Herb Brooks byl jmenován trenérem amerického hokejového týmu pro Olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Nastiňuje svůj plán, kdy chce hru postavit na kanadsko-ruském hokejovém stylu, což hned v úvodu vzbuzuje nejistotu. Brooks říká, že tímto způsobem lze porazit i dosud neporazitelné Sověty. Od vedení dostává volnou ruku ve výběru týmu a v tréninkových metodách. Brooks přizve do realizačního týmu jako svého asistenta Craiga Patricka a poté vybírá na kempu v Colorado Springs 26 hráčů z řad amerických universit. Začátky přípravy jsou těžké. Hráči mají mezi sebou nevyřízené účty. První přípravný zápas absolvuje tým v Norsku s místní reprezentací a ten končí remízou. Brooks zuří, nevidí v týmu zápal pro hokej, a tak po zápase nenechá hráče odejít do kabiny, ale dá jim velmi těžké a náročné tréninkové dávky. Hráči tak pochopí, že Lake Placid nebude jen výlet a zábava. (TV Nova)

ywo666

Fantázia. Milujem šport. Hokej milujem zo všetkých športov najviac. Preto som rád takémuto kvalitnému prevedeniu. Slap shot sa môže strčiť do prdele. Silný príbeh, neuveriteľne autentické hokejové zápasy. Atmosféra. A napriek tomu, že som s výsledkom a aj celým dianím okolo "Miracle on ice" bol dobre oboznámený dopredu, film som zakončil spotený od vzrušenia a s tlakom 100 na 200. Masterpiece. Úplne najlepšie na tom je, že s to skutočne stalo. A na Američanov to bolo prevedené neuveriteľne presne. Keď si pozriete pár nepresností v zaujmavostiach vyznejú tak marginálne, že to môže skoro slúžiť ako rekonštruovaný dokument. Nebol by som správny hokejový fanúšik keby som nedal 5*. Čistých 5*. Najlepší hokejový film všetkých čias. Škoda len, že má takú slabú konkurenciu. Čo odkážem kritikom? Že to bola šablónovitá americká rozprávka plná patriotizmu a lacného amerikanizmu? Ale to tak bolo. Predstavte si, že by olympiádu vyhral slovenský tím zložený výhradne z našej extraligy. Tiež by sa asi rozpútalo šialenstvo. ()

Bobik9

Skvělé postupně gradující hokejové drama. Možná to bylo až přehnaně přibarvené, nevím, ale rozhodně ten konec se mnou pohnul a celkově mě ten film zasáhl. Kurt Russel jako drsný trenér, který z bandy kluků vypráská to nejlepší z jejich dovedností i z jejich srdce. Skvělý filmový zážitek, který nikoho nenechá ledově chladným. ()

geklon

Miluji hokej. Miluji filmy o hokeji. Takže jsem ochotnej přihmouřit oko. V tomhle melancholickém patosu, jsem hmouřil tak moc, až jsem přehlédl veškeré napětí a monenty, které ve sportovním drmatu jsou zkrátka nezbytné. Nepřehledný střih a nekonzistenost návasosti scén snímek zabíjí. Nuda. Hra na city, I kosy na sněhu jsou funkčnější jako drama i jako film. ()

progression

Výborné sportovní drama podle skutečných událostí (OH Lake Placid 1980). Příběh týmu outsiderů, kteří byli schopni a ochotni obětovat leccos a podstoupit dlouhodobou přípravu pod vedením charismatického trenéra Herba Brookse, který dal přednost mladým hráčům se srdcem a motivací pro tým a tvrdou přípravu oproti tehdejším nastupujícím "hvězdám", kterým tyto vlastnosti povětšinou scházely. Brooks byl za tento výběr mnohokráte kritizován a svojí ideu si musel těžce vybojovat. Vynikající Kurt Russell v hlavní roli, realistické hokejové záběry i dobře se hodící hudba Marka Ishama daly vzniknout nezapomenutelnému příběhu, jehož rozuzlení připomíná pohádku, jenže ta "pohádka" se opravdu stala a vyvrcholila památným finálovým zápasem proti tehdy neporazitelné sborné. Skutečné dění (nejenom hokejové) na olympiádě jsem samozřejmě tehdy sledoval v přímých přenosech i záznamech a přesto, že jsem neznal co všechno museli američtí mladíčci předtím obětovat, jejich výkony byly obdivuhodné. A i my jsme tehdy museli spolknout dost drsnou pilulku, když nás porazili velice výrazným rozdílem. Škoda, že uvedení filmu se už Herb Brooks (těsně) nedočkal, myslím, že by se mu určitě líbil a každopádně by si zavzpomínal na největší úspěch své kariéry a mohl by i porovnat zda a jak se filmové ztvárnění lišilo od skutečnosti. ()

cubiculla

Určitě nejlepší film z hokejového prostředí co jsem dosud viděl. Co se týká samotné hry, tak ve filmu není nic výrazného, co by mi vadilo a to se mi ještě nestalo. A pokud byl pan Herb Brooks alespoň z větší části takový kouč a psycholog jako je líčen ve filmu, tak opravdu klobouk dolu... Jinak chápu, že pro JÚ ES EJ a vlastně i pro celý hokejový svět šlo a velice významný sportovní úspěch, nesrovnatelný s tím naším Naganem, ale přesto je film až zbytečně tolik "americký", že i svačinka v obsazení hamburger, hranolky a Coca Cola může jen tiše závidět... ()

JohnSmith

Zas takový zázrak to nebyl. Chápu, že Američani mohli být z tohoto filmu nadšeni, ale mě ani jeden z hráčů nepřirostl k srdci. Neskutečné hádání mezi hráči a diskuze s trenérem mě doslova vytáčely. Na druhou stranu byl Russell velice slušný a hlavně hokejové sekvence byly moc pěkně natočené. ()

VanTom

Vysilující trénink a intenzivní sehrávání/stmelování týmu amatérských hokejistů, v němž individualisté nemají místo a musejí pochopit, že nehrají za své univerzity, ale za JÚ-ES-EJ, získaly díky svéhlavému Kurtu Russellovi adekvátní nápřah. Spanilá jízda olympijským turnajem samozřejmě vyvrcholila (předčasně) napínavým zápasem se Sověty, ovšem kromě toho, že představovala ne úplně vtahující sled zápasů, zahákoval ji také patos z plnění "zázračného" snu běžných Američanů. Vůbec celý geopolitický kontext, jakkoliv je dnešní svět v nepříjemně podobné situaci, udělal snímku pochopitelnou, avšak medvědí službu. ()

jitrnic

Film zajímavě začne, trochu hůř pokračuje (začne přibývat klišé a omletých frází) a končí už zcela nezvladatelným heroickým patosem plným tklivých smyčců a zpomalených záběrů, který (spolu s nevěrohodnými hokejovými scénami) stahuje Hokejový zázrak bohužel do žánrového průměru. Což je škoda, protože Kurt Russell je tu opravdu skvělý a hlavně díky němu to dlouho vypadá lépe, než jak to nakonec dopadne. ()

ghatos

Viděl jsem to po finálovém utkání v hokeji OH 2010. Američané v poslední minutě vyrovnali s Kanadou na 2:2, takže se jim opět podařil malý zázrak. Samotný snímek je fajn. Kurt Russell je výborný, hokejové scény jsou zručně natočené, politické konsekvence dodávají všemu prestižnější náboj....prostě kvalita. 78%. ()

Ravi

Hokejový miracle USA má to štěstí, že jsou peníze na to ho zfilmovat. Udělat něco podobného s příběhem inspirovaným našimi sportovci (ať hokejisty, tenisty, atlety, atd., atd.), byl bych zvědav na ten ohlas. Pokud jde o mě je tento film jedním z mála skvělých sportovních amerických filmů. 80% = 4/5 ()

Musak

Kdyby tam nebylo tolik toho patosu, tak fajn. Kdyby vrcholem filmu nebylo porazit Rusáky, tak fajn, ale takhle max 2* ()

Kosmik 1

Ten americký patriotismus je tady vážně trochu přehnaný, ale když tohle pominete a dokážete se nad něj povznést nebo ho ignorovat, pak je pro Vás Hokejový zázrak zárukou kvality mezi sportovními filmy. Pro mě jako fanouška hokeje výborný zážitek a Kurta Russella coby trenéra můžu. Přesto jsem se nedokázal ubránit představám, že na Nagano to prostě NEMÁ! :-) A co mé hodnocení ještě snižuje je "očesání" nebo spíš prakticky úplné vynechání zápasu s Československem. ()

vyfuk

Na těch příbězích o outsiderech je přeci jen něco milého a přitažlivého. Navíc, když docílí cíle. Zde se můžeme vydat konečně i na led a sledovat jeden z největších příběhů z hokeje, jaký kdy byl. V tomto případě bych asi mluvil o obecně dobře odvedené práci. Asi bych nemluvil o něčem, co si pustím znovu, protože by to byl silný film, ale spíše protože je to hokejový film, který je dobrý. A těch zase tolik není. Poté je tu třeba Orel Eddie, který umí být skvělý i když cílem nebylo vítězství, ale štěstí. A tam je to mnohem silnější. ()

Amputace

Hudba a Kurt Russell, to jsou jediné dva aspekty odlišující tento film od hávu televizní produkce. Po všech ostatních stránkách se jedná o ryze průměrnou záležitost bez špetky invence či sportovní objektivity. Silný patriotismus je sice vcelku logický, ale zde značně přehnaný a iritující. Samotné provedení zápasů se mi zdálo nevěrohodné a nepřehledné, což se dá s ohledem na nízký rozpočet chápat, nikoli však přehlížet. Film mě navíc v mnoha momentech (většinou v těch nehokejových) nesnesitelně nudil a s osobnostmi amerických hokejistů mě nedokázal ztotožnit už vůbec. Jak jsem tedy zmínil na začátku - Kurt Russell a Mark Isham činí z filmu alespoň v rámci možností snesitelnou podívanou. ()

Pecival

Po našem vyhraném šampionátu (což mi přišlo po pár prvních zápasech taky trošku jako zázrak) jsem si řekl, že ač ne zrovna skalní fanda hokeje, se tento film přímo nabízí. A ze začátku se mi to docela líbilo, zvlášt trable s budováním týmu a neortodoxní přístup kouče Brookse. Můj zájem ochadl jak se přijelo na Olympiádu, protože hrané sportovní zápasy opravdu nemusím, a (nejen) závěrečný souboj s Rusy byl na mě poněkuď dlouhý. I díky solidnímu Kurtovi se na to uřčitě dá koukat. ()

BuryGol

O tom, že je tenhle zázrak pro Amíky dodneška jednou z největších událostí asi neni pochyb. Málokdy se vyhraje olympiáda s partou amatérskej hokejek, kór když ve finále stojí Sborná. Celkově je to moc pěkně natočenej film, byť to na mě bylo až trochu moc proamerický. Mihla se tam i naše zemička, naštěstí jen krátce (i nám tenhle tým totiž nakopal zadky). Finálovej zápas se mi hrozně líbil a celkově jsem si u tohohle snímku oddechnul. Vtipný je, že jsem se pak trošku pídil po osudu hráčů. Zhruba půlka z nich se chytla, ti lepší se dokonce zapsali do historie NHL tučnym písmem, druhá půlka bohužel zmizela v propadlišti dějin a zahráli si maximálně na rybníku za barákem...škoda. ()

dafidsch

Príbeh okolo ZOH 1980 a US hockey teamu som poznal už skôr, a tak som bol zvedavý na spracovanie. Príbeh je silný, ale film je pre mňa priemerný. Tešil som sa skutočným hokejistom a Kurtovi, lenže chýbala mi v tom "šťava". Možno je to tým, že keby som bol Američan, tak by mi stačilo aj to málo...(70 %). ()

Hugh Jackman a skoky na lyžích

Hugh Jackman a skoky na lyžích

21.01.2015

Sportovních filmů nikdy nebyl nedostatek, jen málo z nich se ale věnuje zimním sportům. Hokejový zázrak, Kokosy na sněhu nebo Sjezdař s Robertem Redfordem teď ale nafasují dalšího celovečerního… (více)

Kurt zase trenérem?

Kurt zase trenérem?

01.02.2005

Poté co Kurt Russell ztvárnil legendárního hokejového trenéra Herba Brookse ve filmu Miracle, asi patrně našel v tomto pro film vděčném řemesle zalíbení. Od hokeje si tentokrát odskočí ke koním ve… (více)