Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

Lovec prasat

První z filmů o dnes už legendárním tajném agentu. Určitým spíš detektivním a méně akčním laděním v něm ještě doznívá atmosféra film noirů 50. let, zároveň je zde však ve skoro všech klasických bodech předznamenán příchod nové doby napínavých filmů. A ve chvíli, kdy je poprvé Connery zabrán kamerou a přes cigáro v koutku se představí ("Bond. James Bond."), tak jste si jisti, že tomuhle chlápkovi patří celé plátno a že nemohlo být pro tento fenomén lepšího zrodu. Celý článek zde. ()

andosdre

Popravdě 4 hvězdičky jen proto,že se jedná o první díl Bondovské ságy.Je nečím jako shrnutím většiny Bondovek.Jednoduchý děj,zlý záporák,první Bond Girl a akční scény.Jsem ráda,že se u novějších Bondovek zlepšily postavy zloduchů a jejich pomocníků,protože v prvních dílech jsou všichni jednoduše pitomí! Ale na první pokus o Agenta 007 to je velmi dobré... ()

waska

Bond 1 - Film, který změnil pohled na agenty, nejen ve službách Jejího Veličenstva. Connerymu padne role galantního a elegantního nekompromisního zabijáka dokonale a jen díky němu ani tahle první bondovka nespadne do pohárz zapomnění. ()

BDMarty007

První bondovka. Typické rysy a pravidla tohoto žánru se formovala postupně, ale již první film položil velmi solidní základy a spoustu toho definoval. Úvodní titulky ještě nejsou uměleckým kusem sami o sobě, ale jsou již velmi výrazné, doprovázené silným hudebním motivem. I ikonická animace s pohledem skrze hlaveň už tady je, a samozřejmě ústřední hudební motiv. Není tady ale ještě typická scéna předcházející titulky. Ve filmu se objevuje i fenomén silného produkt placementu partnera filmu. Tentokrát Smirnoff vodka. V tomto díle také 007 přijde o svoji původní oblíbenou Berettu a vyfasuje Walther PPK ráže 7.65, který jej bude nadále provázet. Předá mu ji hlavní zbrojíř MI6, který ještě ale není nazýván Q, a ve filmu se ani neobjevují žádná speciální udělátka z dílny tohoto génia. Je tu typický „suchý“ britský humor a také první bond-girl v podání Ursully Anders. A také zazní poprvé „Bond, James Bond“. Myslím, že spousta následných bondovek je vydařenějších, ať už dynamikou, napětím, originalitou či humorem. V tomto případě nenastal efekt nastavované kaše, ale Dr. No je počátkem série, která nemá žádné obdoby a má tedy mimořádnou historickou hodnotu. Pozoruhodné je, jak se desetiletí trvající série, na níž se vystřídali zástupy režisérů různého typu, drží určitých formálních pravidel, až šablony a zároveň dokáže být stále relevantní a atraktivní. A nutno zdůraznit, že tato šablona nemá původ v literární předloze. Je spíše výsledkem osvícené producentské kontinuity. ()

dodona

Videné v rámci 50. výročia na veľkom plátne a digitalizované. Mimoriadny zážitok, perfektný Connery a úplne famózna Andress. Pre mňa doživotná klasika, na ktorú proste nedám dopustiť. ()

Demonic189

001 - 007 - Vcelku uchádzajúci začiatok Bondovskej ságy, avšak veľká škoda, že druhá polovica (od chytenia našej dvojice...) je citeľne slabšia a hlavný záporák nemastný, neslaný. V podstate sa ukáže iba na chvíľu... No aj napriek tomu sa jedná o fajn film. Palec nahor taktiež za nádherné ženy - na to, že sa písal rok 1962, sa jednalo o vážne veľmi vzrušujúce dámy. ()

007.

Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit. Sice jsem překvapen, kolika chyb jsem se při této misi dopustil ( myslel jsem, že jich bylo míň). Citace "No, nejsme všichni géniové, že", ale poradil jsem si s tím velmi dobře. Connery mě ztvárnil taky výborně. 73% ()

fallanga

Bondovka, která není tak úplně bondovka. Nikde nejsou stovky výbuchů a technické vymoženosti. Vše vypadá reálně. Sean Connery byl zamlada velmi charismatický a díky tomu jsem ten film ihned neodhodil. Stařičké efekty a přehnaně rychlé rvačky mi nevadily, ale audio bylo hrozné (až na typickou hudbu při nástupu Bonda). Takový průměrný film. ()

forkys

Connery v roli agenta 007 je boží. Hroznej švihák. Vzhledem k tomu, že tento "první" díl ze série bondovek oslovil uživatele CSFD snad nejméně, tak se nemůžu dočkat až shlédnu další bondovky právě s Connerym. Trochu divné my přišlo, jak si dotyční mohli splést draka s obrněným vozidlem, z počátku to přidávalo na mysteriozitě, ale poté co se setkali s vozidlem chrlícím oheň, tak už to bylo spíš úsměvné (kdo by si mohl splést auto s bájnou nestvůrou?). ()

diodoros

Prvá bondovka to zobrala síce divácky príťažlivo, ale zároveň iba dejovo a scenáristicky chabo. Herci sú príjemní, hudba dobrá, scéna s pavúkom napínavá a lokácie exotické, ale celý film je trochu skratkovitý a prostý, záporák (vodca zlých Číňanov a černochov, ktorého hrá samozrejme namaskovaný beloch...) sa tu objaví až v druhej polovici a ako rýchlo sa objaví, tak rýchlo aj zmizne a človeka to do deja veľmi nevtiahne - sčasti aj vďaka absencii väčších zvratov. Po rokoch samozrejme vyniknú aj nezmysly v logickej náväznosti a už zastarané efekty (najmä naháňačka nad útesom). Je to síce klasika a úvod do legendárnej série, ale preceňovať sa to nemusí. ()

Acrobat

Erotická scéna sa odohrávala v prísnych režimoch a žáner bol: Doktor, už nie! Ak to týmto začalo, nemám výhrad. Všetky príživnícke organizácie v oblastí ľudských práv, orientácie, nemajú pravdu. Vysnená realita, počiatok marketingu, zosilnenie zmyslov, vízií a silný vplyvy pre akciu. Definície, zrody, ženskosť, Botticelli. Kopec vecí v jednom, počiatočnom a ďalej zotrvačnom...(videné 11.01.2015,CT2) ()

danny_21

Aby bylo jasně předem, nejsem rozhodně příznivcem všemocné 007čky, nicméně cítím, že mu dlužím alespoň šanci a tak jsem se rozhodnul, že se do něj pustím pěkně od začátku, což mi nějaký čas zabere. Dr. No mě překvapil a to docela mile a hned 2x - za prvé Seanem Connerym, který je skvělý a za druhé díky mnou nepředpoládanou absenci všemožných fantaskních udělátek. Samozřejmě zub času je znát, protivník a jeho pomocníci nijak zvlášť hrůzu nenahání a akcí se neplýtvalo. Přesto na začátek překvapení, doufám, že budeme pokračovat v podobných kolejí v Ruském dobrodružství - 65 % ()

Inozuka

Prvního a vlastně většinu Bondů člověk nemůže brát moc vážně, je to takový bizarní vesmír, kde muži jsou vždy nad věcí, nepřátelé neschopní a obscéní a ženy v podstatě chodící vagíny. Dr. No již tohle všechno má, jen v naředěné formě a oproti pozdějším filmům série působí až usedle. Pořád však baví ... jen nechápu, co všichni na tom mladém Connerym mají, podle mého charisma získal až s plnovousem, do té doby je to jen vocas s kuním ksichtem. ()

Likan7

Začátek legendy, a pro mě osobně hodně dobrý začátek. Trochu jsem se připravoval, že bezmála 60 let udělá svoje. Atmosféra, pevná režie a hlavně skvělý Connery moje obavy ale záhy rozehnaly. Jasně, spousta věcí je v dnešní době legračních (Bondův únik z vězení šachtou a vůbec celé to finále), ale i když tu bylo pár nudnějších pasáží, které bych klidně vystřihl, začal u mě James Bond moc dobře. ()

Armin82

První počin Conneryho jako Bonda. Není to ideální, ale splňuje to očekávání. Prostě špionážní snímek, který napětím asi každého uspí, ale máme tu krásné ženy, dobrého záporáka, úžasné exteriéry kolem karibiku a hlavně charizmatického Conneryho. A ta šibalská hudba :-) 80% ()

Marek06

Dr. No není taková akční jízda jako pozdější bondovky, taky tu chybí Q a jeho hračky, ale tyhle drobnosti se dají filmu prominout, protože je to první bondovka. Na filmovém plátně se poprvé objevil Sean Connery v roli Jamese Bonda, nesmrtelného agenta ve službách Jejího veličenstva. Právě tímhle filmem začala série dobrodružství agenta 007, která trvá dodnes. ()

junxi91

Tak tímto lehce sci-fi počinem začala celá éra filmů s Jamesem Bondem. M je zde muž, Jamese hraje velmi mladý Sean Connery a pro plnění úkolů ještě nepoužívá zbraněmi vybavený Aston Martin DB5. Děj se odehrává na slunné Jamajce, kde je ve své kanceláři zavražděn agent MI6 a také jeho (nečekaně) krásná sekretářka. M povolá do akce Jamese Bonda, který předvede své excelentní znalosti o systému navádění amerických vesmírných raket, které startují z Cape Canaveral a jsou rušeny neznámým rádiovým signálem. James je tedy vyslán na Jamajku. Už při příjezdu začne jít do tuhého, kdy jej na letišti vyzvedne řidič, který ovšem není tím, za koho se vydává. Jako by jeho příjezd někdo očekával…Jeho přáteli se stanou agent CIA Leiter společně s místními rybáři, z nichž nejdůležitější je Quarrel, který má informace o ostrově Crab Key, kde žije jistý bohatý Číňan a údajně tam těží bauxit, ale k ostrovu se nesmí nikdo přiblížit, jelikož je tam nebezpečno – může za to všudypřítomná radiace. James se vyptává u jistého profesora Denta na vzorky, které byly získány z jednotlivých ostrovů, ale ty z Crab Key z neznámých důvodů chybí. Dent se navíc ukáže jako spojenec onoho tajemného Dr.No a Jamesovi jde opět o život. Stejně tak je na něj nastražena jistá Miss Taro, se kterou si James užije hezké chvilky i když ví, že pracuje pro jeho protivníky. Vrcholem filmu je samozřejmě návštěva samotného ostrova, na který se vypraví James s Qarrelem, a na pláži se setkají s krásnou, dobrodružně stavěnou lovkyní mušlí jménem Honey. Po menší akci na pláži, kde je po nich stříleno z motorového člunu, se vydávají do vnitrozemí, kde údajně žije ohnivý drak, který umí šlehat plameny. Při putování bažinami na něj skutečně narazí, ale jedná se pouze o tank s plamenometem. Qarrel se někde ztratí a James s Honey se stanou zajatci Dr.No v jeho skalním komplexu, kde provádí experimenty s jaderným reaktorem. Po důkladné dekontaminaci, při které je na zlomek vteřiny vidět Honeyno nádherné tělo, jsou oba ubytováni na krásném pokoji, následně uspáni a později pozváni na večeři se samotným Dr.No, kde se o něm James dozví spoustu věcí – že je členem zločineckého spiknutí proti inteligenci a prosazuje terorismus a pomstu, protože zločin je nejrychlejší cesta k úspěchu. Má v plánu ovládnout svět a vydírat jak Východ, tak Západ. Všichni budou platit. James mu na to řekne, že Napoleonů toužících po světovládě jsou plné blázince. Jediným Jamesovým úkolem bylo najít strůjce vraždy jeho předchůdce a zastavit jeho zločinecké plány. Tím však Dr. No dojde trpělivost, Jamese nechá zmlátit a pak uvěznit. Přichází tedy závěrečná akce, kdy Dr.No spustí svůj vodou chlazený reaktor ve své obří laboratoři se spoustou panelů a tlačítek. Vše by šlo hladce, kdyby se tam neukázal v protiradiačním obleku maskovaný James a nedostal se k obsluze paliva, jehož množství navýšil až nad úroveň DANGER. Reakce se stane velice nestabilní a celý komplex se ocitne v plamenech. Následuje všeobecný chaos při útěku, ale konec byl podle mě dost předvídatelný – James skončil na dřevěném člunu s Honey a rozhodně jim společně na širém moři nic nechybělo. Oceňuji zajímavý příběh, spoustu akce, šarm Seana Conneryho a krásnou Honey. () (méně) (více)

Tiiso

Pilotní začátek a tvůrci ani nečekali, jaký fenomén tímto filmem rozjedou. Pro mě osobně průměrná bondovka, ale mám pochopení jelikož vše se teprve mělo rozjet. Film posunuje více na žebříčku kvality hlavně sám představitel Jamese. ()

john.h

I přes rok vzniku je to v dnešní době hodně zábavné dílo. Bond byl vždycky tak trochu nadčasová záležitost. Sean Connery je nepřekonatelný. Po přehodnocení musím dát nakonec místo čtyř hvězdiček celých pět. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)