Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Nástupní bondovku Rogera Moorea poznamenává fakt, že se hlavní představitel snaží hrát Bonda tak, jako to dělal jeho předchůdce...jenže to nejde:) Další Mooreovy bondovky, nesoucí se v poněkud odlehčenějším duchu, mu už sedly lépe...u bondovek se to sice nedělá, ale mám dojem, že tahle by si zasloužila o trochu ponuřejší remake, aby atmosféra kultu voodoo vynikla v nepřikrášlené podobě...když teď začnu o nejlepší postavě filmu, asi vám bude jasné, že to není nikdo jiný než samotný baron Samedi...ale stejně si myslím, že Live And Let Die má větší drajv, když to rozbalí Guns'n'Roses.(20.2.2004)

Tahle bondovka se měla jmenovat Druhý dech, protože oproti předchozí slabé šedivě conneryovské jí fakt někdo přilil benzín do nádrže. A možná to byl samotný Roger Moore, jehož podání Bonda ne že by bylo lepší než to počáteční Conneryovské, nebo Lazenbyho, ale je prostě jinačí. Moore se nebere zase tak moc vážně, jeho bondovky postupně získávají až - a teď se mi chtělo napsat sebeparodický nádech, což by bylo špatně, sebeparodické jsou brosnanovky - , prostě, Moore se nebojí udělat si srandu sám ze sebe. Žít a nechat zemřít je dobrá bondovka, s dobrou zápletkou, zajímavými záporáky. Jen s ohledem na zapojení kultu voodoo do děje mohla být trochu temnější. Mimo to má tahle bondovka nejlepší titulní píseň ze všech bondovek.(2.9.2010)

Osmy film, o špeciálnom agentovi v službách Anglickej kráľovnej, Jamesovi Bondovi som si súkromne označil ako afroamerický špeciál. Dej je totiž situovaný na juh USA do oblasti New Orleans a Karibiku. Takže z toho logicky vyplýva tá silná koncetrácia černochov. Najnebezpečnejším z nich je doktor Kananga, ktorý je vodcom mocného drogového kartelu. Práve na jeho aktivity je zameraný James Bond. No nebude to mať s ním ľahké. Zdá sa, že Kananga za pomoci tajomnej Solitaire, ovláda čiernu mágiu a voodoo. V tomto filme sa prvý krát v úlohe agenta 007 predstavil herec Roger George Moore. ****(20.11.2012)

• Kaka

Trapná rádoby experimentující 70. léta plná vodoo, Harlemu, šílených kostýmů, dobových vypalovaček, s ukrutnou snahu o moderní vizuál. Celé to působí jako taškařice a Moore v hlavní roli je krok zpět jak oproti Connerymu, tak i Lazebnymu. Zoufale nevýrazný herec. Potěší oko jen Jane Seymour v roli bondgirl. Bohužel i akční scény utrpěly kvalitativní pokles minimálně o jednu úroveň - kde jsou ty časy syrové bitky s Connerym ve vlaku (From Russia with Love) - je to pěkných pár let zpět a přitom by byl na místě progres.(26.4.2014)

8. bondovka - Moore mi jako Bond nikdy nevadil. Ani v posledních dílech ne. Ubylo Conneryovské vážnosti a britské strohosti. Objevil se drsnější humor (vyhození Tee Heeho z vlaku) a více nadsázky (poslední záběr s baronem Semedim). Jane Seymour je nevýrazná, ale to není na škodu, hlavně, že je výrazný lotr. A ten je skara něco. Yaphett Kotto je neznámým hercem, ale poté co jsem jej viděl jako doktora Kanangu a později jako Idi Amina mám ho rád čím dál víc. Zde se svého "antré" dočká bohužel až na konci ("Vždycky se rád nafukoval"). I tak je jeho karibský diktátor a heroinový boss jeden z nejlepších záporáků - nejen Bondovských. Je zde několik nezapomenutelných scén - americké buranství ztělesněné šerifem Pepprem kontra anglický klid, "Čí je to pohřeb?" "Váš!", vylíčení Harlemu jako svět sám pro sebe, útěk před krokodýli. Rogerův debut dopadl na výbornou. Ale zdá se, že v tomhle názoru jsem zde spíše sám. Zamrzí jen absence Q, poněvadž se producentské duo domnívalo, že méně hraček neuškodí. Chyba!(26.7.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu nikdy nezazní skutečné jméno Solitaire (Jane Seymour). V knize je prozrazeno, že se jedná o Simone Latrelle. (Žralok)

• - Při závěrečném vniknutí do Kanangova (Yaphet Kotto) teritoria je Bond (Roger Moore) vyzbrojen revolverem S&W mod. 29 s šestipalcovou hlavní v ráži .44 Magnum, tedy stejnou zbraní jakou měl Drsný Harry. (JohnSmith)