Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

bohemia_regent

Všeobecně známé megalomanství Michaela Cimina bude zřejmě i souviset s jeho sníženou schopností sebereflexe a odstupu při pohledu na vlastní práci. Jinak by se určitě dokázal rozloučit se zbytečně natahovanými a k uzoufání nudnými pasážemi, což platí hlavně pro první třetinu filmu (ale jedna třetina v tomto případě trvá bohužel hodinu). Ve Vietnamu a po návratu z války není už sice tolik vatou vycpaných míst, ale i tady by se dalo vystříhávat. Kdyby měl film o hodinu kratší stopáž, dal bych o jednu hvězdu víc. ()

Vejrrr

Film o tom, co dělá válka z lidí, ale ne o válce samotné. Tady neuvidíte, jak rákosníci pobíhaj po lese mezi kapradím a zpoza kopce je tam kropí De Niro kulometem. Svým způsobem dost experimentální snímek. Kdyby nebyl z roku 1978, ale byl současný, tak by se řeklo, že je film o hovně, jedna dobrá scénka s ruskou ruletou a pak další kýbl nudy, když se pak popisuje, jak se s takovou válečnou zkušeností tři obyčejný chlapi vyrovnávaj. ()

Mikino00

Neskutečně silný film, opravdu intenzivní zážitek a snad nepřesvědčivější protiválečný film. Scénář byl vyladěn do poslední scény. Samotný příběh je velice efektivně vystavěn, zprvu film ukaže bezstarostný život před válkou, přesvědčí nás o pevnosti přátelství ústředních hrdinů a pak je vrhne do neskutečného psychického pekla (scéna v zajateckém táboře je natolik intenzivní, že jsem ji ani napodruhé nerozdýchal). To jaké to zanechá následky na ústřední trojici je poté nepříjemná, ale o to dech beroucí podívaná. K tomu všemu přidejte dokonalost i v režii, kameře, vizuálu a hlavně nejen v ústředním hereckém triu, ale i ve vedlejších postavách. Prožíval jsem každou minutu. ()

bobstock

Epochální vyprávění, které vydá na tři samostatné hodinové kousky, kdo vydrží uvidí velmi detailní náhled do přátelství a touhy zapustit kořeny, kterou přeruší a navždy změní vietnamská řež. De Niro s Walkenem skvělé role. 80% ()

MacGyver

Je zaujímavé, ako sa dajú filmy s ,,vietnamskou“ tématikou členiť na tri oddelené kapitoly. Či je to Kubrickova Olovená vesta, Stoneov Narodený 4. júla a samozrejme aj Ciminov Lovec jeleňov, obvyklej schéme sa nevyhnú: 1. chlapci patrioti - plní naivných ideálov, 2. chlapi poznávajúci pravú tvár krutej vojnovej reality, 3. fyzicky i psychicky poznačení veteráni neschopní vrátiť sa do normálneho života (Kubrickova Olovená vesta tiež plní pravidlo ,,troch kapitol“, aj keď psychický vývin a nevyhnutné záverečné poznanie jednotlivých postáv podáva takpovediac za pochodu, keď ich vnútorná premena začína vo výcvikovom tábore). The Deer Hunter sa rozbieha zvoľna, aby neskôr vyústil do prebudenia sa vo vojnovú nočnú moru a skončil neodvratnou existenciálnou bezvýchodiskovosťou tých, ktorí prežili. Skvelí herci na čele s vynikajúcim Robertom de Nirom a samozrejme legendárna scéna úniku z vietnamského zajatia. Jeden z najlepších filmov ,,o Vietname". ()

jilda

Neskutečně tvrdá ruská ruleta v podání DeNira a Walkena.Film o poznamenání válkou a velkém přátelství, ale na mě byl místy moc rozvleklý a nudný. ()

