Bournův mýtus

Die Bourne Verschwörung

Bournov mýtus

Akční / Thriller

USA / Německo, 2004, 108 min

"Stojíš v hromadě sraček a nemáš k tomu dobrý boty." Jenže o boty tady nejde. Tady jde o dráždění kobry bosou nohou a to je rozhodně méně nebezpečné než naštvat agenta bez minulosti. On si toho sice zase tak moc nepamatuje, ale kdybych se stal vyvoleným, který je pověřen jeho likvidací, tak bych dělal všechno proto, abych ho na té zeměkouli nenašel. Mám se totiž docela rád a tak se vždycky radši budu bavit u obrazovky při tom, jak likviduje někoho jiného.(28.12.2016)

Nejjednodušší návod, jak se vrátit v královském stylu. Zdravě překombinovaná hierarchie protivníků, ještě chladnější přístup a záplava strhující a formálně rozcuchané akce, která se stala měřítkem pro každý další akčňák, který si vypůjčil ruční kameru. Pro příběh je největším plusem určitě chladnokrevné duo Urban - Roden jako protiklad k mojí favoritce Pamele Landy. To, že srdeční tep okamžitě zařadí vyšší stupeň jen se Jason objeví na ulici, mě nikdy nepřestane udivovat.(23.5.2005)

Bournův mýtus mě naprosto překvapil a zarazil hlouběji do židle. Skvělý Matt Damon, který je díky své vizáži nevinný, ale chladný zabiják. Skvělý scénář, který nemá výraznější chybu. Kamera je příjemná, hudba bezchybná. Souboj Damon X Urban a jejichž honička skrz Moskvou nemá chybu. Výborná automobilová honička, která nemá skoro žádnou konkurenci. Kdo nechápe mých 5* ať se na ten film podívá ještě jednou a možná pochopí, kde je jeho síla. Herecké výkony kočírované čím dál skvělejším režisérem"realistických dramat" Paulem Greengrassem drží film vysoko nad průměrem. Tenhle film je nástupce Bondovek a ukazuje jak se má točit strhující akční drama!!!(14.1.2005)

Akční učebnice prostřelená skrz filmové plátno. Mattova Damona životní role, bez které by byl akční svět o něco chudší.(5.3.2012)

Bournův mýtus je film, který již víc než jednu dekádu natolik miluji a natolik jsem toužil jeho dynamice definitivně přijít na kloub, že i po stu a jednom zhlédnutí jsem se pustil do několikaměsíční práce na jeho analýze okénko po okénku a záběr po záběru. Výsledkem je studie Bournův mýtus: akční film pohybu, v níž je rozbor samotného snímku zarámováný do výkladu o proměnách (moderního) akčního filmu (s. 51-55, 87-91). Kromě vysvětlení rozmanitého množství filmařských taktik tohoto působivého díla v článku najdete i pasáž o výstavbě slavné automobilové honičky v Moskvě (s. 81-84). ___ (Jo a strašně moc se těším na letošní pokračování. ;))(16.1.2016)

• - Film původně končil setkáním Bourna s dcerou Neskiho. Ale po několika zkušebních promítáních a ne příliš dobrých ohlasech se dotočila scéna mezi Bournem a Pamelou Landy. Dotáčelo se jen několik málo týdnů před premiérou. (don corleone)

• - Matt Damon nešťastnou náhodou knockautoval Tima Griffina, který hraje vyjednavače CIA Johna Nevise ve scéně na konzulátu. (HellFire)

• - V Indii má Jason Bourne (Matt Damon) v autě pistoli Beretta 92SB, a když se poté balí a odjíždí pryč, má pistoli Beretta 92FS. Po příjezdu z Indie používá pistoli SIG-Sauer P225. Bourne dá Wardu Abbottovi (Brian Cox) pistoli Walther PP. Jarda (Marton Csokas), další ex-agent Treadstonu, má pistoli Beretta 92FS. Agenti, kteří chtěji zajistit Jardův dům, mají pistole Glock 19, samopaly Heckler & Koch MP5A3 a Micro Uzi. Německá zásahová jednotka je vybavena pistolemi Glock 17, samopaly Heckler & Koch MP5SD3, puškami Heckler & Koch SL8-4. Ruští policisté mají pistole Makarov PM. Ochranka, která vypouští vozy FSB z brány, má útočnou pušku AKS-74. V Indii používá Kirill (Karl Urban) pušku Sauer Model 202. (Maulincio)