Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

farfalla

8. Legrace a woodoo. Nový James Bond (Roger Moore) se mi zatím líbí nejvíc. Ženou po jeho boku se stane Solitaire (Jane Seymour - jinak doktorka Quinnová). Padouchů je celá skupina. Diktátor, Dr. Katanga (Yaphet Kotto), Tee Hee Johnson s hákem místo ruky (Julius Harris) a šaman Baron Samedi (Geoffrey Holder). Legrační figurkou je místní šerif J.W.Pepper (Clifton James). Parádní je honička na motorových člunech i návštěva krokodýlí farmy. Z folkloru se nám ukáže karibské woodoo a New Orleans. S písničkou 'Live and Let Die' se pochlapil Paul McCartney. ()

Romario odpad!

Úděsná hovadina, odpad všech odpadů. Radši bych se příště díval na Babovřesky. A má to na csfd 72%. Nikdy nepochopím... ()

Hanys_

Osmý Bond. Na elegantního Moora jsem si zvykl rychle, navíc záporák je taky dost děsivý...Jenže bondgirl docela nevýrazná, děj nezáživný a pokusy o vtip (šerif) byly spíš trapné. Bondsong samozřejmě pecka. ()

Tessie

Nečekala jsem doktorku Quinnovou v bondovce a perfektně mě překvapila. Tenhle díl jsem si moc užila, výběr nového Bonda byl povedený a baví mě o malinko více než s Seanem. ()

Gilberto

Od posledního dílu nás dělí dva roky a pokyn z vedení žádal změnu hlavního protagonisty. Nebyla sice nejnutnější, ale odměřeného Conneryho vystřídal vždy elegantní Roger Moore. Je sice o tři roky starší než jeho předchůdce, zato v daleko větší formě. Moore nemohl být jenom snahou o pokračování v zajetých kolejích a tak si částečně přetváří Bonda k obrazu svému. To je hlavním přínosem, ale také klíčícím háčkem. K loajalitě a dokonalé eleganci přidává nepopiratelné charisma, velké množství decentních vtípků a také typické (ne zrovna vážné, spíš trochu legrační) bystré pohledy, které vrhá na kdejakou ženštinu i padoucha. Zároveň tím však postavě ubírá na vážnosti a věrohodnosti. To však zachraňuje děj, který vychází z knižní předlohy a snoubí neobvyklé exteriéry, náhled do světa odlišných kultur a dobře vymyšlené postavy. S akcí se nakládalo rozumně-tu a tam pár ran pěstí, honička v motorových člunech, rituální závěr. Podnětem pro Bonda jsou zdánlivě nesouvisející vraždy na několika místech USA. Postupně se vydává do Harlemu a New Orleansu, kde zjišťuje, že veškeré dění (zejména obchod s drogami) se točí kolem tajemného mistra Bigg (Yaphet Kotto). Jeho budoucnost a úspěch řídí stoprocentní víra v osud, který mu vykládá karetní velekněžka Solitaire (Jane Seymour). Samotné padouchovo sídlo leží na fiktivním ostrově v Karibiku, jež ovládá kult voo-doo a mystický Baron Samedi. Když to Bond vypátrá, využije drobné lsti, díky které se do něj Solitaire zamiluje. Mr. Bigg alias Kananga to záhy zjistí a spustí stroj své pomsty. Hlavní záporák sice nechce zničit svět, ale přesto je velmi zarputilý a nekompromisní a k ruce je mu vždy variace zákeřných černých nohsledů, objevuje se i černá špionka. Solitaire (pokud zrovna není navlečená ve svém velekněžském rubáši) je velice hezká, avšak trochu moc vyplašená. Objevují se také tradiční postavy MI6 (kromě Q), dále Felix Laiter, který pomůže jen z povzdálí a také šerif G. W. Pepper jakožto obraz venkovské nabubřelosti a hulvátství. Nicméně pobaví. Ústřední píseň má na svědomí Paul McCartney a pro mě patří mezi vůbec nejlepší. ()

Wishkah

Sean Connery dal Bondovi charisma, drzost a chladnokrevnost. Lazenby, i když neměl dostatek příležitostí, mu dal jistou eleganci. Moore mu přidal smysl pro humor. A Bondovi to opravdu sedí. ()