Vronsky

Barbarský střih, jenž netušícího diváka odsuzuje k revolveru ruské rulety, se pod úhlem zpětného pohledu stává dramatickým puncem geniality celého díla. Veškerá žaloba se na rozdíl od Kubrickovy Full Metal Jacket neomezuje jen na usvědčující komentář, ale film zcela záměrně staví obecenstvo mimo tradiční roli nezaujatého porotce a nenechává ho setrvat vně příběhu. Palebná linie hereckého ansáblu seznamuje v úvodním partu s hřejivou atmosférou rodinného kruhu, aby jej Cimino během několika vietnamských minut krutě zdeformoval v nenávratný patvar. Středobodem citového dopadu je dvojice hereckého Olympu - Christopher Walken (Oscar) a Robert De Niro (imho Oscar), kteří svým výkonem dominují v každém okamžiku prožitého šílenství. V závěrečném součtu kladů a záporů se pod tíhou emocí zhroutí každé váhy, Lovec jelenů je režisérův předčasný vrchol, bez veškeré pachutě nažehlené dokonalosti. Dnes již ovšem s cejchem nepřekonatelné legendy. ()

no2

10/10 - Nehádal bych se, pokud by někdo tvrdil, že tento film má i určité slabší momenty (ano - dlouhá svatba..., závěr filmu...). Pro mě ale tyto slabší momenty jsou momenty silnými a zbytek filmu obsahuje materiál extrémně silný... Lov, válka, útěk, de Nirův návrat domů... - to jsou scény, na které se nezapomíná. A po pasáži ze zajateckého tábora s ruskou ruletou si zase jednou uvědomuji, jak jsem rád, že je to jen film a já jsem naštěstí pouze jeho divákem. O hereckých výkonech se dá tvrdit, že jsou více než nadprůměrné; některé herce, ačkoliv podali nezapomenutelné výkony i v jiných filmech, budu mít navždy spojeny zejména s Lovcem jelenů (John Cazale, Christopher Walken, Meryl Streepová, ale i de Niro...). Přestože Apokalypsa a Četa patří do mé osobní TOP 10, Lovec jelenů je no. 1 !!! (To je strašné, když si uvědomím, kolik filmů o válce ve Vietnamu je v mé TOP 10, ačkoliv jsem človíček mírumilovný... :-) ) Geniální film s nesmrtelnou hudbou Stanleye Myerse - Cavatinu mám na CD v několika verzích a je to jedna z mých nejoblíbenějších skladeb pro kytaru. ()

RomanHyde

Mám velkou slabost pro filmy z doby kdy byli De Niro a Streepová "mladíci". Byla to doba, kdy lidé žili více pomaleji a život si užívali.... doba kdy přátelství bylo "až za hrob". A o tomhletom je tento snímek. Bezstarostný a dobrovolný odchod od rodin a přátel do Vietnamu a těžký návrat s jizvami na těle i na duši domů. Vynikající! ()

Pawlisman

Panebože to je neuvěřitelná hrůza. Takhle špatně jsem se dlouho nebavil. První polovina filmu je obrovská nuda o partě blbečků, kteří by potřebovali proplesknout a druhá zas o směšně spárované "ruské ruletě" ve Vietnamu. Tomudle sem fakt neuvěřil, stejně jako nevěřím hodnocení, které tady vidím. Jediný světlý moment je herecký výkon Johna Cazala. 4/10 ()

Brejlil

Přiznám se, že ze začátku jsem jen vstřebával velké překvapení. Jeden z filmů, citovaných jako zásadní pro dějiny vnímání vietnamského syndromu začíná dlouhým představováním postav, skoro nekonečnými přípravami na svatbu a dokonalým předvedením života v ocelářském maloměstě kdesi ve Státech. A to překvapení: komunita je pravoslavná a původem jsou to Rusové. To mně chvíli fascinovalo více, než např. kompozice některých scén. Bojových scén ve Vietnamu, které by byly nabité pyrotechnikou a brutálně přímočarou akcí, se nedočkáme. Hrdinové padnou do zajetí a vykoupí se z něj jen děsivou ruskou ruletou. Tento film není tak depresivní jako Coppolova Apokalypsa, a není ani tak zjednodušující jako Stoneova Četa. Nutí diváka přemýšlet, jak by se zachoval on, jestli by v sobě našel vůli přežít, jestli by nedopadl jako postava skvěle ztvárněná Walkenem, a tak by se dalo pokračovat. ()

