Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Líbilo se mi to. Sice to jamajské voodoo mi přijde jako přehypovaný nesmysl, ale v té době docela frčelo, i když spíše v hororech (Wes Craven by mohl povídat), ale jako zajímavá kulisa zde funguje. Scénář má hlavu a patu, a dokonce je mi sympatické, že se tentokrát nezachraňuje svět. On ten chlápek s neomezenou armádou niggaz stačil pouštět hrůzu sám o sobě, včetně své velmi dobře organizované sítě. Jane Seymour sice hraje stejné sladké dřevo jako jinde, ale naštěstí zde ji do tohoto dřeva nastylizovali její rolí dřeva - vykladačky karet, takže to funguje. Velmi dobré nápady akčních scén, propracované do detailu, vynikající honička na lodích, výborné "pohřby" v New Orleans, a tuna vtipných hlášek a hříček se slovy ("Byl poněkud nafoukaný.") či parodie buranských policajtů. Inu, a kongeniální písnička Paul McCartneyho, ta celkový pozitivní dojem jen dotváří.(6.7.2016)

• Vitason

Jedna z nejslabších a nejnudnějších bondovek a navíc velké zklamání od Guye Hamiltona, jehož ultra-stylového Goldfingera jsem si nedávno zopakoval. Problém rozhodně není v Moorovi, který zde oproti pozdějším bondovkám vypadá opravdu mladě. Moorův Bond je šarmantní, vtipný a umí zahrát i na ostřejší strunu. Hlavním problémem filmu je černošský ,,vůdů" kabátek, který skopičinám britského fešáka moc nesluší a druhý problém je dost nudná akce, kdy třeba honička člunů je chvílemi až ubíjející. Za pochvalu snad stojí jen běh přes aligátory. Mimochodem se nejedná o žádný trik. Při jednom pokusu dokonce přerostlá ještěrka chytla kaskadéra za nohavici. Z nudného oparu film nevytáhne ani otravný (Navíc v české verzi příšerně nadabovaný) seržant Pepper. Na atmosféře se tak podílí jen hudba, která ale na druhou stranu vaří prakticky celou dobu z main theme. Jediné štěstí je, že se jedná o hodně kvalitní theme. Ale já se prostě nebavil.(2.10.2008)

Dalo by sa povedať, že som túto bondovku videl 2x, ale ani raz nie celú. Prvý raz som videl koniec a druhý raz som videl všetko, iba nie koniec. Takže som to dokopy videl 1x. Je mi jasné, že každý Bond nemôže byť tak skvelý, ale tento diel sa mi zdal čisto priemerný. Bondovské filmy majú vždy nepriateľa, ktorý chce ovládnuť svet alebo trh, vždy majú skvelé akčné sekvencie a vždy majú už notoricky známe zajatie Jamesa Bonda, ktorý sa vždy perfektne zo všetkého dostane, ešte stihne zbaliť nejakú buchtu a pekne zatočiť s každým protivníkom. A o tom to je. Prevažnou väčšinou týchto aspektov disponuje každý diel bondovskej série. Conneryho nahradil Moore, ktorý má najviac bondoviek a ktorý mi ako bond pasuje, ale Connery bol ako agent 007 lepší. Príbeh je klasický, Bond sa zaplatie do Voodoo a stihne sa nám ešte zaľúbiť do veštkyne menom Solitaire. Nechýba akcia, tentoraz bohužial menej výrazná, nechýba hlavný hudobný motív, dominantný hlavne v prvej polovici filmu, nádherná bondgirl a trefné hlášky. Faktom ale zostáva, že ma táto Bondovka trocha nudila, vlastne mi na nej nič zaujimavé neprišlo, aj napriek tomu sa mi napríklad scéna s krokodílmi nesmierne páčila, rovnako ako scéna s motorovými člnmi, respektíve preskočenie policajného auta nemalo chybu. Aj tak zostanem pri priemernom hodnotení. /70%/(10.11.2010)

Hmm veľmi vydarený ťah s angažovaním R. Moora. Povedzme si, že veľmi ťažkú úlohu nemal. Štyri roky po Lazenbyho otrasnom výkone a dva roky po udýchanom Connerynom sa chopil agentského remesla v službách britskej tajnej služby. Je však sranda, že generačná výmena neprišla aj u ostatných rolí. Do Monny Penny sa už tak isto zahryzol zub času, a tak sa už ani nepokúsila o nejaký flirt s Bondom. J. Seymour ako bondgirl? Vtedy ešte neznáma herečka, no v súčastnosti už s výsačkou doktorka Quinnová, mi pripadá dosť neprirodzene. Prostredie New Orliensu a časti Harlem, nedával inú možnosť ako angažovať černochov, no na môj vkus ich tam bolo trochu viac. Aj flirt s černoškou vyznel tak silovo a neprirodzene, že by mu uveril asi len slepec.Svieža bondovka nadväzujúca kvalitou na prvé. Farma aligátorov, vynikajúce naháňačky na člnoch charizmatický záporák a akčný dej vyniesol tento snímok medzi tie lepšie.(29.5.2010)

Prvá Bondovka s Rogerom Moorom prekonáva všetko čo sme doposiaľ u Bonda mohli vidieť. James Bond zmenil absolútne svoj image, a je ťažko povedať, či je to dobré alebo nie. Tam kde Connery vsadil na svoj šarm a pokojnú chôdzu vo vypätých situáciach, Roger Moore nahrádza väčšou dávkou akcie a mladíckeho entuziazmu. Live a let Die je omnoho akčnejšie, výpravnejšie ako jeho predchodzovia. Záporák už nie je člen zločineckej organizácie SPECTRE ale drogový barón veriaci v osud a voodoo. K tomu všetkému prirátam fantastickú réžiu Guya Hamiltona, ktorý stál pri zrode série a ktorý vie nasnímať, či už akciu tak aj emócie. Kopec rôznych vychytávok a úvodnú pieseň od Paula McCartneyho. a keď k tomu prirátame krásku v podani Jane Seymour a jednu z kultových postavičiek, ktoré séria o Bondovi vyprodukovala - šerif Pepper - dostávame jednu z najlepších bondoviek vôbec. Nezostáva mi nič iného len tlieskať.(23.8.2009)

• - Bílý vůz s karosářskými díly Cadillacu Eldorado měl ve skutečnosti komponenty z Chevroletu Corvette. Vžilo se pro něj pojmenování Covorado. (Martin_Happy)

• - Ve scéně, kdy Mr. Big (Yaphet Kotto) při prvním setkání s Bondem (Roger Moore) láme železnou rukou pistoli, je možné si všimnout, že zbraň byla již předem nalomená. (GH98)

• - Tvůrci se obávali, aby nebyl Roger Moore fanoušky přijat jen jako napodobitel Seana Conneryho (což se stalo u George Lazenbyho), proto se z něj snažili udělat trochu jiného Bonda. Mooreův Bond například nepije martini s vodkou, ale whisky, nenosí klobouk a místo cigaret kouří doutníky. Poté, co se Moore v roli Bonda v následujících filmech zabydlel, některé staré Conneryho atributy se zase vrátily. (Colonist)