Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Na plac nastoupil nový Bond... James Bond v podání Moorea.....Rogera Moorea a nástup je to vskutku famozní. Klukovského rošťáka s anglickým humorem vystřídal klidas s cynickými hláškami. Svou misi pradoxně začíná tam kde i Sean Connery tedy na Jamajce, bohužel už nám tam neleze z moře krásná Ursula Andress, zato nám tam nalezlo spoustu vyznavačů kultu Voodoo a je třeba aby to 007 vyřešil a mohli se tam vrátit krásný holky v bikinách a ne aby tam oxidovali sráči s hadama,kartama, hrobama , podřízeljma slepicema a bůh ví čím ještě. A Akce může začít a byla dobrá, moc dobrá, zaporák byl taky zdatnej soupeř z řad černošské populace a Bond girl ?? Tu jsem měl tehdenci chránit i z mé postele,aby mohla žít , byla by škoda nechat tuhle bondovku zemřít.(28.12.2006)

007__č.8__Film sice obsahuje pár vychytaných scén (krokodýli, honička ve člunech), ale ty nejsou do příběhu zakomponovány tak, aby vytvořili kompaktní podívanou, která nebude nudit a celek nebude působit tak zmateně. Osobně považuju Hamiltona za jednoho z nejslabších bondovských režisérů (vyjma jeho Goldfingera). Ale s uspokojením lze říci, že postava agenta 007 získala po Connerym důstojného následovníka. A buranský seržant Pepper mně se svým přehráváním neskutečně iritoval.(2.10.2005)

Pre mňa jeden z jasne najlepších dielov "mooreovskej" etapy - už za famóznu McCartyho pieseň a vítanú ozvláštňujúcu prímes príbehu v podobe woo-doo nádychu. Tvrdosť a elegancia poňatia v jednom, kostýmy sú tu skvelé, protipól v podobe stúpajúcej hviezdy Yaphet Kotta - mľask. Tento diel si, narozdiel od väčšej časti bondoviek, ktoré sú len občasným chlapským letným osviežením, rád kedykoľvek zopakujem.(17.7.2014)

Bělouš James se postaví xenofobnímu tlaku tak, že on bude ŽÍT a všechny, co nenosí sukni a jsou černí voodoo parchanti NECHÁ ZEMŘÍT.. Roger jak ho mám rád - ozbrojen Waltherem, sžíravým sarkasmem a cynickými hláškami - postupně znesvětí tělo věštkyni, projde se po krokodýlí vodní stezce a ukáže padouchovi, že není radno býti nafoukaný. Škoda některých hluchých, až zbytečných míst (např. part extrémně dementního šerifa Peppera).(25.8.2010)

• Kaka

Trapná rádoby experimentující 70. léta plná vodoo, Harlemu, šílených kostýmů, dobových vypalovaček, s ukrutnou snahu o moderní vizuál. Celé to působí jako taškařice a Moore v hlavní roli je krok zpět jak oproti Connerymu, tak i Lazebnymu. Zoufale nevýrazný herec. Potěší oko jen Jane Seymour v roli bondgirl. Bohužel i akční scény utrpěly kvalitativní pokles minimálně o jednu úroveň - kde jsou ty časy syrové bitky s Connerym ve vlaku (From Russia with Love) - je to pěkných pár let zpět a přitom by byl na místě progres.(26.4.2014)

• - David Hedison je jediným hercem, který si v sérii zahrál postavu Felixe Leitera dvakrát. Podruhé se v této roli objevil ve filmu Licence to Kill (1989). (Colonist)

• - Jedná se o vůbec první "Bondovku" , která získala nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň. (Zeebonk)

• - Ve filmu nikdy nezazní skutečné jméno Solitaire (Jane Seymour). V knize je prozrazeno, že se jedná o Simone Latrelle. (Žralok)