Muž se zlatou zbraní

• slovenský

Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1974, 125 min

V druhé "moorovce" vyměnili tvůrci Jamajku za Hong Kong a černochy za Číňany. Honička na člunech zůstala, jakoby Bond neuměl unikat v ničem jiném. Ano, dokonce se vrátil i ten otravný šerif z Louisiany, ten afektovaný vidlácký šerif, co tak rád plive žvýkací tabák během svého blábolení. Vyhnuli se jen magii a konečně nechali Bonda věnovat se pravé poctivé špionáži. Film ale nebyl ničím novým proti předchozímu dílu. Na nějaké inovátorství se nehrálo, snad jen padouch byl trochu větší megaloman, co se jeho zlodušských plánů týkalo. Slečna Goodnight asi měla být sexy, ale na Bond girl je to málo. Současný divák chce víc, než jen figurku v plavkách. Celkově vzato, nebyla to nejhorší bondovka, ale také ne nejlepší. Situace kolem Bondova zajetí v sídle milionáře Hai Fata, kumite a především bitka mezi dvěma karatistkami/studentkami a partou učedníků kung-fu je za pět hvězd bez mrknutí oka, i Scaramanga byl úctyhodný protivník, ale víc jak čtyři hvězdy z toho nevyždímu. Dost to zkazil Fantomas a jeho letadloauto.(12.11.2012)

Opět skvělé. Bond zase přefikne milenku hlavního záporáka, hlášky, honičky, vychytávky jako napřiklad: autoletadlo ,,co tak koukáte? to jste nikdy neviděli letadlo?" a zábavný lilupután s buráky a bouchačkou.(17.7.2014)

#9 - Hamilton sa s bondovskou sériou rozlúčil viac než kvalitne, pretože s týmto scenárom urobiť, v porovnaní s ostatnými doposiaľ natočenými, niečo podobné je pekný úspech. Navyše Moore mi začína sedieť stále viac, aj keď nejaké tie vrásky mi zase sedia na agenta tohto typu oveľa menej. Napriek pomaly sa rozbiehajúcej prvej hodinke sa dej pekne roztočil a ja som bol aj napriek nemastnej-neslanej 'bond girl' celkom spokojný. 70%.(28.10.2007)

Je to už přes 40 let, co nejspíš moje nejoblíbenější bondovka předchozího tisicíletí spatřila světlo světa...Neuvěřitelné, že i dnes to funguje stále stejně a Man with the Golden Gun zraje jako víno...Není snad lepšího filmu (alespoň pro mě ne), jak uctít památka sira Christophera Lee než právě tato bondovka! PS : Sean Connery sice vede i u mě, ale Moora taky můžu...80%(13.6.2015)

007__č.9__Tak především - mám moc rád Christophera Lee, jeho charismatický záporák se mi líbil moc. Ze začátku se mi nedařilo dostat do příběhu, zase úřadoval ten "hamiltonovskej" zmatek, ale postupem času to bylo stále lepší a lepší. Akce ušla, pár scén (honička autem a skok s vrutem nad řekou) znamenitých, záporákovo sídlo s labyrintem působivé. Díky bohu, že chyběla i závěrečná typická bondovská přemrštěná hromadná bitka, pouze duel na férovku jeden proti jednomu. I proto celkově za čtyři*.(2.10.2005)

• - Poslední bondovka producenta Harryho Saltzmana. (Sonnery)

• - O natočení této bondovky se uvažovalo už v roce 1969, kdy Sean Connery po You Only Live Twice odešel. Měla to také být první bondovka s Rogerem Moorem. Nápad překazila občanská válka v Kambodži, kde se měl film natáčet, a tak nakonec vznikl film On Her Majesty's Secret Service s Georgem Lazenbym. (Colonist)

• - Pro scénu, kdy Scaramanga (Christopher Lee) unikal Bondovi (Roger Moore) v létajícím autě, producenti nejprve sestavili opravdové létající auto AVE Mizar, malé osobní letadlo Cessna spojené s Fordem Pinto. Vynálezci před natáčením svůj výtvor vyzkoušeli, ale stala se nehoda, při které odpadlo auto od křídel. Oba vynálezci při tom zahynuli. Poté se producenti uchýlili k bezpečnému modelu létajícího auta. (Azog)