Tajemné okno

• USA Secret Window (více)

Přestože ví, že by měl sedět u počítače a psát další knihu nebo alespoň na chvíli vylézt ze své staré chaty a projít se se svým psem okolo jezera, úspěšný spisovatel Mort Rainey (Johnny Depp) vyspává až 16 hodin denně na svém oblíbeném kanapi. Je uprostřed bolestného rozvodu a všechny okolnosti, které rozchod doprovázejí, se stávají čím dál tím více nepříjemnými. Celá záležitost vysává jeho energii i kreativní potenciál a Mort je donucen čelit obzvláště těžkému tvůrčímu bloku, který mu brání dát dohromady byť jednoduchou větu. Když už se zdá, že se nemůže stát nic horšího, objeví se na prahu jeho boudy psychotický cizinec John Shooter (John Turturro), obviní Raineyho z toho, že ukradl jeho příběh, a požaduje po něm náhradu. Přes všechny Raineyho pokusy o usmíření se Shooter stává stále více neodbytným a agresivním. Svým vyšinutým smyslem pro spravedlnost omlouvá vše - včetně případné chladnokrevné vraždy. Rainey, který je zatažen do zběsilé hry na kočku a myš, pomalu zjišťuje, že v něm dřímá mnohem více mazanosti a odhodlání, než si kdy myslel. Nakonec si uvědomí, že nezdolný Shooter jej možná zná lépe než on sám. (oficiální text distributora)

PKD

Pro mě (zatím) jediná kingova adaptace,které překonala originál! A to je,co říct. Výborné obsazení je jen třešničkou na dortu. Akorát Glass si moc nedal práci s hudbou. Čekal jsem od něj víc. ()

zipper111

Blbost, spoustá nelogičností, nudných scén a průměrného Deppa, jeho jeden z horších filmů. Příběh předvídatelný jak výsledek zápasu Barcelona:Sparta...a ten konec....fakt neee ()

Freemind

Všecho špatně. Zoufale banální a předvídatelná zápletka s "šokujícím" twist endingem, podprůměrné zpracování a žalostně přehrávající Depp a Torturro. Fuj, to jsem se nelekl. ()

vorheese

Film, který se v traileru ohání větou: "To nejdůležitější na příběhu je jeho konec - a tenhle, ten je geniální." a ve výsledku předvede něco tak ubohého? Koepp mě moc zklamal. Potěší snad jen výkon Turturra a alternativní konec na DVD :) ()

blackrain

No, a to jsem si celou dobu myslela, že psaní knih je pohodová a poklidná práce, kde jste svým vlastním šéfém a jediné, co vás může děsit, je termín odevzdání rukopisu. V tomto případě to bylo všechno úplně jinak. Johnnyho Deppa navštívila nezvaná náštěva, která ho začala obviňovat z krádeže námětu knihy a nezůstalo jen u slov. Johnny Depp je výborný herec, který dokáže zahrát úplně všechno, od piráta až po spisovatele nebo detektiva. ()

Makky

Na Johnnyho sa vždy dobre pozerá, ale film opäť zhadzuje blbá pointa, tak ako pri mnohých podobných filmoch. ()

Thomas

Zajímavý film. Nečetl jsem knihu, takže mě jen ze všech stran omílá klasické hodnocení, že skvělý film podle Kingovy knihy je téměř zázrak. Tajemné okno má nenápadný začátek, a přestože děj se dál ubírá po zdánlivě vyjetých kolejích, film je místy docela napínavý. Klasickou šablonu ovšem výrazně změní závěrečné rozuzlení, který staví film do jisté parodie na druhou, bohužel to nelze rozebírat, aniž bych spoileroval. Depp je tentokrát jen standardní, režisér Koepp se evidentně nechal inspirovat u kolegů, se kterými dřív spolupracoval. Celkově nevyrovnaný film, který se ale může líbit, stejně jako se líbila třeba Identita. ()

slunicko2

Stephen King pro diváky - začátečníky. 1) Když po prvních dvaceti minutách "napínavého" filmu přijdu na pointu, tak to asi nebude ten správný level pro mne. A to nejsem žádný louskač filmových zápletek. Rád se nechávám překvapit a do logiky počínání filmových hrdinů příliš nešťourám. 2) A ani příjemný Johny Depp to nespraví... ()

Remedy

Skvěle gradující psychologický thriller, který je v závěru totálně pohřben snad tou nejprovařenější pointou, jakou si lze představit. Johnny Depp je bez debat vynikající, John Torturro v pro něj poněkud netypické roli rovněž skvělý. David Koepp je jinak pan scénárista, ale tady to úplně nezvládl. K režii bych jinak zvláštních výtek neměl, nicméně takový Tony Gilroy má se svým Michaelem Claytonem v kategorii „režírující scénárista“ rozhodně navrch. ()