Prochy38

Jeden z dalších řadových Bondů, první ale s R. Moorem. Role J. Bonda se zhostil parádně a já jsem tedy spokojen! Příběhově zase trochu jiné prostředí, možná jiný plán záporáka a trochu jiná akce. Oproti prvním Bondům už vymakanější a akčnější. J. Seymour opravdu nádherná! ()

Hadriel

Roger Moore je jako Bond velmi slušný. Ale to je tak jediné velké plus tohoto dílu. Ze začátku v New Yorku to vypadá dost slibně. Následné voodoo hrátky už mě moc nechytly. Celé je to takové divné. Chvílemi jsem se i docela nudil. Vyndejte začátek v Anglii, chytré hodinky a jméno a je to jiný filmy. Chybí mi takový ten bondovský přídavek. Bong girl je pěkná. Jedna ze slabších bondovek. + Hlavní záporák patří k těm lepším, bohužel zbytek trochu kulhá. ()

Lefty86

James Bond tentokrát proti zlým Woodoo černochům. Moore vůbec nevypadá na 46 let a jako "nový" Bond se mi líbil. Nemůžu si pomoct ale zatím u každé Bondovky jsem měl pocit že některé scény z různých koutů světa jsou prostě jen na efekt a jen proto aby potkal některou z Bondgirl a mohli mu ji zabít. 50% ()

Spectre

Odľahčenejšia bondovka. Oproti ostatným Mooreovým bondovkám je to ale ešte relatívne fajn. Seržant Pepper nemá chybu. Záporák mi ale neprišiel nič moc. Na 5* to vyháňa skvelá hudba. ()

Jayem

No prvá Moorova Bondovka ma bohvieako nepresvedčila. Bola dosť nudná ale aj napriek tomu sa to dalo pozerať. Dalo sa tu aspoň zasmiať na tom trafenom šerifovi. Ale čo mi tu dosť vadilo bol taký istý koniec ako v Diamanty su večné. ()

gocatgo

James Bond chytil druhý dech po vyčpělém Connerym a nudném Lazenbym. Roger Moore se své první bondovky zhostil dokonale, víc akční hrdina než vtipálek, ale stále gentleman. Oparvdu výrazný záporák a atmosféra kolem voodoo je skvělá, stejně jako honička na člunech, útěk po aligátorech, nebo závěrečný rituál. V roce 73 nabral Bond zas správný směr. Mno a píseň Live and Let Die je podle mě v top 3 úvodních Bond songů. ()

Mikino00

Ale jo, pro nové desetiletí je třeba nové pojetí Bonda a tohle je na správné cestě, Moore jako jiný Bond obstál a dostal příběh zajímavý svým dějem a prostředím a i přes přetaženou lodní honičku a pár přitroublých postav, zvládá skvěle bavit, udivovat svým neobvyklým prostředím a hlavně být tím Bondem jakého chci vidět. ()

Ollie235

Vezmu to hezky popořadě. A zastavím se hned u titulní písně - Live and Let Die jsem znal poměrně dávno před zhlédnutím tohoto filmu a asi i kvůli tomu mi k bondovce moc nesedí, jinak je ta skladba výborná. Od hudby ale zpátky k filmu. Úvodní část (New York) mě výborně naladila, jakmile se ale příběh přesunul do divočiny, začal jsem se nudit. Kromě výborné Solitaire a 007 (Moore mi sedl výborně) mě všechny postavy spíš lezly na nervy a ono tajemné voodoo jakbysmet. Hlavně v závěru jsem tak měl s filmem problém, který mohl vyřešit jenom samotný konec. Ten se naštěstí povedl. Celkově spíše průměrná bondovka. ()

Yardie

Standardní stará bondovka, které já moc nemusím, resp. nenadchnou mě, ale v klidu se na to podívám. Pěkně střídající se prostředí, zapojení amerických kolegů, a pár dobrých nápadů. Ale celkové zpracování mi prostě nesedí. Připadá mi takové nemastné neslané. Když v TV nic jiného není a mi se nechce přemýšlet a jen vypnout mozek, OK. Ale že bych to vyhledával, to ne. Howgh! ()

laepus

Obecně mám zkrátka s Moorem (a Daltonem) trochu osobní problém a nejsou pro mě dobrými Bondy. Tady tu třetí hvězdu zachraňuje alespoň skvělá McCartneyho úvodní píseň. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto