Bournův mýtus

Die Bourne Verschwörung

Bournov mýtus

Akční / Thriller

USA / Německo, 2004, 108 min

Maximální zklamání. Po dokonálém BOURNE IDENTITY z tohohle nemůžu být vůbec nadšený. Méně akce, víc nudy. Alespoň že potěší ruské exteriéry a Karel Roden.(27.8.2006)

Mattovi teprv na chuť přicházím ..(31.5.2008)

Nejjednodušší návod, jak se vrátit v královském stylu. Zdravě překombinovaná hierarchie protivníků, ještě chladnější přístup a záplava strhující a formálně rozcuchané akce, která se stala měřítkem pro každý další akčňák, který si vypůjčil ruční kameru. Pro příběh je největším plusem určitě chladnokrevné duo Urban - Roden jako protiklad k mojí favoritce Pamele Landy. To, že srdeční tep okamžitě zařadí vyšší stupeň jen se Jason objeví na ulici, mě nikdy nepřestane udivovat.(23.5.2005)

"Stojíš v hromadě sraček a nemáš k tomu dobrý boty." Jenže o boty tady nejde. Tady jde o dráždění kobry bosou nohou a to je rozhodně méně nebezpečné než naštvat agenta bez minulosti. On si toho sice zase tak moc nepamatuje, ale kdybych se stal vyvoleným, který je pověřen jeho likvidací, tak bych dělal všechno proto, abych ho na té zeměkouli nenašel. Mám se totiž docela rád a tak se vždycky radši budu bavit u obrazovky při tom, jak likviduje někoho jiného.(28.12.2016)

Vyšperkovaná, strhující (a stále realistická) nonstop akce, která nepoleví ani na sekundu. V Bourne Supremacy již nelze rozlišovat na akční scény a "výplň", neboť celý film je jedna dlouhá adrenalinová jízda. Dynamická kamera se ani na sekundu nezastaví a spolu s mistrnou režií maximálně vtáhnou diváka do tísnivé a depresivní atmosféry. Agent Bourne, bezchybně ztvárněn talentovaným Mattem Damonem, jakožto vlk samotář, jenž vyniká nad všemi ostatními vlky svou chytrostí a vynalézavostí, projíždí (a probíhá) filmem doslova jako nůž máslem - tohle je akce, kterou zaručeně oceníte i při opakovaných zhlédnutích. 9/10(7.6.2008)

• - Průměrná délka záběru je 1,9 vteřin. (don corleone)

• - Když kontaktuje Bourne Pamelu Landy ze střechy, tak řekne hlas při odhalení volajícího, že potřebují 90 vteřin na zjištění jeho pozice. Bourne ukončí hovor přesně po 88 vteřinách. (don corleone)

• - Spoiler: Existuje i alternativní konec filmu, kdy Bourne (Matt Damon) po návštěvě Neskiho dcery (Oksana Akinshina) v Moskvě upadá do bezvědomí vlivem střelného zranění. Probouzí se v nemocnici a po rozhovoru s Pamelou Landy (Joan Allen) z nemocnice ve svém stylu uprchne. (Thommy91)