Desperado

Romány Stephena Kinga sú filmovo lákavé, avšak zriedka dopadnú aspoň spolovice tak dobre ako sú samotné knihy. Tým nechcem naznačiť, že Kingova tvorba neobsahuje aj slabšie diela, no v každom prípade samotné filmové prepisy úspešných kníh ešte úspešnejších autorov sa často minú účinkom. Už poviedka "Tajomné okno, tajomná záhrada" z Kingovho súboru poviedok "Štyri po polnoci" samo o sebe originalitou neovplýva. A tu sa nachádza hlavný koreň problému. Štandardný psychologický príbeh o úspešnom spisovateľovi nachádzajúceho sa v životnej a profesnej kríze je síce z Kingovho pohľadu možno zaujímavá a do značnej miery osobitá, ale na rozjazd napínavého príbehu je trochu prislabá. A preto nastupuje bujará fantázia nielen tvorcov ale predovšetkým samotného autora, ktorá vedie nepravdepodobne vyvýjanú dejovú (a za vlasy poriadne pritiahnutú) líniu k udalostiam, ktoré sú len nastavovaním umelo vytvorených situácií. Poviedku som čítal pred mnohými rokmi, a nemôžem povedať, že by ma neoslovila, ale chýbala mu akosi šťava, ktorá sa vie dostať čitateľovi viac pod kožu. Ešte väčší problém je potom so samotným filmom. Nejde ani tak o príbeh, dokonca ani atmosféra nie je zlá, ale rádoby šokujúci záver filmu po zhliadnutí snímok ako napríklad Šiesty zmysel (a po ňom ďalšie trháky) až taký prekvapivý nebol. Aj priemerne inteligentnému divákovi, ktorý sa do deja dostane, môže po polovici filmu dôjsť, kam sa dej filmu poberie a akým jediným možným spôsobom môže skončiť. Nepredpokladám, že by sa na tento naviják tvorcov veľa divákov chytilo. Nepríliš skúsený režisér David Koepp, ktorý sa v Hollywoode preslávil najprv ako scenárista buduje príbeh pozvoľna, vedomý toho, že netočí film podľa románu, ale podľa poviedky, ktorá je na poldruhahodinový film predsa len prikrátka. A tak sa snažil postavám dať vierohodnejší rozmer, no napriek tomu zostali ploché. Najmarkantnejšie je to práve na hlavnom hrdinovi, s ktorým by sme mali, ale predsa nesúcítime. Johnny Depp zvezený na úspechu Pirátov z Karibiku sa do tohoto typu veľmi nehodí, alebo lepšie povedané, moja predstava o jeho postave z knihy bola predsa len iná. Naopak, John Turturro svojho imaginárneho Shootera vybavil presne tými vlastnosťami, akými som si ho ako znalý čitateľ predlohy predstavoval. Ale to si divák uvedomí hlavne v závere (ak nie skôr). Ostatné postavy sú len do počtu, príbeh neposúvajú dopredu, skôr vadia. Preto by tento komorný psychologický príbeh vystačil len s dvoma účinkujúcimi, to znamená, že by s trochou predstavivosti mohol byť aj divadelnou hrou. Takto je to len priemerný film, ktorý diváka neosloví, ale ani ho vyslovene nenaštve. ()

MATADOR

Lehce předvídatelný thriller s Johnny Deppem, který bohužel v tomto filmu neměl na to, aby to celé utáhl sám. Pomaloučký začátek se ne zrovna dobře sleduje, naštěstí se to vydařilo ke konci, přeci jen mohl být spíše uzavřenější, než-li naopak. *** ()

stration

Jako snad všechno od Kinga, jsem předlohu četl. Dopadlo to vcelku pozitivně. Od Koeppa a Deppa jsem ale čekal víc. Je to sice rozdílné od těch "moderních" teenagerovských vyvražďovaček (nic proti), je na tom vidět, že předloha je už staršího data. Ale to měli tvůrci právě využít, trochu na té staromódnosti vytěžit. Tak odvedli jenom standardní práci. Připadá mi to, že prostě radši nechtěli nic pokazit, než se trochu odvázat a udělat film, na který se nezapomíná. ()

AlistairMir

V životě bych nevěřil, že bych mohl z Johnnyho Deppa mít strach zvláště když jsem ho viděl jako kapitána Jacka Sparrowa, střihorukého Edwarda, indiána, nebo konstábla z Ospalé díry...no to prostě přece nejde, aby Johnny děsil ani jako ďábelský holič mě neděsil, takže co zmůže jako nějaký pisálek, co se bojí vlastního stínu? Zmůže mě vyděsit tak, že bych zdrhal, až by mi za patama hořelo. Tenhle film, mě posadil na zadek, konec jsem absolutně nečekal a to co tu Johnny předvedl je pro mě osobně skutečně děsivé. Parádní film s tísnivou atmosférou, která graduje až k tomu dokonale nečekanému, děsivému konci. BRAVO !! ()

Skip

Tenhle film měl slušný rozjezd a vypadal velmi zajímavě, takže jsem s napětím očekával další minuty. Jenže ouha. Ono se to celé začalo rozpadat, až se to rozpadlo totálně a v závěru už byl i zpočátku dobrý Johnny Depp prostě trapný. ()

jurama525

Skvělej film u kterého se da po čase předpokladat kdo je vlaszně hlavni zapotak. Johnny hraje skvěle jako vždy a umi to tak naprosto ořesvědčivě, že dokáže zmast nejednoho diváka dokonce ve filmu i sam sebe ,DDDD ()

dee-key

Když něco hledáte, máte pocit, že děláte něco smysluplného. Není to jako kdyý hledáte lásku nebo tak něco. Je to sice smysluplné, ale něco zcela jiného, než hledat film. Já tenhle film hledal opravdu dlouhou dobu a ukázalo se, že to bylo smysluplné. Film jako takový má skvělou atmosféru a musím se přiznat, že když jsem zjistil že je to podle Kinga, tušil jsem jakýsi podobný konec. Jinak výborné obsazení a vcelku dobrá hudba. Můj oblíbený herec hraje mou oblíbeou profesi. To je prostě sen. ()