Zlaté oko

GoldenEye

Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Veľmi pestrá, efektná a skvelou akciou i fantastickými ženskými nabúchaná bondovka. A výborne obsadená! Po bondovskej atmosfére z Conneryho klasík tu síce niet ani stopy, ale z hľadiska zábavnosti nemám jedinej výtky.(11.4.2002)

S rozpočtem 58 mil. USD to není zdaleka tak eye-candy pokoukání, jako vymazlené a dvojnásobně drahé další díly, nicméně jako jakýsi základní stavební kámen - proč ne. Pořád se jedná o první přelomovou "moderní bondovku", ačkoliv tu zdánlivě není tolik veletočů a změn, jako mělo dřívější Povolení zabíjet, zároveň to není zdaleka tak kontroverzní přírůstek do série jako předchůdce. Brosnan je ok, v podstatě míchá všechny předešlé protagonisty dohromady, přičemž nejblíže má nonšalantnímu elegánovi Mooreovi. Akce robustní, ačkoliv má své mezery.(27.5.2006)

První ze série Bondů s Piercem Brosnanem a myslim si že je na docela solidní úrovni. Je pravda že minulým bondům, hlavně těm starším se tak úlně nemůže rovnat, hlavně příběhem, kterej je sice dobrej, ale nedotahnutej a hlavním záporákem, kterej byl spíš takovej chudáček, než nějakej drsnej boss, ale za to to je mnohem vyspělejší v oblasti triků a moderních vychytávek. taky je to mnohem víc akčnější a ta akce ji i občas docela vychytaná, ale Brosnan se do tý akce moc nehodí, protože neni zrovna prototyp akčního hrdiny, ale na toho ulízanýho anglickýho tajnýho agenta se celkem hodil, určitě lepší než Roger Moore.myslim si, že se to může v pohodě hlásit k minulým bondovkám a žádnou ostudu to neudělá, spíš naopak(7.6.2005)

Je těžké hodnotit zpětně ostatní bondovky, když jsem před nimi shlédnul Casino Royale. Zlaté oko dokonce režíroval stejný režisér, takže budu srovnávat. Brosnan je možná šarmantní a elegantní, ale jeho Bond je příliš uhlazený a hlášky má suché jako Martini. Předtitulková scéna má opravdu neskutečný začátek, to když si 007 (ve skutečnosti kaskadér Wayne Michaels) skočí bungee z 220 metrů vysoké přehrady. Na druhou stranu to vniknutí do letadla během volného pádu mi přivodilo slabší záchvat, při kterém jsem měl pokušení film vypnout. Samotný příběh je děsně rozvleklý a já tam prostě nenašel ani minutu dobré atmosféry. V Casinu Royale mi oči po plátně šmejdily s frekvencí kmitajících pavoučích nožek, aby stihly všechno pochytit. Tady jsem kolikrát koukal doprostřed obrazovky úplně otráveně. Abych jenom nekritizoval, na place toho vybouchlo 18krát víc, než v kterýmkoliv jiným akčňáku a tank si pořídím, až mě naserou dopraváci v Jihlavě (zjevně se s ním dá cestovat všude a vcelku bezproblémově). Famke Jansen je šílená (ale to bylo dáno dabingem), Sean Bean toho moc nepředvedl (scénář mu to neumožnil). Celkově vzato, možná se bondovky oživily novou tváří, ale ve srovnání s Casinem působí moc nastrojeně, načesaně a fyzicky neopotřebovaně. Akční sekvence jsou povětšinou přehnané, nereálné a už dost, dám radši těch 60%, než se ještě rozmyslím... 352 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.7.2007)

#17 - Skvelý návrat nesmrteľnej série o nesmrteľnom agentovi. Brosnan, Campbell sa postarali o kvalitné znovuzrodenie a pritom ostalo vlastne všetko po starom. Len konečne do popredia vystúpil scenár, poriadne efekty, bondovské hračky a slušné hlášky. 80%.(6.3.2006)

• - Cameo bondovského scenáristu Michaela G. Wilsona: Objaví sa ako jeden z členov ruskej schôdze, podobne ako v Chobotničke (1983). (ash99)

• - Přehradní hráz, ze které Bond provedl svůj megaskok na začátku snímku, je přehrada hydroelektrárny jménem Varzasca a nachází se ve Švýcarsku. (DominikV)

• - Desmond Llewelyn alias „Q“ je jediný herec, ktorý sa objavil v predošlých bondovkách. Sú tu nový Bond, „M“ aj slečna Moneypenny. (ash99)