Bournův mýtus

Die Bourne Verschwörung

Bournov mýtus

Akční / Thriller

USA / Německo, 2004, 108 min

Našli ho! Tohle už není výcvik.... . Špionážní thriller, který si udržuje pocelý čas opravdu svěží tempo. P.Greengrass ukázal cestu těm, kteří mají touhu natočit film podle dobré knihy. Takhle by to ŠLO!(20.1.2007)

Při prvním zhlédnutí mi dvojka neseděla svou "greengrasovskou" klamerou, ovšem po Letu č. 93 jsem si zvykl. Tenhle díl je opravdu vizuálně nadupanější, ale co je přidáno v tomto ohledu, chybí u postav, ale zase ne tak, abych nedal plné hodnocení :-) Motivace prostě nechybí ani tu.(29.10.2007)

Nejsem nejvděčnější divák špionážních filmů. Můj divácký přístup k filmům by se dal popsat tak, že si hledám ve filmu něco realistického (ve smyslu reálného pro mě), čeho se můžu chytit, většinou to bývají emoce stojící za motivacemi postav, a od toho se potom odvíjí můj soucit pro film jako celek a případné nadšení či opovržení, žánry a styly a všechno kolem už je v podstatě podružné. A s těmi špióny se to potom má tak, že já vůbec netuším, jak reálně může vypadat život tajného agenta a co tak třeba dělá nebo cítí, a to vede ke dvěma obvyklým výsledkům: Buďto mi takové filmy připadají jako nesmyslné krávoviny, nebo jsou plné mužů, kteří politikaří o to, kdo z nich má nejvíc moci, potažmo největší penis, a tomu většinou ani nerozumím, ani mě to nebaví. A teď konečně přímo k Bournovu mýtu: Můj soucit s tímto filmem se odvíjí od scény, kdy Matt Damon sleduje Franku Potente vznášející se ve vodě. Když si dám tento obraz do souvislosti se zbytkem filmu a se vším tím pobíháním a hledáním, koho má praštit, aby to už přestalo, dává mi ten film smysl. Jeho největší síla spočívá v momentech, kdy se nesnaží vysvětlovat souvislosti a soustředí se na fyzickou existenci hlavního hrdiny. Jakmile ovšem nastoupí potřeba řádně ukončit konvenční příběh o politických pletichách, stává se z toho dílo s umenšenou hodnotou. Ale je tam díky bohu scéna rozhovoru s Oksanou, která je svým obsahem nářez jako blázen. Osobně si myslím, že tímto filmem to mělo skončit, Bourneovo ultimátum už je jenom formalistická fraška a z nějakého důvodu se právě kritikům líbí nejvíc, ach jo.(21.9.2014)

Jo kdyby všechny akční filmy (a všechny pokračování) vypadaly takhle, rozhodně bych se nezlobil. Kinetická neuhlazená akce, která přitom není přeplácaná exhibice a pro mě je pořád velmi přehledná. Bourne celý film postupuje dost logicky a s použitím poměrně primitivních (ale jak účinných) metod je pořád krok před nepřítelem. Scénář se evidentně (kromě předlohy, se kterou tuším ale nemá moc společného) dost inspiroval u klasiky žánru Tři dny kondora.(7.8.2010)

Soundtrack John Powell: 1. Goa [3:00] ,2. The Drop [3:42] ,3. Funeral Pyre [2:21] ,4. Gathering Data [1:54] ,5. Nach Deutschland [2:40] ,6. To the Roof [5:32] ,7. New Memories [2:48] ,8. Berlin Foot Chase [5:16] ,9. Alexander Platz/Abbotts Confesses [3:34] ,10. Moscow Wind Up [6:55] ,11. Bim Bam Smash [5:09] ,12. Atonement [1:35] ,13. Extreme Ways - Moby [3:57],(10.6.2011)