Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

Nástupní bondovku Rogera Moorea poznamenává fakt, že se hlavní představitel snaží hrát Bonda tak, jako to dělal jeho předchůdce...jenže to nejde:) Další Mooreovy bondovky, nesoucí se v poněkud odlehčenějším duchu, mu už sedly lépe...u bondovek se to sice nedělá, ale mám dojem, že tahle by si zasloužila o trochu ponuřejší remake, aby atmosféra kultu voodoo vynikla v nepřikrášlené podobě...když teď začnu o nejlepší postavě filmu, asi vám bude jasné, že to není nikdo jiný než samotný baron Samedi...ale stejně si myslím, že Live And Let Die má větší drajv, když to rozbalí Guns'n'Roses.(20.2.2004)

Bělouš James se postaví xenofobnímu tlaku tak, že on bude ŽÍT a všechny, co nenosí sukni a jsou černí voodoo parchanti NECHÁ ZEMŘÍT.. Roger jak ho mám rád - ozbrojen Waltherem, sžíravým sarkasmem a cynickými hláškami - postupně znesvětí tělo věštkyni, projde se po krokodýlí vodní stezce a ukáže padouchovi, že není radno býti nafoukaný. Škoda některých hluchých, až zbytečných míst (např. part extrémně dementního šerifa Peppera).(25.8.2010)

Moore se uvedl jak nejlépe jen mohl. Film má všechno co považuji u Bonda za důležité. Zároveň je Live and Let die důkazem toho, že Bond nemusí být vybaven tunami technických vymožeností, aby se mohl řadit mezi ty nejlepší. Naopak stačí zajímavý příběh, okořeněný dobrodružnou a exotickou atmosférou a když se přidají vydařené akční scény a špetka humoru není co řešit. Navíc je zde i charismatickým záporák a skvělá hudba.(7.4.2010)

Roger Moore bohužiaľ nie je Sean Connery, ale aj tak je to dobrý Bond. Plusy: skvelý názov, hudba, dokonalá titulná skladba, sexy (ešte nie plastelinová) Jane Seymour, Roger Moore; Zápory: dementný dej o drogovom bossovi, voodoo, Harlem gangstaz, trápny šerif, niekoľko lacných vtipov (nechcene smiešna naháňačka na letisku) a roztrieštenosť a chaotickosť deju (ale to je problém väčšiny Bondov).(20.10.2007)

Pre mňa jeden z jasne najlepších dielov "mooreovskej" etapy - už za famóznu McCartyho pieseň a vítanú ozvláštňujúcu prímes príbehu v podobe woo-doo nádychu. Tvrdosť a elegancia poňatia v jednom, kostýmy sú tu skvelé, protipól v podobe stúpajúcej hviezdy Yaphet Kotta - mľask. Tento diel si, narozdiel od väčšej časti bondoviek, ktoré sú len občasným chlapským letným osviežením, rád kedykoľvek zopakujem.(17.7.2014)

• Roger Moore

• - 70. léta, kdy osmá bondovka vznikla, byla dobou tzv. blaxpoitation, ve které se výrazně prosazovala afroamerická kultura. Vliv na Žít a nechat zemřít je evidentní. (hippyman)

• - Karta, kterou si bere Bond (Roger Moore) při prvním hovoru se Solitaire (Jane Seymour) , má na zadní straně logo 007. (GH98)

• - Jde o vůbec první bondovku, v níž se vyskytuje fiktivní země a kde chybí postava Q. (hippyman)