StarFsh

Jedna z mála apolitických a zároveň socialistických rozprávok, ktorá poukazuje na to, že "z funkciou, nedostávajú ľudia do vienku zároveň aj rozum". Na svoju dobu fakt odvážne... ()

AndreiRanger

Nejlepší z nejlepších! Žádné přehnané efekty na úkor děje, krásné, smysluplné dialogy bez umělého natahování - víc takových! ()

Sadova302b50

Moc pěkná pohádka, jedna z mých nejoblíbenějších vůbec, s mladinkou Milenou Dvorskou a úžasnou dvojící Werich - Burian. Tajrtlík? Za prvé, nevím, co to je, a za druhé mě to uráží. ()

Kuzco

Pohádka je to krásná a každý vánoce se na ní ráda podívám, ale ty komunistický kraviny (který mě mimochodem štvaly už jako malou), pištící princezna a pocit, že Werich jen hraje sám sebe mi tam prostě nesedí. ()

Jirkacek

Byl jednou jeden král právem patří do zlaté skříně českých pohádek a to na jedno z nejvýstavnějších míst. Pamatuji si, že již jako dítěti se mi hodně líbila, na rozdíl od jiných podobných snímků. Možná tomu tak bylo proto, že se její předlohou stala kniha Boženy Němcové s názvem Sůl nad zlato, která pojednává o tom, že bez soli se nedá žít a tato pravda se doslova podařila do filmu přenést. Jan Werich mi padl do oka ve dvou filmech - jako pekař a císař v dvojroli historického snímku a pak v této pohádce, v níž se navíc skvěle doplňoval s dosluhujícím komikem Vlastou Burianem. Jejich popichování a vzájemné narážky byly plné nápadu a vtipu - jen namátkou si vzpomenu třeba na : ,A teď syp - ale co ? - Syp se ! ...nebo : Jedno nebo dvě vejce jsou tři vejce....nebo Já že jsem tajtrdlík ? - ty jsi tajtrdlík - za prvé nevím co to je a za druhé mě to uráží...a tak bych mohl pokračovat dál. Ze tří princezen v této pohádce se mi nejvíce líbila Maruška, což není žádné překvapení - prostě mladičké Miladě Dvorské to tady moc slušelo. A nesmím zapomenout ani na jejich tři nápadníky čili prince s originálními jmény - Děloslav v brnění v podání Lubomíra Lipského, Chytrý princ alias Miloš Kopecký či Krásný princ, kterého ztvárnil Miroslav Horníček. Nejúžasnější na celém filmu jsou dokonale propracované a vtipné dialogy - sám bych to lépe nevymyslel a v žádné jiné pohádce jsem nic podobného neslyšel. Nebo hned na začátku, jak na královském dvoře služebnictvo lomí ruka a pláče, jen aby splnilo přáni krále, to je prostě perfektní. A na závěr jméno krále Já první nebo název království Moje - i to je opravdu originální. Nemohu jinak - Byl jednou jeden král ode mne dostává plný počet pěti královských hvězd *****. ()

Frisko

Nejen ze to je uz nase filmova klasika, co se hercu tyce, ale hlavne dialogy jsou a budou nemrtelne. Kouzlo ceskeho jazyka a hratky s jeho vynamy jsou psane lehkosti genia. I po letech se da objevit novy vyznam a meziradkovy vyznam textu. Nadhera. ()

Akinaz

Krásná česká pohádka, ve které excelují Werich s Burianem a kterou provází nezapomenutelný humor i zpěv. "Já sem tajtrdlik? Ty seš tajtrdlik! Zaprvně nevim, co to je a za druhý mě to uráží." Geniální scénář se skvěle napsanými dialogy. 5* ()

omega_SK

Keby som si musel vybrat jedinu rozpravku, tak bez vahania tuto. Pani Werich a Burian tu uzasne perlia. Videl som uz X-krat a vzdy potesi. Humor a priam kultove hlášky ... Co mně lezeš do snu?!? ... Já jsem tajrtlik? Ty seš tajtrlik! ... Hej osobo! Osobo ... Chce se mi spát. Chce se mi spát.... :D ()