Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Ukázka z filmu

JohnnyD

Roger Moore bohužiaľ nie je Sean Connery, ale aj tak je to dobrý Bond. Plusy: skvelý názov, hudba, dokonalá titulná skladba, sexy (ešte nie plastelinová) Jane Seymour, Roger Moore; Zápory: dementný dej o drogovom bossovi, voodoo, Harlem gangstaz, trápny šerif, niekoľko lacných vtipov (nechcene smiešna naháňačka na letisku) a roztrieštenosť a chaotickosť deju (ale to je problém väčšiny Bondov). ()

luka4615

007-8 James Bond dostál změny v podobě charismatického Rogera Moora, který je pro tuto legendární postavu více než důstojnou náhradou. Co se příběhu týče, opět zde dostaneme kvalitní špionážní podívanou, která je tentokráte okořeněna o skvělého antagonistu a jeho motivace. A na samotný závěr zde musím zmínit nádherné vozidlo 1973 Chevrolet Corvette 'Corvorado' Superfly Custom Dunham Coach a samozřejmě i výtečně nasnímanou lodní sekvenci, která je díky jistému šerifovi i neočekávaně vtipná. (HBO GO) „He always did have an inflated opinion of himself.“ ()

Dan9K

Jsem u téhle Bondovky dost rozpolcen. Je to samozřejmě těžká ptákovina, ale ještě ne tolik, jak jsem čekal. Příběh tu v podstatě neexistuje. Měnění lokací je zcela zmatečné a často jsem pořádně nevěděl, kdy je to v New Yorku, kdy v New Orleans, kdy na jakože Jamajce a hlavně proč. I jednotliví aktéři se mezi těmito místy přesouvali jakoby nic. První hodina je zase ne moc zábavná. Roger Moore mě však poměrně mile překvapil, zatím. Je zajmavé, že "stárnoucího" Conneryho vystřídal o tři roky starší herec, který ale zde vypadá mnohem mlaději, než Sean. Divák se musí soustředit na jednotlivé scény, protože jako celek je to blbost. Překvapivě mi ale docela sednul ten uvolněný styl. Scény se čluny a vidláckým šerifem jsou skvělé, stěžejní bod filmu a je to zde už de facto komedie, ale dobrá komedie. Krokodýli super. Bond girl opravdu pěkná. A jednu hvězdičku navíc si rozhodně vysloužil Paul McCartney za naprosto nesmyslnou a přesto skvělou píseň, která dokonale koresponduje s nesmyslností celého filmu a v rámci titulních písní jí mám určitě v TOP 3. ()

Lima

007__č.8__Film sice obsahuje pár vychytaných scén (krokodýli, honička ve člunech), ale ty nejsou do příběhu zakomponovány tak, aby vytvořili kompaktní podívanou, která nebude nudit a celek nebude působit tak zmateně. Osobně považuju Hamiltona za jednoho z nejslabších bondovských režisérů (vyjma jeho Goldfingera). Ale s uspokojením lze říci, že postava agenta 007 získala po Connerym důstojného následovníka. A buranský seržant Pepper mně se svým přehráváním neskutečně iritoval. ()

petero

Najhoršia bondovka a to s prehľadom. Blaxploitation, woodoo a Bond nejdú do kopy. A Jane Seymour ako bond girl je tiež výber mimo. Akože pekná je ale sexappeal nikde. Magnetické hodinky, skákanie po krokodíloch a ničenie nepriateľov oblievaním vody na motorových člnoch. Nikdy by som nepovedal že zasadenie Bonda do amerického prostredia tej doby bude tak zlé. Skrátka toto je rajón Shafta a Dirty Harryho. Veľmi zlé uvedenie Rogera Moorea. ()

• Natáčelo se od 13. října 1972 do 15. března 1973 v New Yorku, Jamajce, Louisianě a v Anglii. (Varan)
  • Ve filmu nikdy nezazní skutečné jméno Solitaire (Jane Seymour). V knize je prozrazeno, že se jedná o Simone Latrelle. (Žralok)
  • Postava Q v tomto filmu nevystupuje. V době natáčení snímku hrál totiž jeho představitel Desmond Llewellyn v jednom televizním seriálu a ačkoliv z něj byl na tři epizody uvolněn, jeho postava do filmu nakonec nebyla umístěna. (Colonist)

Související novinky

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (více)