Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Co si budem namlouvat, distribuce nijak neškudlila se slogany typu "poprvé na plátně", "originální prolínání kresleného a hraného filmu" atd., zatímco u nás v Česku víme, že prakticky všechny nápady a postupy, se kterými Zemeckis přišel, se už v české kinematografii objevily, v některých případech dokonce mnoho desítek let před králíkem Rogerem. Na druhou stranu, v žádném z těchhle filmů se neobjevil v hlavní roli Bob Hoskins, nemělo to tak divácky vděčný, gagy nabušený scénář a vůbec nebylo to celé zabalené do toho příjemného hollywoodského popkulturního obalu. Falešná hra je příjemný komediální snímek, který nicméně z mého pohledu nemá až tak silný scénář, aby mě dostal do kolen. Možná je to i tím, že mě neoslovují filmy, ze kterých námětově čerpá a které částečně paroduje. Celkový dojem: 65 %.(16.6.2006)

Dnes už legendární film, ve své době revoluční kombinací kresleného a hraného snímku. Má to nápad, má to spád, má to skvělé momenty a hlavně byl tenhle film ve své době revoluční nejen zpracováním, ale pro mě (a to nejen v době svého vzniku) i tím, že kvalita scénáře není nepřímo úměrná technickému zpracování (jak se bohužel poslední dobou děje časteji, než by bylo zdrávo, viz například Space Jam).(22.2.2003)

Děsivě autentická sonda do světa šíleného kreslíře, ve kterém pro zvrhlé pobavení trestá své výtvory každou sekundou jejich života. Obdařil je totiž rozumem a vědomím sebe sama, ale zároveň část jejich mysli pokřivil různorodými psychickými poruchami a lobotomizující retardací. Do kresleného mozku jim vpálil ADHD, nutkáním neustále ječet, ničit věci a proti jejich vlastní vůli se neustále smát, dokud jim nepopraskají kreslené svaly a z očí neteče krev. On, kreslíř-bůh, jim sebral možnost volby; autoritářky determinoval jejich cestu životem, ze které nelze uhnout. Žijí tak svůj trest pro jeho pobavení; s křečovitým úsměvem na rtech, neustále nuceni fyzicky i psychicky trýznit a poškozovat sebe i své okolí, ztrapňovat se a ztrapňovat, ubližovat (si) a nechat (si) ubližovat. Jsou jako bezmocní diváci svého vlastního utrpení. S paralyzovanou vůli vzepříti se, se pasivně a útrpně podílí na své vlastní noční můře života, který se odehrává znovu a znovu v nepočítaně paralelních realitách televizní přijímačů. Nesmrtelní a uvězněni v bezčasí, ze kterého je jediným únikem vidina toho, že zůstanou zapomenuti. Ani pak si ale v nastalém limbu nikdy nebudou jisti, že jejich klid nenaruší sequel, revival, cameo, pořad pro pamětníky nebo digitalizace archivních materiálů. Poté budou znovu povolání trpět pro zábavu zvrhlých lidí. Bože, jak já nemám rád grotesky.(26.6.2016)

Co se týče zábavnosti, nadsázky a částečně i parodie, ještě, než přišel třeba Pixar, diváci si mohli užít tohle. JÁ NEJSEM ŠPATNÁ. JEN MĚ TAK NAKRESLILI.(19.4.2007)

Dokonalé propojení animovaného a hraného filmu a to na tak vysoké technické úrovni, že si o ní mnohem mladší bratříčci mohou nechat pouze zdát. Jako důkaz by mělo stačit, že narozdíl od běžných efektových filmů, Roger ani po dvaceti letech technicky nezastárl ani o píď. Přičtěte to k správně "noir" detektivnímu ději, sympatickým hrdinům a skvěle vymyšlenému světu s vlastními fungujícími pravidly. Již jen úvodní scéna a její dohra zcela ždímou potenciál tohoto nápadu na maximum. A těch "cameo" rolí co zde je, darmo mluvit. No a hlavně je to výtečná zábava, to především!(6.2.2007)

• - Políčka filmu byla zvětšena a přenesena na fotografie, přes něž animátoři natáhli folie a ručně na ně dokreslili figurky a dekorace. Pracovali na tom dvacet hodin denně, více než rok. (Dr.Okamura)

• - První film studia Disney vysílaný na televizní stanici Cartoon Network (který tehdy vlastnil Time Warner). (Dlee)

• - Film je vůbec prvním snímkem, kde spolu vystupovaly pohromadě kreslené postavičky ze studia Walta Disneyho a ze studia Warner Bros. (Divočák)