Epizody(7)

Doktor z vejminku je cyklus volně řazených komedií, které nemají pevně vázanou dějovou konstrukci, ale spojuje je hlavní postava, postava advokáta v penzi, osoba doktora Kostrhúna. Všechny příběhy jsou natočeny podle skutečných událostí, záznamy o nich jsou uloženy v právnických archivech, odkud také scenárista Jaroslav Dietl čerpal. Režisér Zdeněk Podskalský pozval ke spolupráci řadu známých herců - s Martinem Růžkem jako doktorem Kostrhúnem v čele... Doktor Kostrhún se rozhodl trávit léta odpočinku ve vesničce zvané Malovidy, přesněji ve stavení, ve kterém s rodinou žije Kostrhúnova dcera Anna. Brzy se ukáže, že právnická duše doktora Kostrhúna zůstala i ve věku důchodovém ve střehu, že přes všechna rozhodnutí s povoláním skončit, to dědovi Kostrhúnovi nedá, aby nevstupoval znovu a znovu do osudů svých bližních a nepomáhal jim v potížích... (Česká televize)

ostravak30

Další seriál, který byl překonán svým hitem. Waldemar Matuška nazpíval skvělou píseň a ta se stala slavnější než seriál samotný. I tak si ale zahrála velká spousta kvalitních herců. Tím, že jsou případy skutečné pro mě navíc dostal ještě další, zajímavější, ráz. Samozřejmě nelze očekávat, že se v seriálu budou zpracovávat velké právní kauzy. A v socialistickém Československu tím tuplem ne. Přesto si myslím, že není seriál k zahození. Sice není úplně komediální - i když v epizodě Láska a úklady jsem se docela bavil, ale zajímavá sonda pod československou právní pokličku to byla. Je to spíš na nedělní deštivé odpoledne jako výplň. Ale úplně hrozná zase ne. ()

Danulinda

Ačkoliv to scénáristicky není úplná bomba, která Vás posadí na zadek, tak jsou zde velmi pohodovým způsobem nabídnuty příběhy ze života, které právník v důchodu Martin Růžek pomáhá svým sousedům vyřešit. Milá a odpočinková podívaná za přítomnosti špičkových herců, která každého jistě potěší. ()

Max Q.

Není to špatné, ale čouhá z toho taková nějaká nedodělanost... nevím, jak to říct. Možná to chtělo větší výpravu, jinou kameru, těžko říct. ()

Lewaso

Příjemná podívaná i po letech. Navíc to byl ve své době takový návod, jak se zachovat v určitých problémových situacích. ()

ALchemik

Já optimismus nesdílím a jsem po třiceti letech zklamán. Asi nevím, co tam hledat. Matuškovu písničku mám od té doby v hlavě a mám ji rád pořád, ale seriál s hodným advokátem v důchodu mi připadal hodně vyčpělý, nehledě na Hanzlíkovy pseudovtipy... ()

ZeldaZ

Příjemný seriál staršího data, hlavní postava zkušeného moudrého člověka řeší s právním nadhledem vážnější situace ze života lidí na vesnici. ()

Káčule

Mám ten seriál ráda a ta písnička je úchvatná.Je to lidský a aspoň o něčem ne jako ty dnešní slátaniny(některé) ()

smartkid

pravidelně dávám dopolední všednodenní reprízy. nedoceněná záležitost, filigránská kombinace okresu na severu, vražd v midsommeru a lenssen a spol. ()

Tumbik

Velmi sympatický seriál. Asi nejznámější role Martina Růžka... Výborné herecké výkony podaly jak děti, tak i Hanzlík a Kolářová. Každý případ je zajímavý a má něco do sebe. Myslím si, že je zde, na čsfd, seriál značně podhodnocen. ()

otacz

Milé, lidské, trochu naivní, pozitivně hodnotím vymahatelnost práva, soudnost lidí. Neprokážeš tehdy neplatilo. ()

Jirkacek

Herec Martin Růžek patřil vždy mezi mé oblíbené a tak jsem v jeho filmotéce nemohl vynechat ani seriál Doktor z vejminku. Byl to také jeden ze seriálů Jaroslava Dietla, který jsem neviděl při jeho premiéře. Později se moc nevysílal, možná vůbec, nevím, snad za to mohla ústřední píseň Waldemara Matušky, který dal později vale socialistické republice. Jsem moc rád, že se tvůrcům podařilo vynechat skoro v každém díle nějaké komunistické řeči, úkony, soudruhy a já nevím co ještě. Doktor z vejminku tak na mne zapůsobil pohodovým dojmem, který by se dal ideálně vysílat v nedělním odpoledni ke kávě, čaji a čerstvé bábovce. Zdá se tedy, že seriál splnil to co měl - podat obrázek o životě advokáta v penzi, trávící podzim svého života na vejminku u dcery, zetě a vnuků a který si jako bonus v každém díle poradí s nějakou menší či větší kauzou, která se stane v jeho okolí. Martin Růžek jej zahrál skvěle, jen mi neseděla dcera Daniela Kolářová a zeť Jaromír Hanzlík, který v té době hrál snad ve všem. Vzhledem k názvu seriálu se nedalo ani očekávat žádné drama či akční scény, což mi naprosto vyhovovalo. Při jeho sledování jsem si všiml šedivosti, průměrnosti a šílené stejnoty, která u nás v socialismu panovala. Nic nesmělo vyčnívat, barevné byly jen plakáty s tématem VŘSR a na tehdejších silnicích se proháněla jen naše škodovka, sovětská LADA a němečtí trabanti. Ještě že je to pryč, brrr.......Na více než tři hvězdy Martin Růžek nestačil. *** ()