Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ellen Ripleyová je už 200 let po smrti, ale vědci ve službách vojenské organizace se rozhodli, že ji ze starých krevních vzorků znovu „oživí“... Na zdravotnické výzkumné lodi Auriga z těla obnovené Ripleyové vyoperuje dr. Gediman malého vetřelce. Ripleyová je evidována pod číslem 8, které má vytetované na paži, a je spoutaná. Dr. Gediman je pokusem nadšený, ale generála Pereze zajímá, jak je možné, že má Ripleyová i paměť. Doktoři jí pokládají za úspěch genetického křížení, generál ji však chce nechat zlikvidovat, protože než kdysi zemřela, pokoušela se vyhladit vetřelce, a on má obavy, že se k tomu vrátí. V lodi je totiž také vetřelec-královna, o kterou se generál s doktory stará a která má brzy začít snášet vejce.... Dr. Gediman vysvětlí Ripleyové, že jí klonovali ze vzorků jejího těla, které našli. Ona mu řekne, že královna brzy porodí a on i s ostatními zemře. Druhý lékař jí ale vysvětluje, že si dokázali vetřelce podrobit a mohou je využívat. Přilétá obchodní loď Betty s kapitánem Elgynem a s potravou pro královniny potomky – zmrazenými lidskými těly. S Elgynem přiletěla i Call, která večer pronikne do střežené oblasti a chce Ripleyovou zabít. Přitom dojde k bitce se stráží a ve stejném okamžiku se vetřelcům podaří ze střežené laboratoře uniknout... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (976)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Čtvrtý vetřelec je sice nejhorším kouskem z celé tetralogie, ale pořád je to ještě výrazně nadprůměrný přírůstek do scifistického žánru. Má zřetelně odlišnou atmosféru od předchozích tří dílů - není to komorně hororová záležitost jako jednička nebo trojka, ani akční militaristická podívaná typu dvojky, jde spíš o komiksově laděnou barevnou podívanou, kde nechybí ani v komiksu často používané humorné nadlehčení, případně sebeparodické momenty. Komiksovému pojetí odpovídají i charaktery, setkáme se s bandou typově různorodých kosmických pirátů, s úchylnými sebestřednými vědci a bezohlednými mostrózními armádními důstojníky. Celé to ale má tu chybu, že už nejde o žánrově čistou podívanou, ale o nevyrovnané dílko, kde se objeví řada skvělých momentů, jako je tolikrát fanoušky opěvovaný záběr podvodního střetnutí v zatopených záchodcích nebo souboj na žebříku ve výtahové šachtě, jenže silná místa se střídají s rozpačitými momenty, jako je použití nepovedeného mutanta a především odbytý závěr, který je bezkonkurenčně nejslabší ze všech dílů. Zkrátka a dobře, scénář byl spíchnutý moc narychlo. Na rozdíl od předchozích dílů nefunguje ani z logického hlediska, když si člověk spočítá, co všechno stihli vetřelci (včetně výstavby hnízda), za hodinu a půl, kdy se příběh v reálném čase odehrává, to je opravdu k neuvěření i pro zažraného fanouška. Herecké obsazení je nadstandardní, Sigourney Weaver je jako vždy skvělá, Pinon zábavný, Perlman záporně charismatický a Winona Ryder křehká. Celkový dojem: 70 %. Jean-Pierre Jeunet je výborný režisér, ale čtyřku Vetřelce měli přece jen svěřit někomu jinému. ()

TheMaker 

všechny recenze uživatele

::::::::::::::::::::::: Já tuhle sérii moc nemusím, ale viděl jsem všechny díly. Musím říci, že tenhle se mi líbil ze všech nejvíc ! Trojku bych dal na druhé místo. Musím pochválit scény pod vodou, které byly brilantní ! A Sigourney byla dokonce i sexy, v předchozích dílech se mi nelíbila. Jo, líbilo se mi to, bavilo mne to. To se ale o jedničce a dvojce říci nedá, to byla opravdu nuda. Klidně po mne plivejte a házejte kameny. :::::::::::::::::::::: ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

I po opakovaném shlédnutí je to pro mě pořád nejslabší díl vetřelčí ságy. Super nadupaná Riplyová mě tu moc neoslovila a většina ostatních postav je vesměs nezajímavá. Snad s výjimkou Perlmana. Akce ušla i když místy je trochu natahovaná a veškerá atmosféra je fuč. Já chápu, že tohle asi zcela vážně nebrali ani tvůrci, ale tohle pojetí mi k Vetřelci prostě nesedí. Na druhou stranu původní hodnocení bylo až moc krutý. Bral jsem ho optikou tehdejší doby, kdy se dalo najít opravdu spoustu mnohem lepších snímků, ale optikou dnešní doby je to aspoň kvalitní filmařský řemeslo, který mi holt nesedlo. Co naplat pořád si stojím za tím, že Alien měl být trilogie se stylovým zakončením ve třetím díle, ale co už prachy vládnou světu, tak čemu se tu divím...30% ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

I já si myslím, že když na konci trilogie zemře hlavní postava, hlavní padouch a všechno je ukončeno, je pokračování vlastně výsměch předchozím filmům. Přestože tedy tenhle díl nikdy neměl vzniknout. Přestože jenom narušuje uzavřenou dějovou linii a je naprosto zbytečný, tak by byla škoda ho odepisovat. I když film oproti předchůdcům působí jako béčko a zápletka už je trochu překombinovaná, pořád to má nezaměnitelnou vetřelčí atmosféru a děsivé scény jsou moc povedené. Jednoduše řečeno, není to vyloženě omyl, ale bez něj by byla série Vetřelců ucelenější a celkově lepší. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Spíš než díl vetřelčí ságy to připomíná něco na způsob Riddicka, ale mě to příjemně překvapilo. Rozhodně je tu charizmatická hrstka anti-hrdinů v čele s Perlmanem, Sigourney opět není co vytknout a navíc se tu objeví jak Brad Dourif tak Leland Orser - známí to filmoví pošuci, aby si přidali dalšího pošuka do sbírky. (Dourif je tu tradičně maniakální, viz "motýlek"). Příběh není špatný a navíc se tu vetřelci objeví v asi nejlepší kvalitě (versus film do ságy nepočítám). Některé scény jsou celkem originální a nechybí ani závany černého humoru, doufám že celý konec s mutantem měl být černý humor. Ostatně, obyčejné vysátí dveřmi by už přece jenom byla trochu nuda. ()

Galerie (90)

Zajímavosti (45)

  • Ve scéně, kdy startuje raketoplán, osloví Johner (Ron Perlman) Vriesse (Dominique Pinon) přezdívkou Ironside. Jedná se o odkaz na stejnojmenný seriál Ironside (od r. 1967), jehož hlavní hrdina je, stejně jako postava Vriesse, na vozíku. (Yokolobuna)
  • Podvodní scény se točily tři týdny. (cariada)
  • Ve prvním Vetřelci (1979) se palubní počítač jmenoval Matka, v tomto filmu je to Otec. (Chevees)

Reklama

Reklama