Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Zemeckisovská hravosť v temných farbách spletitého film-noiru? Technológia, ktorá vzkriesila legendárne kreslené postavičky, vyráža dych aj v súčasnosti a filmu nechýba brilantne vyvážená kompozícia tajuplnosti, záhady, nevšednosti a zábavy v scenáristických kulisách starých nezabudnuteľných čierno-bielych gangsteriek. Pestrý svet "Kreslounova" a Zemeckisovu nápaditú réžiu sa nedá nemilovať.(31.12.2011)

• Mi Nü-Chai

Nikdy jsem nepochopila, jak může Rogerova žena chodit a nepřepadnout...asi proto, že je kreslená. Dost podivná směsice animace a hraného filmu s nepříliš dobrým scénářem i režií, ale ten film má jisté charisma.(6.11.2006)

Výborný film, který geniálně kombinuje prvky kreslené grotesky s detektivkou z čtyřicátých let. Paráda, skvěle jsem se bavil!(30.10.2008)

Závažné je, že aj keď film hodnotíte dnes, vo svojej kategórii prakticky skoro nemá konkurenta a tak je ťažké zísť len do priemeru. Dnes si možno neuvedomujeme akým revolučným spôsobom sa ten film pred dvadsiatimi rokmi javil, ale na mňa to stále zaberá. Všetko je neskutočne rýchle, rýchle scény točené ako z rýchlika a animované postavičky od prvej do poslednej klapky vládnu celému filmu tak svižne, až vám niekoľko krát vyrazia dych. Veď už v úvodnej scéne sa črtá neobyčajné dobrodružstvo. Bob Hoskins zapadol neskutočne a Zemeckisov miláčik Lloyd si tento krát pre zmenu strihol poriadneho kruťasa. Veď kde by sme dnes boli, keby nám vymazal celý kreslený svet? Je však zvláštne, že napriek celkovej komplikovanosti deja mi to príde celé pomerne jednoduché a snaha humoru (paradoxne toto kresleného) bola na niektorých miestach trošinku prehnaná. 85%.(27.5.2008)

"Já ti ty hvězdičky udělám, jen mi pusť tu ledničku ještě jednou na hlavu." Jasně na dvacátý čtvrtý pokus to určitě vyjde a já uznale pokývám hlavou nad tím, jak to filmové hvězdy mají těžké. Ale tady nejde o jejich práci, ale o vraždu. A když jde o vraždu, tak každý kamelot, jeřábník, řezník nebo pekař falešně obviněnému králíkovi řekne, že nejlepším soukromým detektivem je Eddie Valiant. Vlastně oni mu to neřekli, protože to nevěděli a jediným informovaným se ukázal být prodavač chlastu, ale to je jedno. Ono je toho jedno vlastně docela dost, protože propojení hraného a animovaného filmu se zdařilo, něco k zasmání taky zaznělo a typická králičí manželka stála za to, tak proč šetřit hvězdami.(14.9.2016)

• - Tunel, kterým Eddie Valiant (Bob Hoskins) projíždí do Kreslounova a následně z něj i vyjíždí, je tentýž, ve kterém Biff Tannen (Thomas F. Wilson) pronásleduje ve svém kabrioletu Martyho McFlaye (Michael J. Fox) ujíždějícího na hoverboardu v Návratu do budoucnosti II (1989). V obou snímcích herecky figuroval Christopher Lloyd. (Dinsberg)

• - První film studia Disney vysílaný na televizní stanici Cartoon Network (který tehdy vlastnil Time Warner). (Dlee)

• - Představitel Rogera - komik Charles Fleischer - si na Zemeckisovi vydupal, že mohl po natáčecím place pobíhat v kompletním králičím kostýmu včetně ušaté čepice. Kostým si natolik oblíbil, že se v něm dokonce vydal venku na nákup. (Divočák)