Žít a nechat zemřít

James Bond: Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

• Kaka

Trapná rádoby experimentující 70. léta plná vodoo, Harlemu, šílených kostýmů, dobových vypalovaček, s ukrutnou snahu o moderní vizuál. Celé to působí jako taškařice a Moore v hlavní roli je krok zpět jak oproti Connerymu, tak i Lazebnymu. Zoufale nevýrazný herec. Potěší oko jen Jane Seymour v roli bondgirl. Bohužel i akční scény utrpěly kvalitativní pokles minimálně o jednu úroveň - kde jsou ty časy syrové bitky s Connerym ve vlaku (From Russia with Love) - je to pěkných pár let zpět a přitom by byl na místě progres.(26.4.2014)

Bělouš James se postaví xenofobnímu tlaku tak, že on bude ŽÍT a všechny, co nenosí sukni a jsou černí voodoo parchanti NECHÁ ZEMŘÍT.. Roger jak ho mám rád - ozbrojen Waltherem, sžíravým sarkasmem a cynickými hláškami - postupně znesvětí tělo věštkyni, projde se po krokodýlí vodní stezce a ukáže padouchovi, že není radno býti nafoukaný. Škoda některých hluchých, až zbytečných míst (např. part extrémně dementního šerifa Peppera).(25.8.2010)

Hmm veľmi vydarený ťah s angažovaním R. Moora. Povedzme si, že veľmi ťažkú úlohu nemal. Štyri roky po Lazenbyho otrasnom výkone a dva roky po udýchanom Connerynom sa chopil agentského remesla v službách britskej tajnej služby. Je však sranda, že generačná výmena neprišla aj u ostatných rolí. Do Monny Penny sa už tak isto zahryzol zub času, a tak sa už ani nepokúsila o nejaký flirt s Bondom. J. Seymour ako bondgirl? Vtedy ešte neznáma herečka, no v súčastnosti už s výsačkou doktorka Quinnová, mi pripadá dosť neprirodzene. Prostredie New Orliensu a časti Harlem, nedával inú možnosť ako angažovať černochov, no na môj vkus ich tam bolo trochu viac. Aj flirt s černoškou vyznel tak silovo a neprirodzene, že by mu uveril asi len slepec.Svieža bondovka nadväzujúca kvalitou na prvé. Farma aligátorov, vynikajúce naháňačky na člnoch charizmatický záporák a akčný dej vyniesol tento snímok medzi tie lepšie.(29.5.2010)

Dalo by sa povedať, že som túto bondovku videl 2x, ale ani raz nie celú. Prvý raz som videl koniec a druhý raz som videl všetko, iba nie koniec. Takže som to dokopy videl 1x. Je mi jasné, že každý Bond nemôže byť tak skvelý, ale tento diel sa mi zdal čisto priemerný. Bondovské filmy majú vždy nepriateľa, ktorý chce ovládnuť svet alebo trh, vždy majú skvelé akčné sekvencie a vždy majú už notoricky známe zajatie Jamesa Bonda, ktorý sa vždy perfektne zo všetkého dostane, ešte stihne zbaliť nejakú buchtu a pekne zatočiť s každým protivníkom. A o tom to je. Prevažnou väčšinou týchto aspektov disponuje každý diel bondovskej série. Conneryho nahradil Moore, ktorý má najviac bondoviek a ktorý mi ako bond pasuje, ale Connery bol ako agent 007 lepší. Príbeh je klasický, Bond sa zaplatie do Voodoo a stihne sa nám ešte zaľúbiť do veštkyne menom Solitaire. Nechýba akcia, tentoraz bohužial menej výrazná, nechýba hlavný hudobný motív, dominantný hlavne v prvej polovici filmu, nádherná bondgirl a trefné hlášky. Faktom ale zostáva, že ma táto Bondovka trocha nudila, vlastne mi na nej nič zaujimavé neprišlo, aj napriek tomu sa mi napríklad scéna s krokodílmi nesmierne páčila, rovnako ako scéna s motorovými člnmi, respektíve preskočenie policajného auta nemalo chybu. Aj tak zostanem pri priemernom hodnotení. /70%/(10.11.2010)

Starý bond je mrtev, ať žije nový. První bondovka Rogera Moora a hned skluz k průměru. Nový bond ztratil trochu svého šarmu, zato ale nabyl na chlípnosti a humoru. Moc se o Live and Let Die říct nedá. Má některé opravdu dobré scénky (krokodýli, honička v lodích), ale dohromady nevytváří kvalitní celek. 3*(20.4.2013)