Thomm

Nemám rád dlouhý filmy. Nemám rád dlouhý filmy o ničem. Nemám rád dlouhý filmy, ve kterých se nic neděje a nuda je ještě prodlužuje. Nemám rád Deer Huntera. ()

Fajla

Ti, co seděli doma a nechali ostatní, aby bojovali za jejich vlast, asi nikdy nepochopí, jaká muka museli vojáci ve válce zažít. Kus vojákovy duše asi navždy zůstane na bojišti nebo v zajateckém táboře. Pro tyto muže už neexistuje skutečný návrat domů. Ti šťastnější se sice vrátí za svými blízkými, v jejichž jménu hájili své ideály na frontě, ale život doma už pro ně není nikdy jako dřív. Snad proto, že jim přijde malicherný a nicotný ve srovnání s tím, co prožili. Podobně obyčejné mi při sledování Deer Huntera připadaly ostatní válečné filmy. Přátelství, válka, návrat a láska. Ingredience přesně namíchané, aby spolu stvořily naprosto uvěřitelný film. "We should´t be here Mike! We don´t belong here! I want to go home... (90%) ()

Caine

Z Vietnamu je tam kolik - tak 20 minut??? Tohle není film o Vietnamu, tohle je film o přátelství, o lidech, o životě v nepůvodní americké komunitě (v Pensylvánii je několikamiliónová komunita z oblastí Ruska) a o tom jak to všechno jakákoliv válka může změnit a změní. A to nejenom přímým účastníkům. Začíná to nefalšovanou americkou pravoslavnou svatbou a končí ruskou ruletou - éto paradóksy. O tom jak to bylo před válkou a po ní/po návratu. Walken je skvělej, ale v mé paměti je už od mala scéna jak DeNiro žádá o 3 kulky do bubínku revolveru... :-/ ()

chalp

Celý film som odzačiatku videl na také slabšie 4 hviezdy, ku čomu pomohla hlavne prvá hodina kde sa celá svadba dala vtesnať pokojne do niejakých 20 minút možno aj menej a vobec by to filmu neuškodilo, práve naopak.Ťažko hodnotiť film ako celok, ako tu už písali viacerí užívatelia dej je rozdelený na akési tri etapy a to pred vojnou, vo vojne a po vojne.Prvá tretina mňa osobne nezobrala vobec, De Niro ani Walken tu nemali extrémne veľa možnosti zachrániť to, takže najlepšie sa to veru nezačalo, aspoň podľa mňa...Druhá tretina výborná, pri ruskej rolete som nedýchal!A tretia etapa ma teda dostala najviac a záverom úplne citovo zabila.Veľmi silný film, ktorý by som určite neškatuľkoval ako vojnový, skor to je taká drobnejšia pitva toho ako vlastne samotní vojaci vnímali vojnu pred, počas a po. ()

sidddo

Od lovce jelenů sem asi čekal moc, něco ve stylu bezkonkureční Coppolovi Apokalypsy, nebo skvělé čety! Ale dostal sem podle mě průměrný válečný film, který byl místy až moc zdlouhavý a vůbec mi celej film přišel celkově nevěryhodný. Akorát za zmínku stojí skvělý Robert De Niro a právě kvůli němu dávám tři hvězdy jinak by to bylo za ještě míň....60% ()

masiko

Nejpůsobivější jsou rozhodně herecké výkony a také síla toho banálního příběhu, když si uvědomíme, že Lovec Jelenů byl první. De Niro je tradičně skvělý, ale Walken, který zde De Nira překonává, dělá snímek nezapomenutelný už jen svou poslední scénou. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz