Bournův mýtus

Die Bourne Verschwörung

Bournov mýtus

Akční / Thriller

USA / Německo, 2004, 108 min

Maximální zklamání. Po dokonálém BOURNE IDENTITY z tohohle nemůžu být vůbec nadšený. Méně akce, víc nudy. Alespoň že potěší ruské exteriéry a Karel Roden.(27.8.2006)

Krvavá neděle mě sice navýsost zaujala, ale neuměl jsem si přestavit jak chce Greengrass se svým stylem pojmout komerční špionážní thiller. Pojal Bourna zcela po svém a výsledkem je realitický pohled na nelehký život bývalého elitního agenta. Tempo snímku je od prvních vteřin neuvěřitelné a gradace je zcela výjimečná. K tomu solidní děj, kde nejde o nic velkého "pouze" o osobní vendettu, i když ani o tu nakonec nejde nijak výrazně. Skvostná kamera a Powellův soundtrack zcela vtáhnou do dění. Herecky skvostné a to i od mlčenlivého Matta Damona. Ohromně kvalitní jako celek a navíc dochucené sympatickými detaily, které ve si velké většině lze plně vychutnat až při opakovaných projekcích (plakát ohledně demostrace a následné využití této informace, špatný seskok a kulhání či že Jason krom flashbacku a dvou střel v tunelu za celý film zbraň nepoužije a mnohé jiné). Nezapomenutelný, strhující a sympaticky inovativní (nad)žánrový snímek. Bourne nasadil Ethanovi a Bondovi laťku, tak vysoko, že je v rámci žánru tařka nepřekonatelná... ♫ Hodnocení OST: 5/5(7.10.2004)

90-95%. Minimalne rovnako kvalitne ako I. diel. Matt Damon ako Jason Bourne je uplne presvedcivy. Dokonala gradacia, nervozna, takmer neustale rozpohybovana a roztrasena kamera ma vobec nerusila. Prave naopak, velmi dobre vizualne symbolizuje amneziu hlavneho hrdinu a spolu s chladnymi farbami dodava pribehu realisticky "look". Jedinym zadrhelom sa mi javi scenar (jeho plusom ale je vcelku logicke prehlbovanie Bournovej minulosti), ktory prave tu realisticnost miestami podkopava - na moj vkus je v nom totiz prilis vela vykonstruovanosti a nahod. V kazdom pripade sa ale film oplati vidiet a u mna sa Bournove dobrodruzstva radia nad tie Bondove.(6.10.2004)

Ak keby v tom filme nebolo nič iné, tak kvôli najlepšej akčnej scéne všetkých čias (jasné, že hovorím o moskovskej naháňačke) dám plné hodnotenie. Celé je to komplikovanejšie, temnejšie a lepšie zrežírované než prvý diel a predovšetkým Greengrass urobil z Damona skutočného zabijaka, ktorému každý rozumný človek rýchlo uhne z cesty. O to silnejšie vyznieva nesentimentálne dojímavý záver v byte ruskej devušky, ktorý zanechá v divákovi snáď ešte lepší pocit ako predchádzajúce akčné peklo.(9.6.2007)

Jason Bourne je zátky a zase nabušenej, možná ještě nabušenější než v prvním díle, ale přece jenom jsem čekal daleko víc akce, je sice pravda, že film je v pěkně rychlým tempu, ale akce je tam snad míň než v jedničce, ale zase na druhou stranu je tady propracovanější a ta honička je opravdu špičková a taky je to o dost kratší, takže ty prodlevy mezi akcemi nejsou tak strašný a ještě k tomu, když neni akce, tak se pořád děje něco jinýho a rozhodně tady neni nějaký místo pro nudu. Příběh je dobrej, ale mě připadalo, že neni moc výraznej a je docela škoda, že nedali víc prostoru Rodenovi, mohl z něj být docela slušnej ruskej padouch. Na čistých pět* to nebude, ale přece jenom film je natolik dobrej, že na slabších 5* to vytáhe(15.7.2005)

• - Když Jason Bourne (Matt Damon) volá Pamele Landyové (Joan Allen), míří na ni odstřelovací puškou Keppeler & Fritz KS II Mockup Prop. Na filmovém plakátě je však použita odstřelovací puška Blaser R93. (Maulincio)

• - Film byl natočen ve skutečnosti naopak. Začínalo se v Moskvě a končilo v Goa. (Kulmon)

• - Vodka, ktorou si Bourne čistí strelnú ranu počas auto nahánačky v Moskve, sa volá Stoličnaja. (Zdroj: ČSFD.cz)