O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

Hurikan_mdx

Pro mě velké překvapení. Filmy s předlohou literární "klasiky" (nebo chcete-li jakkoli jinak nazvat díla, které přijal i zkostnatělý český školský systém, který se tvrdošíjně brání všemu, co nemlže přejmout dřívějška, a to pěkně dávného dřívějška. To se týká klidně i světově uznávaných děl vydaných krátce po válce...) u mě tradičně sklízejí vlnu zklamání. Je to částečně dáno i tím, že většinou volím strategii: První Kniha, pak Film, ze kterého ale potom vůbec nic nemám, protože pořád srovnávám (Bídníci, Velký Gatsby). Tentokrát jsem se ale nenechal obrat o filmový dojem a zkouším to opačně. Johna Malkoviche jsem měl zatím možnost vidět jen v, řekl bych, absolutních blbostech a moc velké mínění jsem o něm neměl. O to větší bylo mé překvapení z jeho hereckého výkonu. Klobouk dolů. To o kapitána Dana jsem starost neměl, ale v tomto světle vypadal jako pokerový hráč.... Tak uvidíme, co přinese kniha ()

aliki78

Tento film jsem viděla už před mnoha lety v rámci školy. Už tehdy se mi moc líbil a vždy když ho dávají, tak se ráda podívám. John Malkovich jako retard je výbornej toho mám moc ráda jako herce a tady měl dle mě jednu z těžejních rolí své kariery. Film jsem četla i jako knihu a myslím si, že se tato verze zpracování knize vyrovná. ()

Widlicka4

O myších a lidech už dlouhá léta je na čelním místě v zásobníku knih, které chci přečíst, a divadelních představení, které chci vidět (ovšem předpokládám, že už to mezitím dávno v českých divadlech nehrají...). Nakonec tedy první kontakt se Steinbeckem přišel přes pro mě doposud neznámý film - a naprosto skvělý film. Sinise přesně vystihuje atmosféru meziválečné Kalifornie, kterou samozřejmě neznám, ale představuji si ji z jiných Steinbeckových knih. A vše samozřejmě podtrhuje famózní výkon obou hlavních představitelů. Možná (ba dokonce téměř jistě) každé další shlédnutí už nepřinese takový zážitek, stejně jako jej asi nepřinese ani tomu, kdo knihu zná - svou roli v mém hodnocení nepochybně hraje i docela nečekané vyústění příběhu. Kdo nezná film a ideálně ani knihu, určitě by měl vidět. ()

honza.g

Typický film, kde kvalita je nesporná a o hvězdičkách rozhodují osobní emoce, mnohdy i aktuální. Sám osciluji mezi názory Civala a Malarkey, oba mají kus pravdy. ()

Rajca

Výborná adaptácia knižnej novely a skvelý John Malkovich. Ak sa vám nechce čítať Steinbecka, nemusíte. Stačí si pozrieť tento vydarený film. ()

HarleyQuiin

One man show Johna Malkoviche. I když Gary Sinise mu zdatně sekunduje. Dlouho mi tenhle film unikal a po shlédnutí mám smíšené pocity. Pocity nespravedlnosti nad tím, jak surově se střetává reálný svět s až tak milou naivitou, kterou ve své roli John Malkovich ztvárnil. Tak moc bych jim tu jejich vysněnou farmu přála. I tak, krásný snímek. ()

TiaZ

Jelikož mám přečtenou i knížku musím říct, že Gary Sinise odvedl skvělou práci. Adaptace je velmi povedená a uspokující i pro studentíky, kteří by si novelu přečíst nechtěli. Tenhle film jí umí skvěle zastoupit. Dobře vystihl dobu, prostředí, postavy a hlavně celý příběh do poslední scény. Jednoduše skvělá podívaná z ještě rasisticky založené Ameriky 30 let minulého století, kde každý má nějaký ten svůj malý sen. Třeba mít vlastní farmu, králíky a políčko s vojtěškou.. ()

Booxtronic

Krásný, dojemný příběh muže, který má obrovskou sílu v pažích, ale slabou mysl a jeho chytrého přítele a opatrovníka, který má se svým zaostalým kamarádem jen samé trápení. Výborná adaptace Steinbeckova díla, Gary Sinise ukázal, že má velký talent. K Johnu Malkovichovi nemám slov, znovu předvedl, že patří k herecké špičce. ()

Flexis

Povedený snímek! Hned po přečtení knihy jsem chtěl vidět i film a rozhodně nemůžu litovat. Gary Sinise a John Malkowich je velice zajímavé duo, které ladí k sobě. Obzvlášť John Malkowich skvěle ztvárňuje Lennieho přesvědčivým až věrohodným dojmem. Garyho Sinise mám moc rád, ale spíše mi vyhovuje v roli poručíka Dana než tady. Ohledně děje asi nemám, co vytknout. Film znázorňující hospodářskou krizi v 30.letech, rasismus a dva kamarády, jejichž snem je mít velký dům,farmu a hlavně KRÁLÍKY. 80% ()

Phosphorus

Filmu sa darí reálne zobrazovať ťažké postavenie obyvateľov Ameriky počas obdobia veľkej hospodárskej krízy, keď pre mnohých boli namáhavé sezónne práce na farmách a poliach jediný spôsob, ako prežiť. Taktiež veľmi dobre poukazuje na fenomén amerického sna, u každej postavy ho môžeme jasne definovať. Občasný “drsnejší” jazyk môže pôsobiť vulgárne, avšak pre toto obdobie a sociálnu vrstvu je veľmi typické. John Malkovich stvárnil komplikovanejšiu postavu Lennyho Smalla výborne. Nakoniec si vážim aj verné spracovanie podľa rovnomennej knihy. ()

peproch

Je to velice výpravné a popisné adaptování známého románu, zpracování vhodné jako alternace četby. Základní otázky a charakterové konflikty jsou zachovány a dobře představeny ()