Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Jigy

Moje asi nejoblíbenejší bondovka. Moore nastoupil do své nové role ve velkmém stylu a tenhle bond se vážně povedl. Nechybí mu nic, drsné scény, originální honička, vychytralý zlosin a hlavně vtipné hlášky, které k Moorově Bondovi patří. Nejvíce mě však okouzlila Jane Seymourová jako krásná a naivní bondgirl a hlavně úvosní píseň, kterou si sem tam pustim. Ač byl Conery první a pravý bond, Moorovi filmy jsme měl vžy radši a Žít a nechat zemřít patří k nejlepším bondům celkově. ()

Fíla

Bondovka se slabým scénářem. Slabá Bondovka s Rogerem Moorem. Naopak, příjemné zpestření byla nádherná Jane Seymour. Čístý průměr. 6/10 ()

mahler

Komentář může obsahovat pár spoilerů: ,,Vždycky se rád nafukoval." Dr. Kananga je lidumilný politik který žije na ostrově chráněném kouzelníkem Voodoo a jako pan Big se chystá stát největším distributorem heroinu na světě. Kdo jiný by mu v tom mohl zabránit než agent 007. Tohle dobrodružství agenta 007 mi spíše připomíná nějakou episodu britského krimi seriálu, snad jen ta honička na člunech a etuda s aligátory ho táhne do vyšší ligy. Postavy jako šerif Pepper do Bondovského světa nepatří. James Bond: Rogera Moora v roli agenta 007 jsem v tomto filmu ještě snesl -v ostatních už mi opravdu vadil. Akce: Řízení taxiku s mrtvolou za volantem a honička na motorových člunech. Zapoměl jsem na něco? Bondgirl: Takže Jane Seymour byla kouzelná a byla to panna. Jak už jsem psal u Žiješ jenom dvakrát černošky mi nic neříkají takže Gloria Hendry mě nechala chladným. Padouch: Yaphet Kotto není vůbec špatný dareba, ba naopak. Julius Harris jako Tee Hee je prvník zkarikaturovaným záporákem a mě osobně film kazil. Geoffrey Holder aka Baron Samedi - nesmrtelný kouzelník v bondovce??? Ale no tak ... Hudba: Uvodní skladba i hudba ve filmu na velice slušné úrovni. Kniha: V knize pokladník SMERSHE Mr. Big prodává zlato aby mohl financovat ruské agenty v USA. Žije na ostrově který jeho pomocníci obhazují masem - to zaručuje kolem ostrova dostatek žraloků a barakud. Kniha obsahuje několik událostí které filmaři použili jinde - jako ukousnutí nohy (a ruky) Felixe Leitera z filmu Povolení zabíjet (zde mimochodem ukazují i způsob pašování který použil Mr. Big) nebo vláčení Bonda a jeho dívky po korálových útesech (tak jako v Jen pro tvé oči). Bond naštěstí vyhodí sídlo pana Biga do vzuduchu a černošský zločinec je okousán barakudami a sežrán žralokem. V knize se objevůjí postavy jako John Strangways, šéf MI6 stanice na Jamajce a Querrel - oba jsou zavraždění v knize / filmu dr. No. James Bond will return: Muž se zlatou zbraní ()

Martin741

Osma bondovka v poradi uz s novym Jamesom Bondom : Roger Moore. Moore ako Bond mi nikdy nevadil, oproti tragickemu Lazenbymu som dokonca spokojny. A to tak, ze dost. Ale aj tak tato bondovka je iba priemerna. Aston Martin ziadny, Bond uz nepije vodku martini /shaken, not stirred/ a vo filme nam zaziarila afro-americka kultura. Z nej je suverenne najlepsi hlavny zaporak Yaphet Kotto /patricne slizky/, voodoo atmosfera postrada akekolvek napatie a je tu malo akcnych scen. Z akcie stoji za zmienku len nahanacka na clnoch, dalsie akcne sceny su dychavicne a akesi polovicate. Okorenene je to vsak americkym buranom v podani Serzanta Peppera, co je smiesna postavicka, ale naprosto vyborna. Celkovo je film len lahsi nadpriemer -- 75 % ()

