Zlaté oko

GoldenEye

Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

K téhle bondovce mám poměrně vřelý vztah, protože mě v roce 1995 přivedla zpátky k pozapomenuté lásce z dětství. Když se na ní však dívám z odstupu, vyvstává hned několik problémů. Předně: Timothy Dalton vykročil k úplně novému pojetí Bonda, které by osvobodilo sérii z jha okovů Studené válka ještě před pádem železné opony. Zlaté oko se však tváří, jako by celá tahle etapa (dle mého výtečná a produktivní) neexistovala. V polovině 90. let se vrací k dávno přítomné otázce: má Bond na konci milénia ještě smysl, nebo je to skutečně jen relikt skončené války ideologií a přežitého modelu zábavy? Tohle téma rezonuje v opakujícím se motivu "komunistického lapidária", ale především v trojím tázání postav. Natalia se Bonda ptá na jeho chlad a zastydlost u "chlapeckých" smrtících her se zbraněmi. Padouch Alec zpochybňuje Bondovu ikonickou roli "služebníka jejího veličenstva" jako přežitek ve světě, který ztrácí své jasné kontury. A konečně nová M, oproti konzervativním a tradicionalistickým předchůdcům více méně drsná a nevybíravá technokratka, Bonda označuje za misogynního dinosaura. Má pravdu, Brosnan (při vší snaze) v téhle roli skutečně působí dojmem tvrdohlavého reliktu moorovské éry. I když je mnohem přesvědčivější v akci a snaží se Bonda zároveň i lidsky vyprofilovat, jeho postava je pořád spíše "nádoba na třaskavou akci" než nějak působivý charakter s "craigovským" vnitřním napětím. Nelavíruje však jen on, s konceptem bondovky zápolí i Martin Campbell: prostřední část filmu je úmorná a zdlouhavá, chybí tu výrazné humorné momenty a nápaditější akce (všechno se vybíjí spíše v měřítku než v provedení). Závěr konečně chytře zakomponuje rychlý a funkční střih, dokonce sáhne i k fyzicky drsnějšímu střetu Bonda s padouchem. Problém je, že Brosnanovi se tyhle proměny věří jen těžko, i když má patřičně ironický pohled, jeho tvář i hlas jsou neustále až příliš blazeované a sedí skutečně nejvíc k "moorovskému" akčnímu kombajnu - on se při tom (přesně jak píše Woody) snaží o neptavděpodobnou fúzi všech dosavadních elementů této postavy. Nejasnost vyznění (je to bondovské drama, komedie, melodrama) zvýrazňuje otřesná hudba Erica Serry, která se míjí atmosférou jednotlivých scén a hodila by se spíše k lehce erotickému filmu či telenovele. Pozitiva? Výtečný padouch, který narušuje tradici megalomanských ničitelů světa osobní mstou za historické hříchy Impéria. Finále, které ukazuje, že Campbell umí do Bonda vnést značnou porci adrenalinu a dynamiky, když se oprostí od "bombastického kosení desítek nepřátel". Na zodpovězení otázky po "legitimitě" starého Bonda si série počká ještě dalších 7 let a odpověď není nakonec příliš příznivá. Z brosnanovské éry se časem stává tak trochu lapidárium, které nostalgikům skýtá spoustu příjemných vzpomínek, ale prach tu usedá až příliš nemilosrdně.(11.2.2004)

Trikově sice dokonalejší, než "conneryovky" či "mooreovky", ale tak nějak se z toho vytratilo to nefalšované "bondovství". Ale neřekl bych, že je to chyba Pierce Brosnana. Jen mám ten dojem, že James Bond se jako agent hodil více do období 60. a 70. let, než do současnosti.(13.8.2002)

Po pravdepodobne nejdelsi pauze mezi bondovkou (6 let) se vraci Bond v podani Brosnana, kterej je muj jednoznacne nejoblibenejsi Bond. Netvrdim, ze je nejlepsi, me vicemene vyhovovali krome Lazenbyho a Craiga vsichni, ale Brosnana mam jako Bonda nejradsi. Jinak pribeh tyhle bondovky je klasika, takze tu mame zase nakej ten plan na ovladnuti sveta, ale tentokrat pribeh naprosto dostacuje, protoze tu je solidni zaporak Bean, ve vedlejsi zaporacky roli pekna mrcha Janssen, uchazejici bondgirl, v roli M tu mame poprve zenskou - Judi Dench a nastesti to je obcas nekterejma narazkama slusne vysvetleny ("Slysel jsem, ze novej M je zenska."), takze to nepusobi nak divne a Dench je v ty roli v pohode. No a hlavne hromada uz trikove docela povedeny a obcas hodne originalni akce. A pak samozrejme Brosnan, kterej zvlada s prehledem vsechno od baleni zenskejch, pres hazeni hlasek az po akci v tanku. Navic slusne hraje. No a hned si pri svym prvnim predstaveni v roli Bonda vybral pravdepodobne svoji nejlepsi bondovku. Na 5* to bohuzel neni, tak trochu uz to nema uplne to kouzlo tech starejch bondovek a je to spis akcnak, ale zase sakra povedenej akcnak.(15.2.2010)

Po průměrném POVOLENÍ ZABÍJET s rozpačitým Daltonem, přichází megaakční komiksový refresh s lišáckým Brosnanem, který si roli pořádně užívá. Silné obsazení, svižné tempo, vtipné dialogy, kvalitní záporáci, pěkné kočky a demoliční orgie, pasující ZLATÉ OKO na jeden z akčních filmů desetiletí. Filmu, kde tank zničí půlku města a pak se srazí s obrněným vlakem, míň než 5 hvězd nedám (a to prý to původně mělo být ještě divočejší). Moje nejoblíbenější bondovka.(24.3.2007)

Jednoduše řečeno: moje nejoblíbenější Brosnanovka a bondovka. Hezky hláškovitá, stylová, s perfektním záporákem, příběhem a samozřejmě okouzlujícím agentem Jejího Veličenstva. "Pamatujte si, že máte povolení zabíjet, ne porušovat dopravní předpisy!" Dodatek 21. února 2009: I po letech pro mě zůstává GoldenEye téměř nedostižitelnou klasikou, tím víc, že styl Daniela Craiga mi na Bonda zas tak moc nesedí. Tohle je bondovka a tohle (společně s Jedním světem, co nestačí) je film, kvůli kterému pro mě bude Pierce Brosnan už navždy nesmrtelný.(27.10.2007)

• - Cameo bondovského scenáristu Michaela G. Wilsona: Objaví sa ako jeden z členov ruskej schôdze, podobne ako v Chobotničke (1983). (ash99)

• - Úvodní scénu skoku z přehradní hráze natočil zkušený bondovský kaskadér Wayne Michaels. (DominikV)

• - Podľa niektorých interpretácií má úvodná scéna, v ktorej Bonda skúma psychiatrička Caroline, nadväzovať na predošlý film Povolenie zabíjať (1989), a Caroline má zistiť, či Bond môže nastúpiť späť do MI6. (ash99)