Žít a nechat zemřít

James Bond: Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

• Kaka

Trapná rádoby experimentující 70. léta plná vodoo, Harlemu, šílených kostýmů, dobových vypalovaček, s ukrutnou snahu o moderní vizuál. Celé to působí jako taškařice a Moore v hlavní roli je krok zpět jak oproti Connerymu, tak i Lazebnymu. Zoufale nevýrazný herec. Potěší oko jen Jane Seymour v roli bondgirl. Bohužel i akční scény utrpěly kvalitativní pokles minimálně o jednu úroveň - kde jsou ty časy syrové bitky s Connerym ve vlaku (From Russia with Love) - je to pěkných pár let zpět a přitom by byl na místě progres.(26.4.2014)

Moore se uvedl jak nejlépe jen mohl. Film má všechno co považuji u Bonda za důležité. Zároveň je Live and Let die důkazem toho, že Bond nemusí být vybaven tunami technických vymožeností, aby se mohl řadit mezi ty nejlepší. Naopak stačí zajímavý příběh, okořeněný dobrodružnou a exotickou atmosférou a když se přidají vydařené akční scény a špetka humoru není co řešit. Navíc je zde i charismatickým záporák a skvělá hudba.(7.4.2010)

Jedna z nejslabších bondovek. Vážně netuším, co si o tom mám myslet. Berou to vážně nebo je to jen nadsázka? Tahle věta my celou dobu vrtala hlavou, jelikož některé momenty vyloženě hrají na temnější strunu, jako tomu bylo u některých filmů s Connerym. Ale některé části už jsou ovlivněny nasazením nového agenta, Moorea. Na tom je znát, že si zatím hledá svojí pozici v bondovském světě a tak trochu neví, jestli by radší vtipkoval nebo hrál vážnou hru. Osobně mu tvrdou polohu nevěřím ani za mák, zato v komické nadsázkové roli mu oblek skutečně sedí. Dalším zklamáním je neschopnost režiséra Hamiltona vytvořit jakés takés napětí. Scéna s krokodýli je jediná, která stojí za zmínku. Taková honička na člunech je i přes svoji délku velmi nevýrazná a stejně jako většina snímku dost nudná. Od režiséra Goldfingera tedy velké zklamání.(19.1.2007)

Zajímavé prostředí a temnější občas až mystické ladění, tentokrát se Bond musí vydat mezi vyznavače voodoo, aby zabránil drogovému králi zničit Ameriku. Pěkná bondgirl, mysteriozní hrátky s kartami, šklebící se padouši a už znatelný Mooreovský styl - tedy plno komediálních prvků, občas sice úplně pitomých (Lousiana a její super šerif), ale přesto často docela zábavných. Ne úplně marné některé akční scény (hlavně ta na vodě), ale jako protiklad také scény dost směšné,jak to už bývá pravidlem. Potěší také detektivně laděné hledání stop a celé pravdy. Tedy znovu nijak vyčnívající bondovka, i díky poslednímu záběru a mladšímu Mooreovi (což dlouho nepotrvá :) 7/10(11.8.2009)

• Zeebonk

Live and Let Die aneb ještě víc Ameriky a ještě víc koblihožroutů. Kde mě sral předchozí díl, tam mě tenhle sere dvojnásob. Bondovo vybavení je omezeno na pouhé magnetické hodinky se zabudovanou cirkulárkou, což je slabota. Akce je žalostně málo. Veškerá akce je vlastně jedna děsivě dlouhá, zoufale nudná a ohromně vyčerpávající honička na člunech. Dobrá zpráva je, že i Roger Moore míval ve svých nejlepších letech cosi jako charisma. Ovšem srovnávat ho s tím Conneryho by bylo, jako by si negr s rejžožroutem měřili ptáky. Naopak velký klad filmu je záporák - negr, který si své životní křivdy kompenzuje na Britských agentech v utajení. Osmý díl se ukázal jako další rozvleklá Bondovka bez špetky invence a navíc s mým nejmíň oblíbeným představitelem Bonda. A bylo tu můj vkus moc černo.(26.1.2012)

• - Jde o vůbec první bondovku, v níž se vyskytuje fiktivní země a kde chybí postava Q. (hippyman)

• - Na vodnú naháňačku bolo použitých 26 lodí typu Glastron GT-150 1972. (tiradentes)

• - Během bouřačky policejních vozů, které pronásledují čluny v bažinách, je možné zahlédnout v jednom z vozů kaskadéra s helmou. V následující scéně však z vozu vystupuje policista bez helmy. (Zdroj: ČSFD.cz)