Žít a nechat zemřít

• Československo

James Bond: Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

#8 - Ak by bondovská séria neprešla touto kúrou znovu navrátenia do starých koľají, nemala by u mňa vysokú mienku. Lepší scenár a Moore dávajú Bondovi novú energiu, len ma mrzí, že nebol nahradený po Connerym namiesto Lazenbyho, vek sa uňho jasne podpísal neskôr. Tu je však skoro dokonalým obrazom a predstavou môjho agenta 007. Prvá polovica skoro bez prestrelky, či bitky, napriek tomu bondovsky klasická, plná napätia. Člny na svoj vek nemajú chybu, rovnako ako lotri. Tí sú asi najlepší z bondoviek dovtedy natočených. 75%.(21.10.2007)

Tahle bondovka se měla jmenovat Druhý dech, protože oproti předchozí slabé šedivě conneryovské jí fakt někdo přilil benzín do nádrže. A možná to byl samotný Roger Moore, jehož podání Bonda ne že by bylo lepší než to počáteční Conneryovské, nebo Lazenbyho, ale je prostě jinačí. Moore se nebere zase tak moc vážně, jeho bondovky postupně získávají až - a teď se mi chtělo napsat sebeparodický nádech, což by bylo špatně, sebeparodické jsou brosnanovky - , prostě, Moore se nebojí udělat si srandu sám ze sebe. Žít a nechat zemřít je dobrá bondovka, s dobrou zápletkou, zajímavými záporáky. Jen s ohledem na zapojení kultu voodoo do děje mohla být trochu temnější. Mimo to má tahle bondovka nejlepší titulní píseň ze všech bondovek.(2.9.2010)

8. Bondovka - Roger Moore se poprvé zhostil role agenta 007 s povolením zabíjet. Nebezpečný kaskadérský kousek, při němž Bond projede dvouposchoďovým autobusem pod nízkým mostem a dojde k odělení vrchního patra, odjel Maurice Patchett, který byl skutečným profesionálním řidičem z Londýna. K dalším nezapomenutelným scénám patří Bondův útěk z krokodílí farmy a jeho následné pronásledování záporáky na člunech. K této akční jízdě se připlete komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James), která je nezapomenutelná a svými hláškami ("To je ten syčák! Dostal jsem ho! - Kdo si myslíš, že seš? - Strůjce soudnýho dne? - My tu máme dost silnou klec na takovou zvěř, jako seš ty! - Tajnej agent?! - Na čí straně?!") a chováním pobavila.(30.12.2012)

Když Roger Moore vtrhnul do Harlemu, vypadal jako pan Tau na pionýrském táboře a měl jsem chuť to zabalit. Ale dobře jsem udělal, že jsem chvíli počkal. Dočkal jsem se skvělého a právem kultovního bijáku plného roztomilého oldskůlu, černochů, woodoo a anglického stoicismu. Roger "Ken" Moore v prvním ztvárnění Bonda byl vynikající a zhostil se nelehkého úkolu na jedničku. Film má dobré tempo, které graduje honičkou ve člunech na řece plné krokodýlů. Ač je film silně tendenční, z dnešního hlediska je spíše kouzelný právě tím přehnaným tzv. černošstvím. Ať už komikou (woodoo pseudokult, pohřební pochod, Šepták, Kananga a Tee Hee) nebo problematikou (opiová pole, newyorkské gangy a politika). Jednoznačně vynikající bondovka, která stojí za doporučení. Navíc s vynikající hudbou a předvším úvodní znělkou.(11.11.2012)

Líbilo se mi to. Sice to jamajské voodoo mi přijde jako přehypovaný nesmysl, ale v té době docela frčelo, i když spíše v hororech (Wes Craven by mohl povídat), ale jako zajímavá kulisa zde funguje. Scénář má hlavu a patu, a dokonce je mi sympatické, že se tentokrát nezachraňuje svět. On ten chlápek s neomezenou armádou niggaz stačil pouštět hrůzu sám o sobě, včetně své velmi dobře organizované sítě. Jane Seymour sice hraje stejné sladké dřevo jako jinde, ale naštěstí zde ji do tohoto dřeva nastylizovali její rolí dřeva - vykladačky karet, takže to funguje. Velmi dobré nápady akčních scén, propracované do detailu, vynikající honička na lodích, výborné "pohřby" v New Orleans, a tuna vtipných hlášek a hříček se slovy ("Byl poněkud nafoukaný.") či parodie buranských policajtů. Inu, a kongeniální písnička Paul McCartneyho, ta celkový pozitivní dojem jen dotváří.(6.7.2016)

• Roger Moore

• - Ve Flemingově románu Žít a nechat zemřít byla Felixi Leiterovi ukousnuta žralokem noha. Filmaři tento nápad použili až v bondovce Povolení zabíjet. (mahler)

• - Při hledání vhodných míst k natáčení narazil štáb na krokodýlí farmu, kterou vlastnil jistý Ross Kananga. Tato krokodýlí farma se dostala do scénáře a Bondův protivník získal jméno Kananga (v knižní předloze figuroval jen jako Mr. Big). (Colonist)

• - Tvůrci se obávali, aby nebyl Roger Moore fanoušky přijat jen jako napodobitel Seana Conneryho (což se stalo u George Lazenbyho), proto se z něj snažili udělat trochu jiného Bonda. Mooreův Bond například nepije martini s vodkou, ale whisky, nenosí klobouk a místo cigaret kouří doutníky. Poté, co se Moore v roli Bonda v následujících filmech zabydlel, některé staré Conneryho atributy se zase vrátily. (Colonist)