Žít a nechat zemřít

• slovenský

James Bond: Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Bond Roger Moore střídá Bonda Seana Conneryho. Jeho první mise je tak trochu jako z jiného světa. Tlupa černochů, kteří mají kontakty snad všude, tentokrát Bondovi celkem dost znepříjemní život. Ovšem až na pár dobrých scén jako epizoda s krokodýli nebo honička ve člunech je tento díl celkem light. Roger Moore jako nástupce obstál, hláškuje tak jak má a je sympatický. Plusový bod také za hlavní bondsong.(28.10.2015)

8. Bondovka - Roger Moore se poprvé zhostil role agenta 007 s povolením zabíjet. Nebezpečný kaskadérský kousek, při němž Bond projede dvouposchoďovým autobusem pod nízkým mostem a dojde k odělení vrchního patra, odjel Maurice Patchett, který byl skutečným profesionálním řidičem z Londýna. K dalším nezapomenutelným scénám patří Bondův útěk z krokodílí farmy a jeho následné pronásledování záporáky na člunech. K této akční jízdě se připlete komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James), která je nezapomenutelná a svými hláškami ("To je ten syčák! Dostal jsem ho! - Kdo si myslíš, že seš? - Strůjce soudnýho dne? - My tu máme dost silnou klec na takovou zvěř, jako seš ty! - Tajnej agent?! - Na čí straně?!") a chováním pobavila.(30.12.2012)

Na plac nastoupil nový Bond... James Bond v podání Moorea.....Rogera Moorea a nástup je to vskutku famozní. Klukovského rošťáka s anglickým humorem vystřídal klidas s cynickými hláškami. Svou misi pradoxně začíná tam kde i Sean Connery tedy na Jamajce, bohužel už nám tam neleze z moře krásná Ursula Andress, zato nám tam nalezlo spoustu vyznavačů kultu Voodoo a je třeba aby to 007 vyřešil a mohli se tam vrátit krásný holky v bikinách a ne aby tam oxidovali sráči s hadama,kartama, hrobama , podřízeljma slepicema a bůh ví čím ještě. A Akce může začít a byla dobrá, moc dobrá, zaporák byl taky zdatnej soupeř z řad černošské populace a Bond girl ?? Tu jsem měl tehdenci chránit i z mé postele,aby mohla žít , byla by škoda nechat tuhle bondovku zemřít.(28.12.2006)

vtipem i akcí skvěle rozjetá první polovina bohužel nebyla dotažena do zdárného konce... v osmé bondovce poprvé vystupující Moore mi docela sedl, v některých záběrech dokonce jako by ze Zlatého oka vypadl neméně dobrému Brosnanovi, v tom by až takový problém nebyl, tak čím to bylo? snad trochu atypicky tmavým prostředím, snad únavnou čtvrthodinovou honičkou či suššími fórky ve druhé půlce, možná i několika zřetelnými chybami... lehce nad průměr to tedy vytahují přednosti dotorky Quinnové a McCartneyho nesmrtelný motiv. 60%(14.11.2008)

• MartinezZ

Roger je mi Bondem jen tak napůl. není úplně špatný, ale Seanovi a Piercovi se postavit nemůže. ~~~ Úvodní píseň se k bondovce dost nehodí (nominace za co?). Navíc dabing se nepodařil :( Samotný příběh mi přišel, jako by se někdo snažil naroubovat Bonda, jako "návštěvu" na nějaký díl amerického komediálního krimiseriálu, tentokrát s woodoo tématikou. Znovu, za mě se nepodařilo.(20.8.2011)

• - Jedná se o vůbec první "Bondovku" , která získala nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň. (Zeebonk)

• - 70. léta, kdy osmá bondovka vznikla, byla dobou tzv. blaxpoitation, ve které se výrazně prosazovala afroamerická kultura. Vliv na Žít a nechat zemřít je evidentní. (hippyman)

• - Nebezpečný kaskadérský kousek, při němž Bond projede dvouposchoďovým autobusem pod nízkým mostem a dojde k oddělení vrchního patra, provedl Maurice Patchett, který byl skutečným profesionálním řidičem z Londýna. (Rominator)