Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Mrkvič

Je to taková taškařice z hodně staré školy. Hlavně v závěru se to rozjede tak, že už jde všechno stranou a za zvuků potřeštěné hudby herci hopsají, padají a div se nefackují jak v němé grotesce. Spousta scén je úplně bez pointy, což mi došlo až při srovnání s knihou. Ta toho nabízí o dost víc, takže ji určitě fandům doporučuju. ()

PavelR

Ani lepší, ani horší, než seriál, prostě jiný. Ačkoliv byla válka, film na mě působil velice uvolněně a lehce. Vtipy střídaly vážné momenty a ještě lepší vtipy, vše v neuvěřitelně rychlém spádu. A na jiné obsazení si člověk zvykne po pár minutách, i proto, že v seriálu se nesnažili charaktery filmových postav okopírovat. ()

noriaki

Po mnoha stránkách progresivní dílo, trpící nespravedlivým srovnáním se svým seriálovým protějškem. Robert Altman byl rebel a MASH pojal jako vzpouru proti všem myslitelným hodnotám. Nejen proti militarismu - i když je film zasazen do Koree, tak v divácích mnohem víc rezonovaly myšlenky na právě probíhající a stále více nepopulární Vietnamskou válku, o což se koneckonců režisér postaral různými narážkami. Jen tak mimochodem se postavil i proti autoritářství, klerikalismu, patriotismu a nedotknutelnosti rodiny. Tedy proti všemu, co bylo v USA o generaci dříve posvátné. Jde o první americký snímek otevřeně zesměšňující víru v Boha. Postavy rozebírají homosexualitu, právo na sebevraždu a jako v prvním filmu v produkci velkého studia v něm zaznělo slovo "fuck" (nevšiml jsem si). Navrch Altman zbořil pár kinematografických klišé. Opustil tradiční způsob vyprávění začátek - prostředek - konec a postavil zážitek na spoustě drobných epizod. Přišel s kolektivním herectvím a prosazoval improvizaci. Taky si vyhrál se zvukem a kamerou, díky čemuž působí MASH občas téměř dokumentárním stylem. ()

Master19

Asi nejde film a seriál srovnávat. Seriál je komerční záležitost a spousta situací v něm je účelových. Každopádně film se mě nijak hluboko nezaryl, a na seriál se klidně každý den rád dívám jako na večerníček. ()

yeniczek

Nejdřív jsem viděl samozřejmě seriál a až poté mi táta jednoho dne řekl, že existuje film.. Nevím čím to, ale vůbec mě nechytl.. Možná, že tam jsou úplně jiní herci, jen ten Radar je pořád Radar:) 6,5/10 ()

Natabar

Není co dodávat - vůči veskrze geniálnímu seriálu (dokonale propojujícímu humor i tragično války) je tohle slabý vývar z ponožek. Armádních. (Nemluvě o hereckém obsazení - to se v serálu jednoznačně povedlo lépe.) ()

ganz

Film je důstojná předehra k seriálu, ale zároveň je i velmi jiný a podle mě braný mnohem více vážně. Fandům seriálu se jistě moc líbit nebude, ale pokud by jste film viděli neovlivněni seriálem možná by jste hodnotili jinak... ()

blackJag

Robert Altman se velmi vkusně a kultivovaně pustil do krytiky armádních postupů, armády jako takové a války vůbec a svým břitce černohumorným způsobem dal vzniknout jednomu z nejpopůlárnějších seriálů na světě, ikdyž vzájemné paralely nejsou zas tak patrné, jak by se na první pohled mohlo zdát (taky krom Radara je hlavní posádka kompletně přeobsazená - jasné pozitiva ale vidím v obou táborech). Je koneckonců dost smutné, že Altman jako autonomní tvůrce neviděl z úspěšného speněžení svého díla ani haléř. Hudba: Johnny Mandel. 90% ()

Autogram

S filmom som malý presne taký problém, ako voľakedy so seriálom, ktorý som radšej nepozeral. Nulová vtipnosť, príšerný dabing, a celková nezábavnosť dialógov a scén. Film som skúsil a bol od seriálu ešte o niečo horší. ()

Molir

Genialni protivalecna sarkasticka cernocerna komedie... se serialem ma spolecny akorat nazev, misto a cas deje, jmena postav a dva herce... jinak je to uplne jine kafe, pekne syrove, svinacke, a sakra silne (pohreb zubare povazuju za jednu z nejlepsich filmovych scen vubec, clovek ma u toho chut smat se a brecet zaroven :-)) ) ()

Pecival

Nepatřím mezi fanatické obdivovatele seriálu (ikdyž se na něj vždycky rád podívám) takže jsem k tomuto filmu mohl přistupovat vcelku s klidným štítem. Faktem zůstává, že má ze seriálem společného máloco. Humor je o poznání drsnější, černější a morbidnější. Pierce zde sice nevládne tak břitkým jazykem jako jeho seriálový kolega, ale nějak zvlášť mi to nevadilo, docela humorných situací se tu našlo dostatek. Není to, že bych se válel na zemi s křečí v břichu, ale film si bez obtíží udržel moji pozornost po (skoro) celé dvě hodiny. Můžu s klidným srdcem doporučit. ()

VooDoom

Mno jak to jen napsat. Celý film na mě působí jako jednotlivé scény. Návaznost děje je naprosto nulová. Kdybych tento snímek viděl dřív, než seriál, tak seriálu bych nedal nejmenší šanci...Seriál miluji, ale tento film není můj šálek kávy... ()

G.W.Bush

Tehdy měli kluci a holky ze 4077 ještě jiné ksichtíky (kromě Radara) i hlasy, ale už tehdy to nebyl ani tak film, ale spíš pár slepených dílů seriálu. ()

miklaras

Mnohem drsnější, než seriál a plnější černohumorných chvilek. Tvůrci seriálu si nemohli dovolit jít do extrému, jestli chtěli získat diváky a navíc se snažili o přemýšlivější polohu, ale film je báječná podívaná. Donald je k sežrání. ()

Ondra16

Film je daleko víc američtější a primitivnější než seriál. Nejsou v něm tak výrazní herci jako například Alda, to však neznamená, že není dobrý. Bavil jsem se výtečně, ale chybí zde ten další rozměr, který dělá ze seriálu nezapomenutelnou klasiku. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)