Muž se zlatou zbraní

• slovenský

Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1974, 125 min

Podle mě vynikající bondovka, kterou si u mě Hamilton napravil reputaci (Diamanty a Žít a nechat zemřít považuju za hodně špatné díly série). Fantastický Christopher Lee jako ďábelsky chladný Scaramanga, vážná zápletka a s nadhledem výborně hrající Moore, který si už Bonda přizpůsobil na svůj herecký projev a představuje Jamese jako mnohem vtipnějšího agenta, který ovšem nemá problém uštědřit nějaký ten políček. Je pravda, že film má dost pomalé tempo, ale přesto vlastní onu silnou atmosféru, nutící ke sledování obrazu. Obzvlášť za vydařené považuji začátek a konec, kdy se dá napětí krájet a k tomu liliput Nick Nack. :)(21.1.2007)

Christopher Lee je jednoznačně nejlepší padouch ze všech Bondovek! Proto je škoda, že jeho Scaramangu není v Muži se zlatou zbraní vidět více... Mimo něho, hudby Johna Barryho (pro tento film, pro Dech života s Timothy Daltonem a pro Goldfingera složil rozhodně nejlepší "věci"), skvělé bangkocké automobilové honičky a Moora, který je v celkem dobré fyzické formě (rvačky mu tady ještě všichni věříme), tenhle Bond ničím extra nevyniká. Přesto mu tři nedám, protože nenudil. P.S. Scaramangův poskok-skrček mi lezl příšerně na nervy, trouba. Byl to záměr scénáristů?(30.3.2010)

V druhé "moorovce" vyměnili tvůrci Jamajku za Hong Kong a černochy za Číňany. Honička na člunech zůstala, jakoby Bond neuměl unikat v ničem jiném. Ano, dokonce se vrátil i ten otravný šerif z Louisiany, ten afektovaný vidlácký šerif, co tak rád plive žvýkací tabák během svého blábolení. Vyhnuli se jen magii a konečně nechali Bonda věnovat se pravé poctivé špionáži. Film ale nebyl ničím novým proti předchozímu dílu. Na nějaké inovátorství se nehrálo, snad jen padouch byl trochu větší megaloman, co se jeho zlodušských plánů týkalo. Slečna Goodnight asi měla být sexy, ale na Bond girl je to málo. Současný divák chce víc, než jen figurku v plavkách. Celkově vzato, nebyla to nejhorší bondovka, ale také ne nejlepší. Situace kolem Bondova zajetí v sídle milionáře Hai Fata, kumite a především bitka mezi dvěma karatistkami/studentkami a partou učedníků kung-fu je za pět hvězd bez mrknutí oka, i Scaramanga byl úctyhodný protivník, ale víc jak čtyři hvězdy z toho nevyždímu. Dost to zkazil Fantomas a jeho letadloauto.(12.11.2012)

Opět skvělé. Bond zase přefikne milenku hlavního záporáka, hlášky, honičky, vychytávky jako napřiklad: autoletadlo ,,co tak koukáte? to jste nikdy neviděli letadlo?" a zábavný lilupután s buráky a bouchačkou.(17.7.2014)

Tak takhle vznikly vtipy o hloupých blondýnkách! Bondgirl z Muže se zlatou zbraní je totiž největší, no, blondýna, jakou jsem kdy ve filmu viděl. Jinak ale slušnější Bondovka než několik předchozích. Má výraznější námět, s čímž umí Hamilton dobře pracovat. Trochu mě mrzí nevyužitý potenciál souboje 007 a Leeho.(30.8.2011)

• - O natočení této bondovky se uvažovalo už v roce 1969, kdy Sean Connery po You Only Live Twice odešel. Měla to také být první bondovka s Rogerem Moorem. Nápad překazila občanská válka v Kambodži, kde se měl film natáčet, a tak nakonec vznikl film On Her Majesty's Secret Service s Georgem Lazenbym. (Colonist)

• - Auto, které skočí s otočkou přes řeku, bylo v úpravě s volantem ve středu kvůli vyvážení. Navíc to byl první kaskadérský filmový kousek, který byl vypočítán počítačem. (Azog)

• - Proto, aby se kaskadér Laurence Williard při natáčení slavné scény "rotace na řece" cítil bezpečně, byl mimo záběr postaven jeřáb, aby mohli auto i s hercem vytáhnout, kdyby auto náhodou spadlo do řeky. Dále čekali dva potápěči na dně řeky. (DominikV)