tnp101

Tento film (potažmo celá trilogie) je pecka. Vše je tak do detailu propracované, že chybky se hledají velice těžko. Herecké obsazení je výtečné, hudební doprovod samozřejmě také a celkově působí vizuální stránka neopakovatelným dojmem. Vše je tak dobře podáno, že ačkoliv není děj úplně nejprimitivnější, pochopí jej snad opravdu každý a nikdo by se neměl ztrácet. Toto je přesně ten typ filmu, který by v jiných rukou mohl být "obdarován" složitostí. Naštěstí to dopadlo snad néjlépe jak mohlo. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní zhodnotím dlouho očekávanou Blu-ray verzi trilogie Návrat do budoucnosti. Začněme obalem, který je vyveden v tzv. digipacku, jehož použití je docela známé z hudebních alb (tvrdý papír s plastem pro upevnění disků uvnitř a k tomu ještě booklet). Balení je vyvedeno pěkně a jako ozdoba ve stěně poslouží na jedničku. Trochu se sice obávám výdrže, ale myslím, že při šetrném zacházení se s obalem nic, na první pohled zřetelného, nestane. Jinak je trilogie dodávána klasicky, podle očekávání – každý film má svůj samotný disk, na němž jsou obsaženy i jeho vlastní bonusy. Nyní se ale koukněme na zoubek samotné technické stránce. Obraz všech třech filmů je jednoduše dokonalý. Od takto starých snímků se většinou drobné obrazové nedokonalosti odpouští. Tady však není, co odpouštět. Lidé, kteří stojí za tímto novým přepisem, by si zasloužili dostat nějaké ocenění. Troufám si říct, že ani v jednom ze tří filmů nenajdete jakýkoli škrábaneček, či jiný nešvar. Vše je dokonale ostré (nejvíce zřetelné asi u oblečení) a bohatě barevné. Prosvětlené scény jsou často dech beroucí a strčí jimi téměř jakýkoli film natočený v podobné době do kapsy. Tomuto obzvlášť dopomáhá „fullscreen“ poměr stran 16:9. Zvuk na tom u všech filmů pochopitelně není jinak. Hudba je velkolepá, dialogy čisté (samozřejmě ne stoprocentně, ale to se tu nepočítá) a v prostorových reproduktorech se neustále něco děje. Svůj úkol, vtáhnout člověka do filmu, bez jakýchkoli kompromisů splňuje. Mluvím nyní o anglické originální DTS HD 5.1 zvukové stopě. Obsažen je pak také český dabing v DTS 5.1, který určitě patří mezi ty lepší, ale i přesto raději doporučuji první jmenovanou (české titulky k filmu jsou samozřejmě obsaženy). Pomalu se nyní dostáváme k velice bohaté bonusové nabídce. Každý film disponuje funkcí U-Control, umožňující čerpat různé bonusové materiály přímo při spuštěném filmu (zajímavé informace ve formě textu, storyboardy atd.). Nemůžu pak opomenout také dva komentáře, kterými každý ze tří filmů disponuje. Teď se však zaměřme blíže na každý disk a začneme logicky prvním. Nejprve jsou obsaženy vynechané scény. Těch je celkem 8 o délce necelých 11 minut. Obsažen je pak také komentář ke všem z nich. Nejen pro fanoušky se jedná o jedinečný materiál. Další na řadě jsou první tři díly nově natočeného (pravděpodobně u příležitosti 25 výročí a vydání filmů na Blu-ray) dokumentu „Příběhy z budoucnosti“, všechny zaměřené na první film a o něco málo přes hodinu dlouhé stopáži. V sekci „Archivní filmy o filmu“ vás čeká 14 minutový dobový film o filmu, 16 minutový novější film o filmu a vše v této sekci uzavírá 27 minutový televizní speciál moderující Leslie Nielsen, který byl vysílán před uvedením druhé dílu trilogie do kin. V těchto dokumentech se docela často hodně