kaposlav

Hneď od počiatku pozerania série bondoviek mi nešlo do hlavy ako môžu spraviť cez 20 filmov a všetky su hodnotené nadpriemerne. Podla mňa, keby sa jedná o samostatný film, tak by málokto udelil viac ako 2*. Hodnotenie by bolo okolo 50% a možno aj menej. Film je nudný bez riadne premysleného nápadu a kostymér bol asi na PN-ke. Casting tiež odflákli. Ako prestal byť kôli veku Connery nevhodný pre postavu Bonda, tak symetricky s jeho vekom klesá aj úroveň Bondoviek. Tento Moore je len taký slabý čajík oproti Seanovi. Hneď od počiatku bolo vidno iné chovanie, reakcie, mimika ako som bol zvyknutý od Bonda. Toto bol iný a horší Bond. ()

joeybarbaro2

Live and let die je pro mě nejlepší bondovka 70. let a nejlepší s Rogerem Moorem. Roger se role zhostil navzdor\ vysokým očekáváním výborně a vše šlape jak má. Režie - 100 %,Scénář -trošku slabší než třeba Muž se Zlatou Zbraní - 90 %, Hudba a znělka - 95 %, Herci - 90 %, Roger Moore - 100 %. Celkový dojem z filmu - 95 %. ()

shyster

008 - Změna v Bondovi se povedla. Roger Moore je velmi osvěžující a i postava záporáka, který je obyčejný drogový dealer, je neobyčejně originální (ikdyž zase nakonci udělali z jeho doupěte nedobytnou tvrz). Ano, nový směr se podařil. ()

Rocky88

Nechtěná komedie. Bez pořádné akce, s nudou, s nádhernou Jane Seymour. A Moore jako Bond? Vysoký hubeňour, man-tits. Opravdu k smíchu. ()

bourec

Bond je od nástupu P.Brosnana,a zpětně T.Daltona srdcovou záležitostí.První bondovky s Connerym mě absolutně nebavěj.Tedˇ sem sáhnul po filmech s Moorem ,a hned ta první je děs,kterej sem dokoukal s velkou dávkou trpělivosti. Příšerný nejenom absurditou některejch scén,ale i postavama,mezi kterejma vynikal šerif s plnou hubou žvejkacího tabáku,kterej přehrával až běda,a černoušek s kovovým mechanickým hákem místo ruky,jehož věčně vytlemenej ksicht budu asi chvíli vidět všude.Strašný.40%. ()

DruidKarel

711. hodnocený film: Hodně dlouho jsem se rozmýšlel nad 3 nebo 4*, ale nakonec se přeci jen přikloním k těm 4*. Sice Roger Moore není rozhodně z těch představitelů Bonda, který by mi 100%-ně vyhovoval, ale dá se říci, že on, Connery a Brosnan se postarali o 85% všech rolí agenta 007. Film působí dobrým dojmem, ale Bond nemá nejenom svůj vůz, ale, krom svých hodinek s bruskou, magnetem a laserem, vlastně žádnou jinou technickou vymoženost. Ani Jane Seymour jako Bondgirl mě mě nijak nepřesvědčila. Vlastně jen proto, že film je snímkem o Bondovi (agentu 007), dávám 4*. 4* ()

starbrejkr

Roger Moore nastoupil na scénu ve velkém stylu a tohle je klasa se vším všudy. Vtípky, akce, šarm, šerif Pepper, záporák kleveťák, voodoo, honička na člunech.....Díl rozhodně z best of bondovky ()

gabin(a)

Moje nejoblíbenější bondofka. Moora mám ráda, byl to Bond s největším nadhledem a konverzačním umem:-) A s hlasem Vladimíra Brabce! A ako zdorazňovala paní hlásatelka na JOJ plus: tvorci zámerne vynechali veci typické pre Bonda v podaní Seana Conneryho. Tak napríklad si tu nikdy neobedná martini s vodkou a ani raz sa neobjaví vo smokinge. Ale veta Volám sa Bond, James Bond zaznie vo filme niekolkokrát:-) ()

c.tucker

Bond nám vyměnil cikarety za doutníky spolu se svým představitelem. Oproti předchozím filmům, je tento příjemnou změnou, protože už zde nevystupuje SPECTRE ani Blofeld, které jde ruku v ruce se závěrečným soubojem tisíc lidí zlých vs. tisíc lidí dobrých, což už bylo kapku okoukané. Honička na člunech a jízda patrovým autobusem jedna báseň. ()

DominikV

Chvíly jsem byl na rozpacích, ale poté nakonec tedy ano. Solidní bondovka s lehce nadprůměrně hrajícím Rogerem Moorem. ()

WolfR

Obsazení Rogera Moora do role Bonda mělo uvadající Bondovskou sérii oživit. A to se také stalo. Moore je sekáč! Sice se ještě, dá se říct, rozkoukával, ale to rozhodně neskrylo jeho obrovský šarm a charisma. Jinak záporák je slušný, Bond girl pěkná a vlastně i akční sekvence jsou dost zábavné. Jen bych to chtělo celý film trošičku ucelistvit. Je to natočeno tak, že skvělé svižné scény narvané hláškami, střídají mírně nezáživnější pasáže. Ale nakonec převažují pozitiva, proto 4 hvězdy. ()

campix

Po tragickém Lazenbym konečně důstojný nástupce Seana Conneryho v roli agenta jejího veličenstva. Roger Moore se této role zhostil s grácií a šarmem, který by měl být představiteli Jamese Bonda rozhodně vlastním. V Live and Let Die je hodně patrný vliv blaxploitation a voodo. Bohužel v 70tých letech ještě nebyli technologie tak pokročilé a někdy starší díly Jamese Bonda působí hodně komicky a tak i tento díl na mě působil nesčetněkrát Live and Let Die (předlouhá honička v člunech, dementní šerif, robotická ruka). K dobru lze přičíst kvalitního záporáka a jednu z nejhezčích bond girl, která se v této sérii objevila. Každý Bond je prostě něčím zajímavý a tak je tomu i u tohoto. ()

mortak

Moore je představen nikoliv akcí, ale postelí, a vlastně dvě třetiny filmu zabírá romance mezi Bondem a Solitaire. V moorovkach jsem vždy obdivoval kaskaderske kousky, ale jinak tento způsob Bonda zdá se mi poněkud nešťastným. ()

dr.fish

New Orleans a okolí je příhodné místo plné krokodýlů a hodně divných lidí. Tam bych nepřežil ani minutu. 70% ()

tom88

Koniec Conneryho dielov a začiatok mierneho úpadku nástupom Rogera Moorea. Nie že by ma prvé diely dostali do kolien, no tieto s Rogerom mi prišli ako slabšie články bondovskej série. Žiť a nechať zomrieť je ešte ako tak obstojný diel s jednou fajnovou akciou, za ktoru davam o hviezdu viac. Zopár svetlých momentíkov film tentokrát nezachránilo. 72% ()

Radiq

Tak můžu říct, že R. Moore se mi jako Bond líbí víc. Zajímavej úvodní song od Paula McCartneyho, ale to voodoo a černoši a afra a falešny afra a chybějici afra, to je to, co na tomhle filmu bylo dobry. Ostatni tak moc dobry nebylo. Honička na motorovejch člunech byla tenkrát asi něco novýho, ale teď už je to nuda nuditá. Přeběh po krokodýlech vtipny jako trapnost sama, chch, stejně jako smrt hlavního padoucha, to bylo uplně totálně vtipny, až jsem se zalamoval. Ale celkově nuda. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto