Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

James87

Hodnocení ovlivňuje to, že to porovnávám s ostaníma bondovkama, teď už jenom čekám, kdy zase nějaká vynikne. Moore se držel celkem obstojně a Jane Seymour zkrášlovala scénu. Hodinky agenta 007 se tentokrát hodily. ()

darwin

Jedna z nejlepších bondovek vůbec! Roger Moore bojuje s haitskými překupníky drog. Akce nás zavede na tajuplný ostrov San Monique (Haiti) a do New Orleans. Celým filmem prostupuje úžasná jižanská atmosféra umocněná faktem, že téměř všichni černoši jsou padouši. Jako bonus úžasná voodoo slavnost na Haiti s účastí samotného hrozivého Barona Samediho. ()

PALINO

Moore, Roger Moore sa po prvýkrát prevteľuje do postavy Jamesa Bonda a jeho štýl i kúzlo, ktorými obohatil v poradí už ôsmu bondovku, dávajú tušiť, že to nie je ani poslednýkrát. A tak na dlhých 12 rokov získava bondovská séria svoju stálicu a aj keď Roger Moore nie je v mojich očiach najlepším, ani druhým najlepším Bondom, nič to nemení na fakte, že mu postava 007-čky veľmi sedí. Okrem Rogera Moorea ale ponúka táto bondovka aj iné pozitíva. Pesnička Live and Let Die je jedna z mojich najobľúbenejších, ktoré zazneli v tejto sérií a podobne ako ostatné bondovky, ponúka aj táto niekoľko vydarených scén. Útek Jamesa z krokodílieho zajatia nemá chybu, dobrá je tiež člnová naháňačka, ktorej pôsobivosť ale degraduje úplne zbytočný dejový odklon na postavu buranského a pľuvajúceho J. W. Peppera a eliminácia Kanangu či jeho hookovského poskoka Tee Hee má tiež niečo do seba. Vôbec Kananga sa od svojich záporáckych kamarátov odlišuje nielen farbou pleti, ale aj konaním, ktorým nechce vyvolať globálnu pohromu, ale "iba" zarobiť si poriadny balík. ()

BlackTom

Prekvapivo, Moore vôbec nie je zlý a ani mi nejak výrazne nebil do očí. Jasné, na Conneryho nedám dopustiť, ale aj v poradí tretí 007 má svoje čaro. Čo sa týka samotnej bondovky, splnil sa mi malý sen, pretože mám veľmi rád filmy, v ktorých je ukázané voodoo, takisto zápletka je príjemná a niektoré hlášky sú fakt skvelé. Pieseň v podaní McCartneyovcov je tiež rovnakým trhákom ako film, záporák výborný. Ja som spokojný. ()

adam9

Čtyři hvězdy s odřenýma ušima, respektive díky krásné Solitaire, velice vtipné scéně s šerifem New Orleans a zajímavě "vykutěnému" konci. Zamrzely chybějící hračky včetně nějakého speciálního auta, pouze hodinky nestačily. Debut Moorea mohl být lepší, ale rozhodně ani neurazí. ()

Han22

Bond č. 8: Hamilton se poučil a dal Bondovi opět nějaký styl. Live and Let Die se tak nese ve znamení černochů, motownu, atmosféry New Orleans a také voodoo - hned úvodní dvě vraždy jsou něco na co se nezapomíná. Roger Moore jako nový Bond je fajn - i když je o tři roky starší než Connery, paradoxně sérii omladil. Jane Seymurová je samozřejmě jedna z nejkrásnějších bond girl a její krása neuvadla v podstatě ani dnes no a Yaphett Kotto je chlápek které znám ze spousty rolí. Jeho Kananga je až na tu podzemní jeskyni celkem realistický padouch - kombinace banánového diktátora a drogového bosse s plánem získat monopol na trhu s heroinem. Není to sice extra námět, ale jak říkám, vynahrazuje to atmosféra kolem. Akce se nese ve znamení honiček - tu s dvoupatrovým busem, s letadlem a nakonec monstr akce s čluny a komickým odhlečením v podobě šerifa Peppera. Není tu nic strhujícího, ale kouká se na to pěkně. A samozřejmě nejde nezmínit píseň Wings: Live and Let Die, která se nese ve znamení kombinace klasické bondovské písně a psychedelického art rocku a je bezpesporu tím nejlepším co se v bond písníčkách objevilo. Celkově povedená bondovka, která patří k zlatému středu. Akční film roku 1973. ()

Zagros

Bondovky mě jako filmového fanouška téměř nepochopitelně dlouho dobu úplně míjely. Kromě dvou nových (Skyfall a Sceptre) jsem žádnou neviděl. Začal jsem filmem Žít a nechat zemřít a byla to asi chyba. Roger Moore mi na Bonda absolutně nesedl a nedokázal mě přesvědčit ani v jedné scéně. Věčné cestování sem a tam, akce spíše nudná, neschopnost jakkoli gradovat napětí a nulové vtažení do příběhu... to jsou další výtky. Několikrát jsem se díval na čas, kdy už konečně bude konec. Tak jsem se u filmu už dlouho nenudil a to je hodně špatně. S bídou dvě hvězdy. Nad Bondem hůl nezlomím, ale příště budu s výběrem opatrnější. ()

