Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Zajímavé prostředí a temnější občas až mystické ladění, tentokrát se Bond musí vydat mezi vyznavače voodoo, aby zabránil drogovému králi zničit Ameriku. Pěkná bondgirl, mysteriozní hrátky s kartami, šklebící se padouši a už znatelný Mooreovský styl - tedy plno komediálních prvků, občas sice úplně pitomých (Lousiana a její super šerif), ale přesto často docela zábavných. Ne úplně marné některé akční scény (hlavně ta na vodě), ale jako protiklad také scény dost směšné,jak to už bývá pravidlem. Potěší také detektivně laděné hledání stop a celé pravdy. Tedy znovu nijak vyčnívající bondovka, i díky poslednímu záběru a mladšímu Mooreovi (což dlouho nepotrvá :) 7/10(11.8.2009)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $35,377,836Tržby Celosvetovo $126,377,836║ Roger Moore v úlohe Bonda újde ale dejovo to ide skôr na takých povrchných vodách. Chýba tam lepšia dejová zápletka, akcia. Máme tu len nejakú naháňačku na motorových člnoch, s ktorej je viac zábavnejšie ako ju doprevádzajú policejané autá a ich komické vsuvky s užužlaným šerifom. /55%/(16.5.2009)

První Mooreův Bond si zaslouží tak 3,5 hvězdy. Má parádní začátek (scénku s "černošským" pohřbem miluji), ale pak začne být lehce rozvleklý. Píseň manželů McCartneyových je vážně jedna z nejlepších, ale mimo ni filmu pořádná hudba chybí. Neučarovala mi navíc ani jedna z tupých bondgirls. Proč Žít a nechat zemřít vidět? Kromě toho, že Moore vcelku profesionálně přebírá Conneryho otěže, je v téhle bondovce především dloouhá (ale určitě ne nudná) scéna, která začíná na krokodýlí farmě a pokračuje honičkou na motorových člunech, pak praktická ukázka toho, že i s dvoupatrovým autobusem jdou dělat smyky, dále trochu netradiční lekce létání a vcelku slušný závěr, který ovšem zkazí trapná "nafukovací" likvidace hlavního padoucha. P.S. Tak nějak mi tu chyběl pan Q, ačkoliv vím, že Žít a nechat zemřít není jediný Bondfilm, ve kterém se neobjevil. To, že se o něm mluvilo, mi ale tentokrát návštěvu jeho prdlého oddělení nevynahradilo.(11.4.2010)

Tak Connery byl nahrazen proto ze byl starej a misto nej prisel Moore kterej je jeste starsi od chvile kdy se tenhle predstavitel objevil bylo jasny kam se Bondovky vydaji nicmene tem jeho hlaskam se nejde nesmat co nezvladne akci a pestma to dozene kecama a to jeste tenhle film neni zdaleka takova taskarice jako nektery co prisli po nem kazdopadne pribeh je velmi originalni titulni pisnicka je taky v poho akorat na co sem cumel jak puk byl Bond coby kurak doutniku to by asi Flemming cumel tak jako tak nova dejova linie urcite potesi s tim Blofeldem uz to preci jenom bylo kapko ohrany(3.3.2012)

Roger Moore sa mi ako nástupca Seana Conneryho vôbec nepáči. Sean mal pôvab a iskru, ktorá ho robila tak povediac príťažlivým no Roger je len chabý pokračovateľ bez akéhokoľvek náznaku odovzdanosti pre rolu Bonda. Nedám tomu dve hviezdy, už len preto, že akcia bola a dalo sa na to kľudne pozerať. Takže 3*. 65%(4.11.2012)