Bournův mýtus

Die Bourne Verschwörung

Bournov mýtus

Akční / Thriller

USA / Německo, 2004, 108 min

Adrenalin z filmu doslova chčije. Strhující tempo mě nabouchalo neuvěřitelným způsobem. Měl jsem sto chutí si stoupnout do okna a zařvat jóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóó. Já bych se s tímhle filmem snad i vyspal, kdyby to šlo.(5.9.2007)

Druhý díl, který si užijete i bez znalosti jedničky (jsem toho živým důkazem), jen budete možná mít trochu posunuté hodnocení:) Kromě propracované postavy hlavního hrdiny nabídne film spoustu charizmatických vedlejších postav - dvojka ze Středozemě Marton Csokas a Karl Urban, obtloustlé duo Julia Stiles a Brian Cox (ten je narozdíl od exštíhlé exmladičké exrebelky Julie jen vycpaný) a k nim ještě stále atraktivní dáma z Wooova Tváří V Tvář - Joan Allen. S akční hitovkou Face/Off Bournův Mýtus spojuje kromě výborně natočených akčních sekvencí ještě jméno famózního skladatele Johna Powella, který odvádí stejně vydařenou práci jako u OST k prvnímu Bourneovi. A možná právě kvůli Joan Allenové slyšíte hned ve dvou skladbách (a sice Goa a Atonement) závěrečnou scénu z Face/Off. Celkový dojem - 90%.(28.12.2005)

Jo tak tohle je daleko lepsi nez prvni dil, zmena rezisera filmu fakt pomohla. Mozna na tom ma taky podil knizni predloha, treba je druha kniha taky lepsi nez prvni. Matt Damon je daleko lepsi nez v prvnim dilu (a navic ma cool oblek), hlavne proto, ze je vetsinu filmu celkem slusne nastvanej a uz tak nejak vi jak Treadstone funguje (ale obcas opet taky nic nechape). Brian Cox je taky lepsi, protoze se z nej vyklube peknej svinak a hlavne tu je zaporak, kterej v prvnim filmu dost chybel. Karl Urban je fakt velkej drsnak, akorat moh s Bournem bitkarit vic. Za zminku jeste stoji Karel Roden, kterej sice nema moc velkej prostor, ale presto potesi. Oproti jednicce mozna trochu ubylo souboju a honicek, ale vubec to nevadi, spis naopak (navic to finale vsechno vynahradi). Film je skutecne jedna velka jizda od zacatku do konec (nastesti Potente chcipne hned ze zacatku a Bourna zbytecne nezdrzuje) a pekne napinava (a je uplne jedno, ze de opet o honeni Bourna jako v prvnim dile). Kamera i hudba je daleko lepsi nez v prvnim dile, perfektne vas vtahne do deje a ty kamerovy filtry sou vyborny. Akorat obcas je to s tou rucni kamerou precejen prehnany (trochu zmateny a misty mi z toho bylo trochu nevolno). Film je jeste realistictejsi nez prvni dil, ale nejakejm tem divnostem se taky nevyhnul (Bourna najednou zacnou prudit po dvou letech, dava umely dejchani pod vodou, nepochopil jsme proc palil fotky, kdyz ho na zacatku zatknou tak je cela stanice prazdna atd.) Dal si taky mohli odpustit ten uplnej konec, kdy mu reknou jeho skutecny jmeno (je fakt hnusny). Tohle je opravdu o moc lepsi nez prvni dil, jen by me zajimalo co bude v tretim, protoze se tu vse vyresilo (snad jedine Bournova pamet, protoze jsem se dozvedel z minulosti jen minimum).(29.6.2005)

Ještě o trošku lepší zážitek než u The Bourne Identity, hlavně díky zběsilé Greengrassově režii. 90%(31.8.2008)

Greengrass to pochopil lépe než Liman. Takže jediné, v čem jeho autentický Bourne ztrácí, je choreografie jedné rvačky, jinak to, co v předchozím díle vypadalo jako přešlapování mezi dynamickým a drsným thrillerem a učesanou špiónkou ala MI je nahrazeno Paulovým typickým švihem a dokumentárním maelströmem obrazů. Výsledkem je Bourne, který kromě identity nachází především integritu, chybějící charisma se objevuje tam, kde se Bourne-člověk a Bourne-voják stávají jedním tělem a jednou osobností. Damon jakoby přišel postavě plně na chuť, a tak má Bourne jak ostré lokty, tak lidské rysy, aniž by si to nějak odporovalo. Skvostné automobilové honičky, napětí i v poklidných scénách, mnohem civilnější pojetí a samozřejmě 24karátová závěrečná moskevská naháněčka. Vytkl bych jen velkolepé gesto humanity ve finále, které je trochu přehnané, a občas předvídatelnost a dírky v logice. Ale jinak mě Jason Bourne začíná získávat na svou stranu.(14.2.2008)