HiddenDragon

BOND 08 - MOORE 1 // Na postu hlavniho predstavitele nastava na nejaky cas velka zmena. Connery se zbavil v minulem dile Blofelda a tudiz mame "cisty nepopsany list", kdy muze Moore zacit tak trochu nanovo (neni tu Q a dokonce daji Bondovi novy revolver). Tvurcum se asi v USA zalibilo, protoze se tam Bond vraci vyresit vrazdy svych kolegu agentu, a rovnou divakum predkladaji velmi cernossky dil. Harlem v New Yorku a New Orleans, kde vladne tajemny obchodnik Mr. Big. A k tomu (fiktivni) ostruvek v Karibiku San Monique s jistym Kanangou (Y. Kotto z "Vetrelce"). Cele to cernosske ladeni je velmi prijemnou zmenou s nadechem voodoo, kde zari dosud neposkvrnena Dr. Quinnova :) tedy vlastne Solitaire (J. Seymour). Zapletka neni spatna, ale tempo je trochu uondane. Nejvic je to znat na silene dlouhe honicce na clunech skrze Bayou. I kdyz se Hamilton vyvaroval trapnych grotesknich forku (z predchoziho snimku), chapu nektere zdejsi komentatory, ze je film nudil. Taky jsem ho pauznul a dokoukal pozdeji, ani nevimproc. Ma to vpodstate vse, co ma bondovka mit. Dokonce tu uz bohudik (!) nejsou honicky ze studia s tim trapnym pozadim. Presto je to stale pomale retro. Na dnesni dynamickou akci to proste nema. Mozna je to jinym skladatelem (i kdyz uvodni McCartneyho pisen je fajn). Zkratka 4* jen s odrenyma usima. ()

iXtr3m3

Nástup nového Bonda resp. nového predstaviteľa Bonda býval v jeho histórii vždy veľkolepý a v tomto snímku tomu nebolo inak, ale je pravda, že som si na Rogera musel zvykať omnoho dlhšie, ako na Seana. ()

B4TM4N

Za spoustu vtipných hlášek...jinak jeden z těch slabších Bondů. Ale pohřeb je dokonalá finta, jeden z největších ftipů série. ()

Scytale

První bondovka s Roger Moorem je docela vlažná, i když Roger Moore je pro mě tím jediným pravým Bondem. Příliš dlouhá stopáž a málo akčních scén. Na druhou stranu uznávám, že bondovky s R.Moorem působí věrohodněji a méně naivně jako předchozí filmy. Zřejmě za to může přesun série do sedmdesátých let. ()

Rssa

První Moorovka byla docela podařená, i když agent 007 náhle vypadal zženštile (stejně jako Brosnan), byl vtipný a zápletka atraktivní. Nejlepší bondovská píseň od exbeatlea Paula McCartneyho je opravdu parádní, bondgirl nemastná neslaná a záporák vysloveně slabý. Celkově 70 %. ()

Paity

Dvě vzpomínky mám na tuhle bondovku. VooDoo šamanství a bond girl v podobě bezpohlavní doktorky Quinové, kterou vidím jen jako tu šedivou myš na divokém západě v seriálu, který snad budou reprízovat v tv snad až do mé srmti, která přijde doufejme za dlouho. ()

F.W.Colqhoun

K bondovkám jsem se letos dostal až v polovině června – zejména „mooreovky“ jsou mou tradiční letní kratochvílí. Předem konstatuji, že Roger Moore pro mě i po dvojnásobné porci Craiga, představitele vpravdě vynikajícího, zůstává ideálním Bondem, protože i přes (nebo právě pro ně) zanedbatelné herecké schopnosti dokáže zprostředkovat komoditu, která se dnes v bondovkách, pokoušejících se přiblížit svým epigonům, trochu nedostatková – humor, sebeironii a směřuje sérii k tomu, co jí sluší nejvíc – neomlouvající se eskapistické zábavě. „Žij a nech zemřít“ sice ještě nedisponuje pokročilými parodickými lahůdkami jako následujících sedm kousků s obstarožním komikem, ale má slušně nakročeno. Řada scén patří k nezapomenutelným (honička na člunech, únik krokodýlům, hláška u koupi plyšového hada - „zabalte mi to na délku“) ba ikonickým („čí je to pohřeb?“ / „váš“) a Moore, který byl v době nástupu do frančízy starší než Connery, když ji opouštěl, má cédéčko, které se dá začesat ještě takříkajíc z vlastních zdrojů. Bondgirl je nádherná, padouchové zábavní, ex-a-interiéry jako z „No One Lives Forever“, likvidace k popukání ...doslova. Jediné, co bych oželel, jsou skoro nadpřirozené prvky, čímž nemyslím Bondovy neuvěřitelné kousky, které se s bondovskou atmoškou moc nesnášejí; ale to se dá přežít. Jen houšť. ()

tom.nosek

Před zhlédnutím jsem se obával, že pro mě bude Roger Moore nepředstavitelný problém, přestože jsem s ním pár bondovek už kdysi viděl. Nakonec se ukázalo, že dokázal dobře pokračovat v trendu nastoleném Seanem Connerym a snad i skoro něco přidat. Nevím, nechápu to, ale Live and Let Die mi přišla o hodně jiná, než třeba Goldfinger či Thunderball (ty nejlepší s Connerym), ale řekl bych, že byla stejně dobrá. Vtip pokročil ještě o úroveň výš, Bondgirl byla úplně parádní (Já si celou dobu říkal, že je podobná doktorce Quinnový, ale říkal jsem si, že to není možný prostě... :D), záporák byl taky fajn, no prostě super. Nakonec bych rád dodal, že u Live and Let Die byla první písnička, která byla poslouchatelná a u jejíž znělky jsem tak vydržel po celou dobu. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto