klasiku. ()

the_weaver

Byl jednou:↵  jeden kráľ, z ktorého kuchárskeho umenia by sa urobilo nevoľno aj Jirkovi Babicovi,↵  a traja nesvojprávni princovia, čo nevedia ani zaparkovať vozík vo svahu,↵  a jeden zaľúbený poddaný, čo by len princezne na dudy hral,↵  a najmä jedna nesympatická starena, ktorá strká do všetkého nos a rozdáva rozumy, o ktoré nik nestojí.↵  Inu toto všetko tvorcovia zmiešali dohromady a dali na to ceduľku s generickým názvom, dúfajúc, aká z toho bude dobrota. Lenže asi v tých časoch v obchode nezohnali všetky potrebné suroviny a tak im tam ako soľ chýba spád a humor. Bez nich je to hrozne zdĺhavá, nemastná a neslaná podívaná, ktorej nepomohli ani herecké hrozienka. ()

Jard

Film Byl jednou jeden král vychovala už niekoľko generácií a určite patrí ku najlepšie natočeným rozprávkam v českej kinematografii. 90% ()

boudic

Teď koukám, z těchhle klasických českých filmových pohádek to má navíc nepřekonatelnou kombinaci komediálních herců. Jasných 5* ()

Nataniel73

Krásna rozprávka a pre mňa osobne najväčšia česká klasika každých Vianoc. Zatiaľ čo Tri oriešky pre popolušku už nemôžem po toľkých rokoch ani vidieť, film Bol raz jeden kráľ si zakaždým a s chuťou pozriem znovu. Predovšetkým fantastická herecká dvojica Werich a Burian robí z tejto rozprávky skvelú komédiu pre deti aj dospelých. Scénky s varením lievanca pre celé kráľovstvo a návšteva Marušky kráľa v noci za prítomnosti doterného A tak dále sú proste nezabudnuteľné a patria do zlatého fondu českej kinematografie. Dvom hereckým esám výborne sekundujú Milena Dvorská (na svoj vek to zahrala bravúrne) a Terezie Brzková ako roztomilá babička. "Co mě lezeš do snú. Já jen komu je zde zpíváno...proč tady hubuješ? Proč se mi chceš zdát ty když se mi právě teď zdála Maruška." 85% ()

soukyd33

Legendární pohádka a legendární scény a hlášky, které se dodnes používají. 🙂 Kéž by i dnes byli takový herci. Herecké výkony excelentní. Nový remasterovaný obraz videa je dokonalý. Dej se drží jasných pravidel, což kdysi dávno byla pravda. Nižší hodnocení dát ani nemůžu. Vlastně nevím, kdo tu hraje hlavní roli. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Flashheart

Werich, Burian a Černý geniální, ale jinak to pokulhává. Jako např. princové, nebo jejich sekundanti. Burianova písnička byla hrozná. I tak supr pohádkokomedie. ()

baron156

„Tajtrlík? Ty si tady povídáš s křeslem, čepice ti vztává na hlavně, někdo mi zhasl svíčku, někdo mě tady lechtá a já jsem tajtrlík? Za prvé nevím co to je a za druhé mě to uráží.“ Prostě klasika, která nesmí chybět. ()