informací opakuje, ale za zhlédnutí i tak určitě stojí. Další jsou na řadě „Otázky a odpovědi Michaela J. Foxe“. Těch je dohromady 8 a jejich délka činní něco málo přes 10 minut. Další sekce „Pohled do zákulisí“ obsahuje 2 minutové originální maskérské testy, 3 minuty nepovedených záběrů a 4 minutový alternativní konec ve formě pěkně rozpohybovaných storyboardů s možným přehráváním s komentářem, či pouze hudbou – doporučuji oboje. Sekci uzavírá fotogalerie s plakáty, zákulisím, návrhy a dalšími, čítající zhruba 300 kousků. Bonusy prvního dílu uzavírá videoklip Huey Lewise a The News s písní „Power of Love“ a teaser trailer. Druhý disk obsahuje kromě filmu 7 vynechaných scén o délce 6 minut, které jsou opět vybaveny i selektivním komentářem. Poté další 29 minutový díl „Příběhů z budoucnosti“ a 9 minutový film o fyzice Návratu do budoucnosti očima Dr. Michio Kaku. Sekce „Archivní filmy o filmu“ pak obsahuje pokračování dvou předešlých filmů o filmu z předchozího disku – celková délka 24 minut. Sekce „Pohledy do zákulisí“ nám na tomto disku servíruje 1 minutu nepovedených záběrů, 3 minutový film o výtvarné tvorbě, přes 1 minutu dlouhý film o výrobě storyboardů, 4 minutový film o designování DeLeoreanu, 3 minutový film o tvorbě cesty časem, 1 minutu dlouhý filmeček se záběry z testování Hoverboardu a 6 minut o vizuálních efektech. Poté je v sekci obsažena ještě fotogalerie, která je o něco bohatší, než byla ta předchozí – zhruba 640 fotek. Bonusy druhého disku uzavírá kinotrailer. Nyní si rozebereme poslední třetí disk. Disponuje pouze 1 vynechanou scénou (víc jich prý nebylo) o délce něco málo přes minutu. Další jsou dva poslední díly „Příběhů z budoucnosti“ o celkové délce 34 minut, přičemž druhý z nich zhodnocuje celou trilogii očima z dnešní doby. Sekce „Archivní filmy o filmu“ obsahuje poslední díl dvou filmů o filmu z předchozích disků o celkové délce 24 minut a přidává další 21 minutový televizní speciál „Tajemství trilogie Návrat do budoucnosti“. „Pohledy do zákulisí“ nám tentokrát servírují téměř 2 minuty nepovedených záběrů, 1 minutový film o evoluci a designu Hill Valley a 1 minutový film o kampani k filmu (resp. filmům). Fotogalerie tentokrát čítá zhruba 360 fotografií. Dalším bonusem je videoklip „Doubleback“ od ZZ Top, nejčastější otázky (celkem 18) s vyčerpávajícími odpovědi k trilogii v textové formě a kinotrailer. Jako třešnička na dortu si můžete pustit veškerý 31 minutový materiál z atrakce zábavního parku Universal Studia pojmenovaný „Back to the Future: The Ride“. To tedy byly všechny bonusy. Jsou perfektní a jako fanouška mě uspokojili na jedničku s hvězdičkou. Jedinou vadou na kráse je, že bohužel nejsou vybaveny českými titulky. Pokud však angličtinu alespoň trochu ovládáte, přelouskat je, díky možnosti zapnout si anglické titulky, nebude až takový problém. Jinak je většina bonusů, kromě nového filmu o filmu a většiny vynechaných scén, ve standardním SD rozlišení. Tak to bychom tedy měli vyčerpávající shrnutí toho, co vás čeká, pokud si zakoupíte tuto skvělou trilogii u nás na Blu-ray. Jsem nesmírně spokojen a myslím, že každý fanoušek, jak trilogie, tak kvalitních Blu-ray titulů, by si jí měl dříve, či později pořídit. Absence českých titulků u bonusů mi nevadí, takže mi nic nebrání k udělení plného hodnocení. Zasloužených 100%. () (méně) (více)

