Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

• Mi Nü-Chai

Nikdy jsem nepochopila, jak může Rogerova žena chodit a nepřepadnout...asi proto, že je kreslená. Dost podivná směsice animace a hraného filmu s nepříliš dobrým scénářem i režií, ale ten film má jisté charisma.(6.11.2006)

Na svou dobu monstrózní rozpočet a precizní ukázka toho, když se srazí dva světy. Navíc nad nimi dohlíželi dva filmu naprosto oddaní autoři, kteří ve své kariéře vystřídali nespočet poloh. Hračička režisér Zemeckis a hračička producent Spielberg tehdy přišli s technologií, která diváky zařezávala do sedaček. Dnes už kombinace hraného a kresleného filmu takovou sílu nemá, přesto se tehdy filmová historie přepisovala. Byl to právě Spielberg, který do projektu přitáhl Zemeckise a také George Lucase s jeho trikovým studiem ILM. V případě hlavní role padala i slavná jména (Nicholson nebo Newman), dokonalé parodie na cynické detektivy noirových filmů se nakonec zhostit Bob Hoskins. Reagoval prakticky na vzduchoprázdno, případně na různá mechanická zařízení. Výsledek těší. Však také spolkl dva roky mravenčí práce (na filmu pracovalo tolik lidí, že závěrečné titulky trvaly rekordní dobu). Přesto alespoň u mě platí, že Zemeckis je mi coby otec náročných trikových projektů (Polární expres, Smrt jí sluší, Beowulf) lehce vzdálenější. Nabídku v podobě mrkvového dortu bych si nicméně od Dolores také nechal líbit.(14.1.2014)

rozpočet : $70 million tržby celosvetovo : $329,803,958(30.4.2007)

Dnes už legendární film, ve své době revoluční kombinací kresleného a hraného snímku. Má to nápad, má to spád, má to skvělé momenty a hlavně byl tenhle film ve své době revoluční nejen zpracováním, ale pro mě (a to nejen v době svého vzniku) i tím, že kvalita scénáře není nepřímo úměrná technickému zpracování (jak se bohužel poslední dobou děje časteji, než by bylo zdrávo, viz například Space Jam).(22.2.2003)

Ve své době revoluční a dnes na pohled velmi příjemná animovano-hraná komedie, ve které kromě skvělých postav z kreslených seriálů zaujme i Christoper Lloyd jako záporák a Bob Hoskins. Myslím, že tenhle film si budu každý rok pouštět v době vánoc.(8.6.2005)

• - Výtvarníci namalovali celkem 82 000 animovanch okének, které posléze pomocí kamer přenesli na film. (Divočák)

• - Autor knižní předlohy "Who Censored Roger Rabit" Gary Wolf dostal nápad na společné vystupování komiksového králíka a detektiva z "normálního" světa podle televizní reklamy na vločky. (Divočák)

• - Děj knižní předlohy se odehrává v současnosti. Zemeckis ovšem přišel s nápadem spojit ztřeštěné gagy kreslených grotesek a atmosférů filmů noir, temných detektivek ze 40. let a proto děj přesunul do roku 1947. (Divočák)