Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Ukázka z filmu

Gemini

Nástupní bondovku Rogera Moorea poznamenává fakt, že se hlavní představitel snaží hrát Bonda tak, jako to dělal jeho předchůdce...jenže to nejde:) Další Mooreovy bondovky, nesoucí se v poněkud odlehčenějším duchu, mu už sedly lépe...u bondovek se to sice nedělá, ale mám dojem, že tahle by si zasloužila o trochu ponuřejší remake, aby atmosféra kultu voodoo vynikla v nepřikrášlené podobě...když teď začnu o nejlepší postavě filmu, asi vám bude jasné, že to není nikdo jiný než samotný baron Samedi...ale stejně si myslím, že Live And Let Die má větší drajv, když to rozbalí Guns'n'Roses. ()

Matty

Bond kontra blaxploitation: okultismus zredukovaný na magii, masky a mák, hlemýždí rozjezd, absurdně natahovaná akční scéna s motorovými čluny a primitivní šerif Pepper... ale taky velkopadoušsky nafoukaný padouch (inspired by Onassis), výborný úvodní song, doktorka Quinnová jako bondgirl a dokonale svěží Moore, pálící jednu trefnou hlášku za druhou. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Vitason ()

Enšpígl

Na plac nastoupil nový Bond... James Bond v podání Moorea.....Rogera Moorea a nástup je to vskutku famozní. Klukovského rošťáka s anglickým humorem vystřídal klidas s cynickými hláškami. Svou misi pradoxně začíná tam kde i Sean Connery tedy na Jamajce, bohužel už nám tam neleze z moře krásná Ursula Andress, zato nám tam nalezlo spoustu vyznavačů kultu Voodoo a je třeba aby to 007 vyřešil a mohli se tam vrátit krásný holky v bikinách a ne aby tam oxidovali sráči s hadama,kartama, hrobama , podřízeljma slepicema a bůh ví čím ještě. A Akce může začít a byla dobrá, moc dobrá, zaporák byl taky zdatnej soupeř z řad černošské populace a Bond girl ?? Tu jsem měl tehdenci chránit i z mé postele,aby mohla žít , byla by škoda nechat tuhle bondovku zemřít. ()

T2

Rozpočet $7miliónovTržby USA $35,377,836Tržby Celosvetovo $126,377,836║ Roger Moore v úlohe Bonda újde ale dejovo to ide skôr na takých povrchných vodách. Chýba tam lepšia dejová zápletka, akcia. Máme tu len nejakú naháňačku na motorových člnoch, s ktorej je viac zábavnejšie ako ju doprevádzajú policejané autá a ich komické vsuvky s užužlaným šerifom. /55%/ ()

Lima

007__č.8__Film sice obsahuje pár vychytaných scén (krokodýli, honička ve člunech), ale ty nejsou do příběhu zakomponovány tak, aby vytvořili kompaktní podívanou, která nebude nudit a celek nebude působit tak zmateně. Osobně považuju Hamiltona za jednoho z nejslabších bondovských režisérů (vyjma jeho Goldfingera). Ale s uspokojením lze říci, že postava agenta 007 získala po Connerym důstojného následovníka. A buranský seržant Pepper mně se svým přehráváním neskutečně iritoval. ()

• Tvůrci se obávali, aby nebyl Roger Moore fanoušky přijat jen jako napodobitel Seana Conneryho (což se stalo u George Lazenbyho), proto se z něj snažili udělat trochu jiného Bonda. Mooreův Bond například nepije martini s vodkou, ale whisky, nenosí klobouk a místo cigaret kouří doutníky. Poté, co se Moore v roli Bonda v následujících filmech zabydlel, některé staré Conneryho atributy se zase vrátily. (Colonist)
  • Při natáčení této bondovky bylo zničeno deset dvouposchoďových autobusů, osm letadel, dvacet motorových člunů a dvacetdevět aut. To vše za dva a půl milionu amerických dolarů. [Zdroj: časopis Cinema 1/2003] (Locksley)

Související novinky

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.…