majxik

Ve sve dobe fenomenalni kousek ktery posunul zanr dobrodruznych sci-fi do jineho rozmeru. Komedialni podtext navic jenom zvysil kvalitu snimku. I z dnesniho pohledu dosti pekny sci-fi snimek ktery stoji za zkouknuti. ()

potas

Nechápu jak se mi tenhle film mohl tak dlouho vyhýbat:-) Precizně udělaný, originální zápletka, spousta hlášek (Darth Vader, televize) a výborní herci jak Fox tak Lloyd:) Klobouk dolů pane režisére:-) ()

elanius

(160/2012, BluRay720p) / Skvelé spojenie produkcie Spielberga a réžie Zemeckisa. Hollywood 80-tych rokov v plnej kráse, slušný, inteligentný, vtipný a so skvelým príbehom. (8/10) ()

lennyd

Potrhlému profesoru Emmetu Brownovi (Christopher Lloyd) se podaří vytvořit stroj času (pomoci vozidla značky DeLorean). Při prvním testu se ale vše zvrtne, a tak testovacím subjektem ve stroji času je mladý Marty McFly (Michael J.Fox), který směřuje 30 let do minulosti. Nebude mít ale na růžích ustláno - jednak musí najít tehdejšího profesora Browna, a spolu s ním vymyslet jak se dostat zpátky do svého času, a jednak musí zajistit, aby se jeho rodiče potkali v tu správnou chvíli, a tím se měl vůbec kam vrátit... Celá trilogie mi tu leží už drahně let, a protože jsem tušil (věděl), že mne rozhodně nezklame, tak jsem si ji šetřil na horší časy. A přesně jak jsem předpokládal, nezklamala. Cestování časem je rozhodně zajímavé téma, a pokud se pojme s vtipem, tak dvojnásob. Z počátku jsem měl drobný problém s Christopherem Lloydem, ale postupem času jsem si na něj zvykal víc a víc, a po konci třetího dílu už bych si na jeho místě nikoho jiného představit nedokázal. A Michael J.Fox mi byl sympatický hnedka od začátku, takže tam bych neměnil už vůbec. Takže - další palec nahoru pro Roberta Zemeckise.. ()

Kmotr76

Označení sci-fi komedie nevěští nic dobrého. V případě Návratu do budoucnosti se nemusíte ničeho bát. A bát se nemusíte ani snad stejně kvalitní dvojka a trojky. Jde o opravdu inteligentní zábavu s promyšleným scénářem. Jeden z prvních a nejzásadnějších snímků Roberta Zemeckise. ()

koxin

Luxusní film, má šmrnc, grády! Jednoduchost příběhu a přesto rychlé a účinné zalíbení světa i charakterů, to je něco, co jsem opravdu nečekal. 😊 ()

anglanek

Sympatak Michael JF muj idol 80 let a uz tenkrat jsem si rikal jak je libove oblecenej a ta jeho perova vesta nemela chybu. Paradni ,napadity,vtipny a hlavne zamilovany a to ja muzu. Mel jsem z toho vždy dobry pocit. ()

Kerion

Moje první filmová láska, kterou bych mohl odvyprávět slovo od slova. Sedlo si všechno. Od perfektně se doplňující ústřední dvojice Fox-Lloyd, epické hudby a vymazleného scénáře. ()

Krustyburg

Měl jsem tu smůlu, že jsem to viděl až v dospělosti. Takže jízda na skejtu ani cestování v čase ze mě už hvězdičky nevymámili. Ale výraz šíleného doktora Christophera Lloyda je vskutku nezapomenutelný! 2+ ()

sskrblik

Pětihvězdičková zábava to pro mě není, ale musím uznat, že jsem se slušně bavil při cestě časem o třicet let dříve. Samozřejmě není moc co vytknout režii, scénaři a ani hercům. Jen mi to přišlo jako příjemnej starší film, ale nic převratnýho nebo něco k čemu bych se rád častěji vracel. ()

darek kartac

Film , kterému se nedá nic vytknout. Ani ta nejmenší chybička se nenajde. Skvělí Fox a Lloyd jsou výborní. Cestování časem byl výborný nápad Zemeckise a já ho díky tomu cením. Miluji tenhle film. Sranda příběh prostě všechno. 100% je málo. ()

MIGHTTREE

Zvláštní pocit mi neustále připomíná dílo mnou dříve nedoceňené. Výborná spolupráce nejenom tvůrců, ale také žánru komedie a scifi. Perfektní vyváženost. Žádné rychlé tempo, ale ani nudné a zdlouhavé chvíle. Patří do mého filmového trezoru.(Filmy, které si pamatuji i min.8 let zpátky vykreslené celou příběhovou linií a vzhledem k mému věku jich není zase tolik.). ()

hroubek

Parádní komedie, která ukazuje, že i komedie můžou být inteligentní a hravé zároveň.Zajímává zápletka je zde využitá, jak to jen jde a kdyby se náhodou stalo, že by příběh začal nudit, tak nastupují skvělí herci, kteří situaci hned spraví.Michael J. Fox sympaťák co válí na kytaru a skateboardu.Christopher Lloyd jako geniální leč pomatený profesor.A Robert Zemeckis v nejlepší formě. ()

JohnSmith

Výborná sci-fi komedie o cestování časem. Nemusím sice ani Foxe ani Lloyda, ale oba svoji roli zvládli tak jak měli a je z toho v rukou klasika domácí zábavy, parádní podívaná. ()

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi