MIMIC

Jeunetov film mi pripadá veľkolepý. Po Fincherovej rozpačitej, ale stále dosť dobrej "väzenskej dráme" (s nesmrteľnou scénou, v ktorej v sprievode Goldenthalových vrčivých zvukových efektov monštrum "ovoniava" Ripleyovú) sa vraciame tam, kde to votrelcovi najviac svedčí - na palubu vesmírnej lode. Casting (až na Ryderovú) je presný, hlavné herecké výkony excelentne presvedčivé, Frizzellova hudba démonicky dobrá (stačí mi pár úvodných strašidelných tónov a som úplne "freezed"), útok na ľudský strach z "čiernočiernej tmy" a nedostatku kyslíka bezohľadný (toľko dychtivých facehuggerov nebolo k videniu ani v Cameronovom filme), ... Pokiaľ v trojke sa podľa niektorých kritikov rysuje "fenomén" AIDS (monštrum sa spomína ako vírus), potom vo Vzkriesení sa reflektuje ďalšia desivá realita - klonovanie. Je klon plnohodnotný jedinec? A neupiera sa klonovaním človeku jediná istota, ktorú má a ktorou je smrť? Vo svetle týchto skutočností sa mi záverečné "alien baby" vôbec nejaví smiešne - je groteskné a predsa hrozné, no predovšetkým desivo dojímavé (podobne ako nová Ripleyová). A čo je najveľkolepejšie? Nuž rozhodne zistenie, že i v ďalekej budúcnosti sa bude počúvať nielen Mozart (kapitán Dallas), ale i Georg Friedrich Handel (generál Perez)... ()

Vančura

Aliení čtyřka už je hodně vaření z vody - kdyby tenhle film nevznikl, svět by o nic nepřišel (totéž by se dalo říct o Ronu Perlmanovi - den, kdy se ta opice dala na herectví, moc velkou výhrou pro kinematografii vážně nebyl). Příběh o boji za přežití partičky nesourodých pošuků shledávám nepříliš zajímavý, plný řady hloupých žánrových klišé (vědecký experiment, který se vymkne kontrole, hrdinské sebeobětování nějaké postavy kvůli záchraně jiného parťáka, strojový hlas oznamující odpočet do nějaké akce, apod.). a vyložených nesmyslů (zážitky ze života "uložené" v DNA...). Vznik tohoto filmu si dávám do souvislosti s něčím, co by se dalo nazvat doznívajícím genovým optimismem 90. let, se všemi těmi naklonovanými ovcemi Dolly a vírou (minimálně filmovou), že v budoucnu bude možné naklonovat cokoli. Ze stejného soudku je třeba film GATTACA, který byl ostatně natočen ve stejném roce. Abych tomuto filmu jenom nekřivdil - je zde spousta dobrých akčních momentů (celá podvodní sekvence v zatopené části lodi, vcucnutí vetřelce do vesmírného vakua, konfrontace Ripleyové s jejími předchozími klony...) a filmu jako celku nelze upřít nemalou zábavnost. Na druhé zhlédnutí však už nudí, protože to není nic jiného než bezduchá akční podívaná, zcela vzdálená komornímu pojetí jedničky. Nezbývá mi než opět žasnout, že toto natočil stejný chlapík, který o 4 roky později přivedl na svět kult AMÉLIE Z MONTMARTRU. ()

Javert

No teda! Od Alien Resurrection jsem původně nečekal vůbec nic - slyšel a četl jsem různé ohlasy, kteréžto byly většinou povahy negativní. Překvapení nastalo, když jsem film zhlédnul i já. Dojem to ve mně zanechalo rozhodně lepší než Vetřelec Fincherův. Takhle přikovaný k obrazovce jsem již docela slušnou dobu nebyl... Časem zhlédnu podruhé a své hodnocení možná pozměním. Již teď ale můžu s jistotou říci, že směrem dolů to nebude. ()

mzss1

(74%) Rozhodně se jedná o nejslabší díl z celé vetřelské série. Filmu chybí atmosféra, napínavost a lepší akce. Přesto to není zas tak špatné zakončení série. Je zde celkem slušný nápad, kdy vědci naklonují Sigourney Weaver a vyjmou z jejího těla královnu vetřelců. Nakonec kralovna porodí vejce, vetřelci se rozutečou a je boj. Nějak mě nezaujala naklonovaná postava Sigourney Weaver, nesedla mi tíživá hudba ve filmu a konečný mutant připomínající napůl člověka, napůl vetřelce byl strašný. Najde se tu pár scén, třeba scéna pod vodou je nejlepší ve filmu. Herecké obsazení celkem ujde, třeba Ron Perlman potěší. Film hodnotím ale jen na 58% = *** (ale no tak, po x letech to přeci jen zvýším na slabší, ale zasloužené 4*. Přeci jenom se to dá vidět víckrát. Navzdory tomu, že je to super hloupoučké, tak i tak je to dobrá zábava). ()

kingik

Je až s podivem, že tento film byl svěřen Jeanu-Pierre Jeunetovi, právě proto tento snímek nedostál svého velkého potenciálu. Pravda, spousta kladů se najde. Vrací se Sigourney Weaver , přibyla Winona Ryder. Akční sekvence nepůsobí špatně, ale na filmu je místy celkem znát přepisovaný scénář, a to se třeba projevilo v závěru filmu, kdy jsme svědky obřího monstra, co napochoduje na scénu, a dobrý pocit jsem z něj neměl. V některých sekvencích je znát Jeunetova hravost a smysl pro komediální nadsázku, a tady je jeho režie nejsilnější, ale v dramatických okamžicích režisér tápe, tam, kde scény měly být kvalitně podané, se dočkáme jen slabším stylem natočených lekaček. Nemyslím si, že Jeunot byl dobrou volbou. S jiným režisérem by to byla bomba. ()

Legas

První polovina výborná - zajímavě rozehraný příběh. Opět skvěle nová Ripleyová. V druhé polovině se to ale strhne v klišovitý paskvil a nový vetřelec je k smíchu. ()

InJo

Největší problém čtvrtého Vetřelce je vcelku jasný. Postrádá onu lahodně temnou a tísnivou atmosféru předchozích dílů (zvlášť po Fincherově ultra depresivní trojce působí hodně vlažně a neškodně). Více to funguje jako (velmi dobrá) adaptace nějaké počítačové hry než plnohodnotné pokračování kultovní série. Ale je to příjemně úchylné (hlavně ke konci), některé scény jsou skvělé a pamětihodné (nalezení nepodařených "předchůdců" Ripleyové, únik pod vodou) a Sigourney Weaver ve své životní roli ani tentokrát nezklamala (Ripleyová je v každém díle trochu jiná, což platí i zde). 70 % ()

Šakal

„Hellboy“ dostal lekci (nejen) v basketu, na kterou do nejdelší smrti nezapomene, S. Weaver s jejími vystouplími lícními kostmi (ta podoba je až zarážející) lehce uvěříte, že je klonem Aliena aneb „královna je mrtva, ať žije (nová) královna“, feministky opět v ráži aneb rovnoprávnost už nám dorazila i do této série a tak androida I. Holma resp.L. Henriksena nahrazuje W. Ryder-nutno dodat, že s dírou (v břiše) ji to docela sekne a co se stěžejních zubatých sympaťáků týče, vše při starém, dobrém. Mají se (dětičky) čile k světu, pouze se objevuje jejich nová slabina aneb každý z nás potřebuje krapet toho mateřského (sou)citu. Nakonec tedy můžeme (ne)spokojeně pronést okřídlené „všude dobře, doma (v Paříži) nejlíp“. Čtvrtého Aliena totiž netočil F.J. Schaffner, ale J. P. Jeunet a tak (se) nám vyrovnává (nutno podotknout, do počtu, nikoliv do působivosti!) skóre, Amerika versus Evropa: 1-1, tj, divák se nedočkává (polo)zasypané sochy svobody, ale rozčísnuté Eiffelovky.... Nejhorší díl alienovké série? Nebýt Promethea, podepíšu vám to z fleku. Jenomže..., zatímco Ridley se veze cíleně na vážné notě (proto se mu to sesypává), J. P. Jeunet to bere z té opačné, tj. notně odlehčené. Navíc s výrazným osobitým otiskem, což vzledem k domnělé totální vyčerpanosti tématu, potěší dvojnásob. A tak i přes spoustu nepodařených resp. nedotažených momentů, převládají ty podařené (za všechny mnohými zmiňovaná podvodní scéna aneb „vařit (z) vody“ ještě nutně nemusí znamenat negativum) a s tím související (opatrná) spokojenost. To i přes poměrně nešťastně uspěchané, závěrečné finále. Já se zkrátka bavil a to se počítá. 70%, hodnocen director´s cut. [entomologové resp. lepidopterologové, nechť si 10% přihodí.] ()

Sobis87

Po komorním hororu Vetřelec, megalomanském akčňáku Vetřelci a klaustrofobickém psychothrilleru Vetřelec 3 je čtvrtý díl opět něčím trochu jiným v celé sérii...něčím více než trochu jiným. Vetřelec 4: Vzkříšení působí jako blesk z čirého nebe, neboť ho dostal na starost Jean-Pierre Jeunet, který se nebojí experimentovat a ačkoliv každé z pokračování nabízí odlišný pohled na vetřelčí tematiku, je to právě Jeunet který měl největší koule na to, aby se co nejvýrazněji odchýlil od původního konceptu, a to především z hlediska stylu...fanoušky toliko milované trademarky série samozřejmě zůstaly zachovány a Jeunet s nimi nakládá s úctou, zároveň se ale nestranil inovací, osobitého podání a celkově je čtvrtý Vetřelec více francouzský a až evropsky ujetý (pochybuji, že bychom se podobných zvěrstev, které čtyřka nabízí, dočkali od mainstreamového Američana). Dočkáme se střílení skrze vykousnutý hrudník, vytáhnutí kusu vlastního mozku, futuristických zbraní (projektily nahradily lasery), Ripleyové s vetřelčí genetickou informací, bizarních mutantů, vylíhnutí vetřelce skrze čelo někoho, kdo stál u nositele ve špatnou chvíli až nebezpečně blízko a Jeunet se na konci ani nebál předvést vlastní monstrum - jakousi zmutovanou verzi vetřelce, což spoustu lidí solidně naštvalo...mně osobně to vůbec nevadilo, neboť tahle zrůda nedostala tolik prostoru, aby překážela mým milovaným vetřelcům. _____ Vskutku lahůdkové jsou samotné postavy, které jsou tak výrazné a osobité, jakoby vypadli ze stránek komiksu a právě komiksová estetika je to, čemu se čtvrtý Vetřelec velmi blíží. Máme tu hláškující Ripleyovou, dredatého pistolníka jak z westernu, zparchantělého hláškaře v podání Rona Perlmana, kterého tímto pasuji na nejlepší a nejzábavnější postavu celé série (sorry Vasquezová...), Jeunetova dvorního herce Dominiquea Pinona jakožto vozíčkáře s dvouhlavňovou brokovnicí, tajemnou Winonu Ryder a v neposlední řadě bandu ujetých vědců, mezi nimiž se najde i magor, který si chce z vetřelce udělat domácího mazlíčka. Celá ta sebranka postav je prostě skvělá, oblíbil jsem si každého jednotlivce a o to více jsem prožíval, když někomu z nich vypadlo střívko anebo ztratil hlavu (doslova). _____ Z formálního hlediska je Vetřelec 4 úchvatnou podívanou, Jeunet do tohoto díla otiskl svůj osobitý styl a přitom nijak neublížil duchu série (spíše ji upgradoval), dočkáme se tedy neobvyklých kamerových exhibicí, hnědožlutě laděného vizuálu, stylového designu a pokud se jedná o akční složku, Jeunet nám servíruje jednu nezapomenutelnou scénu za druhou. Scénu pod vodou (plavající vetřelci!!!), přestřelku s vojáky a sekvenci na žebříku si i po letech pouštím stále dokola. Vše je skvěle sestříhané, tempo vyšperkované a zvláště zmíněná přestřelka s vojáky stojí za větší pozornost - Jeunet zabírá scénu z roztodivných úhlů a většina scény se skládá z kamerových nájezdů, které mě z hlediska skladby a kinetiky snad po stém shlédnutím nepřestávají fascinovat! _____ Vetřelec 4 je z hlediska celé série tak odvážným počinem, že se snad ani nelze divit vlažnému přijetí a nemála kritických postojů z hlediska kritiky i fanoušků. Mě ta svěžest, ujetá dekadence, Jeunetova precizní práce a osobitost a zmíněná "komiksovost" nadmíru potěšila a tohle drzé spojení hororového monstr-filmu/slasheru, černé komedie a akčního filmu mě nepřestává bavit. Nechtějte po mně, abych rozhodoval, který Vetřelec je nejlepší, protože zbožňuji celou sérii...Vetřelec je jedním z nejlepších hororů, Vetřelci jsou jedním z nejlepších akčních filmů, Vetřelec 3 je jedna z největších depresí a Vetřelec 4 je jedním z nejzábavnějších úletů. Asi tak 90% () (méně) (více)

Jordan

s nesúrodou posádkou lode betty sa sága alienov končí na zemi, v nadnesene a miestami odľahčene poňatej réžii francúzskeho postsurealistu jeuneta, s wall-e/e.t.-ovsky pôsobiacim mutantíkom, ktorého v závere celkom efektne vycucne pri vrcholnom nechutnom finále; okrem toho si užijete mladú chlapčekovskú winonu (dávno predtým, než dievčatká s krátkymi vlasmi prišli do módy), prehrávajúcu Matku weaverovú a zjazveného perlmana snažiaceho sa o drsné hlášky - ktoré občas aj vyjdú, predsa je len pod scenárom podpísaný whedon... miestami celkom fajn, aj keď asi najslabší diel série; ()

Anderton

Najímanie výrazných režisérskych osobností pokračuje, tentokrát sa podujal na boj s hollywoodskymi kibicmi a strihačmi zamýšlaných hlbokých posolstiev vizionár J P Jeunett. Jeho vizuálny prínos je badateľný, prizval aj Pinonov typicky francúzsky ksicht pre oživenie. Všetko uspokojujúco plynie, s miernou nadsázkou a poriadnou akciou. No lenže príde záver s mutantom, ktorý je síce logickým vyústením (klonovanie ľudí vs mutácia aliens, materstvo), lenže tu asi Jeunett nekonzultoval s Gingerom a tak to aj dopadlo. ()

Frajer42

Tak tenhle díl je po technické stránce někde úplně jinde než jeho předchůdci. 4 díly trvalo než se sešlo velmi dobré herecké obsazení, obzvlášť mám rád Rona Perlmena alias Hellboye, který filmu dodával potřebný náboj a svými hláškami i vtip. Sigourney Weaver zraje asi jako víno, neboť poprvé byla koukatelná. O WInona Ryder můžeme říci, co se koukatelnosti týče, to stejné a poté to musíme umocnit na druhou. A tak trochu překvapivě musím konstatovat, že tenhle díl se mi líbil ze všech nejvíce, a to dost výrazně. Lepší * * *. ()

boshke

Tu lidsko-vetřelčí zrůdu musel do filmu propašovat někdo, kdo tuhle sérii asi hodně nemá rád. Ne že by film sám o sobě byl Bůh ví co, ale tohleto ho posílá do kytek. Bylo mi z něj blivno od prvního okamžiku, co spatřil světlo světa. A jeho (ne)slavný konec - jeho pohled "maminko, cos mi to udělala?" a pohled Ripley "promiň, synáčku, nemohla jsem jinak", zatímco se mu vnitřnosti prodíraly do vesmíru - snad nemohl být debilnější a nechutnější. Ripley jako cosi podivného mezi člověkem a monstrem mne netankovala vůbec, dvě hvězdy jsou za Winonu Ryder, jelikož každý záběr na ní dělal film snesitelnějším, a za těch pár dobrých scén (třeba trápení vetřelců v těch jejich kobkách)... 40% ()

Kothy

Nejslabší Vetřelec. Ripleyová je mrtvá a místo ní se tu setkáváme s jejím nabušeným klonem. Vědci na stanici dělají na Vetřelcích pokusy. Samozřejmě se to zvrtne. ()

AllShallFall

Vetřelec už není to co býval a je to vidět. Zvuky jsou jiné a technologie se za těch 200 let od doby úmrtí Ripleyové se moc nezměnila. Že by stále se jezdilo na kolečkových křeslech? A co brokovnice? V tak vzdálené budoucnosti? Zajímavé. Podle fanoušků mělo být čtvrté pokračování být vlastně skutečným třetím. Neboť měl být děj Vetřelce 3 jako hybernační sen. Na Scotta,Cameronovi Vetřelce a i Fincherovi 3jky, se to v žádném případě nechytá. Zase z druhé stránky je to příjemné pokračování. Dívat se na to dá a to i vicekrát. Rozhodně lepší čtvrté pokračování než u Terminátora. A asi stejná úroveň napětí a efektů jako u Predátorů. Jean-Pierre Jeunet určitě vetřelce nezesměšnil. I když vykolejil. 4 a půl hvězdy.........zaokrouhlím na 5......... s přimhouřenýma očima. ()

swamp

Restart série poměrně vyšel.. ale na kvality těch původních dílů nedosahuje, přesto je to příjemná a hlavně povinná podívaná. ()

predators

Pro mě, i po tolika dílech, stále dobrá atmosféra. Ten strach, že vám z bachoru vyleze hnusná zubatá žížala, ten tu je stále. Navíc lepší efekty, stará dobrá Riplyová a hordy vetřelců a k tomu se ti šmějdi naučili plavat :-) Tak to má být... 70% ()

PetrPan

Vzkříšení Vetřelce a s ním v předešlé částí zahynuvší Ripleyové přináší do celé série nový prvek a to jsou dnes populární genetické pokusy a klonování. Ripleyová se tady stává sama napůl Vetřelcem a ve finále i samo monstrum získává lidské geny. Přibylo efektů a na rozdíl od trojky jsou již kvalitní, zejména plavba Vetřelců pod vodou je vydařená a přínosem jsou i prvky černého humoru. Pokud by všechny filmové série zachovávaly kvalitu jako tato, byl bych pro jeden sequel za druhým u každého kvalitního snímku, bohužel pravdou je spíše opak, těším se na Vetřelce 5 ()

nash.

Slabý pokus navázat na legendu, který se ke konci zvrhává v naprosto bezradnou slátaninu. Raději to měli nechat tak, jak to ukončil Fincher a už do toho tématu nešťourat. Nejzajímavější postavu nabízí Winona, lidštější než člověk, zatímco Sigourney už svou Ellen posunuje do roviny drsné nesmrtelné ikony, která by dokonale zapadla mezi Stallonovy Postradatelné a všemi deseti by ji bral i Leonidas. Ostatní členové podivné party jsou tu jen jako krmivo. ()