Žít a nechat zemřít

James Bond: Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

• MartinezZ

Roger je mi Bondem jen tak napůl. není úplně špatný, ale Seanovi a Piercovi se postavit nemůže. ~~~ Úvodní píseň se k bondovce dost nehodí (nominace za co?). Navíc dabing se nepodařil :( Samotný příběh mi přišel, jako by se někdo snažil naroubovat Bonda, jako "návštěvu" na nějaký díl amerického komediálního krimiseriálu, tentokrát s woodoo tématikou. Znovu, za mě se nepodařilo.(20.8.2011)

Bělouš James se postaví xenofobnímu tlaku tak, že on bude ŽÍT a všechny, co nenosí sukni a jsou černí voodoo parchanti NECHÁ ZEMŘÍT.. Roger jak ho mám rád - ozbrojen Waltherem, sžíravým sarkasmem a cynickými hláškami - postupně znesvětí tělo věštkyni, projde se po krokodýlí vodní stezce a ukáže padouchovi, že není radno býti nafoukaný. Škoda některých hluchých, až zbytečných míst (např. part extrémně dementního šerifa Peppera).(25.8.2010)

8. bondovka - Moore mi jako Bond nikdy nevadil. Ani v posledních dílech ne. Ubylo Conneryovské vážnosti a britské strohosti. Objevil se drsnější humor (vyhození Tee Heeho z vlaku) a více nadsázky (poslední záběr s baronem Semedim). Jane Seymour je nevýrazná, ale to není na škodu, hlavně, že je výrazný lotr. A ten je skara něco. Yaphett Kotto je neznámým hercem, ale poté co jsem jej viděl jako doktora Kanangu a později jako Idi Amina mám ho rád čím dál víc. Zde se svého "antré" dočká bohužel až na konci ("Vždycky se rád nafukoval"). I tak je jeho karibský diktátor a heroinový boss jeden z nejlepších záporáků - nejen Bondovských. Je zde několik nezapomenutelných scén - americké buranství ztělesněné šerifem Pepprem kontra anglický klid, "Čí je to pohřeb?" "Váš!", vylíčení Harlemu jako svět sám pro sebe, útěk před krokodýli. Rogerův debut dopadl na výbornou. Ale zdá se, že v tomhle názoru jsem zde spíše sám. Zamrzí jen absence Q, poněvadž se producentské duo domnívalo, že méně hraček neuškodí. Chyba!(26.7.2006)

První Mooreův Bond si zaslouží tak 3,5 hvězdy. Má parádní začátek (scénku s "černošským" pohřbem miluji), ale pak začne být lehce rozvleklý. Píseň manželů McCartneyových je vážně jedna z nejlepších, ale mimo ni filmu pořádná hudba chybí. Neučarovala mi navíc ani jedna z tupých bondgirls. Proč Žít a nechat zemřít vidět? Kromě toho, že Moore vcelku profesionálně přebírá Conneryho otěže, je v téhle bondovce především dloouhá (ale určitě ne nudná) scéna, která začíná na krokodýlí farmě a pokračuje honičkou na motorových člunech, pak praktická ukázka toho, že i s dvoupatrovým autobusem jdou dělat smyky, dále trochu netradiční lekce létání a vcelku slušný závěr, který ovšem zkazí trapná "nafukovací" likvidace hlavního padoucha. P.S. Tak nějak mi tu chyběl pan Q, ačkoliv vím, že Žít a nechat zemřít není jediný Bondfilm, ve kterém se neobjevil. To, že se o něm mluvilo, mi ale tentokrát návštěvu jeho prdlého oddělení nevynahradilo.(11.4.2010)

Tak Connery byl nahrazen proto ze byl starej a misto nej prisel Moore kterej je jeste starsi od chvile kdy se tenhle predstavitel objevil bylo jasny kam se Bondovky vydaji nicmene tem jeho hlaskam se nejde nesmat co nezvladne akci a pestma to dozene kecama a to jeste tenhle film neni zdaleka takova taskarice jako nektery co prisli po nem kazdopadne pribeh je velmi originalni titulni pisnicka je taky v poho akorat na co sem cumel jak puk byl Bond coby kurak doutniku to by asi Flemming cumel tak jako tak nova dejova linie urcite potesi s tim Blofeldem uz to preci jenom bylo kapko ohrany(3.3.2012)

• Roger Moore

• - Hlavní Bond girl Solitaire měla být původně tmavé pleti (uvažovalo se o zpěvačce Dianě Ross) a Rosie Carver měla být běloch. Nakonec to kvůli obsazení Jane Seymour jako Solitaire bylo naopak. (Colonist)

• - Nebezpečný kaskadérský kousek, při němž James Bond (Roger Moore) projede dvouposchoďovým autobusem pod nízkým mostem a dojde k oddělení vrchního patra, provedl Maurice Patchett, který byl skutečným profesionálním řidičem z Londýna. (Rominator)

• - Během bouřačky policejních vozů, které pronásledují čluny v bažinách, je možné zahlédnout v jednom z vozů kaskadéra s helmou. V následující scéně však z vozu vystupuje policista bez helmy. (Zdroj: ČSFD.cz)